«Նաիրիտի» ղեկավարությունը չի մեկնաբանում Մոսկվայի կայացրած վճիռները
«Նաիրիտ գործարանը» չի ցանկանում որևէ կերպ մեկնաբանել Մոսկվայի դատարանների կայացրած վճիռները գործարանի դեմ: «Հետքի» հարցին, թե արդյոք գործարանը պատրաստվո՞ւմ է վճարել այդ գումարները, թե՞ բողոքարկելու է վճիռները, «Նաիրիտ գործարանի» հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայության պետ Անուշ Հարությունյանը պատասխանեց շատ կարճ. «Մենք այդ հարցերին այս պահին չենք պատասխանում, քանի որ մենք հիմք չունենք»:
Թե ինչ է նշանակում հիմք չունենալը, Անուշ Հարությունյանը պարզաբանեց. քանի որ գործարանը ֆինանսական աղբյուր չունի, և «Նաիրիտ գործարանի» բոլոր հարցերով զբաղվում է ՀՀ կառավարությունը, իրենք նման հարցերի պատասխանել չեն կարող:
Ինչ վերաբերում է բողոքարկմանը, Անուշ Հարությունյանը նշեց, որը այս պահին դա էլ պարզ չէ:
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը մարտի 11-ին բավարարել է ԱՊՀ Միջպետական բանկի՝ «Նաիրիտ գործարանից» 25,2 մլն դոլար բռնագանձելու հայցը: «Նաիրիտ գործարանը» «Ռայնովիլի» վարկի երաշխավոր է հանդես եկել, այդ պատճառով նրա դեմ էլ է հայց ներկայացվել՝ շուրջ 16,8 մլն դոլարի չափով տոկոսները գանձելու նպատակով, ինչպես նաև 8.4 մլն դոլար՝ տույժերը: Իսկ հունվարին Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը բավարարել էր նաև Միջպետական բանկի՝ 107 մլն դոլարի հայցն ընդդեմ Rhinoville Property Limited ընկերության, որը պաշտոնապես «Նաիրիտ գործարանի» սեփականատերն է: Այս գումարները առաջացել են «Ռայնովիլի»՝ Միջպետական բանկից վերցրած 70 մլն դոլար վարկի պատճառով:

Nairit Plant Keeping Mum on Moscow Court Rulings Against It
Nairit Plant does not wish to comment on a Moscow court's ruling against it. Asked by Hetq whether the rubber plant is preparing to pay the amounts ordered by the court or to appeal the ruling, head of Nairit Plant's media and public relations department Anush Harutyunyan was quite curt in her response: "We're not responding to these questions at this moment, as we don't have grounds [to do so]."
As for what it means not "to have the grounds" to do so, Harutyunyan explained that since the plant doesn't have a source of financial income and the Government of Armenia is dealing with all matters related to Nairit Plant, they are unable to respond to such questions.
As for appealing the rulings, Harutyunyan said that too is not clear at this point.
Recall, the Moscow Arbitration Court on March 11 upheld the CIS Interstate Bank's claim to recover $25.2 million from Nairit Plant. The Armenian plant was the guarantor of a $70 million loan the Interstate Bank provided to Rhinoville Property Ltd., the primary shareholder of Nairit Plant, in 2006. Rhinoville Property Ltd. defaulted on the loan, which is why a lawsuit was filed against Nairit Plant to recover around $16.8 million in interest, as well as $8.4 million in penalty fees.
Another lawsuit by the Interstate Ban against Rhinoville Property Ltd. for $107 million was also sustained by the Moscow Arbitration Court.