19 տարեկանում մահապատժի դատապարտված զինվորը 18 տարի է՝ բանտում է - մաս 2
Այս լուսանկարը 1997թ. մահապատժի դատապարված (2003-ից ՀՀ նախագահի հրամանագրով ցմահ ազատազրկում) զինվոր Արթուր Մկրտչյանի քրեական գործից է, որտեղ նա արդեն դատավարության փուլում ներկայացնում է այն, ինչի ականատես է դարձել 1996թ.հունիսի 10-ի գիշերը թիվ 18 պահակակետում: Մինչդեռ նախաքննության ժամանակ, իր իսկ վկայությամբ, ծեծի ու խոշտանգումների հետևանքով, նաև չդիմանալով, որ իր աչքի առաջ երկու ամիս շարունակ անընդմեջ բռնություն են կիրառել մեկ այլ զորամասում ծառայող իր հարազատ եղբոր՝ Գուրգենի նկատմամբ, տեղանքի զննության տեսագրության ժամանակ տվել է ինքնախոստովանական ցուցմունքներ:
Արթուրի ճակատագրի մասին պատմող հոդվածաշարի առաջին մասը հրապարակելուց հետո «Հետքը» արձագանք ստացավ 1990-ականներին «02» հաղորդման լրագրող Վանիկ Ալեքսանյանից, ով հոդվածի տակ՝ մեկնաբանությունների մեջ գրել էր. «Եթե այս դեպքը տեղի է ունեցել Խորխոռունու զինոստիկանապետ աշխատած ժամանակ, ապա ես՝ որպես «02»-ի թղթակից, այս տղային տեսել եմ Խորխոռունու կաբինետում։ Լավ եմ հիշում, որ իմ տեսած տղան էլ էր 5 ծառայակիցների սպանության մեջ մեղադրվում։ Մեկ էլ հիշում եմ, թե ոնց էր Խորխոռունին այդ տղային ծեծում։ Տղան միայն դողացնում էր. նրան սառը տեղում էին պահում։ Խոսել ո՛չ կարողանում էր, ո՛չ էլ թողնում էին։ Միայն թե վստահ չեմ, թե արդյո՞ք նույն տղան է»:
1996թ. Կոթիի զորամասի այս սպանությունը զինադադարից հետո ամենախոշոր առաջին դեպքն էր, 5 զինվորի սպանություն երբևէ չէր գրանցվել: «02»-ի նախկին թղթակիցը «Հետքին» փոխանցեց, որ այն ժամանակ ռազմական ոստիկանության պետ Վահրամ Խորխոռունու մոտ է տեսել Արթուրին, երբ նկարահանող խմբով գնացել են հաղորդման համար ռեպորտաժ պատրաստելու, որն այդպես էլ եթեր չի գնացել. «Նրան բերեցին ձեռնաշղթաներով, մտած-չմտած Խորխոռունին սկսեց դնգստել։ Ահավոր դողում էր։ Պահում էին նկուղատիպ տեղում։ Տղան չէր կարողանում մի բառ ասել։ Հենց բերանը բացում էր, սիլլա էր ուտում։ Ես կենդանի վկան եմ, որ իմ աչքի առաջ նրան Խորխոռունին սատկացրեց»։
Բռնության մասին վկայություններ կան նաև քրեական գործում, բռնության է ենթարկվել նաև վկա, ապա կասկածյալ ու մեղադրյալ դարձած, իսկ հետո նորից վկայի կարգավիճակով հանդես եկող Վիգեն Ծատուրյանը, սակայն որևէ քննություն ՌՈ-ում կատարված բռնությունների ուղղությամբ չի կատարվել: Միայն ի գիտություն է ընդունվել, որ Վիգենի բազում ցուցմունքներից մեկը տրվել է բռնության հետևանքով, որտեղ նա խոստովանել է, որ զինվորներից մեկի սպանությունը ինքն է կատարել: Արդյունքում Վիգենը դարձյալ դարձել է գործով վկա:
Ըստ քրեական գործի նյութերի՝ երեք զինվորները սպանվել են կացարանում՝ քնած ժամանակ, երկուսը՝ կացարանից 100 մետր հեռավորության վրա գտնվող խրամատում: Դատաբժշկական փորձաքննության համաձայն՝ կացարանում հրազենային կրակոցներից սպանված երեք զինվորներից 2-ի վրա կրակել են վերևից ներքև, առջևից հետևից, աջից ձախ: Բլինդաժից պարկուճ չի հայտնաբերվել, միայն մեկ հատ խրամատից՝ այն էլ Է. Մաթևոսյանի դիակի տակից:
Արդեն դատավարության ժամանակ Արթուր Մկրտչյանը ցուցմունք է տվել այն մասին, որ այդ գիշեր պահակակետում տեսել է «Նիվա» մակնիշի մեքենա՝ ՌՈ-ի պետական համարանիշներով, որտեղ եղել է երեք մարդ, որ եղել է զենքի առևտուր: Ասել է, որ անծանոթներից մեկն իրեն ստիպել է ծնկի իջնել և չշարժվել: Արթուրը նշել է, որ այդ ընթացքում լսել է կրակոցի ձայներ: Երբ մեքենան հեռացել է, Արթուրը քայլել է առաջ ու տեսել դիակներ խրամատի մեջ: Այդ պահին վախեցած փախել է: Հայտարարվել է հետախուզում: Արթուրին հայտնաբերել են միայն 15 օր անց՝ Սևանում:
«Նիվայի» անծանոթներից մեկին Արթուրը հանդիպել է նաև ռազմական ոստիկանությունում, ով զինվորին ասել է. «Եթե հիմարություն անես, եղբայրդ մեզ մոտ է, կարող է` կախված գտնեն, չհաշված ընտանիքիդ անդամներին»:
Իսկ ո՞րն էր հինգ զինվորների սպանության մոտիվը: Ըստ մեղադրական եզրակացության և դատավճռի՝ Արթուրը Էմիլ Մաթևոսյանին սպանել է 100 դոլար պարտքի համար:
Սակայն Արթուրը դատարանում ցուցմունք է տվել, որ 5 տուփ ծխախոտի պարտք է ունեցել՝ 4000 դրամի պարտք, որն էլ փակել է՝ փոխանցելով այն այլ զինվորների միջոցով: Ի դեպ, Արթուրը պնդել է դատարան կանչել այդ զինվորներին, դատավոր Սերժ Ավետիսյանը նախ նշել է, որ կապահովի նրանց ներկայությունը, սակայն չի հոգացել այդ մասին: Իսկ Արթուր Չալաբյանին սպանելու մոտիվն, ըստ դատավճռի, 1,5 տարի առաջ ունեցած վեճն է եղել, սակայն Մկրտչյանը այդ ժամանակ նույն զորամասում չի ծառայել, Արմեն Մանուկյանին կրակել է այն պատճառով, որ թույլ չի տվել Չալաբյանին սպանելուց հետո փախուստի դիմել: Իսկ Մխիթարյանին ու Մարտոյանին` հոգեկան հուզմունքի ազդեցության տակ:
Թե ինչպես է 19-ամյա զինվորը 5 զինվորների սպանության մեղադրանքով դատապարտվել բացառիկ պատժաչափի՝ մահապատժի, թե ինչից հետո է Արթուրի հոր՝ Համբարձում Մկրտչյանի հանդեպ քրեական գործ հարուցվել, թե ինչպես է քննիչի սենյակից անհետացել իրեղեն ապացույց հանդիսացող սպանված զինվորներից մեկի զինվորական հագուստը, կներկայացնենք հաջորդիվ:

Приговоренный в 19 лет к смертной казни солдат уже 18 лет находится в тюрьме (часть 2)
Эта фотография из уголовного дела солдата Артура Мкртчяна, приговоренного в 1997 году к смертной казни (в 2003 году указом президента приговоренным к смертной казни осужденным наказание было заменено на пожизненное заключение). На этом снимке он изображен на этапе судебного следствия, когда рассказывает, свидетелем чего стал в ночь на 10 июня 1996 года на 18-ом сторожевом посту. Между тем в процессе предварительного следствия Артур в результате избиения и пыток, а также не выдержав того, что в течение двух месяцев на его глазах постоянно избивали и пытали служившего в другой воинской части его родного брата Гургена, во время видеозаписи проведения осмотра местности дал самопризнательные показания.
После публикации первой части статьи, в которой рассказывалось о судьбе Артура, "Hetq" получил отклик от журналиста Ваника Алексаняна, работавшего в 1990-х годах корреспондентом программы "02". В комментариях к статье Алексанян пишет: "Если этот случай произошел в то время, когда начальником военной полиции работал Хорхоруни, то я как корреспондент "02" видел этого парня в его кабинете. Хорошо помню, парень, которого я там встретил, тоже обвинялся в убийстве пяти сослуживцев. Еще я помню, как Хорхоруни избивал этого парня, а он все время дрожал. Его держали в холодном месте, он не мог говорить, да ему и не давали что-либо сказать. Вот только я не уверен, это именно тот парень или нет".
Совершенное в 1996 году в военной части Коти убийтсво стало самым крупным за время после установления перемирия. Бывший корреспондент "02" сообщил "Hetq", что он тогда видел Артура в кабинете начальника военной полиции Ваграма Хорхоруни, когда вместе со съемочной группой отправились готовить репортаж, который так и не вышел в эфир. "Его доставили в наручниках. Не успел он зайти в кабинет, как Хорхоруни начал его избивать. Парень сильно дрожал, его держали в подвальном помещении. Он не мог сказать ни слова. Как только он пытался вымолвить слово, его били. Я живой свидетель того, как Хорхоруни на моих глазах жестоко избил его".
Свидетельства о применении насилия имеются и в уголовном деле. Насилию подвергся также свидетель Виген Цатурян, ставший затем подозреваемым и обвиняемым, а потом вновь получивший статус свидетеля. Однако никакого расследования в ВП по поводу применения насилия не было проведено. Было лишь принято к сведению, что одно из многочисленных показаний Виген дал вследствие насилия. В этом показании он признался, что совершил убийство одного из солдат. В результате Виген вновь стал свидетелем по этому делу.
Согласно материалам уголовного дела, трое солдат были убиты в казарме, когда спали, а двое в блиндаже, который находился на расстоянии 100 метров. Согласно судмедэкспертизе, в двух из трех убитых в казарме солдат стреляли сверху вниз, спереди назад, справа налево.
Уже во время судебного процесса Артур Мкртчян дал показания о том, что в ту ночь видел на сторожевом посту автомобиль марки "Нива" с госномерами Военной полиции, в котором находились три человека, шла торговля оружием. Один из незнакомцев заставил Артура встать на колени и не двигаться. По словам Артура, в это время он слышал звуки выстрелов. Когда машина уехала, Артур пошел вперед и увидел в блиндаже тела убитых. В тот момент он испугался и убежал. Его объявили в розыск и нашли через 15 дней в Севане.
Незнакомца из "Нивы" Артур встретил также в военной полиции. Тот сказал солдату: "Если сделаешь глупость, твой брат у нас, возможно, его найдут повешенным, не считая членов твоей семьи".
А каков был мотив убийства пяти военнослужащих? Согласно обвинительному заключению и приговору, Эмиля Матевосяна Артур убил из-за долга в 100 долларов. Однако в суде Артур показал, что он был должен четыре тысячи драмов, которые передал через других солдат. Он, кстати, настаивал на том, чтобы этих солдат вызвали в суд. Судья Серж Аветисян сперва сказал, что обеспечит их присутствие, однако не позаботился об этом.
Согласно приговору, мотивом убийства Артура Чалабяна послужил произошедший полтора года назад спор, однако тогда Мкртчян служил не в этой части. Армена Манукяна он расстрелял, так как тот не позволил ему бежать после убийства Чалабяна, а Мхитаряна и Мартояна – в состоянии аффекта.
О том, как 19-летний солдат по обвинению в убийстве пяти военнослужащих был приговорен к исключительной мере наказания – смертной казни, почему против отца Артура, Амбарцума Мкртчяна, было возбуждено уголовное дело, каким образом из кабинета следователя исчезла являвшаяся вещественным доказательством форма одного из убитых солдат, мы расскажем в следующих публикациях.