Պատգամավոր Քոքոբելյանի նոր բիզնեսը և սպասվող 15 հատ ծառը
Տավուշի մարզի Գետահովիտ գյուղում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ Խաչատուր Քոքոբելյանը նոր փոքր հիդրոէլեկտրակայան է կառուցում:
Մեր հարցման պատասխանում ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը հայտնել է, որ «Էներջի կոկ» ՍՊԸ-ի կողմից (որը պատգամավոր Քոքոբելյանի ընտանիքինն է, Խ. Քոքոբելյանը չժխտեց, որ հէկն իրենք են կառուցում - հեղ.) ԲՆ փորձաքննության է ներկայացվել աշխատանքային նախագիծ: «Խաչաղբյուր» փհէկի աշխատանքային նախագծին դեռևս 2009-ի սեպտեմբերի 1-ին տրվել է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության դրական եզրակացություն: Այդ եզրակացությունից անցել է արդեն ավելի քան 4 տարի: Այն ժամանակ դեռ տրված չէր Պաղջուր գետի վրա «Մեգաէներջի» ընկերության կողմից կառուցվող «Խաչաղբյուր-2» հէկի լիցենզիան, հանրային լսումներ ասվածը ձևական բնույթ էր կրում:
Գետահովիտ համայնքում գյուղամիջում հավաքվածներից որևէ մեկը չհիշեց, թե երբևէ Քոքոբելյանի կողմից կառուցվող նոր հէկի համար հանրային լսումներ անցկացված լինեն, չնայած Գետահովիտի գյուղապետ Արթուր Ղազարյանը հաստատեց, որ բոլոր փաստաթղթերն էլ ունեն, և ամենը դեռևս տարիներ առաջ է արվել: Արթուր Ղազարյանը, սակայն, նշեց, որ հէկը կառուցում է «Քարեվարդ» ՍՊԸ-ն: Բնապահպանության նախարարության Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Վարդանյանն էլ ճշտելուց հետո Գետահովիտի երրորդ հէկը վերագրեց «Մեգաէներջի» ՍՊԸ-ին: Սակայն Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի Իրավաբանական և լիցենզավորման վարչության պետ Հմայակ Ամիրաղյանը հաստատեց, որ «Էներջի կոկ» ընկերությունն է ստացել հէկի լիցենզիան:
Խաչատուր Քոքոբելյանի հետ սեպտեմբերի 9-ին ողջ օրը զրուցել չհաջողվեց: Նախ ասաց, թե զբաղված է` զանգահարենք 16:00-ից հետո, այդ ժամին զանգահարեցինք, ասաց` կրկին զբաղված է և խոստացավ հաջորդ օրը մինչև կեսօր անպայման զանգահարել, սակայն մինչ այս պահը նա չի զանգահարել: Պատգամավորի հետ կարճատև զրույցում խնդրեցինք որևէ երկրորդ անձ մատնանշել, որի հետ կկարողանանք հէկի մասին զրուցել: Ասաց, որ այդ հարցերին միայն ինքը կկարողանա սպառիչ պատասխաններ տալ: Հիշեցնենք, որ «ԱԺ կանոնակարգ օրենք»-ի պատգամավորի գործունեության սահմանափակումներ բաժնում (Հոդված 9.1.) հստակ ասված է, որ պատգամավորը չի կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ: Սակայն, ըստ ամենայնի, Խաչատուր Քոքոբելյանն անձամբ է կառավարում և վերահսկում իր բիզնեսը, այդ պատճառով որևէ մեկը, իրենից բացի, չի կարող պարզաբանումներ տալ:
| Կառուցվող փոքր հէկի շինհրապարակը |
Ըստ ԲՆ փորձաքննության եզրակացությունում տեղ գտած տվյալների` Խ. Քոքոբելյանի նոր հէկն աշխատելու է 4 հիդրոագրեգատներով` 1292 կվտ ընդհանուր հզորությամբ: Նախատեսված է 1 100 լ/վրկ բնապահպանական թողք: Շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցությունը հնարավորինս կանխելու և նվազեցնելու համար հէկի շենքի կառուցումից հետո նախատեսված է հարթեցնել տարածքը, բարեկարգել, ցանկապատել և կանաչապատել: Նախատեսվում է տվյալ տեղանքում աճող 15 հատ ծառ տնկել: Բացի այդ` նախատեսվում է հէկի շենքի մոտակայքում իրականացնել կանաչապատում` 450 քմ մակերեսով: Կանաչապատման և բարեկարգման գումարային ծախսը կազմում է 830 հազար դրամ, իսկ բնապահպանական միջոցառումների համար ընդահանուր ծախսը` 7 մլն 100 հազար դրամ: Եվ նախագծի «ամենակարևոր» մասը` անձնակազմի համար նախատեսված են բիոզուգարաններ:
