«Չաստ նայողները» մնացել են անպատիժ
Գործի նյութերում կան հարցաքննված զինվորների վկայություններ այն մասին, որ դեպքից (2005 թ-ի սեպտեմբերի 23-ի լույս 24-ի գիշեր) մի քանի օր առաջ զինծառայող Հայկ Թորոսյանին տղաները տեսել են մտամոլոր, անգամ լաց լինելիս, կան վկայություններ, որ Հայկը այլ զինվորներից պարտք է խնդրել մինչև զորամասը թողնելը, սակայն չի կարողացել անհրաժեշտ 5000 դրամը հայթայթել ու հանձնել իր վրա «փչացնելու» սպառնալիք դրած տղաներին: Իր ցուցմունքներում նա նշել է, որ վախեցել է այդ ամենի մասին պատմել հրամանատարներին, քանի որ մտածել է, որ դա կդիտվի որպես «գործ տալ»: Քրեական գործում կան զինվորների վկայություններ, որ Հայկը ցանկացել է արձակուրդ գնալ՝տուն հասնելու ու գումար հայթայթելու համար, սակայն արձակուրդ գնալ նրան մերժել են:
Այսպես՝ նախաքննական մարմինն ու դատարանը չնայած պարզել են, որ զենքի գողությունը, զորամասը լքելն ու ավազակային հարձակումը նա կատարել է տղամարդկային արժանապատվությունը փրկելու նպատակով, սակայն դատավճռով իրավական գնահատական չի տրվել այդ հանգամանքին:
Հայկն անգամ տուժող չի ճանաչվել
«Հետքի» հետ զրույցում փաստաբան Մանվել Վարդանյանը շեշտեց, որ մեղադրանք չի առաջադրվել Արեն Խառատյանին, միայն Անդրանիկ Ղասաբյանին է մեղադրանք առաջադրվել 182 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, այն է՝ շորթում՝ զուգորդված սպառնալիքով: Սակայն Հայկը, ումից շորթվել է 11.000 դրամ գումարը, տուժող չի ճանաչվել: Իսկ «հեղինակություն» Անդրանիկի նկատմամբ նախաքննական մարմինն ու դատարանը բարեհաճ են գտնվել. նա մեկ օր անգամ չի կալանավորվել (խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չբացակայելու մասին), իսկ դատարանն էլ  նշանակել է փորձաշրջան 2 տարի ժամկետով՝ մեղմացուցիչ հանգամանք համարելով այն, որ ծառայության ժամանակ նա պարգև է ստացել: Դատարանը գտել է նաև, որ չկա Անդրանիկի արարքը ծանրացնող հանգամանք: Փաստաբան Մանվել Վարդանյանը, սակայն, գտնում է, որ ծանրացնող հանգամանքներ են առաջացել հենց Անդրանիկ Ղասաբյանի սպառնալիքներից հետո: «Եթե նրա սպառնալիքները՝ Հայկի տղամարդկային արժանապատվությունը նսեմացնելու մասին, չլինեին, բնականաբար արարքների այդ շղթան չէր լինի»,-համոզմունք հայտնեց փաստաբանը:
Այս բոլոր հանգամանքները նա ներկայացրել է դատարան: 2011-ին գործն անցել է եռաստիճան դատարանի բոլոր ատյաններով, սակայն անարդյունք:
Հայկը դեպքից ոչինչ չի հիշում
9 տարի բանտում գտնվող ցմահ դատապարտյալ Հայկ Թորոսյանն իր հետ կատարվածը չի հիշում, մեկ տարի առաջ նա ուղեղի կաթված է ստացել բանտում: Վտանգված է նրա կյանքը, աջ աչքը շատ թույլ է տեսնում, աջ ձեռքը չի աշխատում:
Հայկի մայրը, մանկավարժ Լիլյա Հովհաննիսյանը մեզ հետ զրույցում պատմեց. «Ես առողջ զինվոր եմ տվել մեր բանակին, նա 2003 թ-ից դուրս է եկել տնից, ու մինչ օրս սպասում եմ նրան, արդեն 11 տարի: 2005-ին դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման, իսկ հիմա Հայկի վիճակը սարսափելի է, ամեն րոպե կարող է կրկնվել նրա հիվանդությունը, նորից կարող է ինսուլտ լինել: Պետպատվերով նրան բուժեցին քաղաքացիական հիվանդանոցում, ես էլ նրա կողքին էի: Սկզբում չէր կարողանում խոսել անգամ, չկար հիշողություն: Հիմա մի փոքր վերականգնվել է ոտքը, բայց աջ ձեռքը բոլորովին չի աշխատում, տեսողության խնդիր ունի, միայն խորքային հիշողությունն է աշխատում, հազիվ իրեն սպասարկում է մեկ ձեռքով, խցակիցներն են օգնում շատ հարցերում: Դարձել է 2-րդ կարգի հաշմանդամ, պետությունից ստանում է 16.000 դրամ թոշակ: Մեկ տարի է անցել, նրան հիմա պետք է նորից հետազոտել: Անգամ վեց ամիս անց պետք է հետազոտեին, որդուս պետք է մշտական բժշկական հսկողություն»:
28 տարեկանում՝ անցյալ տարի, Հայկ Թորոսյանը մեկ ամիս բուժվել է «Էրեբունի» ԲԿ-ում, էպիլեպտոլոգիական բաժնում՝ ուղեղի արյան շրջանառության սուր խանգարում ձախ միջին ուղեղային զարկերակի ավազանում՝ իշեմիկ տիպի, աջակողմյան հեմիպարեզով ախտանիշով:
Տիկին Լիլյան ասաց, որ դիմել է տարբեր ատյաններ՝ որդու հիվանդության հետ կապված: 3-4 անգամ է՝ գրում է նաև հանրապետության նախագահին՝ նշելով, որ ՀՀ կառավարության 2006 թվականի  մայիսի 26-ի N 825-Ն որոշման  պատիժը կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների ցանկի 20-րդ կետի համաձայն, Հայկին ազատեն պատժի հետագա կրումից: Սակայն փաստաբան Վարդանյանն ասաց, որ իրենց մերժում են՝ նշելով, որ Հայկի հիվանդությունները կառավարության ցանկին չեն համապատասխանում: «Սակայն ցանկի 20-րդ կետի 1-ին մասը սահմանում է հենց այն, ինչ ախտորոշված է Հայկի մոտ՝ ուղեղի արյան շրջանառության հեմոռագիկ, իշեմիկ կամ խառը սուր խանգարումներ»,-ընդգծեց Մանվել Վարդանյանը:
Ըստ օրենքի, ոչ թե դատապարտյալը, այլ քրեակատարողական հիմնարկն է իրավասու դիմել պատժից ազատելու հարցով: Զրույցի վերջում Հայկի մայրն ասաց. «Չեմ կարողանում հասկանալ այն համառությունը, որով ցանկանում են հիվանդ, կես մարդ դարձած դատապարտյալին պահել բանտում, չեմ հասկանում, թե ով է շահում դրանից»:
Հիվանդ ենք!
5000 դրամ (12 դոլլար) - ի համար կործանվել են երկու Հայ երիտասարդ իսկ նրանց ընտանիքների կյանքը դժոխք է դարձել: Ինչ արժեն այլեւս ներկա երկիր - պետություն կոչվողը, անընդհատ շահարկվող հազարամյա քրիստոնեական մշակույթը, դաժան կորուստներով ձեռք բերված հաղթանակները երբ ՄԵԿՍ ՄՅՈՒՍԻՆ ՈՉՆՉԱՑՆԵԼՈՒ հոգեբանությամբ ենք ապրում? Գուցե հենց սրա համար է որ բնազդաբար իրարից հեռու ենք փախչում, ինչպես ժանտախտով վարակված վայրից եւ միակ ելքն էլ հենց այդ է մնում?
«Չեմ կարողանում հասկանալ այն համառությունը, որով ցանկանում են հիվանդ, կես մարդ դարձած դատապարտյալին պահել բանտում, չեմ հասկանում, թե ով է շահում դրանից»,-ասաց Հայկի մայրը.............ես էլ չեմ հասկանում՝ ինչ կլինի եթե կարգը կիրառվի? ով կտուժի? Պատժողի հոգեբանությունից երբ կձերբազատվենք? Իսկ բանակու առկայությունը ու նրանց հանդեպ այս հովանավորչությունը անհանդուրժելի է: Ցավն այն է, որ դատարանը ևս բարեհաճ է գտնվել նկատմամբ:
АРТУР
вы, бездушные должнастные портфельи и стулья, да Будьте вы прокляты за то что должны были рлужить людям, вашим же гражданам, вашему собственному народу, а не своим портфелям и стулям. Да будьте прокляты тысячу раз что стали для этих вот 20 летних парней палачами. Товмасян, Костанян, судьи и прокуроры, депутаты и министры да будет проклят ваш род, ели этот парень нехотя стал преступником и неосознанно убил милицианера то вы осознанно убываете каждый день, это вы настоящые убицы, палачи безбожные. Гореть вам и вашему роду в аду. И это голос Армянского Народа, а не моя.
Այսինքն՝ ԸՆԴԱՄԵՆԸ մոտ 10-20 եվրոյի համար Հայաստանի բանակում կյանքեր են կործանվում ու խեղվու՞մ: Այս ի՜նչ մանր-գողական-զոնային բարքեր են բանակում: Իսկ հայկական բանակում հրամանատարներ կա՞ն. թե՞ իրենք էլ «զոն նայողների» «զոն նայողներն» են: Էս ա՞ «սուրբ» հայոց բանակը:

«Смотрящие за частью» остались безнаказанными
В материалах дела есть свидетельства допрошенных солдат, которые рассказали, что за несколько дней до призошедшего (в ночь с 23 на 24 сентября 2005 г.) сослуживцы видели военнослужащего Айка Торосяна замкнутым, даже плачущим. Имеются свидетельства о том, что до того, как покинуть воинскую часть, Айк просил в долг у других солдат, но не смог достать 5000 драмов и передать парням, угрожавшим изнасиловать его. В своих показаниях Айк отметил, что боялся рассказать об этом командирам, думая, что это будет расценено как доносительство. В уголовном деле есть свидетельства солдат о том, что Айк хотел взять отпуск, чтобы поехать домой и найти деньги, но отпуск ему не дали.
Итак, несмотря на то, что орган предварительного следствия и суд установили, что кражу оружия, самовольное оставление воинской части и разбойное нападение Айк Торосян совершил с целью спасти свою мужскую честь, в приговоре суда этому обстоятельству не была дана правовая оценка.
Айк даже не был признан потерпевшим
В беседе с «Hetq» адвокат Манвел Варданян отметил, что Арену Харатяну не было выдвинуто обвинение. Лишь Андранику Касабяну выдвинули обвинение по ч.1 ст.182 УК РА – вымогательство, сопровождавшееся угрозами. Между тем Айк, с которого требовали 11 тысяч драмов, не был признан потерпевшим. В отношении считавшегося в воинской части «авторитетом» Андраника Касабяна орган предварительного следствия проявил благосклонность и не взял его под арест (мерой пресечения была избрана подписка о невыезде), а суд назначил ему 2-летний испытательный срок, посчитав смягчающим обстоятельство то, что во время службы он получил награду. Суд также решил, что обстоятельства, отягчающие вину Андраника, отсутствуют. Однако адвокат Манвел Варданян утверждает, что отягчающие обстоятельства появились как раз после угроз Касабяна. «Если бы не его угрозы об унижении мужской чести Айка Торосяна, не было бы и этой цепочки действий»,- подчеркнул адвокат. Все эти обстоятельства он представил в суде. В 2011 г. дело прошло через все судебные инстанции, но безрезультатно.
Айк ничего не помнит о случившемся
Находящийся 9 лет в тюрьме пожизненно осужденный Айк Торосян не помнит, что с ним произошло. Год назад он получил в тюрьме инсульт. Его жизнь в опасности, правый глаз видит очень плохо, правая рука парализована.
В беседе с нами мать Айка, учительница Лилия Ованнисян, отметила: «Я отправила в армию здорового солдата. В 2003 году он ушел из дома, и я до сих пор жду его. Уже 11 лет. В 2005 году Айк был приговорен к пожизненному заключению, а сейчас он находится в ужасном состоянии. Его болезнь может повториться каждую минуту, и он вновь может получить инсульт. Айка лечили в рамках госзаказа в гражданской больнице, я была рядом с ним. Сперва он не мог даже говорить, ничего не помнил. Сейчас нога немного восстановилась, но правая рука не работает, есть проблемы со зрением. Сохранилась только глубинная память. Он с трудом обслуживает себя одной рукой, во многих вопросах помогают сокамерники. Айк стал инвалидом 2-ой группы, получает пособие в 16 тысяч драмов. Прошел год, сейчас ему нужно вновь пройти обследование. Его должны были обследовать даже через шесть месяцев. Моему сыну требуется постоянный медицинский контроль».
В прошлом году, когда Айку Торосяну было 28 лет, он с диагнозом «острое нарушение кровообращения в бассейне левой среднемозговой артерии ишемичекого типа, правосторонний гемипарез» в течение месяца проходил лечение в эпилептологическом отделении медцентра «Эребуни».
В связи с болезнью сына Лилия Ованнисян обращалась во многие инстанции. 3-4 раза писала президенту страны, сообщая о том, что, согласно 20-му пункту утвержденного правительством 26 мая 2006 г. списка тяжелых болезней, препятствующих несению наказания, Айк может быть освобожден от дальнейшего несения наказания. Но получала отказ. По словам адвоката, им отказывали, отмечая, что болезни Айка не соответствуют списку правительства. «Между тем ч.1 п.20 указанного списка устанавливает именно то, что диагностировали у Айка: острое геморрагическое, ишемическое или смешанное нарушение мозгового кровообращения»,- подчеркнул Манвел Варданян.
По закону для освобождения от несения наказания должен обращаться не осужденный, а уголовно-исполнительное учреждение. В конце беседы мать Айка сказала: «Не могу понять то упорство, с которым хотят держать в тюрьме ставшего получеловеком больного заключенного. Не понимаю, кто от этого выигрывает».