ՏՄՊՊՀ-ն ուսումնասիրում է «Աշտարակ կաթին»
Առևտրի կետերում ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի կատարած դիտանցումների արդյունքում արձանագրվել է կաթնամթերքի գնի որոշակի բարձրացում: Թեև վերոնշյալ շուկայում կա մի քանի գերիշխող, սակայն մոնիտորինգի արդյունքներով թանկացել է մասնավորապես «Աշտարակ կաթ» ընկերության արտադրանքը:
Հիմք ընդունելով ՏՄՊՊՀ-ի մոնիտորինգի խմբի վերլուծությունները, ինչպես նաև թեմայի վերաբերյալ տարբեր լրատվամիջոցների հրապարակումները՝ ՏՄՊՊՀ-ն որոշեց ուսումնասիրություն սկսել վերոնշյալ շուկայում:
«Աշտարակ կաթ» ընկերությունը եռօրյա ժամկետում պետք է ներկայացնի տեղեկատվություն՝ իր կողմից արտադրվող կաթնամթերքի իրացման ծավալների վերաբերյալ, ինչպես նաև հիմնավորումներ՝ շուկայում նկատվող գնային փոփոխություների վերաբերյալ:
«Հանձնաժողովը զուգահեռաբար տեղեկատվություն է պահանջել նաև խոշոր առևտրի կետերից՝ կաթնամթերքի ձեռքբերման գների վերաբերյալ՝ պարզելու, թե իրացման որ օղակում է տեղի ունեցել գնաճը»,- հայտնում է ՏՄՊՊՀ-ն:

ГСБПП проводит изучения в компании "Аштарак кат"
В результате мониторинга, проведенного в торговых точках Государственной службой безопасности пищевых продуктов (ГСБПП) Министерства сельского хозяйства РА, было зафиксировано определенное повышение цен на молочные продукты. Несмотря на то, что на данном рынке существует несколько компаний-монополистов, однако подорожала продукция в частности "Аштарак кат".
Компания "Аштарак кат" должна в трехдневный срок предоставить информацию об объемах реализации выпускаемой ею продукции, а также обоснование наблюдающихся на рынке ценовых изменений.
"Параллельно этому ГСБПП потребовала от крупных торговых точек данные о том, по каким ценам они приобретают молочные продукты, с целью выяснить, в каком звене реализации произошло повышение цен",- сообщает ГСБПП.
Компания "Аштарак кат" по некоторым видам продукции занимает монопольное положение на рынке молочных продуктов.