Սրանք թվեր են, որոնք սովորաբար ներկայացվում են նախագծերում, և որևէ կառույց չի ստուգում և վերահսկում, թե քանի ծառ «տապալվեց» 1430 մ խողովակ դեպի հիդրոհանգույց տանելու ճանապարհին, և արդյոք կատարվե՞լ են ծառերի տնկման խոստումները, թե՞ ոչ:
Հիշեցնենք, որ Պաղջուր գետի վրա արդեն իսկ գործում է Քոքոբելյանների ընտանիքի առաջին փոքր հէկը:
| Քոքոբելյանների գործող հէկի շենքը |
| Ջրընդունիչ հանգույցը |
| Ջրընդունիչ հանգույցից Պաղջուրը երկու խողովակով իջնում է դեպի գլխամասային կայան, իսկ գետի հունով հոսում է բնապահպանական թողքը |
| Սա ձկնուղին է, որտեղից տեսականորեն պետք է ձկները բարձրանան կամ իջնեն |
Ավելի վերև լայն թափով ընթանում են նաև «Խաչաղբյուր-2»-ի շինարարական աշխատանքները, որի կառուցման դեմ տևական պայքար մղեցին գետահովիտցիները բնապահպան ակտիվիստների հետ համատեղ: «Մեգաէներջի» ՍՊԸ-ն է իրականացնում այդ հէկի կառուցումը, որը նույնպես պատկանել է Խաչատուր Քոքոբելյանին, սակայն հետագայում պատգամավորն իր բաժնեմասը վաճառել է ոմն Գեղամ Աղաջանյանի:
| «Խաչաղբյուր-2»-ի շինհրապարակը |
Գետահովիտ գյուղը ծովի մակերևույթից բարձր է 700 մ: Համաձայն շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական եզրակացության` 656 մ բարձրությունից սկսվելու են Քոքոբելյանի նոր հէկի խողովակները, դրանք կավարտվեն 725 մ բարձրության վրա` ջրընդունիչ գլխային հանգույցում:
Ըստ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տվյալների` 731 մ բարձրությունից սկսվում են Քոքոբելյանի երկրորդ հէկի խողովակները, դրանք ավարտվում են 850 մ բարձրության վրա: Իսկ 860 մ բարձրությունից ձգվելու են «Մեգաէներջիի» հէկի խողովակները և ավարտվելու են 1050 մ բարձրության վրա:
Մեկ այլ ընկերություն ևս` «ԱԹՎԱ» ՍՊԸ-ն, 2011-ին ստացել է Պաղջուր վտակի վրա «Խաչաղբյուր-3» և «Խաչաղբյուր-4» փհէկեր կառուցելու ջրթույլտվություններ: «ԱԹՎԱ» ՍՊԸ-ն «Ջրմուղկոյուղու» նախկին գլխավոր տնօրեն, Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Արբեն Ղուլյանինն է: Վերջինս «Հետքի» հետ զրույցում նշել էր, որ իր հէկերը լինելու են շուրջ 1400 մ բարձրության վրա:
Այս թվերը ցույց են տալիս, որ գյուղից ներքև կառուցվող հէկից Պաղջուր գետը առավելապես կմտնի խողովակների մեջ, և գետահովիտցիները գետից օգտվելու հնարավորություն գրեթե չեն ունենա, եթե հէկի սեփականատերերը որոշեն բնապահպանական ելքն էլ փակել և այն օգտագործել հէկի հզորության համար: Իսկ Հայաստանում գործող հէկերի մեծ մասը հենց այդպես էլ անում է:
| Գետահովիտ գյուղը |
Բնապահապանների և գետահովիտցիների ջանքերը` կանխելու «Մեգաէներջիի» «Խաչաղբյուր-2» հէկի շինարարությունը, ոչ մի արդյունք չտվեցին: Այսօր իրականությունը փոխվել է, գետահովիտցիները այլեւս չեն բողոքում: Նրանց հետ առանձին զրույցներից հասկանալի է, որ բոլորը դեմ են հէկերի կառուցմանը, բայց ոչ ոք չի կարող հրապարակային ասել այդ մասին: Նրանք վախենում են: Պայքարող գյուղացիներն ընկրկել են: Խոսել հէկերի մասին այլևս չեն ուզում: Պայքարելն անմիաստ են համարում:
