Gallup-ի, Ղազախստանի եւ Ուիլիամ Սարոյանի մասին
Gallup World Institut-ը 2010-էն 2012-ի միջեւ հարցախոյզ մը կատարած է նախկին Խորհրդային Միութեան երկիրներու տարածքին, ըստ որու արդիւնքներուն, Հայաստանի բնակչութեան մօտ 40 տոկոսը կ'ուզէ վերջնականապէս դուրս ելլել երկրէն, մինչ Խրխըզիստանի, Ղազախստանի, Տաճիկիստանի եւ Ուզպէքիստանի պարագային, այդ նոյն տոկոսը կարգով կ'իջնէ մինչեւ 16%, 13%, 11% եւ 5%:
Ոչ միայն առարկայականօրէն, այլ նոյնիսկ առաւելագոյն յոռետեսութեամբ, անուղղամտութեամբ - կամ մինչեւ իսկ հայատեացութեամբ -, եթէ բաղդատուին կեանքի այժմու պայմանները եւ ապագայի հեռանկարը Հայաստանի եւ այդ միւս երկիրներուն միջեւ, վերոյիշեալ արդիւնքներու անհամեմատութիւնը կարելի չէ բացատրել բանական, տրամաբանական հիմունքներով: Տեղին է ուրեմն երեւոյթը ուսումնասիրել այլ տեսանկիւնէ:
Հայերը, մեծամասնութեամբ, չունին հայրենիքի ըմբռնողութիւն:
Խի՞... : Պատասխանը պարզ է: Ամբողջ Պատմութեան ընթացքին, բառին հողային եւ պետական իմաստով, հայերը հայրենիք ունեցած են մօտաւորապէս 24 տարի միայն: Ներառեալ 1918-20: Աշխարհի եւ Մարդկութեան ամբողջ Պատմութեան տեւողութեան...
Ընդամէնը հազիւ 24 տարի, գոնէ 3000-ի վրայ:
Այն ժամանակամիջոցին երբ Հայաստանը գոյութիւն ունէր անուանապէս, երբէք չկար հայոց իսկական կեդրոնական պետութիւն, ոչ ալ համահայկական որեւէ գիտակցութիւն որ ինքզինք ճանչնար այդպիսի վեհագոյն եւ միակ իշխանութեան մը նկատմամբ: Մինչեւ Կիլիկիոյ Թագաւորութիւնը, Հայաստանը զանազան ենթա-երկիրներու խմբաւորում մըն էր, հիմնուած աւատապետական ծայրայեղ համակարգի մը վրայ: Բազմաթիւ աւատապետութիւնները ոչ միայն պատկանելիութեան կամ ենթակայութեան կապեր չունէին Թագաւորի երկրին հանդէպ, այլ ընդհանրապէս բառացի պատերազմի մէջ էին անոր դէմ: Ամէն մէկ իշխանութիւն իր կարգին պառակտուած էր նաեւ ներքնապէս, յաճախ ընտանեկան խնդիրներով:
Կիլիկիոյ Թագաւորութիւնը հիմնական խզում մը կը հանդիսանայ, հողային եւ աշխարհագրական առումով, այն տարածքաշրջանին հետ որ պէտք է հանդիսանար հայերու հայրենիքը: Սակայն այդ իսկ չյաջողեցաւ...
