Մհեր Ենոքյանի պատմվածքը կտպագրվի քաղաքացիների հանգանակությամբ
Մաշտոցի պուրակում, ինչպես և վաղօրոք հայտարարվել էր, այսօր կայացավ ակցիա-դրամահավաք` ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանի «Դեպի ցմահ ազատություն» պատմվածքը տպագրելու նպատակով: Ակցիային մասնակցած քաղաքացիների հանգանակությամբ հավաքվեց 130.000 դրամ:
Հիշեցնենք, որ այս ակցիայի նախաձեռնողները քաղաքացիներ են, ովքեր արձագանքեցին «Օրանժ» գրքի մրցույթի եզրափակիչ փուլում Մհեր Ենոքյանի պատմվածքը քվեարկության չդնելու մասին պարտադրանքին: Պարզ դարձավ, որ «Օրանժի» ղեկավարությունը ժյուրիի վրա ճնշում է գործադրել` պարտադրելով առհասարակ քվեարկության չդնել նրա պատմվածք: Այս քայլը «Օրանժը» բացատրել է նրանով, որ ցմահ դատապարտված մարդուն մրցանակ տալով` իրենց կոմերցիոն շահերը կվտանգվեն:
Ակցիայի մասնակիցներից ժյուրիի անդամ Արծվի Բախչինյանը, ով և հաստատել էր փաստը, որ ժյուրիի վրա ճնշում է գործադրվել` քվեարկության չդնել ցմահ դատապարտյալի ստեղծագործությունը, նշեց. «Ստեղծագործությունը չի կարելի պահել վանդակի մեջ: Եվ որևէ կապ չունի մարդը որտեղ է գտնվում` ազատության, թե անազատության մեջ: Բրազիլիայում, օրինակ, դատապարտյալները գիրք կարդալով` կրճատում են իրենց պատժաժամկետը: Իսկ մեզ մոտ, փաստորեն, կա դատապարտյալ, ով ինքն է գրքեր գրում: Հասարակությունը, մարդիկ պիտի ողջունեն Մհերի ստեղծագործական հակումները, աջակցեն, սատարեն և ոչ թե խորացնեն անարդարությունը` նոր անարդարություններով»:
Ֆրանսիահայ լրագրող Սեդա Մավյանը, ով ևս միացել է ակցիային, «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշել է. «Արդարությամբ չի անցել մրցույթը: Ես, որպես լրագրող, փորձել եմ պարզել, թե ինչու է այդպես կատարվել: Իմացա, որ ուղղորդում է եղել կազմակերպիչների կողմից, ասվել է, որ դատապարտյալին մրցանակ տալը ընկերության իմիջին կվնասի: Ինձ համար զարմանալի է, քանի որ ֆրանսիական մշակույթ ունեցողի համար, անհեթեթ պատճառաբանում է: Այս պատմությունը ստիպեց ինձ կարդալու վերջին փուլ անցած բոլոր գործերը: Զղջումս ալ ավելի մեծ էր: Իսկապես Մհերը գրող է: Կարելի է բավականին լայնորեն մեկնաբանել իր գործերը»:
Թարգմանիչ Սամվել Մկրտչյանի կարծիքով մեծ անարդարություն է եղել. «Չեմ կարծում, որ դատապարտյալին կարելի էր զրկել իր իրավունքից: Բավականին կաղ պատճառաբանություն էր բերվել «Օրանժի» կողմից: Սա պարզապես խտրականություն էր, տիպիկ սովետական մտածողություն: Չէի կարող անտարբեր լինել կատարվածին ու եկա այստեղ: Պատմվածքը չեմ հասցրել կարդալ, բայց ծանոթ եմ նրա ստեղծագործություններին: Ինձ համար երևույթն է տգեղ»:
«Այս անարդարությունը Հայաստանի անարդար համակարգի մի օղակն է, որի պատճառով Մհեր Ենոքյանը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման և 18 տարի գտնվում է բանտում: Նա 18 տարի պնդում է, որ անմեղ է, հետևողականորեն պայքարում է արդարության վերականգնման համար, բարձրաձայնում բանտում հայտնված անմեղ դատապարտյալների մասին: Այս անգամ էլ իրավապահների անարդարությանը միացավ բիզնեսը՝ հանձին «Օրանժի»: Մեր ուժերից վեր է այս պահին բանտից ազատել Մհերին, բայց մենք հիմա կարող ենք վերականգնել «Օրանժի» կողմից կատարված անարդարությունը: Եվ քանի որ ժյուրիին թույլ չեն տվել քննարկել Մհերի պատմվածքը, մենք՝ քաղաքացիներս, դա անում ենք «Օրանժի» և ժյուրիի փոխարեն՝ մեր մրցանակը տալով հենց նրան: Տպագրելով պատմվածքն ու այն նվիրելով Մհեր Ենոքյանին՝ մենք կվերականգնենք արդարությունը»,-գրված է նախաձեռնության հաղորդագրության մեջ:
Մհեր Ենոքյանի մրցանակի համար քաղաքացիները մտադիր են հավաքել այնքան գումար, որքան սահմանել էր «Օրանժը»՝ 300 հազար դրամ պատմվածքի տպագրության նպատակով՝ վճարելով ով որքան կցանկանա: Այն մարդիկ, ովքեր այսօր չկարողացան գալ Մաշտոցի պուրակ, կարող են շաբաթվա ընթացքում մոտենալ «Հետքի» խմբագրություն՝ Բուզանդի 1/3, 8-րդ հարկ` ՆՓԱԿ-ի հարևանությամբ: Կարող եք նաև փոխանցումներ կատարել. ՎՏԲ Հայաստան բանկ, 16047033069900 ՀՀ դրամով, 16047033069901 ԱՄՆ դոլարով, 16047033069902 եվրոյով
«Անմեղության հայկական ծրագիր» ՀԿ հաշվեհամարին՝ որպես նպատակ նշելով նվիրատվություն: Փոխանցումների քաղվածքները կդրվեն Freedom for Mher Yenokyan ֆեյսբուքյան խմբում:
Ինքը` Մհեր Ենոքյանն, այս նախաձեռնության մասին գրել է. «Տեղեկացա, որ սրտացավ քաղաքացիներ կազմակերպել են ակցիա, որ ցանկություն են հայտնել տպագրելու իմ «Դեպի ցմահ Ազատություն» պատմվածքը ու նվիրելու ինձ: Ակցիայի նպատակն է ցույց տալ թե՛ «Օրանժին», թե՛ իշխանություններին, որ չի կարելի թաղել գեղարվեստական ստեղծագործությունը՝ զրկել նրան Ազատությունից, միայն նրա համար, որ հեղինակը ֆիզիկական անազատության մեջ է»:

Рассказ Мгера Енокяна будет напечатан на пожертвования граждан
Сегодня в сквере на проспекте Маштоца, как и было заранее объявлено, прошел сбор пожертвований на издание рассказа “К пожизненной Свободе”, автором которого является пожизненно осужденный Мгер Енокян. Благодаря принявшим участие в акции гражданам удалось собрать 130 тысяч драмов.
Напомним, что инициаторами сбора денег стали граждане, которые отреагировали на информацию о том, что на заключительном этапе объявленного компанией “Оранж” конкурса на лучший рассказ членов жюри заставили не выносить на голосование рассказ Мгера Енокяна. Этот шаг “Оранж” объяснила тем, что в случае получения приза пожизненно осужденным их коммерческие интересы окажутся под угрозой.
Участвовавший в акции член жюри Арцви Бахчинян, который и подтвердил факт оказания давления на них, отметил: “Произведение нельзя держать в клетке, и не имеет значения, где находится человек – на свободе или в заключении. В Бразилии,например, осужденные, читая книги, сокращают срок своего наказания. А у нас фактически есть осужденный, который сам пишет книги. Общество, люди должны приветствовать творческие наклонности Мгера, поддерживать его, а не углублять несправедливость новыми несправедливостями”.
Армянская журналистка из Франции Седа Мавян, которая также приняла участие в акции, в беседе с “А1+” сказала: “Конкурс прошел нечестно. Я как журналист попыталась выяснить, почему так произошло. Мне стало известно, что организаторы заявили о том, что вручение приза осужденному нанесет ущерб имиджу компании. Эта история заставила меня прочитать все прошедшие в заключительный тур произведения. Мгер действительно писатель”.
По мнению переводчика Самвела Мкртчяна, произошла большая несправедливость: “Не думаю, что осужденного можно лишать его права. Компания “Оранж” привела довольно нелепое объяснение. Это просто дискриминация, типичное советское мышление. Я не мог остаться равнодушным, поэтому пришел сюда. Рассказ я не успел прочитать, но знаком с его произведениями. Некрасиво само явление”.
“Эта несправедливость – одно из звеньев в несправедливой системе Армении, из-за которой Мгер Енокян был осужден к пожизненному заключению и уже 18 лет находится в тюрьме. Все эти 18 лет он утверждает, что невиновен, и последовательно ведет борьбу за восстановление справделивости, сообщает об оказавшихся в тюрьме невинно осужденных. На этот раз к несправедливости правоохранителей присоединился бизнес в лице компании “Оранж”. В настоящий момент освобождение Мгера из тюрьмы выше наших сил, но мы можем сейчас восстановить несправедливость, допущенную “Оранж”. И поскольку жюри не разрешили обсудить рассказ Мгера, мы, граждане, сделаем это вместо компании “Оранж” и жюри, вручив наш приз именно Мгеру. Издав его рассказ и подарив книгу Мгеру Енокяну, мы восстановим справедливость”,- говорится в сообщении инициативы.
Для вручения приза Мигеру Енокяну граждане намерены собрать ту сумму, которую учредила компанию “Оранж” – 300 тысяч драмов. Эти деньги пойдут на издание его рассказа. Те, кто не смогли придти сегодня в сквер на проспекте Маштоца, могут в течение недели посетить редакцию “Hetq” по адресу ул.Бюзанда, 1/3, 8-ой этаж или перечислить деньги на открытые в банке “ВТБ Армения” следующие счета общественной организации “Армянская программа невиновности”, указав в качестве цели пожертвование:
16047033069900 – в драмах РА,
16047033069901 – в долларах США,
16047033069902 – в евро.
Сам Мгер Екноян написал об этой инициативе следующее: “Я узнал о том, что сердобольные граждане организовали акцию, тем самы изъявив желание напечатать мой рассказ “К пожизненной Свободе” и подарить его мне. Цель акции показать и “Оранж”, и властям, что художественное произведение нельзя хоронить и лишать Свободы только за то, что автор физически находится не на свободе”.