Սլավոնական համալսարանի ամբիոնի վարիչը վտարում է ընտանիքին
Կամո և Սվետլանա Բադալյանների ընտանիքը անօթևան դառնալու վտանգի առջեւ է: Կամո Բադալյանը Ազգային պատկերասրահի նախկին աշխատակից է և դատական վեճի մեջ է նախկին դատախազ, այժմ Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության իրավունքի ամբիոնի վարիչ Ստեփան Ծաղիկյանի հետ:
Ծաղիկյանը Կամո Բադալյանի միջնորդությամբ 4 նկար էր գնել 2004-ին: Այդ նկարները Ծաղիկյանն արտահանել էր ՌԴ: Թե հետո ինչ ճակատագիր են ունեցել նկարները, հայտնի չէ: Սակայն տարիներ անց Ս. Ծաղիկյանը հայտնվել է և հայտարարել, որ դրանք կեղծ են և 2010-ին դատարան է դիմել` իրեն վաճառված իբրեւ թե կեղծ նկարների դիմաց փոխհատուցում պահանջելու հայցով: Նախկին դատավոր Սուրեն Ղազարյանն էլ, ղեկավարվելով «ներքին համոզմամբ», բավարարել էր հայցը: Վերադաս ատյաններն էլ նույնն են թողել այն, և վճիռն արդեն օրինական ուժի մեջ է մտել:
Զուգահեռաբար Կամո Բադալյանը դիմել էր ՀՀ ԿԱ պետեկամուտների կոմիտե, և քննչական վարչությունում գործ է հարուցվել Ծաղիկյանի դեմ: Գործը, սակայն, 2011թ.-ից կասեցված է: Վարույթն իրականացնող մարմինը դիմել է ՌԴ իրավապահներին` նկարների փորձաքննությունների վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու միջնորդությամբ և մինչ օրս սպասում է պատասխանի:
Կամո Բադալյանը մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն՝ արտագնա աշխատանքի: Նրա կնոջ` Սվետլանա Հակոբյանի աշխատավարձի վրա փետրվարի 7-ին կալանք է դրվել: Բադալյանների տունը եւս կալանքի տակ է: Կամո և Սվետլանա Բադալյանները երկու անչափահաս երեխա ունեն:
«Այլևս ի՞նչ կարող եմ անել ես իբրև կին, որի ամուսինը լքել է երկիրը արտագնա աշխատանքի պատճառով, իբրև քաղաքացի, որ իր չնչին (գրադարանային) աշխատավարձով անզոր է կարգավորել ընտանեկան խնդիրները, իբրև մայր, որ հուսահատ երեխաների աչքերին նայելով՝ կարող է դիմել ծայրահեղ քայլերի, իսկ երեխաները, որոնց մանկությունը, ի շնորհիվ խորամանակ-խարդախ (հովանավորված) իրավաբանի, դարձավ դաժան, անսահման հիասթափված, հատկապես, երբ նայում են անօգնական և հուսահատված մորը»,- գրել է Սվետլանա Հակոբյանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Ս. Հակոբյանը իր դիմումում նշել է, որ Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի նախկին դատավոր Սուրեն Ղազարյանը վճիռը կայացրել է Ստեփան Ծաղիկյանի ներկայացրած կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա: Փաստաթղթերի կեղծ լինելը բացահայտվել է երկու նկարների վերաբերյալ ՌԴ հարցումների պատասխանից: Փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը մեկ անգամ տեսել է այդ փաստաթուղթը, սակայն կողմին այն չի տրամադրվել:
Սվետլանա Հակոբյանը նամակ է գրել նաև ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին. «Ես՝ որպես ՀՀ քաղաքացի, ուզում եմ հասկանալ՝ արդյոք պաշտպանվա՞ծ եմ ՀՀ օրենքով, թե՞ ոչ: Կա՞, արդյոք, որևէ անկախ մարմին, որը կկարողանա քննել մեր գործը` առանց սպասելու արտաքին ազդեցությունների: Ինչքա՞ն և մինչև ե՞րբ պիտի տուժի իմ ընտանիքը արդարադատության խամաճիկների խաղի կանոններից, որի արդյունքում ամուսինս գրչի փախարեն բահ վերցնի` կարոտելով իր երկիրն ու ընտանիքին, մինչև ե՞րբ պետք է երեխաներս կարոտեն իրենց հորը, իսկ ես կրեմ անկանոն կյանքի հարվածները»:
Երկու կառույցից էլ որևէ պատասխան չեն տվել: Դիմել է նաև Սլավոնական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանին. «Ցավում եմ, որ Ձեր ենթակայության բուհում մնում և շարունակում է մնալ, կրթում և սերունդներ է դաստիարակում մի մարդ, որը «ուրիշի ձեռքով շագանակներ է կրակից հանում»` ըմբոշխնելու և վայելելու համար: Մի՞թե հանդուրժելի է այդ կերպարը մեծ հեղինակություն վայելող ՀԴՀ համար: Վտանգված չէ՞, արդյոք, Ձեր բուհում ուսանած ապագա մասնագետի որակը, մարդկային արժեքները և ընդհանրապես բարոյականությունը»,- հարցրել է Ս. Հակոբյանը:
«Հետքը» դիմեց ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին` պարզելու, թե ինչ գործողություններ են կատարվել գործի շրջանակներում, և ինչու այն առաջ չի գնում: Խնդրել էինք հայտնել, թե`
1.  ՌԴ իրավապահ ո՞ր մարմնին է ուղարկվել քննչական պահանջ (ու՞մ է կոնկրետ հասցեագրվել այն),
2. ի՞նչ հարցեր են առաջադրվել ՌԴ իրավապահ մարմիններին,
3. արդեն իսկ ստացված մեկ պատասխանը, որտեղ հերքվել է ՌԴ-ում նկարների փորձաքննության եզրակացության օրինականությունը, բավարար չէ՞ գործը վերսկսելու և համապատասխան ընթացք տալու  համար:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը մեր հարցմանն ի պատասխան ուղարկել է ոչինչ չասող մի գրություն. «ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ քննչական վարչությունում վարույթը կասեցված թիվ 84102811 քրեական գործով քննչական և դատավարական գործողություններ կատարելու վերաբերյալ քննչական պահանջի միջնորդությունը ՀՀ գլխավոր դատախազության միջոցով ուղարկվել է ՌԴ իրավասու մարմիններին և ստացված տեղեկություններով ըստ էության չեն տրվել քննչական պահանջում առաջ քաշված հարցերի պատասխանները, ուստի 16.01.2014թ. ՌԴ իրավասու մարմիններին ուղարկվել է երկրորդ քննչական պահանջի միջնորդություն և խնդրվել սեղմ ժամկետներում կատարել դրանում նշված գործողություններն ու ուղարկել արդյունքները: Ուղարկված քննչական պահանջում ՌԴ իրավասու մարմիններին առաջադրվել են մի շարք հարցեր` կապված նկարների վերաբերյալ ՌԴ-ում իրականացված փորձաքննությունների հետ»:
Երբ «Հետքն» ասաց, որ որևէ հարցի պատասխան չի տրվել, նոր գրությամբ ՊԵԿ-ը հավելեց. «Տեղեկացնում ենք, որ քանի դեռ քրեական գործը գտնվում է նախաքննության փուլում` կասեցված վիճակում, Պետական եկամուտների կոմիտեն, ելնելով նախաքննության շահերի գաղտնիությունից, չի կարող արդեն տրամադրված տեղեկատվությունից զատ որևէ այլ լրատվություն տրամադրել: Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք մեր պատրաստակամությունը` նախաքննության ավարտից հետո պատասխանել նշված գործի վերաբերյալ Ձեզ հետաքրքրող հարցերին»:
Գույքի վրա բռնագանձումը տարածելու նոր հայցով Ծաղիկյանը նորից է դիմել Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան: Նախագահող դատավոր Ա. Հունանյանը կասեցրել էր դատաքննությունը և նշանակել դատաշինարարատեխնիկական և դատաապրանքագիտական փորձաքննություններ: Փորձաքննություններն ավարտվել են, և չնայած քրեական գործի առկայությանը, մարտի 18-ին գործի քննությունը կվերսկսվի: Այս դատավորը պիտի վճռի` վտարե՞լ Բադալյաններին տնից, թե՞ ոչ:

Завкафедрой Славянского университета выселяет семью с несовершеннолетними детьми
Семья Камо и Светланы Бадалянов может очутиться на улице. Камо Бадалян – бывший сотрудник Национальной картинной галереи, с которым судится бывший прокурор, ныне заведующий кафедрой уголовного права и уголовного процесса Армяно-Российского (Славянского) университета Степан Цахикян.
