«Խտրականության, այլատյացության և անհանդուրժողականության դեմ» (լուսանկարներ)
Հոկտեմբերի 21-22ը Երևանի Մարիոթ Արմենիա հյուրանոցում «Պայքար Եվրոպայում խտրականության, այլատյացության և անհանդուրժողականության դեմ» անվամամբ միջազգային խորհրդաժողով է անցկացվում:
Այսօր` հոկտեմբերի 21-ի առավոտյան, Մարիոթ Արմենիա հյուրանոցի դիմաց մի խումբ քաղաքացիններ բողոքի ակցիա էին իրականացնում: Ակցիայի մասնակիցների դիտարկմամբ Հայաստանում իշխող Հանրապետական կուսակցությունն է այլատյացություն և անհանդուրժողականություն տարածում, այդ իսկ պատճառով անհեթեթ է դառնում նմանատիպ խորհրդաժողովը, որին մասնակցում են Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները:
Ակտիվիստների խոսքերով իրենց ուղերձն առաջին հերթին ուղղված է ոչ թե եվրոպացի իշխանավորներին, այլ եվրոպական հասարակությանը:
ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը հյուրանոցի բացօթյա սրճարան իջնելու ընթացքում ծանոթացավ ակցիայի մասնակիցների պարզած պաստառների բովանդակությանը:
Ակտիվիստները, պատասխանելով լրագրողների դիտարկմանը, թե մեր երկրում հանդուրժողականության որոշակի դրսևորումներ արդեն կան, ասացին, որ չի կարելի հանդուրժող լինել մի հարցում և անհանդուրժող մեկ այլ հարցում. կամ հանդուրժող ես, կամ հանդուրժող չես:
Հյուրանոցի դիմաց մի փոքր մնալուց հետո ակտիվիստները մտան ներս` խորհրդաժողովի դահլիճ, պաստառները որոշ ժամանակ պարզած պահելուց հետո թողեցին  դրանք գլխավոր ամբիոնի մոտ, որտեղից ելույթ էին ունենում բանախոսները, այդ թվում` ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:

“Против дискриминации, ксенофобии и нетерпимости” (фото)
21 октября в ереванской гостинице “Мариотт-Армения” начала работу двухдневная международная конференция на тему “Борьба в Европе против дискриминации, ксенофобии и нетерпимости”.
Сегодня утром группа граждан проводила напротив гостиницы “Мариотт Армения” акцию протеста. По мнению участников акции, правящая Республиканская партия Армении насаждает ксенофобию и нетерпимость, а потому проведение такой конференции с участием представителей РПА является абсурдом.
Активисты отметили, что их мессидж адресован в первую очередь европейскому обществу, а не европейским чиновникам.
Спустившийся в летнее кафе посол США Джон Хефферн ознакомился с содержанием плакатов, которые держали участники акции.
В ответ на утверждение журналистов о том, что в нашей стране уже наблюдаются определенные проявления толерантности, активисты возразили: нельзя в одном вопросе быть толерантным, а в другом – нетолерантным.
Спустя некоторое время участники акции зашли в зал, где проходила конференция. Постояв там немного, они ушли, оставили плакаты возле кафедры, с которой выступали докладчики, в том числе министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян.