Պատնեշի փլուզումից մահացել է պատգամավոր Քոքոբելյանին պատկանող հէկի բանվորը
2016թ. հունիսի 10-ին` ժամը 00:10-ի սահմաններում, «Աղստև» գետը վարարելով քանդել է «Քարևարդ» ՍՊԸ-ի կողմից գետի վրա կառուցված հէկի ամբարտակի պատնեշը և քշել տարել այդ պահին ամբարտակի պատնեշի վրա աշխատանքներ կատարող, նույն հէկի բանվոր Վարուժան Ֆրունզեի Գաբրիելյանին։
Քննչական կոմիտեն հայտնում է, որ ձեռնարկված որոնողական աշխատանքների արդյունքում Վ.Գաբրիելյանի դիակը հայտնաբերվել է 2016թ.-ի հունիսի 10-ին՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում, Տավուշի մարզի Ազատամուտ գյուղի հատվածում` Աղստև գետում:
Փաստի առթիվ ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Նշենք, որ «Քարևարդ» ՍՊԸ-ի 100% բաժնետոմսերը 2010թ-ի ապրիլից պատկանում են Հայաստանի Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ Խաչատուր Քոքոբելյանին։ Հէկը գտնվում է Տավուշի մարզի Գետահովիտ գյուղում։
2013թ-ի հունիսին նույն՝ Գետահովիտ գյուղում գտնվող «Խաչաղբյուր-2» հէկի շինարարական աշխատանքների ընթացքում էքսկավատորի վրա 30 տ կշռող ժայռաբեկոր էր ընկել: Տեղում մահացել էր Եղվարդ քաղաքի բնակիչ, 1986թ. ծնված էքսկավատորավար Ա. Խալաթյանը:
«Խաչաղբյուր-2» հէկը կառուցող «Մեգաէներջի» ՍՊԸ-ի հիմնադիրը նույնպես Խաչատուր Քոքոբելյանն է։ ՍՊԸ-ի 100% բաժնետոմսը անցել է Լուսինե Գինոսյանին 2014թ-ին։

В результате обрушения дамбы погиб рабочий ГЭС, принадлежащей депутату парламента Х.Кокобеляну
Утром 10 июня 2016 г. река Агстев разлилась, обрушив дамбу, построенную компанией “Каревард”, и смыв работавшего там рабочего ГЭС Варужана Габриеляна.
По сообщению Следственного комитета, в результате поисковых работ около 10 часов 10 июня 2016 г. тело В.Габриеляна было найдено в реке Агстев, рядом с селом Азатамут (Тавушская область).
По данному факту в следственном управлении Тавушской области возбуждено уголовное дело, проведен осмотр места происшествия, назначена судмедэкспертиза тела.
Проводится предварительное следствие.
Отметим, что с апреля 2016 г. 100% акций ООО” Каревард” принадлежат депутату фракции “Наследие” Национального Собрания РА, лидеру партии “Свободные демократы” Хачатуру Кокобеляну. ГЭС находится в селе Гетаовит Тавушской области.
В июне 2013 г. в ходе строительных работ на ГЭС “Хачахбюр” в том же селе Гетаовит на экскаватор упал кусок скалы весом 30 тонн. Экскаваторщик А.Халатян, 1986 г.р. погиб на месте.
Учредителем строившего ГЭС “Хачахбюр-2” ООО “Мегаэнерджи” тоже был Хачатур Кокобелян. В 2014 г. 100% акций этой компании перешли к Лусине Гиносян.