Յաջորդող հինգ ու կէս դարերու տեւողութեան, Հայաստանը, որպէս անջատ երկիր, լիովին անհետացաւ: Սակայն այս ժամանակամիջոցին, նոյնիսկ վերացական կամ յղացքային մակարդակի վրայ, բաժանումները շարունակուեցան: Պարսկա-Հայաստանի, Արեւմտեան Հայաստանի եւ Կովկասեան Հայաստանի միջեւ - որոնցմէ որեւէ մէկը, ի դէպ, ոչ իրական Հայաստան էր ոչ ալ այդպէս կը կոչուէր - , հայերը ունէին ոչ իսկական երկիր, ոչ մէկ հայրենիք, ոչ ալ միացեալ ազգային ինքնութիւն:
19րդ դարու սկիզբը կամ մէջտեղը, գոյացաւ Հայոց Ազատագրական Շարժումը, որ կը ձգտէր փոխելու կացութիւնը: «Մէկ Ազգ, մէկ Ժողովուրդ, մէկ Հայրենիք, մէկ Պետութիւն» գաղափարը ծնունդ առաւ, յանգելու համար, 1918-ին, երկրի մնացորդացի մը թէական երկունքին: Սակայն առաջ որ բան մը ձեւաւորուի, արդէն վրայ հասաւ Խորհրդային դրուագը: Այդ ալ վերջ գտաւ հազիւ յղացուած Հայաստանի մը շատ հապճեպ վերայժմէականացումով , խորապէս թերակազմ պետութեան մը նախնական հոլովոյթի վերսկսմամբ: Իսկ մինչ այդ, Սփիւռքը դարձած էր ինքին անջատ էութիւն:
Այսպէս, աշխարհի ամբողջ պատմութեան ընթացքին, հայերը գոյութիւն ունեցան, գոյատեւեցին եւ երբեմն նոյնիսկ առաջացան, առանց երկրի, առանց հայրենիքի, առանց պետութեան:
Հետեւաբար, հայերը հասան այն եզրակացութեան, թէ իրենք պէտք չունին հայրենիքի:
Անոնցմէ շատեր նոյնիսկ իրենք զիրենք համոզեցին թէ երկիր մը, հայրենիք մը կամ պետութիւն մը, ցաւագին խոչընդոտներ են միայն իրենց պահպանումին, իրենց զարգացման ու ապագային նկատմամբ:
Ահա թէ ինչու, այսօր, այն հայերը որոնք կ'ապրին ուրիշ երկիրներու մէջ՝ Հայաստանը չեն նկատեր որպէս իրենց հայրենիքը, եւ անոնք որոնք կ'ապրին Հայաստանի մէջ՝ հետաքրքրուած չեն այդտեղ մնալով:
Ուիլիամ Սարոյան հռչակաւոր գրութիւն մը ունի, զորս յաճախ սիրուն կերպով կախուած կը տեսնենք հայերու հիւրանոցի պատին վրայ: Ան կ'ըսէ թէ, այն պահուն որ երկու հայեր իրարու կը հանդիպին, ուր որ ըլլայ այդ եւ նոյնիսկ պատահմամբ, տեղւոյն վրայ կը ստեղծեն արդէն իրենց Հայաստանը: Այդպէս՝ իրենց հանդիպման իրողութեամբ իսկ միայն:
Ներկայիս, Սարոյան կրնար աւելի հեռու երթալ: Որովհետեւ այս օրերուն մէկ հատիկ հայ իսկ բաւարար է որ ինքն իր Հայաստանը ստեղծէ, ըստ իր հայեցողութեան, ինչպէս որ ուզէ: Նոյնիսկ հնարաւոր է որ մէկ հայ մի քանի յատուկ Հայաստաններ հնարէ ինք իրեն համար: Եւ ատիկա, ոչ թէ իր կեանքի տարբեր հանգրուաններուն, այլ երբեմն մի քանի հատը միաժամանակ:
Սակայն ահա, խնդիրն այն է թէ, այսպէս տեւապէս ստեղծելով ու վերստեղծելով այս բոլոր անհամար Հայաստանները, միակ Հայաստանը զորս հայերը այլեւս չեն ճանչնար, միակ Հայաստանը որու համեմատ իրենք զիրենք չեն բնորոշեր, միակ Հայաստանը որու իրականութիւնը կը նկատեն վիճելի, գոյութիւնը կը սեպեն աւելորդ, եւ ապագան կը համարեն կանխապէս աւարտած, - այո, ճի՛շտ կռահեցիք - ՝ Հայաստանն է:
Այս պայմաններուն մէջ, այս հաշուեյարդարի սկիզբը նշուած 40%-ը հաւանաբար նուազ է իրականութենէն, եւ կարգ մը պատասխանողներ տեսակ մը ամօթխածութիւն ցուցաբերած ըլլալու են:
Ամէն պարագայի, այդ հարցախոյզը հարկաւոր է ամբողջացնել յաւելեալ մէկ հատով մը, հաստատելու համար որ Հայաստանէն դուրս գտնուող հայերու 99 տոկոսը ոչ միայն չեն ուզեր տեղափոխուիլ այդտեղ, այլ անոնցմէ շշմեցուցիչ համեմատութիւն մը տակաւին զայն չէ այցելած, ոչ իսկ մէկ անգամ: Եւ ինչո՞ւ ընեն այդ, երթան մինչեւ այնտեղ, երբ որ իրենք ունին արդէն իրենց Հայաստանները: Ամէն մէկը իրը, կամ նոյնիսկ մի քանի հատ միանգամայն:
Վերջացնենք նշելով սակայն թէ, բոլոր ժամանակներուն եւս, հայերու փոքրամասնութիւն մըն է որ միշտ ու ընդմիշտ ապահոված եւ երաշխաւորած է այս տարօրինակ ազգի գոյատեւումը, պահպանումը - եւ մերթ ընդ մերթ նոյնիսկ առաջխաղացքը : Հետեւաբար, թէ որ 60% չեն ուզեր մշտապէս լքել Հայաստանը, ատիկա արդէն շատ խոշոր թիւ է: Նոյնիսկ կասկածելի է, որպէս հարցախոյզի արդիւնք...

According to polls conducted between 2010 and 2012 by the Gallup World Institute in twelve countries of the former USSR, 40% of the population of Armenia want to leave permanently their country, while in the case of Kirghizstan, Kazakhstan, Tadjikistan and Ouzbekistam, that percentage would be reduced respectively to 16%, 13%, 11% et 5%.
Not only objectively, but even with a maximum of pessimism, bad faith – or even downright armeniaphobia -  possible and imaginable, comparing the current conditions of life and the perspectives of the future between Armenia and those other countries, the excessive disproportion between the above-stated results cannot be explained, rationally. It is therefore necessary to study this phenomenon from another angle.
Armenians, in a large majority, do not have the sense of Homeland.
Why is it so ? The answer is simple. In the whole History, on a territorial and statehood level, Armenians had a homeland during approximately 24 years only. Including 1918-20. In the whole History of the world and humanity, that is, since the beginning of times...
A total of hardly 24 years, over a period of at least 3000 years.
During the period when Armenia existed under its name, there never was any central Armenian State, nor any pan-armenian national consciousness, identifying itself with regard to any such supreme and unique authority. Until the Kingdom of Cilicia, Armenia was an arrangement of various sub-countries, based on a radical feudalistic system. Not only the multiple princedoms did not entertain any relation of belonging – let alone subordination – towards the country of the King, but most of the time, they were literally at war against the latter. Each princedom was also internally fractioned by its own feuds, mainly for family issues.
The Kingdom of Cilicia constitutes a fundamental dissociation, in the territorial and geographic sense of the word, with what could have been the homeland of Armenians. But even that did not work…
During the subsequent five and a half centuries, Armenia disappeared totally, as a distinct country. In this interval, even on an abstract or conceptual level, the divisions continued though. Between Persian Armenia, Western Armenia and Caucasian Armenia - none of which being, nor even being actually called, Armenia -, Armenians did not have neither a real country, nor a unique homeland, nor any common national identity.
At the beginning or the middle of the 19th century, the Movement of National Liberation started, aspiring to change the situation. The idea of "one Nation, one People, one Homeland, one State" was establish, and resulted in 1918, for better or for worse, to the genesis of a residual country. But before things could really take shape, the soviet episode occurred. The latter ended with the re-emerging of this country of Armenia at a foetal state, this embryonic State. In the interim, though, the Diaspora became a distinct entity by itself.
