Բաց նամակ՝ Ֆրանսիայի նախագահին և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանին
«Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը և «Մեր քաղաքը» հանրային-քաղաքացիական նախաձեռնությունը բաց նամակ են հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյին: Նամակը՝ ստորև.
Մեծարգո պարոն Դեսպան,
Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներս, ովքեր 90 օր պայքարել են Երևանի լքված զբոսայգիներից մեկը որպես հանրային տարածք պահպանելու համար, խորին մտահոգությամբ հայտնում ենք, որ ՀՀ գործող իշխանությունը հերթական կեղծ և հակաժողովրդավարական քայլն է փորձում անել՝ Ֆրանսիայի նախագահի այցի կապակցությամբ անվանափոխելով Մաշտոցի պուրակը Միսաք Մանուշյանի անունով։ Այս մտադրությունը լայն հանրությանը հայտնի է դարձել այցից ընդամենը մեկ օր առաջ, չնայած որ Երևանի ավագանին որոշումը ընդունել է ապրիլի 30-ին: Որոշումն ընդունվել է առանց հանրային քննարկումների՝ նույնիսկ արգելելով լրագրողների մուտքը ավագանու նիստին: Նախկինում ևս ավագանու բաց նիստերին մասնակցելու մեր բոլոր փորձերը բռնությամբ տապալվել են:
Մաշտոցի պուրակը, կազմելով Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի Գլխավոր պողոտայի մի մասը, հանդիսանում է Հայաստանում քաղաքացիական շարժումների խորհրդանիշ. այն փրկվել է Երևանի քաղաքապետի ապօրինի որոշմամբ նախատեսված առևտրայնացումից հանրության անդադրում պայքարի շնորհիվ: «Մաշտոցի պուրակ» անվանումը շրջանառության մեջ է դրվել քաղաքացիների կողմից և տարածում է գտել հենց քաղաքացիական պայքարի ընթացքում: Հետագայում այդ անվանումն օգտագործվել է նույնիսկ պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնական հաղորդագրություններում: Երևանի քաղաքապետարանը, ավագանին, ՀՀ այլ պետական մարմինները, Սերժ Սարգսյանը Մաշտոցի պուրակի հարցում բազմիցս խախտել են ՀՀ Սահմանադրությունը և ՀՀ օրենսդրությունը, և այդ կապակցությամբ դեռևս որևէ մեկը չի ենթարկվել համարժեք պատասխանատվության, հետևաբար՝ բոլոր այդ մարմինները չունեն որևէ լեգիտիմ ու սահմանադրական իրավունք ընդունելու Մաշտոցի պուրակի հետ կապված որոշումներ. վերանվանման այս որոշումը հակաիրավական է և հակասահմանադրական: Եթե որևէ մեկը մասնակցում է այդ որոշման իրականացմանը, ապա մաս է դառնում անօրինական գործողությունների կատարմանը, և եթե վաղը Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահը մասնակցի նախատեսված միջոցառմանը, ապա նա մասնակից կլինի ՀՀ սահմանադրական կարգի խախտման գործընթացին և ՀՀ-ում մարդու հիմնարար իրավունքների ոտնահարմանը:
Հայտարարում ենք, որ մեզ համար անընդունելի է Հայաստանի քաղաքացիների համար խորհրդանշական և գործառական նշանակություն ունեցող պուրակի վերանվանումը, այնտեղ քաղաքացիների կողմից տեղադրված խորհրդանշական ցուցանակի անտեսումը և նսեմացումը: Հայաստանի գործող կառավարությունն ու քաղաքային իշխանություններն իրենց քայլերով ամեն ինչ անում են՝ արժեզրկելու ազատության, խաղաղ հավաքների ու համերաշխության գաղափարները և դրա խորհրդանիշ դարձած տարածքները։ Հատկապես անընդունելի է այն, որ Մաշտոցի պուրակի անունը ցանկանում են ջնջել Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահի այցի առիթով՝ Ֆրանսիայի անունն օգտագործելով Հայաստանի ժողովրդավարական հանրությանը սանձելու համար: Մաշտոցի պուրակը կա և կմնա «Մաշտոցի պուրակ»` Հայաստանի քաղաքացիների սահմանադրական պայքարի խորհրդանիշ, խոսքի ու մտքի արտահայտման բաց հարթակ։
Հպարտ լինելով հայ-ֆրանսիական ընդհանուր մեծ ժառանգությամբ և հարգելով Միսաք Մանուշյանի մեծ ու անուրանալի դերն ու սխրանքը Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի դիմադրության շարժման մեջ` դատապարտում ենք ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան չառարկող համաձայնությունն ու մասնակցությունը ժողովրդավարական պայքարը նսեմացնող միջոցառմանը: Վստահ ենք, որ որպես ժողովրդավարական պետության ներկայացուցիչներ, կհրաժարվեք մասնակցել Մաշտոցի պուրակի նշանակությունը խեղող միջոցառմանը: Դրա փոխարեն առաջարկում ենք քաղաքային իշխանությունների հետ քննարկել Միսաք Մանուշյանի անվամբ Երևանի անանուն զբոսայգիներից ցանկացածը անվանելու կամ նոր զբոսայգի ստեղծելու հարցը, ինչը մեծապես կողջունվի մեր կողմից։

Activists Write to Hollande: Renaming of Mashtots Park "Unacceptable"
We are directing our letter to you, because the voice of the Armenian public is no longer being heard by the ruling authorities in Armenia. We, the citizens of the Republic of Armenian, who carried on a 90 day struggle demanding that an abandoned and derelict corner of Yerevan be saved and restored as a public park, are expressing strong disapproval that the RA authorities are once again taking anti-democratic steps, during President Hollande’s visit to Yerevan, by renaming the park after Misak Manushyan.
While the decision was made by the Yerevan City Council on April 30th, this decision was made public barely one day ago. This decision was passed without any public debate, and in the absence of journalists, who were banned from the city council session. In the past as well, many of our attempts to attend Yerevan City Council Sessions have been blocked, often by force on behalf of the police.
Mashtots Park has a symbolic value for social movements in Armenia. It was saved from being turned into a commercial space by a decision of the Yerevan City Hall. The name “Mashtots Park” has been used by City Hall itself, and has gained wide recognition and acceptance by the public at-large, during the campaign to save the park. Since the saving of the park, the name has also been used by other governmental agencies and in official publications.
We are announcing that we consider the renaming, re- appropriation and co-optation of this public space with such important significance, as well as the neglect of the plaque in the park celebrating the victory of the campaign to save the park, to be unacceptable. The regime and the authorities in City Council are doing everything in their power to dismiss and devalue the principles of freedom, the right to peaceful assembly, and solidarity, and remove them from the space that represents these values in our city. It is especially unacceptable that they are attempting to erase the name of Mashtots Park, under the guise of French President Hollande’s visit and the using name of the French Republic, to curb Armenian democracy. Mashtots park is and will always be called MASHOTS PARK, as a symbol of the Armenian citizenry’s campaign to protect its constitutional rights, and as a platform for the freedom of expression and thought in Armenia.
While we are proud of the long and storied heritage of French-Armenian relations, and respect Misak Manushyan’s role in the resistance movement during the Second World War, we condemn the French Ambassador’s implicit consent and participation in an event that disgraces the struggle for democracy. We are certain that as representatives of a democratic country, you will refuse to participate in such an event. As an alternative, we propose that you discuss with the Armenian authorities the naming of another park after Misak Manushyan, or the creation of a new park that bears his name instead, a move that will be fully supported by us.