Հերթեր ու կուտակումներ՝ անձնագրային բաժիններում (ձայնագրություն)
Այս պահին Երեւանի մի քանի անձնագրային բաժիններում մեծ թվով հերթեր են գոյացել: «Հետքին» զանգահարած քաղաքացի Սիրարփի Արշակյանը տեղեկացնում է, որ մարդիկ հավաքվել են անձնագրային բաժիններում՝ նույնականացման քարտեր ստանալու, սակայն սպասարկման բացակայության պատճառով արդեն մի քանի օր է՝ հերթեր են գոյանում:
Գայանե Խաչատրյանը հունվարի 8-ից հերթ է կանգնում՝ կենսաչափական անձնագիր եւ նույնականացման քարտ ստանալու համար: «Մենք հիմա ցանկանում ենք տեղեկանալ, թե քանի հոգու են երեկ սպասարկել, որեւէ տեղեկություն չեն տալիս մեզ»,- ասում է Գայանե Խաչատրյանը:
Քաղաքացիները նշում են, որ այս պահին Աջափնյակի անձնագրային բաժնում ընդամենը մեկ հոգի է աշխատում, այնինչ մոտ հարյուր մարդ սպասում է իր հերթին: Սիրարփի Արշակյանը տեղեկացնում է, որ իրենք զանգագարել են թեժ գիծ, սակայն պատասխանող չի եղել, ստիպված դիմել են ոստիկանություն: «Այստեղ կա 8 պատուհան, բայց չգիտես ինչու՝ միայն մեկ պատուհանն է աշխատում, որը եւ՛ նույնականացման քարտեր է տրամադրում եւ՛ անձնագրեր բաժանում:
Մենք դիմեցինք ոստիկանությանը, որպեսզի գան այս հերթերը կարգավորեն: Մի քանի ոստիկաններ եկան, այստեղ ժողովուրդը մի քիչ ակտիվություն դրսեւորեց, երեւի ներվայնացան, թողեցին, գնացին: Նրանցից մեկը նույնիսկ նշեց, թե պարապմունքները թողել, եկել են անիմաստ տեղը: Հիմա մեր երրորդ զանգից հետո երկու ոստիկան են եկել, ում, ճիշտն ասած, մենք ենք իրենց պարտականությունները բացատրում որոնք են»,- ասում է Սիրարփի Արշակյանը:
Պայծառ Երջինյանը մոտ 4 օր Շահումյանի շրջանի անձնագրային բաժնում հերթ կանգնելուց հետո որոշել է միանալ Աջափնյակի հերթագրվածներին. «Հաշմանդամություն ունեցող երեխայիս թողել եմ տանը՝ միայնակ, գազը վառած: Ես չգիտեմ՝ հիմա ինչ կլինի: Զանգում ենք Շահումյանի բաժնի պետին, մեզ վրա բղավում ա, ասում ա՝ ես պարապ նստած չեմ, կանչել եմ մասնագետին, չի գալիս»,- ասում է Պայծառ Երջինյանը:
Նա նշում է, որ Շահումյանի շրջանի անձնագրային բաժնում մարդկանց չեն սպասարկում տեխնիկական խնդիրների պատճառով:

Очереди и скопления людей в паспортных отделах (аудиозаписи)
В эти минуты в нескольких паспортных отделах Еревана наблюдаются огромные очереди. Позвонившая в редакцию "Hetq" Сирарпи Аршакян собщила, что люди пришли получить идентификационные карты, однако из-за отсутствия обслуживания здесь уже несколько дней образуются очереди.
Гаяне Хачатрян с 8 января стоит в очереди для получения биометрического паспорта и идентификационной карты. "Мы пытались выяснить, сколько человек они обслужили вчера, но они не предоставляют нам информацию",- отметила Г.Хачатрян.
Граждане отмечают, что в этим минуты в паспортном отделе Ачапнякского округа посетителей обслуживает всего один работник. По словам Сирарпи Аршакян, они позвонили на "горячую линию", но там никто не отвечает, поэтому им пришлось обратиться в полицию. "Здесь 8 окошек, но почему-то работает только одно. Мы обратились в полицию, чтобы они отрегулировали ситуацию. Пришли несколько полицейских.
При виде них люди стали проявлять активность, а они от этого, видимо,  разнервничались и ушли. После нашего третьего звонка явлись двое полицейских, которым, честно говоря, мы сами объясняем, как они должнывыполнять свои обязанности",- сказала Сирарпи Аршакян.
Пайцар Ерджинян после четырехдневного стояния в очереди в паспортном отделе Шаумянского округа решила присоединиться к записавшимся в очереди в Ачапняке. "Дома я оставила ребенка-инвалида, газ включен. Не знаю, что сейчас будет. Звоним начальнику Шаумянского отделения полиции, а он кричит на нас, мол, не сидит сложа руки, вызвал специалистов, но они не приходят",- рассказала Пайцар Ерджинян. Она также сообщила, что в паспортном отделе Шаумянского округа людей не обслуживают из-за технических проблем.