Պատգամավոր Քոքոբելյանի նոր բիզնեսը և սպասվող 15 հատ ծառը
Տավուշի մարզի Գետահովիտ գյուղում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ Խաչատուր Քոքոբելյանը նոր փոքր հիդրոէլեկտրակայան է կառուցում:
Մեր հարցման պատասխանում ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը հայտնել է, որ «Էներջի կոկ» ՍՊԸ-ի կողմից (որը պատգամավոր Քոքոբելյանի ընտանիքինն է, Խ. Քոքոբելյանը չժխտեց, որ հէկն իրենք են կառուցում - հեղ.) ԲՆ փորձաքննության է ներկայացվել աշխատանքային նախագիծ: «Խաչաղբյուր» փհէկի աշխատանքային նախագծին դեռևս 2009-ի սեպտեմբերի 1-ին տրվել է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության դրական եզրակացություն: Այդ եզրակացությունից անցել է արդեն ավելի քան 4 տարի: Այն ժամանակ դեռ տրված չէր Պաղջուր գետի վրա «Մեգաէներջի» ընկերության կողմից կառուցվող «Խաչաղբյուր-2» հէկի լիցենզիան, հանրային լսումներ ասվածը ձևական բնույթ էր կրում:
Գետահովիտ համայնքում գյուղամիջում հավաքվածներից որևէ մեկը չհիշեց, թե երբևէ Քոքոբելյանի կողմից կառուցվող նոր հէկի համար հանրային լսումներ անցկացված լինեն, չնայած Գետահովիտի գյուղապետ Արթուր Ղազարյանը հաստատեց, որ բոլոր փաստաթղթերն էլ ունեն, և ամենը դեռևս տարիներ առաջ է արվել: Արթուր Ղազարյանը, սակայն, նշեց, որ հէկը կառուցում է «Քարեվարդ» ՍՊԸ-ն: Բնապահպանության նախարարության Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Վարդանյանն էլ ճշտելուց հետո Գետահովիտի երրորդ հէկը վերագրեց «Մեգաէներջի» ՍՊԸ-ին: Սակայն Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի Իրավաբանական և լիցենզավորման վարչության պետ Հմայակ Ամիրաղյանը հաստատեց, որ «Էներջի կոկ» ընկերությունն է ստացել հէկի լիցենզիան:
Խաչատուր Քոքոբելյանի հետ սեպտեմբերի 9-ին ողջ օրը զրուցել չհաջողվեց: Նախ ասաց, թե զբաղված է` զանգահարենք 16:00-ից հետո, այդ ժամին զանգահարեցինք, ասաց` կրկին զբաղված է և խոստացավ հաջորդ օրը մինչև կեսօր անպայման զանգահարել, սակայն մինչ այս պահը նա չի զանգահարել: Պատգամավորի հետ կարճատև զրույցում խնդրեցինք որևէ երկրորդ անձ մատնանշել, որի հետ կկարողանանք հէկի մասին զրուցել: Ասաց, որ այդ հարցերին միայն ինքը կկարողանա սպառիչ պատասխաններ տալ: Հիշեցնենք, որ «ԱԺ կանոնակարգ օրենք»-ի պատգամավորի գործունեության սահմանափակումներ բաժնում (Հոդված 9.1.) հստակ ասված է, որ պատգամավորը չի կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ: Սակայն, ըստ ամենայնի, Խաչատուր Քոքոբելյանն անձամբ է կառավարում և վերահսկում իր բիզնեսը, այդ պատճառով որևէ մեկը, իրենից բացի, չի կարող պարզաբանումներ տալ:
| Կառուցվող փոքր հէկի շինհրապարակը |
Ըստ ԲՆ փորձաքննության եզրակացությունում տեղ գտած տվյալների` Խ. Քոքոբելյանի նոր հէկն աշխատելու է 4 հիդրոագրեգատներով` 1292 կվտ ընդհանուր հզորությամբ: Նախատեսված է 1 100 լ/վրկ բնապահպանական թողք: Շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցությունը հնարավորինս կանխելու և նվազեցնելու համար հէկի շենքի կառուցումից հետո նախատեսված է հարթեցնել տարածքը, բարեկարգել, ցանկապատել և կանաչապատել: Նախատեսվում է տվյալ տեղանքում աճող 15 հատ ծառ տնկել: Բացի այդ` նախատեսվում է հէկի շենքի մոտակայքում իրականացնել կանաչապատում` 450 քմ մակերեսով: Կանաչապատման և բարեկարգման գումարային ծախսը կազմում է 830 հազար դրամ, իսկ բնապահպանական միջոցառումների համար ընդահանուր ծախսը` 7 մլն 100 հազար դրամ: Եվ նախագծի «ամենակարևոր» մասը` անձնակազմի համար նախատեսված են բիոզուգարաններ:
Սրանք թվեր են, որոնք սովորաբար ներկայացվում են նախագծերում, և որևէ կառույց չի ստուգում և վերահսկում, թե քանի ծառ «տապալվեց» 1430 մ խողովակ դեպի հիդրոհանգույց տանելու ճանապարհին, և արդյոք կատարվե՞լ են ծառերի տնկման խոստումները, թե՞ ոչ:
Հիշեցնենք, որ Պաղջուր գետի վրա արդեն իսկ գործում է Քոքոբելյանների ընտանիքի առաջին փոքր հէկը:
| Քոքոբելյանների գործող հէկի շենքը |
| Ջրընդունիչ հանգույցը |
| Ջրընդունիչ հանգույցից Պաղջուրը երկու խողովակով իջնում է դեպի գլխամասային կայան, իսկ գետի հունով հոսում է բնապահպանական թողքը |
| Սա ձկնուղին է, որտեղից տեսականորեն պետք է ձկները բարձրանան կամ իջնեն |
Ավելի վերև լայն թափով ընթանում են նաև «Խաչաղբյուր-2»-ի շինարարական աշխատանքները, որի կառուցման դեմ տևական պայքար մղեցին գետահովիտցիները բնապահպան ակտիվիստների հետ համատեղ: «Մեգաէներջի» ՍՊԸ-ն է իրականացնում այդ հէկի կառուցումը, որը նույնպես պատկանել է Խաչատուր Քոքոբելյանին, սակայն հետագայում պատգամավորն իր բաժնեմասը վաճառել է ոմն Գեղամ Աղաջանյանի:
| «Խաչաղբյուր-2»-ի շինհրապարակը |
Գետահովիտ գյուղը ծովի մակերևույթից բարձր է 700 մ: Համաձայն շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական եզրակացության` 656 մ բարձրությունից սկսվելու են Քոքոբելյանի նոր հէկի խողովակները, դրանք կավարտվեն 725 մ բարձրության վրա` ջրընդունիչ գլխային հանգույցում:
Ըստ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տվյալների` 731 մ բարձրությունից սկսվում են Քոքոբելյանի երկրորդ հէկի խողովակները, դրանք ավարտվում են 850 մ բարձրության վրա: Իսկ 860 մ բարձրությունից ձգվելու են «Մեգաէներջիի» հէկի խողովակները և ավարտվելու են 1050 մ բարձրության վրա:
Մեկ այլ ընկերություն ևս` «ԱԹՎԱ» ՍՊԸ-ն, 2011-ին ստացել է Պաղջուր վտակի վրա «Խաչաղբյուր-3» և «Խաչաղբյուր-4» փհէկեր կառուցելու ջրթույլտվություններ: «ԱԹՎԱ» ՍՊԸ-ն «Ջրմուղկոյուղու» նախկին գլխավոր տնօրեն, Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Արբեն Ղուլյանինն է: Վերջինս «Հետքի» հետ զրույցում նշել էր, որ իր հէկերը լինելու են շուրջ 1400 մ բարձրության վրա:
Այս թվերը ցույց են տալիս, որ գյուղից ներքև կառուցվող հէկից Պաղջուր գետը առավելապես կմտնի խողովակների մեջ, և գետահովիտցիները գետից օգտվելու հնարավորություն գրեթե չեն ունենա, եթե հէկի սեփականատերերը որոշեն բնապահպանական ելքն էլ փակել և այն օգտագործել հէկի հզորության համար: Իսկ Հայաստանում գործող հէկերի մեծ մասը հենց այդպես էլ անում է:
| Գետահովիտ գյուղը |
Բնապահապանների և գետահովիտցիների ջանքերը` կանխելու «Մեգաէներջիի» «Խաչաղբյուր-2» հէկի շինարարությունը, ոչ մի արդյունք չտվեցին: Այսօր իրականությունը փոխվել է, գետահովիտցիները այլեւս չեն բողոքում: Նրանց հետ առանձին զրույցներից հասկանալի է, որ բոլորը դեմ են հէկերի կառուցմանը, բայց ոչ ոք չի կարող հրապարակային ասել այդ մասին: Նրանք վախենում են: Պայքարող գյուղացիներն ընկրկել են: Խոսել հէկերի մասին այլևս չեն ուզում: Պայքարելն անմիաստ են համարում:
Գյուղացիներից մի քանիսն ասում են` գետահովիտցիներին վախեցրել են, մյուս մասն էլ ասում է` գնել են: Իսկ շինարարությունը շարունակվում է: Գետահովիտցի մի կին իր լուծումն է առաջարկում. թող ցամաքն էլ մտցնեն խողովակի մեջ, վերջանա գնա:
Տավուշի մարզի բնության մի չքնաղ հատված ոչնչացվում է: Դրան նպաստում են պետական զանազան կառույցներ` ի դեմս բնապահպանության նախարարության: Վերջինիս օժանդակում են Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, համայնքների ղեկավարները: Պաղջուր գետը դանդաղ, բայց հաստատուն ճանապարհով տեղավորում են խողովակների մեջ: Իսկ դա նշանակում է գետի շրջակա բուսական և կենդանական աշխարհի ոչնչացում:

Leader of Armenia’s “Free Democrats” is Building a 2nd Hydro-Plant on the Same River
MP Khachatur Kokobelyan, leader of the Free Democrats Party is building a new small hydro plant (SHP) on the Paghdjour River in the village of Getahovit in Armenia’s Tavoush Province. This will be his second SHP on the site.
A third SHP, “Khachaghbyour 2”, is being built by MegaEnergy Ltd. The 100% shareholder of the company is Gegham Aghadjanyan, an Armenian citizen.
In its answer to our inquiry, Armenia’s Ministry of Nature Protection stated that Energy Kok Ltd. had presented a business plan and that on September 1, 2009 the ministry issued a positive Environmental Impact Assessment for the Khachaghbyur SHP. Four years have since past. At the time an operating license hadn’t been issue to MegaEnergy to build the Khachaghbyur-2 SHP on the Paghdjour River. Public hearings that took place were merely for show. (Energy Kok   belongs to the Kokobelyan family, but the MP denied that they were building the SHP – K.A.)
None of the residents gathered in the center of Getahovit could remember any public hearings ever being held for the SHP being built by Kokobelyan. Nevertheless, village mayor Artour Ghazaryan claims that the company possesses all the required documents and that everything was finalized years ago.
We tried to reach Kokobelyan throughput the day on September 9, but failed to talk to him at any length. At first he claimed he was busy and told us to call again after 4pm. We did, but again he claimed he was busy and promised to call us back the next day by noon. He never did. We asked for the name of someone else we could talk to about the SHP. Kokobelyan answered that he was the only one qualified to speak about the matter. We should remind readers that the National Assembly’s “Rules of Procedure” (Article 9.1), specifically prohibits Members of Parliament from engaging in entrepreneurial activities. It appears, however, that Khachatur Kokobelyan is personally managing and overseeing his SHP business. Why else would he tell us that he is the only person qualifies to answer our questions?
