Կեղծ կատեգորիաների քաղաքականություն
Համամասնական և մեծամասնական ընտրակարգերի շուրջ ծավալված քննարկումներն այնպիսի տպավորություն են ստեղծել, թե դրանից ավելի հրատապ հարց Հայաստանի քաղաքական օրակարգում գոյություն չունի: Մինչդեռ իրականում այն արհեստական է:
Խնդիրը բացարձակապես համամասնականի և մեծամասնականի առավելությունների ու թերությունների մեջ չէ: Այստեղ ամեն ինչ առավել քան հստակ է. երկու ընտրակարգերն էլ մեզանում հավասարապես անարդյունավետ են, որովհետև փաստացի գոյություն չունի քաղաքական համակարգ:
Հայաստանյան կուսակցությունների ճնշող մեծամասնությունն ուղղակիորեն այս կամ այն անհատի շահերի սպասարկման միջոցներն են, մյուսներն էլ դառնում են այդպիսին` բացարձակապես անտեսելով հարցի գաղափարական կողմը:
Խորհրդարանը վաղուց կորցրել է իր քաղաքական նշանակությունը` վերածվելով գործադիր իշխանության և նախագահի սպասարկուի: Այս միջավայրում, որտեղ կուսակցությունները, խորհրդարանը չեն կատարում իրենց քաղաքական գործառույթները, չի կարող որակյալ պատգամավոր ունենալու հասարակական-քաղաքական պահանջարկ ձևավորվել:
Մեծամասնական ընտրակարգով ընտրությունների ելքն իսկապես գրեթե միշտ լինում է կանխորոշված, և ընտրվում են մարդիկ, ովքեր ոչ մի առնչություն չունեն օրենսդրական գործունեության հետ: Բայց նույն կերպ այս որակի պատգամավորներ ընտրվում են նաև կուսակցական ցուցակներով:
2007թ. ընտրություններից առաջ մեծամասնական տեղերի թիվը խորհրդարանում 75-ից նվազեցվեց 41-ի` նույն հիմնավորմամբ, ինչ ներկայացնում է այսօրվա ընդդիմությունը: Այն է` դա նպաստում է քաղաքական համակարգի և քաղաքական մշակույթի կայացմանը: Սակայն արդյունքում դրանք ոչ միայն չկայացան, այլև քաղաքական դաշտն էլ ավելի ապաքաղաքականացվեց ու էլ ավելի որակազրկվեց:
Այն օլիգարխները, որոնք մեծամասնական ընտրակարգի կրճատման արդյունքում պետք է որ բնականորեն դուրս մղվեին ասպարեզից, բարեհաջող հանգրվանեցին դաշտում խաղացող հիմնական կուսակցությունների  ցուցակների անցողիկ համարների տակ և նորից անցան խորհրդարան:
Այսինքն` համամասնական տեղերի մեխանիկական աճը հանգեցրեց կուսակցությունների ապագաղափարականացման: Ձևավորեցին պարզ քաղաքական առևտրի նոր անտիմշակույթ: Դրան զուգահեռ, կուսակցությունները ոչ միայն չխոշորացան, ինչպես ակնկալվում էր, այլև էլ ավելի մանրացան ու մարգինալացվեցին:
Այսօր որևէ երաշխիք չկա, որ մեծամասնական տեղերի հերթական կրճատումը բերելու է քաղաքական համակարգի առողջացման: Որովհետև այդ օլիգարխիկ, բիզնես շրջանակները, որոնք քաղաքականության իրական կրողներն են իբրև պտուտակներ, շարունակելու են ինքնադրսևորվել` էլ ավելի վայրագ օգտագործելով կուսակցությունների ռեսուրսները:
Հետևաբար իրական խնդիրը ոչ թե ընտրակարգերից որևէ մեկին նախընտրություն տալու մեջ է, այլ այդ շրջանակներին քաղաքական ասպարեզից դուրս մղելու: Իսկ դա հնարավոր չէ, որովհետև հենց այդ շրջանակներն են իշխանության վերարտադրման հիմնական երաշխավորները:
Մեծամասնական ընտրակարգից չհրաժարվելու իշխանության ներկայիս պահվածքը պայմանավորված է ոչ թե դրա առավելությունները, այլ հենց այդ շրջանակներին չկորցնելու մտավախությամբ:
Համամասնական ընտրակարգի կողմնակիցները հասկանում են, իհարկե, այս ամենը: Նրանք շատ լավ գիտեն, որ սկսած պայքարը որևէ արդյունք չի տալու: Եթե քաղաքական մեծամասնությունն այդ առաջարկը մերժեց ընտրություններից մեկ տարի առաջ, մերժելու է նաև մեկ ամիս առաջ:
Եվ զուտ պահանջի ձևակերպման իմաստով այն առավել քան ժամանակավրեպ է:
Սակայն այս ամբողջ իրարանցման մեխը ոչ թե մեծամասնական ընտրակարգից հրաժարվելու առաջարկությունն էր, այլ դրա շուրջ ձևավորված քաղաքական կոնսենսուսը:
Ընդդիմադիր դաշտում դրա շուրջ առաջացած այս փոխըմբռնումն է միս ու արյուն տալիս նախաձեռնությանը, իմաստավորում այն և ստիպում իշխանությանը քննարկել այս հարցը:
Ընտրությունների նախօրեին, անկասկած այս կոնսենսուսն ավելի մեծ արժեք է, քան նյութը, որի շուրջ այն տեղի է ունեցել: Այս ոչ ֆորմալ միավորումը պարզորոշ ցույց տվեց, որ ընդդիմադիր դաշտում առկա է այլընտրանք ձևավորելու հսկայական չիրացված ներուժ:
Եվ որ խնդիրը ոչ թե նման պոտենցիալ ունեցող ուժերի, այլ պլատֆորմի, միավորման օրակարգի ճիշտ չձևակերպման մեջ է: Համամասնական ընտրակարգի շուրջ դիրքրոշումների ընդհանրությունը ընդամենը դա հասկանալու բանալին տվեց: Մնացածը կախված է բացառապես քաղաքական ուժերից:
Պատահական չէ, որ համամասնական ընտրակարգի կողմնակիցները, որպես իրենց դիրքրոշման հիմնավորում, բերում են մեկ սկզբունքային փաստարկ. որ սա ընտրակեղծիքների մեծ մասը կանխելու հնարավորություն է:
Իրականում սա ոչ մի ուղղակի ընդհանուր բան չունի ընտրակեղծիքների հետ: Որովհետև որևէ տարբերություն չկա' դրանք մեծամասնականո՞վ ընտրվող թեկնածուներն են իրականացնում, թե՞ դա անելու պատվերը նրանց իջեցրած կուսակցություններն ու կուսակցապետերը:
Ընտրակեղծիքների պատասխանատուն միշտ իշխանությունն է: Բայց ընտրակարգի ընտրությունը ընտրակեղծիքներով պայմանավորելը հստակ ուրվագծում է ձևավորվող քաղաքական այն իրական խնդիրը, որը ընդդիմադիր ուժերին բերել է գործակցության միևնույն դաշտ:
Խոսքը վերաբերում է արդար ընտրություններ ապահովելու, արդար մրցակցություն ծավալելու պահանջին: Իրականում հենց սա են ընդդիմադիր ուժերը տրանսֆորմացրել համանասնական ընտրակարգին անցնելու առաջարկության, որն ավելի պարզ հնչում է իշխանություններին ուղղված հետևյալ կոչի տեսքով. հենց սա է այսօրվա իրական քաղաքական օրակարգը: Եվ հենց այս մեսիջը հասկանալով է, որ իշխանությունը մերժում է այն:
Որքան էլ հասկանալի լինի ընդդիմադիրների պահանջի ենթատեքստը, սակայն խնդիրը բացառապես ընտրակարգի պրիզմայով ներկայացնելը խիստ սահմանափակում է գործակցության հնարավորությունները և ընդդիմադիր դաշտին զրկում մանևրելու, ճկունություն հանդես բերելու հնարավորությունից:
Այսօր այս պահանջը մնում է օրակարգում բացառապես այն պատճառով, որ իշխանությունը տոն է տալիս դրան և համաձայնել է հարցը մեկ անգամ ևս մտցնել խորհրդարանի օրակարգ:
Բայց ընդդիմությանն ուղղակիորեն ասվել է, որ այն չի ընդունվելու: Հարց է առաջանում. ի՞նչ է անելու ընդդիմությունը դրանից հետո: Եթե հարցը չվերաձևակերպվի և չդրվի ընտրությունների ընթացքի վերահսկման մեխանիզմների շուրջ պայմանավորվածությունների հարթության վրա, այս ինքնաբուխ շարժումը ինքնըստինքյան մարելու է` հենց ընդդիմության համար ունենալով բացասական հետևանքներ:
Բանն այն է, որ սեփական քարոզչական մարտվարությունն ընտրելու, ընտրություններին մասնակցելու սեփական պոտենցիալները ճշգրտելու, միասնական ճակատով հանդես գալու հնարավորությունները դիտարկելու փոխարեն այդ ուժերն իրենց ողջ ժամանակն ու էներգիան ծախսում են համամասնական-մեծամասնական ընտրակարգի շուրջ սկսված և արդեն իրեն սպառող խնդրի վրա այն դեպքում, երբ իշխանությունը կրող հիմնական ուժը` ՀՀԿ-ն, սկսել է իր նախընտրական արշավը: Նրանք պարզապես ժամանակ են վատնում և արդեն իսկ բավականաչափ ետ են ընկել նախընտրական մեկնարկած մրցավազքում:

Given the ongoing debate on the issue of whether to use a proportional or majoritarian electoral procedure in Armenia, you would think that this is the prime problem facing the country.
