«Զվարթնոցը» կարող է հանվել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկից (լուսանկարներ)
Հունիսի 14-ին մեկ օրով վարձակալվել էր «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքը, որը տրամադրվել էր ինչ-որ փակ միջոցառման համար: Դրանից մեկ օր առաջ «Ֆեյսբուքում» զբոսավարներից մեկը տարածել էր լուսանկարներ՝ «կորպորատիվ փարթիի» պատրաստության մասին: Միջոցառման համար օգտագործվել է ոչ միայն խոտածածկ տարածությունը, այլև Զվարթնոցի տաճարի ավերակների՝ սյուների հետին հատվածը, որտեղ տեղադրվել են մետաղական հարմարանքներ՝ էկրանն ամրացնելու համար:
Սյուների հարևանությամբ էլ՝ գետնին, դրվել են տարբեր սարքավորումներ: Խոտածածկին կրկին մետաղական կոնստրուկցիաներով մեծ վրան է պատրաստվել: Ինչպես երեւում է լուսանկարներում, տարբեր տեղերում առկա է ռուսական «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերության անունը՝ նույնիսկ մեծ գրությամբ:
«Փարթին» փակ է եղել, որին միայն մասնակցել են հրավիրված անձինք: Այդ օրը զբոսաշրջիկների խմբեր են գնացել արգելոց-թանգարան, սակայն բոլորն էլ ստիպված են եղել հեռանալ դարպասների մոտից:
Խնջույք տաճարում՝ զուգարանները վերանորոգելու դիմաց
«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի վարիչ Վարդան Գրիգորյանն ասում է, թե տեղյակ չէր՝ ով է եղել խնջույքի կազմակերպիչը: Նշում է, որ կառավարության կողմից է եղել, հայ և ռուս բարեգործներ էին: Փոխարենը գիտի, որ այդ միջոցառումն անցկացնելու դիմաց արգելոց-թանգարանի կենտրոնական 4 սանհանգույցներն են վերանորոգել: «Էս ամբողջ տարածքում երկու հավաքարար ունենք, որ ամեն մի գնացողի հետևից վեդրոն վերցրած վազում էին՝ ինձանից բռնած: Հո մենք կրակը չե՞նք ընկել: Էս ո՞րերորդ դարն է»,- ասում է նա: Հետո ավելացնում է, որ 29 տարի աշխատում է այդտեղ, չի թողնում, որ մի ծիտ «թռվռա», ինքն է մշակում ծառերը, հսկում տեղանքը, ու վստահեցնում է, որ այդ միջոցառումից հետո ոչ մի քար չի վնասվել: Նաև զարմանում է, թե ինչու է այդպիսի աղմուկ բարձրացել: Ասում է՝ դրա փոխարեն թող աղմկողները գնան իրեն օգնեն հուշարձան պահպանելու գործում: «Էսօր մեկը սանհանգույցն է արել, մյուսն էլ ցանկապատը կանի»,- ասում է Վ. Գրիգորյանը:
Նախարարությունը հայտնում է
Մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանը «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում ասաց, որ մայիսի 27-ին «Քեմփ Վենչուրս» ՓԲԸ-ի հետ կնքել են պայմանագիր: Այն ստորագրել է ընկերության տնօրեն Էդգար Մանուկյանը: «Պայմանագրի առարկան հետևյալն է. ընկերությունը՝ «Քեմփ Վենչուրս»-ը, պարտավորվում է կատարել «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում գտնվող զբոսաշրջիկների այցելության սրահի սանհանգույցների վերանորոգման աշխատանքներ, իսկ մենք պարտավորվում ենք դրա դիմաց տարածքը տրամադրել՝ միջոցառումը կազմակերպելու և անցկացնելու համար»,- նշում է Վլ. Պողոսյանը:
Միջոցառումն, ըստ նրա, հայ և ռուս գործարարներին էր նվիրված: Ասում է՝ կազմակերպիչներն էին նախատեսել Զվարթնոցում միջոցառում անցկացնել: Դիտարկմանը, թե Զվարթնոցն ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում, նախարարության աշխատակիցը նշում է. «Զվարթնոցի հնավայրը, այո, Դուք ճիշտ եք, ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության պահպանության ցանկում, բայց բուն միջոցառումը տեղի է ունեցել, եթե ֆիքսել եք, ստեղծագործողի տան դիմացի հարթակում՝ վրանների մեջ»: Իսկ մեր հավելմանը, թե էկրան էին փակցրել սյուների հետևում, նա պատասխանում է. «Հա, հիմնականում 3D-ով նախատեսվում էր տաճարին բնորոշ պատկերներ ցուցադրել և այլն, և այլն»:
Պողոսյանի փոխանցմամբ՝ տարածքի վարձակալման մեկ օրվա գինը 700.000 դրամ է: Իսկ սանհանգույցների (ներքևի նկարում) վերանորոգման համար, ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հավաստիացմամբ, ավելին է ծախսվել:
Վերջինս նաեւ թվարկում է պայմանագրով նախատեսված կետերը, ըստ որոնց՝ վարձակալը տարածքը պետք է պահի մաքուր վիճակում, իր գործողություններով չպետք է խանգարի արգելոց-թանգարանի բնականոն աշխատանքը, տարածքի հուշարձաններին պատճառած վնասի դեպքում փոխհատուցում պիտի կատարի և այլն: Խնդրեցինք մանրամասնել, թե ինչ է ենթադրում «բնականոն աշխատանքը», Պողոսյանն ասաց. «Տարածքի բանվորը, եթե աշխատանք է իրականացնում, ծառերի ջրման կամ բարեկարգման աշխատանք, [վարձակալը] չասի, թե դուք ինչի եք էդտեղ»:
Սակայն շեշտենք, որ, ըստ մեր տեղեկությունների, տարածքը փակ է եղել ոչ միայն զբոսաշրջիկների, այլև հենց արգելոց-թանգարանի աշխատակիցների համար: Այդ մասին «Հետքի» հետ զրույցում ասացին աշխատակիցներից երեքը, որոնց շահերից ելնելով՝ անունները չենք նշում:
Ներկայացնենք նրանից մեկի հետ «Հետքի» կարճ զրույցը.