The construction site of Kokobelyan’s new SHP
The building housing Kokobelyan’s operating SHP
The water intake complex
Two pipes take the water from the intake tank to the main station. The river bed you see is what’s left of the flow after the environmental discharge.
In the background is the fish ladder. Theoretically, the river’s fish are supposed to climb or descend this during their migration.
According to data in the Ministry of Nature Protections’ assessment, Kokobelyan’s SHP will feature four hydro-turbines with a combined output of 1,292 kilowatts. An environmental discharge of 1,100 liters per second is planned for. In order to minimize and prevent any possible environmental damage, the site will be leveled, fenced off and replanted after the SHP is built. The plan calls for fifteen trees to be planted. The area to get new plantings will cover 450 square meters. The plantings and cosmetic improvements will cost 830,000 AMD. Environmental measures will cost some 7.1 million AMD. By the way, bio-toilets will be installed for workers.
These are numbers that are usually presented in the initial plans. But, more importantly, there are no agencies that monitor how many trees were actually cut down in order to install the 1,430 meters of pipe to carry the river water to the SHP. And who will certify that the company actually planted the fifteen trees promised?
We were not allowed to enter the construction site. Director Loris Yeghoyan said that he was ready to answer our questions at the company’s office on Northern Avenue in Yerevan. He specifically stressed this. Yeghoyan said he couldn’t permit us entry to the construction site because he couldn’t ensure our safety. “We have no safety helmets,” he said. Indeed, none of the workers wore safety helmets, even though the SHP is regarded as a danger zone.
The village of Getahovit
Getahovit lies 700 meters above sea level. According to the environmental impact assessment, the pipes at the new Kokobelyan SHP will start at an elevation of 656 meters and end at the main water input section of the SHP at an elevation of 725 meters.
According to figures of the Public Services Regulatory Commission, the pipes at Kokobelyan’s SHP will start at 731 meters and end up at 850 meters. As for the MegaEnergy SHP, the pipes will begin at 860 meters and wind up at 1,050 meters.
Another company, ATVA Ltd., received water usage rights in 2011 for the Khachaghbyour-3 and Khachaghbyour-4 SHPs on the Paghdjour River. However the Public Services Regulatory Commission has still not granted the company a license. ATVA Ltd. is owned by Arben Ghoulanyan, a former Executive Director of Armenia Water and Sewerage CJSC, and an advisor to the President of the State Water Economy Committee of the Ministry of Territorial Administration of Armenia. This agency told Hetq that the SHPs would be at an elevation of around 1,400 meters.
These figures show that water from the Paghdjour River below will be mainly piped to the SHPs at a higher elevation. If the SHP owners decide not to allow for an environment discharge, as is the case with the vast majority of SHPs now operating in Armenia, Getahovit residents will be deprived of using the river for irrigation and other purposes. There will be little or no water left to flow.
The once struggling residents have given in and no longer want to discuss the SHPs. They regard any further struggle as pointless.
The efforts of Getahovit residents and environmentalists to prevent one of the SHPs under construction proved fruitless. Today, the situation has changed add residents are no longer voicing their opposition. In private conversations with them it is clear that while all are opposed to the SHPs, no one can publicly express it. They are afraid of doing so. Some of the residents say they have been intimidated, while others say they have been “bought off”. Construction continues. One Getahovit woman offered her solution – let them fill the pipe with dirt and be done with.
One magnificent section of Tavoush’s natural landscape is being destroyed. Various government agencies, including the Ministry of Nature Protection, are assisting in the destruction. The Public Services Regulatory Commission and local community leaders are also playing their part in the destruction.
They are directing the waters of the Paghdjour River, slowly but surely, into feeder pipes. This translates into the destruction of the flora and fauna of the river and its surroundings.