Գյուղացիներից մի քանիսն ասում են` գետահովիտցիներին վախեցրել են, մյուս մասն էլ ասում է` գնել են: Իսկ շինարարությունը շարունակվում է: Գետահովիտցի մի կին իր լուծումն է առաջարկում. թող ցամաքն էլ մտցնեն խողովակի մեջ, վերջանա գնա:
Տավուշի մարզի բնության մի չքնաղ հատված ոչնչացվում է: Դրան նպաստում են պետական զանազան կառույցներ` ի դեմս բնապահպանության նախարարության: Վերջինիս օժանդակում են Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, համայնքների ղեկավարները: Պաղջուր գետը դանդաղ, բայց հաստատուն ճանապարհով տեղավորում են խողովակների մեջ: Իսկ դա նշանակում է գետի շրջակա բուսական և կենդանական աշխարհի ոչնչացում:

Новый бизнес депутата Кокобеляна и ожидающаяся посадка 15 деревьев
Депутат Национального Собрания РА, лидер партии "Свободные демократы" Хачатур Кокобелян строит в селе Гетаовит Тавушской области новую малую ГЭС. В ответе на наш запрос Министерство экологии РА сообщило, что ООО "Энерджи Кок" (оно принадлежит семье депутата Х.Кокобеляна, и последний не отрицал, что ГЭС строят они. – Авт.) представило на экспертизу Минэкологии рабочий проект. Еще 1 сентября 2009 года рабочий проект "Малая ГЭС "Хачахбюр" получил положительное заключение о воздействии на окружающую среду. После этого прошло более четырех лет. Тогда лицензия на строительство компанией "Мегаэнерджи" ГЭС "Хачахбюр-2" на реке Пахджур еще не была выдана, общественные слушания были проведены формально.
Никто из людей, собравшихся в центре села Гетаовит, не вспомнил, чтобы по вопросу строительства Кокобеляном новой ГЭС когда-либо были проведены общественные слушания, хотя староста Артур Казарян подтвердил, что все документы у них имеются. Вместе с тем староста сказал, что ГЭС строит ООО "Каревард". Руководитель пресс-службы Минэкологии Армен Варданян после уточнения сообщил, что третью ГЭС в Гетаовите строит ООО "Мегаэнерджи". Однако начальник управления по юридическим вопросам и лицензированию Комиссии по регулированию общественных услуг Амаяк Амирагян подтвердил, что лицензию на строительство ГЭС получила компания "Энерджи Кок".
| Стройплощадка строящейся малой ГЭС |
9 сентября нам так и не удалось побеседовать с Хачатуром Кокобеляном. Он сперва сказал, что занят, и попросил позвонить после 16.00. В назначенный час г-н Кококбелян вновь оказался занят и пообещал обязательно позвонить на следующий день после полудня. Однако до настоящего времени звонок от него не поступал. В короткой беседе с депутатом мы попросили сказать, с кем еще мы можем побеседовать о малой ГЭС. Кокобелян ответил, что исчерпывающие ответы на эти вопросы может дать только он. Напомним, что согласно ст.9.1 закона "Регламент НС", депутат не может заниматься предпринимательской деятельностью. Однако, судя по ответам Хачатура Кокобеляна, он лично контролирует и руководит своим бизнесом.
