Իրավիճակը՝ երևանյան փողոցներում (թարմացվող)
Ցուցարարների մի խումբ փակել է Կորյուն-Տերյան (դեպի Ազգային գրադարան) եւ Մաշտոց-Տերյան փողոցները: Ավտոմեքենաների վարորդները մեքենաները հորիզոնական կանգնեցում են եւ ազդանշաններով միանում ցուցարարներին:
15:00
Մի քանի հարյուր երիտասարդների քայլերթը շարունակվում է Երևանի կենտրոնական փողոցներով, այժմ նրանք Խորենացի փողոցում են: Երիտասարդների քայլերթն առաջնորդում են «Մերժիր Սերժին» նախաձեռնության անդամներ Դավիթ Սանասարյանն ու Արմեն Գրիգորյանը: Ցույցի մասնակիցները կոչ են անում անցորդներին միանալ իրենց և գալ երեկոյան 7-ին սպասվող հանրահավաքին:
14:57
Ցուցարարները Արշակունյաց պողոտայից քայլերթով հասան Մաշտոցի պողոտա: Հավաքի մասնակիցներն այժմ Մաշտոցի պողոտայի երկայնքով շաժվում են «Միացե´ք» վանկարկելով եւ 19:00-ին հանրապետության հրապարակում կայանալիք հավաքի մասին իրազեկելով:
14:28
Իրավիճակը Թումանյան-Սարյան խաչմերուկում
Ցուցարարները հետաքրքիր մարտավարություն են ընտրել: Երբ կարմիր բերետավորները հայտնվում են, ցուցարարներն անհետանում են: Իսկ երբ ոստիկանները հեռանում են տարածքից, ցուցարարները շատ արագ հայտնվում եւ փակում են փողոցը:
[gallery id=610]
14:20
Արշակունյաց պողոտայում երթեւկությունը վերականգնվեց, քանի որ տարածք եկան մահակավոր ոստիկաններ, եւ ցուցարարները չցանկացան նրանց հետ բախում ունենալ: Մահակներով ոստիկաններին տեսնելով՝ ցուցարարները ձեռքերը վեր պարզեցին՝ ցույց տալով, որ զինված չեն, եւ իրենց ցույցը խաղաղ է:
Արշակունյաց պողոտայում հավաքված ցուցարարներին քիչ անց Գարեգին Նժդեհ փողոցից քայլերթով միացան մի խումբ քաղաքացիներ: Նրանք ողջունեցին այստեղ կանգնած ցուցարարներին եւ շարունակեցին երթը՝ փողոցի սկզբնամասը փակելով: Այս պահին մահակներով ոստիկանները շարունակում են փողոցի մայթը փակ պահել՝ ցուցարարներին արգելելով փողոց դուրս գալ:
Արշակունյաց պողոտայով քայլերթ անողներին այնուհետև Տիգրան Մեծ պողոտայից, Դավիթ Սանասարյանի գլխավորությամբ, հարյուրավոր ցուցարարներ միացան: Բազմամարդ երթն արդեն երկկողմանի փակել է ճանապարհը, եւ վարորդներին կոչ են անում միանալ քայլերթին:
13:57
«Էրեբունի» պետական բժշկական քոլեջի մի խումբ ուսանողներ փակել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն տանող Տիտոգրադյան փողոցը` միանալով քաղաքացիական անհնազանդության ակցիային: Ինչպես հայտնում է «Հետք»-ի թղթակիցը, վարորդների հորդորներից հետո, որ անընդունելի է հիվանդանոցի ճանապարհը փակելը, նրանք քայլերթով շարժվել են դեպի «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի ուղղությամբ:
Այվազովսկի փողոցում նրանց հետապնդող մեքենաներից դուրս են եկել անհայտ անձինք եւ ծեծի ենթարկել ցուցարարներին:
13:55
Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի ուսանողները փակել են Սարյան-Թումանյան խաչմերուկը։
13:50
Տեւական ժամանակ է՝ ցուցարարները փակել են Արշակունյաց պողոտայի մի հատվածը: Մասնավորապես, երթևեկությունը միակողմանի դադարեցված է «Սինոփսիս» ընկերության մայթին:  Ցուցարարները ավտոմեքենաներին արգելում են տեղաշարժվել՝ վանկարկելով «միացեք», «հաղթելու ենք»:
Քիչ առաջ ոստիկաններ եկան տարածք, ցուցարանները խտացան, որպեսզի չկարողանան իրենց բերման ենթարկել:  Ճանապարհով անցնող ավտոմեքենաների ձայնային ազդանշանները չեն դադարում:
13:20
«Հետքի» թղթակիցը հայտնեց, որ քիչ առաջ կարմիր բերետավորները բացել են Թումանյան-Սարյան փողոցը, որը ցուցարարները փակել էին աղբամաններով: Այդ ընթացքում բերման են ենթարկել ուսանող Արայիկ Ղարիբյանին: Կարմիր բերետավորների հեռանալուց հետո ցուցարարները դարձյալ փակել են Սարյան փողոցը` Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի մոտ:
13:15
Երևանի Կորյուն-Տերյան փողոցների խաչմերուկում ոստիկանության աշխատողները բերման են ենթարկում ցուցարարներին, ովքեր փորձել են փակել նշված խաչմերուկը:
12:31
Ցուցարարների մի մեծ խումբ այս պահին երթով անցավ Մաշտոցի պողոտայով, այնուհետեւ թեքվեց Ամիրյան, ապա` դեպի Սարյան փողոց: Ազդանշաններով նրանց են ողջունում բազմաթիվ վարորդներ: Անրի Վեռնոյ-Ամիրյան խաչմերուկում ցուցարարներին միացան Երեւանի կինոյի եւ թատրոնի ինստիտուտի ուսանողները` վանկարկելով «դասադուլ»:
12:30
Քիչ առաջ ոստիկանները Մաշտոց-Իսահակյան խաչմերուկից բերման են ենթարկել տասնյակ քաղաքացիների, որոնք Գեղարվեստի ակադեմիայում փորձում էին ակցիա իրականացնել:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 17-ին Ազգային ժողովում Սերժ Սարգսյանի վարչապետ ընտրվելուց հետո «Իմ քայլը» շարժման նախաձեռնող, ԱԺ «Ելք» խմբակցության անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց թավշյա հեղափոխության մասին, որը պետք է իրականացվի ցանցային եղանակով` ցուցարարները ամեն օր ժամանակավորապես «գրավելու» են կառավարական շենքեր` այդտեղ աշխատողներին կոչ անելով միանալ շարժմանը, ժամանակավորապես խափանելու են մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցների երթևեկությունը, իսկ երեկոյան հանրահավաք են անելու Հանրապետության հրապարակում:

Yerevan Protests: Updates from the Streets
Protesters have blocked the Koryun-Teryan and Mashtots-Teryan intersections. Many drivers have parked their cars horizontally in the streets and are honking their horns in support of the protesters.
3:00pm
Several hundred youngsters are marching along Khorenatsi Street. “Reject Serzh” initiative members Armen Grigoryan and Davit Sanasaryan are at the head of the march. They are calling on citizens to attend this evening’s rally at Republic Square scheduled for 7.
2:57pm
Protest marchers have reached Mashtots Avenue and are spilling over into the street from the crowded sidewalks. Shouting “join us”, they are calling on passersby to attend this evening’s rally at Republic Square.
2:20pm
Traffic is now flowing on Arshakunyats Avenue after truncheon-wielding police arrived on the scene. The protesters raised their arms in the air, to show the peaceful nature of the protest.
A group of protesters marched down Garegin Njdeh Street and joined a larger crowd gathered on Arshakunyats Avenue. Police in riot-gear are blocking activists from entering the street.
Hundreds of protesters marching down Tigran Metz Avenue joined those on Arshakunyats Avenue, blocking two-way traffic on the major artery.
1:57pm
A group of students from Erebuni State Medical College have blocked Titogradyan Street, which affords access to the school.
After drivers reprimanded them for closing the street leading to the hospital, the students made their way to the Erebuni Reserve-Museum.
Unidentified individuals in cars, who were following the students along Ayvazovsky Street, exited the vehicles and attacked the students.
1:55pm
Students from the Brusov State University of Languages and Social Sciences in Yerevan blocked the nearby Saryan-Tumanyan intersection.
1:50pm
Activists have succeeded in blocking a section of Arshakunyats Street in Yerevan for some time now. Police have arrived on the scene, and the activists have locked arms to resist any attempt to disperse them.
1:20pm
Police have removed trash bins from the Saryan-Tumanyan intersection. One student activist, Arayik Gharibyan, was detained by police.  One the police left, activists moved in and again closed the section of Saryan Street near Brusov State University.
1:15pm
Police are detaining people who were trying to block the intersection of Koryun and Teryan Streets in Yerevan
12:31pm
A large group of protesters, marching up Mashtots Avenue, have turned on Amiryan Street, and are now headed for Saryan Street. Students from the Institute of Cinema and Theater, shouting “school strike” have joined them.
12:30pm
Police detained scores of people at the Mashtots-Isahakyan intersection who were trying to stage a protest action at the Fine Arts Academy.
Top photo: University student Arayik Gharibyan
Note to readers - After the National Assembly elected Serzh Sargsyan prime minister on April 17, Yelk Alliance MP Nikol Pashinyan, who spearheaded the “Im Kayl” (My Step) movement to prevent Sargsyan’s election, declared a “Velvet Revolution” to be carried out on a rotating basis. Protesters will briefly “occupy” government buildings, urging civil servants inside to join them. The intent is to disrupt the normal flow of life in downtown Yerevan, blocking traffic on major streets, and then hold evening rallies in Republic Square. Today marks the eighth day of civil disobedience in Yerevan.