Կեղծ կատեգորիաների քաղաքականություն
Համամասնական և մեծամասնական ընտրակարգերի շուրջ ծավալված քննարկումներն այնպիսի տպավորություն են ստեղծել, թե դրանից ավելի հրատապ հարց Հայաստանի քաղաքական օրակարգում գոյություն չունի: Մինչդեռ իրականում այն արհեստական է:
Խնդիրը բացարձակապես համամասնականի և մեծամասնականի առավելությունների ու թերությունների մեջ չէ: Այստեղ ամեն ինչ առավել քան հստակ է. երկու ընտրակարգերն էլ մեզանում հավասարապես անարդյունավետ են, որովհետև փաստացի գոյություն չունի քաղաքական համակարգ:
Հայաստանյան կուսակցությունների ճնշող մեծամասնությունն ուղղակիորեն այս կամ այն անհատի շահերի սպասարկման միջոցներն են, մյուսներն էլ դառնում են այդպիսին` բացարձակապես անտեսելով հարցի գաղափարական կողմը:
Խորհրդարանը վաղուց կորցրել է իր քաղաքական նշանակությունը` վերածվելով գործադիր իշխանության և նախագահի սպասարկուի: Այս միջավայրում, որտեղ կուսակցությունները, խորհրդարանը չեն կատարում իրենց քաղաքական գործառույթները, չի կարող որակյալ պատգամավոր ունենալու հասարակական-քաղաքական պահանջարկ ձևավորվել:
Մեծամասնական ընտրակարգով ընտրությունների ելքն իսկապես գրեթե միշտ լինում է կանխորոշված, և ընտրվում են մարդիկ, ովքեր ոչ մի առնչություն չունեն օրենսդրական գործունեության հետ: Բայց նույն կերպ այս որակի պատգամավորներ ընտրվում են նաև կուսակցական ցուցակներով:
2007թ. ընտրություններից առաջ մեծամասնական տեղերի թիվը խորհրդարանում 75-ից նվազեցվեց 41-ի` նույն հիմնավորմամբ, ինչ ներկայացնում է այսօրվա ընդդիմությունը: Այն է` դա նպաստում է քաղաքական համակարգի և քաղաքական մշակույթի կայացմանը: Սակայն արդյունքում դրանք ոչ միայն չկայացան, այլև քաղաքական դաշտն էլ ավելի ապաքաղաքականացվեց ու էլ ավելի որակազրկվեց:
Այն օլիգարխները, որոնք մեծամասնական ընտրակարգի կրճատման արդյունքում պետք է որ բնականորեն դուրս մղվեին ասպարեզից, բարեհաջող հանգրվանեցին դաշտում խաղացող հիմնական կուսակցությունների  ցուցակների անցողիկ համարների տակ և նորից անցան խորհրդարան:
Այսինքն` համամասնական տեղերի մեխանիկական աճը հանգեցրեց կուսակցությունների ապագաղափարականացման: Ձևավորեցին պարզ քաղաքական առևտրի նոր անտիմշակույթ: Դրան զուգահեռ, կուսակցությունները ոչ միայն չխոշորացան, ինչպես ակնկալվում էր, այլև էլ ավելի մանրացան ու մարգինալացվեցին:
Այսօր որևէ երաշխիք չկա, որ մեծամասնական տեղերի հերթական կրճատումը բերելու է քաղաքական համակարգի առողջացման: Որովհետև այդ օլիգարխիկ, բիզնես շրջանակները, որոնք քաղաքականության իրական կրողներն են իբրև պտուտակներ, շարունակելու են ինքնադրսևորվել` էլ ավելի վայրագ օգտագործելով կուսակցությունների ռեսուրսները:
Հետևաբար իրական խնդիրը ոչ թե ընտրակարգերից որևէ մեկին նախընտրություն տալու մեջ է, այլ այդ շրջանակներին քաղաքական ասպարեզից դուրս մղելու: Իսկ դա հնարավոր չէ, որովհետև հենց այդ շրջանակներն են իշխանության վերարտադրման հիմնական երաշխավորները:
Մեծամասնական ընտրակարգից չհրաժարվելու իշխանության ներկայիս պահվածքը պայմանավորված է ոչ թե դրա առավելությունները, այլ հենց այդ շրջանակներին չկորցնելու մտավախությամբ:
Համամասնական ընտրակարգի կողմնակիցները հասկանում են, իհարկե, այս ամենը: Նրանք շատ լավ գիտեն, որ սկսած պայքարը որևէ արդյունք չի տալու: Եթե քաղաքական մեծամասնությունն այդ առաջարկը մերժեց ընտրություններից մեկ տարի առաջ, մերժելու է նաև մեկ ամիս առաջ:
Եվ զուտ պահանջի ձևակերպման իմաստով այն առավել քան ժամանակավրեպ է:
Սակայն այս ամբողջ իրարանցման մեխը ոչ թե մեծամասնական ընտրակարգից հրաժարվելու առաջարկությունն էր, այլ դրա շուրջ ձևավորված քաղաքական կոնսենսուսը:
Ընդդիմադիր դաշտում դրա շուրջ առաջացած այս փոխըմբռնումն է միս ու արյուն տալիս նախաձեռնությանը, իմաստավորում այն և ստիպում իշխանությանը քննարկել այս հարցը:
Ընտրությունների նախօրեին, անկասկած այս կոնսենսուսն ավելի մեծ արժեք է, քան նյութը, որի շուրջ այն տեղի է ունեցել: Այս ոչ ֆորմալ միավորումը պարզորոշ ցույց տվեց, որ ընդդիմադիր դաշտում առկա է այլընտրանք ձևավորելու հսկայական չիրացված ներուժ:
Եվ որ խնդիրը ոչ թե նման պոտենցիալ ունեցող ուժերի, այլ պլատֆորմի, միավորման օրակարգի ճիշտ չձևակերպման մեջ է: Համամասնական ընտրակարգի շուրջ դիրքրոշումների ընդհանրությունը ընդամենը դա հասկանալու բանալին տվեց: Մնացածը կախված է բացառապես քաղաքական ուժերից:
Պատահական չէ, որ համամասնական ընտրակարգի կողմնակիցները, որպես իրենց դիրքրոշման հիմնավորում, բերում են մեկ սկզբունքային փաստարկ. որ սա ընտրակեղծիքների մեծ մասը կանխելու հնարավորություն է:
Իրականում սա ոչ մի ուղղակի ընդհանուր բան չունի ընտրակեղծիքների հետ: Որովհետև որևէ տարբերություն չկա' դրանք մեծամասնականո՞վ ընտրվող թեկնածուներն են իրականացնում, թե՞ դա անելու պատվերը նրանց իջեցրած կուսակցություններն ու կուսակցապետերը:
Ընտրակեղծիքների պատասխանատուն միշտ իշխանությունն է: Բայց ընտրակարգի ընտրությունը ընտրակեղծիքներով պայմանավորելը հստակ ուրվագծում է ձևավորվող քաղաքական այն իրական խնդիրը, որը ընդդիմադիր ուժերին բերել է գործակցության միևնույն դաշտ:
Խոսքը վերաբերում է արդար ընտրություններ ապահովելու, արդար մրցակցություն ծավալելու պահանջին: Իրականում հենց սա են ընդդիմադիր ուժերը տրանսֆորմացրել համանասնական ընտրակարգին անցնելու առաջարկության, որն ավելի պարզ հնչում է իշխանություններին ուղղված հետևյալ կոչի տեսքով. հենց սա է այսօրվա իրական քաղաքական օրակարգը: Եվ հենց այս մեսիջը հասկանալով է, որ իշխանությունը մերժում է այն:
Որքան էլ հասկանալի լինի ընդդիմադիրների պահանջի ենթատեքստը, սակայն խնդիրը բացառապես ընտրակարգի պրիզմայով ներկայացնելը խիստ սահմանափակում է գործակցության հնարավորությունները և ընդդիմադիր դաշտին զրկում մանևրելու, ճկունություն հանդես բերելու հնարավորությունից:
Այսօր այս պահանջը մնում է օրակարգում բացառապես այն պատճառով, որ իշխանությունը տոն է տալիս դրան և համաձայնել է հարցը մեկ անգամ ևս մտցնել խորհրդարանի օրակարգ:
Բայց ընդդիմությանն ուղղակիորեն ասվել է, որ այն չի ընդունվելու: Հարց է առաջանում. ի՞նչ է անելու ընդդիմությունը դրանից հետո: Եթե հարցը չվերաձևակերպվի և չդրվի ընտրությունների ընթացքի վերահսկման մեխանիզմների շուրջ պայմանավորվածությունների հարթության վրա, այս ինքնաբուխ շարժումը ինքնըստինքյան մարելու է` հենց ընդդիմության համար ունենալով բացասական հետևանքներ:
Բանն այն է, որ սեփական քարոզչական մարտվարությունն ընտրելու, ընտրություններին մասնակցելու սեփական պոտենցիալները ճշգրտելու, միասնական ճակատով հանդես գալու հնարավորությունները դիտարկելու փոխարեն այդ ուժերն իրենց ողջ ժամանակն ու էներգիան ծախսում են համամասնական-մեծամասնական ընտրակարգի շուրջ սկսված և արդեն իրեն սպառող խնդրի վրա այն դեպքում, երբ իշխանությունը կրող հիմնական ուժը` ՀՀԿ-ն, սկսել է իր նախընտրական արշավը: Նրանք պարզապես ժամանակ են վատնում և արդեն իսկ բավականաչափ ետ են ընկել նախընտրական մեկնարկած մրցավազքում:

Политика ложных категорий
От обсуждений, развернувшихся вокруг пропорциональной и мажоритарной избирательных систем, складывается впечатление, что более актуального вопроса в политической повестке Армении не существует. Между тем это искусственно созданный ажиотаж.
Проблема отнюдь не в преимуществах и недостатках указанных систем. Здесь все очень четко: в нашей стране обе системы в равной степени эффективны, поскольку политической системы фактически не существует.