В соответствии с экспертным заключением Минэкологии, новая ГЭС Х.Кокобеляна будет работать на четырех гидрогенераторах общей мощностью 1292 квт. Экологический попуск предусмотрен в объеме 1100 л/с. С целью предотвращения и сокращения возможного отрицательного воздействия на окружающую среду после строительства здания ГЭС предусматривается благоустроить и озеленить территорию, в частности посадить 15 деревьев. Кроме того, вокруг здания ГЭС предусмотрено озеленить территорию в 450 кв.м. Общая стоимость этих работа составляет 830 тысяч драмов, а общие расходы на экологические мероприятия – 7 млн 100 тысяч драмов. И самая "важная" часть проекта: для персонала предусмотрено установить биотуалеты.
Это те цифры в проекте, которые обычно не проверяет ни одна структура. Напомним, что на реке Пахджур уже действует первая малая ГЭС семьи Кокобелянов.
| Здание действующей ГЭС Кокобелянов |
| Водопринимающий узел |
| От водопринимающего узла река Пахджур течет по двум трубам к головной станции, а по руслу реки течет экологический попуск |
| Это путь движения рыбы, откуда она теоретически должна плыть вверх или вниз по течению |
Выше этого участка полным ходом идут работы по строительству ГЭС "Хачахбюр-2", против которой гетаовитцы вместе с экологами-активистами вели длительную борьбу. Строительство этой ГЭС осуществляет ООО "Мегаэнерджи", которое также принадлежит Хачатуру Кокобеляну. Однако в дальнейшем депутат продал свои акции некоему Гегаму Агаджаняну.
Село Гетаовит расположено на высоте 700 метров над уровнем моря. Согласно экспертному заключению о воздействии на окружающую среду, прокладка труб для новой ГЭС Кокобеляна начнется на высоте 656 м и завершится на высоте 725 м. По данным Комиссии по регулированию общественных услуг, трубы второй ГЭС Кокобеляна начинаются на высоте 731 м и завершаются на высоте 850 м. А с 860-ти м до 1050 м будут тянуться трубы ГЭС "Мегаэнерджи".
| Стройплощадка "Хачахбюр-2" |
Другая компания, ООО "АТВА", в 2011 г. получила водоразрешение на строительство на притоке Пахджур малых ГЭС "Хачахбюр-2" и "Хачахбюр-4". ООО "АТВА" принадлежит бывшему генеральному директору "Водоканала", советнику председателя Госкомитета водного хозяйства Министерства территориального управления РА Арбену Гуляну. Последний в беседе с "Hetq" отметил, что его ГЭС будут расположены на высоте около 1400 м.
| Село Гетаовит |
Эти цифры свидетельствуют о том, что начиная с ГЭС, которая строится ниже села, река Пахджур будет в основном пущена в трубы, и если владельцы ГЭС решат перекрыть также экологический попуск, чтобы использовать его для мощности ГЭС (а в Армении так поступает большинство действующих малых ГЭС), то гетаовитцы практически не смогут пользоваться водой реки.
Усилия экологов и гетаовитцев не допустить строительство ГЭС "Хачахбюр-2" никакого результата не дали. Сегодня ситуация изменилась: сельчане больше не протестуют. Из отдельных бесед с ними становится ясно, что все они против строительства ГЭС, но никто не может открыто сказать об этом. Люди боятся и считают борьбу бессмысленной.
Некоторые жители села утверждают, что гетаовитцев запугали, другие говорят, что купили. Тем временем строительство продолжается. Живописнейший уголок Тавушской области уничтожается. Этому способствуют государственные структуры в лице Министерства экологии. Последнему содействуют Комиссия по регулированию общественных услуг и руководители общин. Река Пахджур медленно, но основательно "упаковывается" в трубы. А это означает уничтожение окружающего реку растительного и животного мира.