Ալավերդու ավագանին փակում է «դռները» լրագրողների առջեւ
Ալավերդի քաղաքի ավագանին որոշել է սահմանափակել լրագրողների տեղեկեություններ ստանալու իրավունքը։ 2004թ. դեկտեմբերի 1-ին Ալավերդու քաղաքապետ Սարիբեկ Օհանյանի գլխավորությամբ քվեարկության դրվեց ավագանու նիստի նկարահանման թույլտվության հարցը։
Նիստն ի սկզբանե դռնբաց էր։ Օրակարգը հաստատելուց առաջ ավագանու անդամների մեծամասնությունն առաջարկեց արգելել նկարահանումը։ Մասնավորապես, ավագանու անդամ Արամ Մկրտումյանը պատճառաբանեց, թե նիստի ժամանակ չի կարողանում զսպել իր էմոցիաները։ Որպես բազմաթիվ նիստերի ականատես' ավելացնենք, որ այդ էմոցիաները հատկապես բուռն են, եթե դրանք սեփական հետաքրքրություններին՝ նրա ավտոտնակի հարեւանության կամ ընկերներին տրվելիք տարածքներին են առնչվում։
Այդ օրվա նիստին ավագանու 15 անդամներից ներկա էին 8-ը: Նիստը նկարահանելուն, ասել է թե' հրապարակային որոշումներ ընդունելուն դեմ էին ավագանու 4 անդամներ։ Ձեռնպահ էին 2-ը։ Եւս 2-ը, որից մեկը մասնագիտությամբ իրավաբան է, կողմ էր։ Նկարահանումն արգելվեց։
Ավագանու բանավեճերին շարունակեցինք հետեւել առանց տեսախցիկի։ Ալավերդու քաղաքապետը սկսեց նիստը։ Աճուրդային եղանակով պետք է օտարվեր նախկին թիվ 6 մանկապարտեզի 957 քմ մակերեսով շենքը, որի համար սահմանվել էր 1,5 մլն դրամ մեկնարկային գին։ Հանրության կողմից ընտրված մարմինը հանրությունից ծածուկ որոշումներ է կայացնում, հանրությունից ծածուկ օտարում հանրային գույքը ընկեր-բարեկամներին։ «Տղերքից մեկը» արտասահմանից հրահանգ էր տվել «աճուրդ ձեւակերպել ու շենքը տալ իրեն»,- ասաց նիստը նախագահող քաղաքապետը։ Հրահանգ տվողի ինքնությունը չբացահայտվեց։ Այս պարագայում ավագանու անդամները չէին կարող միանշանակ արձագանքել, ու կրքերն ավելի բորբոքվեցին։ Այսպես կոչված քննարկման խայտառակության ականատեսներ չունենալու համար նիստի ընթացքում ավագանու անդամները որոշեցին փոխել վարման կարգը։ Նիստը շարունակվեց դռնփակ լրագրողների եւ քաղաքապետարանի աշխատակազմի համար։
«Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածը սահմանում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության հրապարակայնությունը եւ թափանցիկությունը: Իսկ 20-րդ հոդվածն ավագանուն պարտավորեցնում է պարբերաբար հանդիպել համայնքի բնակչության հետ, համայնքի ընտրողներին տեղեկացնել ավագանու աշխատանքների մասին։ Միայն առանձին դեպքերում, ավագանու որոշմամբ, նիստը կարող է դռնփակ հայտարարվել (հոդված14)։ Այս դեպքում, սակայն, խիստ վիճելի է, թե տեղական տուրքերի եւ վճարների նոր դրույքաչափեր հաստատելը, վարձակալական հիմունքներով հողամաս հատկացնելու թույլտվություն տալը, ինչպես նաեւ' համայնքային սեփականություն հանդիսացող ոչ բնակելի շենքերը եւ տարածքները աճուրդային եղանակով օտարելու թույլտվություն տալն ու դրանց մեկնարկային գները հաստատելը «առանձին դեպքեր են»։
Նիստից հետո տեղեկացանք, որ օտարվող շենքերի համար արվող առեւտուրը ավագանու անդամների միջեւ այդ օրը չի ավարտվել։ Համենայն դեպս, առայժմ չգործող թիվ 6 մանկապարտեզի շենքը աճուրդի չի հանվի։ Ի դեպ, նշենք, որ մանկապարտեզը դեռեւս լուծարված չէ։
Ավագանու դռնփակ նիստեր անելու ցանկությունը ոչ վաղ անցյալի պատմություն ունի։ Նախորդ նիստերից մեկի մանրամասն նկարագրությունը տեղական «Անկյուն +3» հեռուստաընկերության կողմից դուր չէր եկել նիստի մասնակիցներին։
Ալավերդու «Անկյուն +3» հեռուստաընկերությունը մտադիր է համայնքի ավագանու որոշումը բողոքարկել առաջին ատյանի դատարանում:

City council of Alaverdi slams the door in reporters' faces
The city council of Alaverdi has officially decided to limit journalists' right to obtain information. At a December 1, 2004 session presided over by mayor Saribek Ohanyan, the question of allowing journalists to film the meeting was put to a vote. The session was supposed to be open, but before the agenda was adopted, several councilmen proposed that television cameras be banned. Council member Aram Mkrtumyan, in particular, explained that he was unable to suppress his emotions during council meetings. As an eyewitness at many sessions, I would add that his emotions are particularly irrepressible when issues of personal concern, such as land allocations near his garage, or to his friends, are being discussed.
Eight out of fifteen council members were present at the meeting. Four voted against allowing the meeting to be filmed, i.e. against adopting decisions publicly, and two councilmen abstained. Two others, one of whom is a lawyer, voted to allow filming. Thus, TV cameras were prohibited.
We continued to follow the discussions at the council meeting without cameras. The Alaverdi mayor opened the meeting. The former building of Kindergarten # 6 (total area 957 square meters) was to be privatized at auction, with a starting price of 1.5 million drams (about $3,000). According to the mayor, a "guy" from abroad told them to "organize an auction and give the building to him." This man's identity was not revealed. The response to this news was mixed, and tempers flared. To avoid the embarrassment of this heated discussion's being witnessed, the council decided on a change of plans. The meeting continued behind closed doors, with no journalist or the mayor's office staff present. The city council, which is elected by the people, is passing decisions and awarding public property to their friends and relatives in secret, behind closed doors.
Article 9 of the Law on Local Self-Government of Armenia stipulates that the work of local government bodies must be open and transparent. Article 20 obliges local councils to periodically meet with the public and to provide information to the electorate about their actions. Only in "specific cases" may a session be conducted behind closed doors by a council vote. (Article 14). But it is extremely doubtful that these specific cases include questions related to local taxes, leases, land allocations, or the privatization of non-residential public buildings and plots of land at auctions and determination of starting prices.
After the session, we learned that the haggling among council members over the privatization of the public property was not over. In any event, the building that houses Kindergarten # 6 will not be put up for auction for the time being. This kindergarten, by the way, has not been closed down yet.
The wish to conduct city council meetings out of the public eye has some history behind it, as certain councilmen objected to Ankiun Plus 3 TV's coverage of an earlier meeting. The station intends to appeal against the council's decision in Alaverdi's court of first instance.