Последний в 2004 году при посредничестве Бадаляна купил четыре картины, которые вывез в Россию. Что потом стало с этими полотнами, неизвестно, однако спустя годы Цахикян объявился и стал заявлять, что картины были подделками. А в 2010 году он обратился в суд с иском о выплате компенсации за якобы фальшивые полотна. Ну а бывший судья Сурен Казарян, руководствуясь “внутренним убеждением”, удовлетворил иск. Аналогичным образом поступили и вышестоящие судебные инстанции, после чего приговор вступил в законную силу.
В это же время Камо Бадалян обратился в Комитет госдоходов РА, в следственном управлении которого против Цахикяна возбудили дело, которое, однако, в 2011 году было прекращено. Осуществляющий производство орган обратился к российским правоохранителям для получения сведений об экспертизе картин, однако до сих пор ждет ответа.
Камо Бадалян уехал на заработки в Россию. С 7 февраля на зарплату его жены Светланы Акопян наложен арест. Под арестом находится и дом Бадалянов. В семье двое несовершеннолетних детей.
Светлана Бадалян написала письмо президенту РА Сержу Саргсяну, в котором были такие строчки: “Что могу сделать я как женщина, чей муж уехал из страны на заработки, как гражданка, которая на свою ничтожную (библиотечную) зарплату не в состоянии решать семейные проблемы, как мать, которая, видя полные отчаяния глаза детей, может пойти на крайние шаги, а дети, детство которых по вине хитрого юриста-мошенника (пользующегося покровительством) стало жестоким и полным разочарований, особенно при виде на беспомощной и потерявшей всякую надежду матери”.
В письме С.Акопян отметила, что бывший судья общей юрисдикции ереванских административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун Сурен Казарян вынес приговор на основании представленных Цахикяном фальшивых документов. То, что документы поддельные, следовало из ответа на отправленные в РФ запросы. Адвокат Седа Сафарян видела один раз этот документ, но стороне защиты его не предоставили.
Светлана Акопян написала письмо также генпрокурору РА Геворку Костаняну, однако ни одна из структур пока не прислала ответ.
Мы решили обратиться к председателю КГД Гагику Хачатряну, чтобы выяснить, какие действия осуществлены в рамках этого дела и почему оно не продвигается. Просили сообщить, какому правоохранительному органу РФ был направлен следственный запрос, какие вопросы были поставлены перед правоохранительными органами РФ и недостаточно ли одного полученного ответа, в котором отрицается законность проведенной в РФ экспертизы картин, для проведение повторного расследования.
Из пресс-службы КГД пришел ничего не значащий ответ: “Ходатайство о проведении следственных и судопроизводственных действий по прекращенному в следственном управлении КГД РА производству уголовного дела номер 84102811 было направлено через генпрокурора РА компетентным органам РФ. В полученных сведениях, по сути, не были даны ответы на поставленные вопросы. В связи с этим  16.01.2014 г. компетентным органам РФ было направлено второе ходатайство следственного органа с просьбой в сжатые сроки выполнить указанные в нем действия и прислать результаты. В направленном ходатайстве компетентным органам РФ был предложен ряд вопросов, связанных с проведенными в РФ экспертизами картин”.
Когда мы отметили, что не получили ответа ни на один наш вопрос, КГД прислал новое письмо, в котором говорилось: “Сообщаем, что поскольку уголовное дело, находящееся на этапе предварительного следствия, приостановлено, КГД, исходя из интересов предварительного следствия, не может предоставить новую информацию помимо уже предоставленной. В то же время выражаем готовность по завершении предварительного следствия ответить на интересующие Вас вопросы по указанному делу”.
Цахикян обратился в суд округов Арабкир и Канакер-Зейтун с новым иском о конфискации имущества. Председательствующий судья А.Унанян приостановил судебный процесс и назначил судебно-строительно-техническую и судебно-товароведческую экспертизы. Проведение экспертиз завершено, и, несмотря на наличие уголовного дела, 18 марта следствие возобновится. Судье Унаняну предстоит принять решение, выселять Бадалянов из их квартиры или нет.