Փոստանջյանը կրկին առաջարկում է ճանաչել ԼՂՀ-ն
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանն այսօր ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրինագիծը, որը, ըստ նրա, ներկայացվել էր դեռևս 2007 թ.: «Մենք գտնում ենք, որ և 2007 թ. էր այն պահը, որ պետք է ճանաչենք Արցախի Հանրապետությունը, և այսօր էլ այդ պահն արդիական է, կարևոր է՝ հատկապես հաշվի առնելով բոլոր այն մարտահրավերները, որոնք առկա են մեր երկու հանրապետությունների առջև»,- ասաց Զ. Փոստանջյանը: Նրա խոսքով` քաղաքական զարգացումները հուշում են, թե ինչ որակի հանրապետություն կարող ենք ունենալ: Պատգամավորի ասելով` ներկայացված օրինագիծը պետք է ոչ միայն քննարկվի, այլև հավանություն տան դրան, կողմ քվեարկեն:
Զ. Փոստանջյանը նշեց, որ Արցախի Հանրապետությունը կայացած պետություն է, որի ինքնիշխանությունը ՀՀ-ն պարտավոր է ճանաչել: Իսկ ԼՂՀ-ն ճանաչելուց հետո ՀՀ-ն հնարավորություն կունենա կնքել այնպիսի պայմանագրեր, որոնք համահունչ են միջազգային պայմանագրերին: Ինչ վերաբերում է այն հանգամանքին, թե ԼՂՀ-ն ճանաչելով կարող է պատերազմ սկսվել, Զ. Փոստանջյանն ասաց. «Մենք ունենք միայն զինադադարի մասին փաստաթուղթ: Այսօր էլ պատերազմն, ըստ էության, գոյություն ունի, այնպես չէ, որ մենք գտնվում ենք խաղաղ պայմաններում»:
Բացի դրանից՝ նա կարծում է, որ եթե Ադրբեջանը պատերազմ սկսելու հնարավորություն ունենա, ապա կսկսի:
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Լյուդմիլա Սարգսյանն էլ ասաց, թե արդյոք Փոստանջյանը նոր ձևաչափ պատկերացնում է, որը կարող է լուծում դառնալ Հայաստան-Ադրբեջան-Ղարաբաղ հիմնախնդրի կարգավորման համար: «Դուք ասում եք, որ Արցախը պետք է դառնա բանակցային կողմ, ինչպե՞ս եք դա պատկերացնում իրականացնել, որովհետև խոսքով ամեն ինչ կարելի է իրականացնել այս իրավիճակում»,- հարցրեց Լ. Սարգսյանը: «Նորից եմ կրկնում, Արդբեջանը լայնածավալ ռազմական գործողություններ կարող է վերսկսել միայն այն դեպքում, երբ դրան պատրաստ լինի: Երկրորդ` Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչները պետք է ընդգրկված լինեն բանակցային գործընթացի մեջ: Հայաստանը չի կարող ներկայացնել Արցախի Հանրապետության իշխանություններին»,- ընդգծեց Զ. Փոստանջյանը:
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Շուշան Պետրոսյանն էլ հետաքրքրվեց, թե Զ. Փոստանջյանն ունեցե՞լ է հանդիպումներ ԼՂՀ կառավարության անդամների, վետերանների, ժողովրդի հետ: «Բանն այն է, որ նրանք բոլորովին չեն կիսում Ձեր կարծիքը: Ինչի՞ հիման վրա եք այս հարցը բարձրացնում: Կա՞ ինչ-որ մի գաղտնիք: Ես ուզում եմ հասկանալ` իմաստը ո՞րն է այս ամեն ինչի»,- հարցրեց Շ. Պետրոսյանը: «Իհարկե, կա գաղտնիք: Իմաստը հետևյալն է, որ այն մարտահրավերները, որոնց առջև կանգնած ենք մենք բոլորս, մեզ պարտադրում են անել այնպիսի քայլեր, որոնք բխում են հայ ժողովրդի շահերից: Այո, կարծիքին ծանոթ եմ… Արցախում ապրող բոլոր բնակիչների: Եվ հիմնականում մարդիկ ցանկանում են, և այդ կարծիքը նրանք հայտնել են դեռ պատերազմական ամենալայնածավալ գործողությունների ժամանակ: Նրանք այդ կարծիքը հայտնել են դեկտեմբերի 10-ին` իրենք անկախության հանրաքվեով: Այդ կարծիքն այսլր էլ առկա է, և պահանջում են բոլոր հանրապետություններից, այդ թվում նաև՝ Հայաստանի Հանրապետությունից, որպեսզի ճանաչեն Արցախի Հանրապետությունը»,- նշեց Փոստանջյանը:

Постанджян вновь предложила признать НКР
Руководитель фракции “Наследие” Национального Собрания Заруи Постанджян сегодня представила законопроект “О признании Республикой Армения Нагорно-Карабахской Республики”, который, как отметила депутат, был представлен еще в 2007 г. “Мы считаем, что актуальность признания Арцаха существовала и в 2007-ом, и сейчас. Очень важно учитывать все те вызовы, которые стоят перед двумя нашими республиками”,- заявила З.Постанджян.
По ее словам, Арцахская Республика – состоявшееся государство, суверенитет которого Армения обязана признать. После этого Армения получит возможность заключить с Нагорно-Карабахской Республикой те договора, которые созвучным международным договорам.
Касаясь высказываний о том, что после признания НКР война может возобновиться, Заруи Постанджян сказала: “Мы имеем всего лишь документ о перемирии. В сущности, война продолжается и сегодня, так что мы не живем в мирных условиях”. Кроме того, если Азербайджан будет иметь возможность начать войну, он ее начнет, добавила лидер фракции “Наследие”.
Депутат парламентской фракции Армянского национального конгресса Людмила Саркисян поинтересовалась: “Вы говорите, что Арцах должен стать стороной переговоров. Как, на Ваш взгляд, это можно будет осуществить?” “Еще раз повторяю: Азербайджан возобновит широкомасштабные действия только в том случае, когда будет готов к ним. Во-вторых, представители Арцахской Республики тоже должны быть вовлечены в переговорный процесс. Армения не может представлять власти Арцаха”,- подчеркнула З.Постанджян.
Депутат фракции Республиканской партии Армении Шушан Петросян спросила, встречалась ли Заруи Постанджян с членами правительства,  ветеранами, представителями общественности НКР. “Дело в том, что они не разделяют Вашего мнения. На основании чего Вы поднимаете этот вопрос? Есть в этом какой-то секрет?”,- спросила депутат от РПА. ”Конечно, секрет есть. Смысл в следующем: те вызовы, перед которыми стоим все мы, заставляют нас предпринимать шаги, вытекающие из интересов армянского народа. Да, с мнениями я знакома... всех живущих в Арцахе людей. И люди в основном хотят этого. Такую точку зрения они высказывали еще в разгар войны, а также 10 декабря в результате референдума по вопросу независимости. Это мнение существует и сегодня. Они требуют от всех республик, в том числе Республики Армения, признать Арцахскую Республику”,- отметила Заруи Постанджян.