Подавляющее большинство армянских партий всего лишь представляет собой средство обслуживания интересов той или иной личности, остальные становятся таковыми потому, что полностью игнорируют идейную сторону вопроса.
Парламент давно утратил свое политическое значение, превратившись в прислужника исполнительной власти и президента. В среде, где партии и парламент не выполняют свои политические функции, общественно-политический спрос на качественного депутата не может быть сформирован.
Исход выборов по мажоритарной системе, действительно, почти всегда бывает предопределен. По этой системе избираются люди, не имеющие никакого отношения к законодательной деятельности. Но аналогичным образом депутаты такого же качества избираются по партийным спискам.
Перед выборами 2007 г. число мажоритарных мест в парламенте сократилось с 75-ти до 41-го с той мотивировкой, которую выдвигает сегодняшняя оппозиция, а именно: это способствует становлению политической системы и политческой культуры. Но в итоге они не состоялись, более того, политическое поле еще больше деполитизировалось и утратило свое качество.
Олигархи, которые вследствие сокращения мажоритарной системы естественным образом должны были быть вытеснены с арены, благополучно заняли проходные места в списках партий, являющихся основными игроками поля, и вновь прошли в парламент.
То есть механическое увеличение количества пропорциональных мест привело к деидеологизации партий. Сформировалась новая антикультура простого политического торга. Параллельно этому партии, вопреки ожиданиям, не укрупнились, а еще больше обмельчали и маргинизировались.
Сегодня нет никаких гарантий, что очередное сокращение мест по мажоритарной системе приведет к оздоровлению политической системы. Потому что олигархические бизнес-круги, которые, как винтики, являются реальными носителями политики, будут продолжать самопроявляться, используя ресурсы партий в еще более варварской форме.
Следовательно проблема не в том, чтобы отдать предпочтение одной из избирательных систем, а в том, чтобы вытеснить эти круги с политической арены. А это невозможно, поскольку именно они являются основными гарантами воспроизводства власти.
Сегодняшнее стремление властей сохранить мажоритарную систему обусловлено не ее преимуществами, а опасением не потерять как раз указанные круги.
Сторонники пропорциональной системы все это, конечно, понимают. Они очень хорошо знают, что начавшаяся борьба не даст никакого результата – если политическое большинство отвергло это предложение за год до выборов, то отвергнет и за месяц до них.
В плане формирования требования оно более чем запоздало. Однако основной смысл этого ажиотажа не в предложении отказаться от мажоритарной системы, а в сформировавшемся вокруг него политическом консенсусе.
Накануне выборов этот консенсунс, несомненно, представляет собой большую ценность. Это неформальное объединение ясно показывает, что в оппозиционном поле присутствует огромный нереализованный потенциал для формирования альтернативы.
И проблема в неправильной формулировке платформы, повестки объединения. Общность в позициях по пропроциональной системе всего лишь дала ключ к пониманию этого. Остальное зависит исключительно от политических сил.
Неслучайно, сторонники пропорциональной системы в обоснование своей позиции приводят один принципиальный аргумент: эта система дает возможность предотвратить значительную часть избирательных фальсификаций. На самом деле ничего общего с избирательными фальсификации она не имеет. Потому что неважно, кто их осуществляет – избирающиеся по мажоритарной системе депутаты или спустившие им такой заказ партии и их руководители.
Ответственность за фальсификации всегда несут власти. Однако обуславливание выбора избирательной системы избирательными фальсификациями четко обозначает ту формирующуюся реальную политическую задачу, которая привела оппозиционные силы в одно и то же поле сотрудничества.
Речь идет о требовании обеспечить справедливые выборы, развернуть справедливое соперничество. Именно это требование оппозиционные силы трансформировали в предложение о переходе к пропорциональной системе, что в более понятной форме звучит в адресованном властям следующем призыве: сегодняшняя реальная политическая повестка состоит именно в этом. И в силу осознания этого мессиджа власти его отклоняют.
Каким бы понятным ни было требование оппозиционеров, однако выдвижение проблемы исключительно в призме избирательной системы сильно ограничивает возможности сотрудничества и лишает оппозиционное поле возможности маневрировать и проявлять гибкость.
Сегодня это требование остается на повестке исключительно по той причине, что власть согласилась еще раз включить вопрос в повестку парламента.
Однако оппозиции прямо было сказано, что предложение не будет принято. Возникает вопрос: что после этого будет делать оппозиция? Если вопрос не будет переформулирован и переведен в плоскость договоренностей вокруг механизмов контроля за ходом выборов, то  стихийно возникшее движение угаснет само собой с негативными именно для оппозиции последствиями.
Дело в том, что вместо выбора собственной пропагандистской тактики, уточнения своего потенциала для участия в выборах, оценки своих возможностей с целью выступления единым фронтом эти силы тратят все свое время и энергию на выдвинутую и уже исчерпавшую себя проблему пропорциональной и мажоритарной избирательных систем, тогда как основная властная сила – Республиканская партия Армении – уже начала свою предвыборную кампанию. Они просто теряют время и уже достаточно отстали в стартовавшей предвыборной гонке.