«Նաիրիտի» ղեկավարությունը չի մեկնաբանում Մոսկվայի կայացրած վճիռները
«Նաիրիտ գործարանը» չի ցանկանում որևէ կերպ մեկնաբանել Մոսկվայի դատարանների կայացրած վճիռները գործարանի դեմ: «Հետքի» հարցին, թե արդյոք գործարանը պատրաստվո՞ւմ է վճարել այդ գումարները, թե՞ բողոքարկելու է վճիռները, «Նաիրիտ գործարանի» հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայության պետ Անուշ Հարությունյանը պատասխանեց շատ կարճ. «Մենք այդ հարցերին այս պահին չենք պատասխանում, քանի որ մենք հիմք չունենք»:
Թե ինչ է նշանակում հիմք չունենալը, Անուշ Հարությունյանը պարզաբանեց. քանի որ գործարանը ֆինանսական աղբյուր չունի, և «Նաիրիտ գործարանի» բոլոր հարցերով զբաղվում է ՀՀ կառավարությունը, իրենք նման հարցերի պատասխանել չեն կարող:
Ինչ վերաբերում է բողոքարկմանը, Անուշ Հարությունյանը նշեց, որը այս պահին դա էլ պարզ չէ:
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը մարտի 11-ին բավարարել է ԱՊՀ Միջպետական բանկի՝ «Նաիրիտ գործարանից» 25,2 մլն դոլար բռնագանձելու հայցը: «Նաիրիտ գործարանը» «Ռայնովիլի» վարկի երաշխավոր է հանդես եկել, այդ պատճառով նրա դեմ էլ է հայց ներկայացվել՝ շուրջ 16,8 մլն դոլարի չափով տոկոսները գանձելու նպատակով, ինչպես նաև 8.4 մլն դոլար՝ տույժերը: Իսկ հունվարին Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը բավարարել էր նաև Միջպետական բանկի՝ 107 մլն դոլարի հայցն ընդդեմ Rhinoville Property Limited ընկերության, որը պաշտոնապես «Նաիրիտ գործարանի» սեփականատերն է: Այս գումարները առաջացել են «Ռայնովիլի»՝ Միջպետական բանկից վերցրած 70 մլն դոլար վարկի պատճառով:

Руководство “Наирита” не комментирует решения московского суда
Завод “Наирит” не желает комментировать принятые московским судом решения против предприятия. На вопрос “Hetq”, собирается ли завод выплатить эти суммы или обжалует судебные решения, руководитель пресс-службы “Наирита” Ануш Арутюнян ответила очень коротко: “В данный момент мы на эти вопросы не отвечаем, так как не имеем оснований”.
Что значит “не имеем оснований”, Ануш Арутюнян не пояснила. Поскольку завод неимеет финансового источника и всеми вопросами “Наирита” занимается правительство РА, то они не могут отвечать на такие вопросы.
Что касается обжалования решений московского суда, пресс-секретарь отметила, что в данный момент это тоже неизвестно.
Напомним, что 11 марта Арбитражный суд Москвы удовлетворил иск Межгосударственного банка СНГ о взыскании с завода “Наирит” 25,2 млн долларов.Завод “Наирит” выступил гарантом кредита компании “Райновил”, поэтому против него был выдвинут иск о взыскании процентов на сумму около 16,8 млн долларов и штрафов на сумму 8,4 млн долларов. А в январе Арбитражный суд Москвы удовлетворил иск Межгосударственного банка на сумму 107 млн долларов против компании Rhinoville Property Limited, которая является официальным собственником завода “Наирит”. Эти суммы образовались из-за взятого “Райновилом” в Межгосударственном банке кредита в 70 млн долларов.