Thus, during the whole history of the world, Armenians existed, lasted, and even sometimes evolved, without any country, any homeland, any Statehood.
Accordingly, they came to the conclusion that... they do not need any homeland.
They even massively convinced themselves that a country, a homeland or a State is rather a deplorable obstacle to their preservation, their development and their future.
This is why, today, Armenians living in other countries do not consider Armenia as their homeland, and Armenians who live in Armenia are not interested in remaining there.
William Saroyan has a famous text, which we often find nicely framed and hung in the living room of Armenians. He says that, whenever two Armenians meet, anywhere and even by chance, they instantly build their own Armenia there, even by the mere fact of having met.
Today, Saroyan could have gone further. Because nowadays, even one Armenian is sufficient to create his/her Armenia, the way he/she wants it. Sometimes, one Armenian can even invent several Armenias, and not only at different stages of his/her life, but often all of them at the same time.
But here's the problem. By continually creating and re-creating, to infinity, all those multiple and innumerable Armenias, the only Armenia that Armenians do not recognize anymore, the only one to which they do not relate, the one that they consider unreal, useless and without any future, is – yes, you guessed it ! - : Armenia.
Under these circumstances, the 40% mentioned at the beginning of this status report is probably less then what the reality is, certain respondents having chosen to contain themselves, by some kind of shyness.
Also, the Poll in question should be completed with another one, in order to confirm formally that 99% of Armenians outside of Armenia not only do not want to move there, but that a staggering percentage of them have not even visited it, not once. What for, since they already have their own multiple Armenias ?  Each of them his/hers, even several ones.
But let us conclude by reminding that, also at all times, it is always a minority of Armenians who have insured the survival, the preservation - and from time to time, the progression -  of this strange nation. Consequently, 60% of Armenians not wanting to permanently leave Armenia, that is already too enormous. Come to think of it, it is even suspicious, as a poll result...
Haytoug Chamlian
Canada, April 07, 2013
Rubin
IMPOSSIBLE! ARMENIANS AND THEIR HOMELAND ARE INSEPARABLE!
Karina
I have to completely agree with Ani's response.
Ani jilozian
Dear Haytoug, it's too far of a leap to suggest that not having a homeland throughout history is the reason why 40% of surveyed Armenians want to leave Armenia. I don't know about life in Uzbekistan, but it's not possible to even compare the two. The other post-Soviet states all dealt with poverty, and few of the other post-Soviet states have dealt with war. But how many have suffered from a massive earthquake, blockade, few resources, AND war and poverty. Perhaps it's not evident when walking around the center of Yerevan that life is any different than elsewhere in the former Soviet Union, but the villages (and even just the outskirts of Yerevan) tell a different story. Perhaps also the Armenian public is more disillusioned by its corrupt politics. It's impossible to make this sort of comparison. To also address your last comment about Diasporans who have visited, I have (and know many others who have) a number of family members and friends who have visited. A few, like me, have also decided to repatriate. I can't logically follow your claim. You posit an interesting theory, but I just find it baseless. I'm positive that you would find that a large majority of Armenians who have left Armenia are patriotic about their homeland but simply left to find a better life.
Haytoug
Dear Ani, what you are stating is indeed the general impression which prevails now in the Armenian Word, based on this odd culture of complaints, pessimism and lamentation that we have developed for ourselves, after the euphoria of the first couple of years of having a country. The main problem with that is that it undermines the merit and valor of all those Armenians who, despite all the hardship, difficulties and challenges, have expressed - not only in that same Poll in question but also in the reality that you should be witnessing - their determination to remain in their Homeland, and to contribute to its resurgence, preservation and improvement. That is the 60% which has truly impressed me, in light of my exposé.