In fact, the issue is a bogus one.
It’s not a question of the advantages or disadvantages of using one procedure over the other. In Armenia, both are unproductive given the absence of any real political system.
The vast majority of political parties in Armenia are mere conduits to serve the interests of this or that individual, and the others become such conduits, absolutely neglecting the ideological side of the issue.
Armenia’s parliament has long since lost its political significance, turning into a servant for ruling elite and the president. In this milieu, where the parties and the parliament do not execute their political functions, the social and political demand to shape quality MP’s is impossible to achieve.
The outcome of elections following the majoritarian system is almost always decided in advance. People are elected to parliament who have no connection at all to legislative activity. By the same token, similar people are also elected from political party lists.
Before the 2007 elections, the number of majoritarian seats in parliament had decreased from 75 to 41, using the same arguments as those of today’s opposition. That’s to say it assists the development of the political system and a political culture. In fact, neither was developed or created. Rather, the political arena grew even more apolitical and suffered qualitatively.
Those oligarchs that should have been swept aside due to the decrease in majoritarian seats conveniently found their way to the ballots of the leading parties and returned to the halls of the parliament.
Thus, the perfunctory growth of proportional spots led to the non-ideologization of the parties. What took form was a new anti-culture of simple political trading. Parallel to this, the parties not only failed to grow, as expected, but in fact grew small and were marginalized.
Today, there is no guarantee that a further decrease of majoritarian seats in the parliament will lead to a healthier political system. It’s because the oligarchs and big-business interests will continue to assert themselves and use the resources of the parties even more savagely.
Consequently, the real issue at stake isn’t giving preference to one or the other electoral system, but rather to sweep those circles of interest out of the political arena. This is not possible since these very interests are the essential guarantors for the reproduction of the authorities.
The reason the ruling regime today doesn’t wish to see the removal of the majoritarian system is not because of its merits, but because the regime doesn’t want to lose those circles of interest.
Supporters of the proportional system understand all of this. They know full well that such a campaign will produce no results. If the political majority rejected such a proposal one year before the elections, they will do the same one month before.
Just by the way the demand is framed, it is more than untimely.
In fact, the hullabaloo that has been created of late stems not from the proposal to reject the majoritarian system but rather from the political consensus surrounding it.
It’s this consensus, or coming together, manifested in the opposition camp that is of more real value than the content of the proposal itself. This non-formal alignment, in the run-up to the parliamentary elections, clearly shows the huge unrealized potential for forming an alternative.
It remains for these forces to correctly proceed from this commonality to the formation of a common platform.
It’s no accident that the supporters of the proportional system use one principled argument to support their case – that such a move will allow for preventing a majority of election fraud.
In reality, such a move has nothing directly to do with election fraud.
Those responsible for election fraud remain the same - the authorities.
The real issue that lies at the core of the electoral system debate, and the one that has united the opposition forces to collaborate remains the same.
It is the demand to guarantee free and fair elections and to promote a true arena of competition.
In this context, the regime’s refusal to go along with the proportional proposal is understandable.
The question arises as to what the opposition will do next.
While the opposition is still championing the lost cause of moving to a proportional electoral system, rather than examining the possibility of uniting their forces, the ruling regime’s major political party, the Republican Party, has already launched its election campaign.