Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց Գևորգ Իրիցյանի՝ կալանքի երկարացման դեմ վերաքննիչ բողոքը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը այսօր մերժել է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Գևորգ Իրիցյանի՝ կալանքի երկարացման դեմ վերաքննիչ բողոքը՝ անփոփոխ թողնելով առաջին ատյանի որոշումը։
«Հետք»-ի հետ զրույցում Իրիցյանի փաստաբան Լուսինե Մարիտոսյանը հայտնեց, որ դեռևս տեղյակ չէ, թե ինչ հիմնավորումով է դատարանը մերժել իրենց բողոքը, քանի որ որոշումը ստանալու են մի քանի օրից։
Դատարանը նաև մերժել է պաշտպանների՝ կալանքը գրավով փոխարինելու միջնորդությունը, ըստ փաստաբանի՝ գտնելով, որ Իրիցյանին կատարված արարքներում առկա են հիմնավոր կասկածներ, որ նա, ազատության մեջ մնալով, կխոչընդոտի նախաքննությանը։
Փաստաբանը որոշումը ստանալուց հետո վճիռը բողոքարկելու է վճռաբեկ դատարան։
«Բոլորս էլ արդեն գիտենք, որ քաղաքական որոշումներ են կայացվում։ Ներկայացվող որոշումներն էլ անհիմն և անօրինական են լինելու», - նշում է Մարտիրոսյանը։
Իրիցյանը դատական նիստին ներկա չի գտնվել, փաստաբանի փոխանցմամբ՝ նա դիմում էր ներկայացրել, որ դատարաններին չվստահելով, համոզված լինելով, որ քաղաքական որոշումներ են կայացվելու, չի ցանկանում ներկա գտնվել դատական նիստերին։
Հիշեցնենք, որ Իրիցյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդված 3-րդ մասի1-ին կետով, այն է՝ կազմակերպված խմբի կողմից՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը:

Апелляционный уголовный суд отклонил жалобу на решение о продлении ареста Геворка Ирицяна
Апелляционный уголовный суд сегодня отклонил апелляционную жалобу на решение о продлении ареста члена группы “Сасна црер” Геворка Ирицяна, оставив неизменным решение суда первой инстанции.
В беседе с Hetq.am адвокат Ирицяна Лусинэ Мартиросян отметила, что пока не знает, на каком основании суд отклонил жалобу, так как получит решение через несколько дней.
Суд также отклонил ходатайство адвоката об освобождении ее доверителя под залог. Это решение Лусине Мартиросян намерена обжаловат в Кассационном суде.
“Мы все уже знаем, что принимаются политические решения, а они будут безосновательными и незаконными”,- отметила адвокат.
Ирицян не присутствовал на судебном заседании. Он написал заявление о том, что не доверяет судьям, и поскольку уверен в принятии политических решений,то не хочет присутствовать на судебных заседаниях.
Напомним, что Геворку Ирицяну выдвинуто обвинение в незаконном захвате организованной группой зданий, строений, средств транспорта, сообщения, связи (п.1 ч.3 ст.219) и незаконное приобретение, реализация, хранение, транспортировка или ношение организованной группой оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств (ч.3 ст.235 УК РА).