-Միջոցառում ա եղել այստեղ, իրանց տոնն էր, ինչ էր, մեզ ստեղ չեն թողել, կողմնակի մարդ չի եղել, մենակ իրանք են եղել:
-Հայեր չե՞ն եղել:
-Չէ, չէ, ոչ մեկ:
-Դե, հայերից ներկայացուցիչ…
-Հա, նախարարությունից մարդ է եղել:
-Մշակույթի՞:
-Հա, ընենց կողմնակի մարդ չի եղել:
-Իսկ ինչի ձեզ չեն թողել, իրանց ի՞նչ պիտի անեիք:
-Ոչ մի բան, իրանք հանգիստ… ճաշկերույթ են արել:
Ամսի 16-ին՝ այն բանից հետո, երբ սոցիալական ցանցերում բողոքի մեծ ալիք բարձրացավ այս «կորպորատիվ փարթիի» շուրջ, ՊՈԱԿ-ի կայքում, այսպես կոչված, պարզաբանող ինֆորմացիա հայտնվեց: Դրանում նշվում է, թե ՊՈԱԿ-ն իր կանոնադրությամբ հաստատված հուշարձանի հանրահռչակման գործառույթն իրականացնում է նաև բաց և փակ միջոցառումների միջոցով: Դրանք, ըստ հայտարարության, իրականացվում են ՊՈԱԿ-ի մյուս արգելոց-թանգարաններում նույնպես, իսկ միջոցառումների քաղաքականությունը որոշում է ՊՈԱԿ-ը՝ համաձայնեցնելով լիազոր մարմնի հետ: Նշվել է նաև, որ Զվարթնոցում փակ միջոցառում է եղել նաև հունիսի 7-ին: Ըստ կայքի՝ «փակ» օրերի փոխարեն արգելոց-թանգարանն աշխատել է այլ օրեր, ինչի մասին նախապես իրազակել են էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությանը, ինչպես նաև հայտնել համացանցով:
«Քեմփ Վենչուրս»-ը հերքում է
«Քեմփ Վենչուրս»-ի մամուլի քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե իրականությանը չի համապատասխանում Վլ. Պողոսյանի ասածը, թե կազմակերպիչը եղել է իրենց ընկերությունը: ««Քեմփ Վենչուրս»-ը հանդիսացել է տեխնիկական կապալառու, և իր պարտականությունը կայացել է միջոցառման վրանը մոնտաժելը, և դա տեղի է ունեցել «Զվարթնոցի» տաճարի հարակից տարածքում՝ հուշարձանի կողքը, բայց ոչ հուշարձանի տարածքում»,- նշում է նա: Իսկ հարցին, թե ինչու է նախարարության աշխատակիցը նշել իրենց ընկերության անունը՝ որպես պայմանագիր ստորագրող կողմի, Անուշ Բեղլոյանն ասաց. «Կամ ինքն ապատեղեկացված է, կամ ես չեմ կարող մեկնաբանել նման հայտարարությունը: Ես՝ որպես ընկերության աշխատակից, կարող եմ ասել, որ «Քեմփ Վենչուրսը» վարձվել է արտասահմանյան ընկերության կողմից որպես վրան մոնտաժող: «Քեմփ Վենչուրս»-ի աշխատակիցները ներառված չեն եղել միջոցառման կազմակերպմանը և միջոցառմանը»:
Նա, սակայն, հրաժարվեց ասել, թե ով է միջոցառման կազմակերպիչը՝ համարելով, որ իրավասու չէ, չի կարող բացել պատվիրատուների գաղտնիքը:
Նշենք, որ «Քեմփ Վենչուրս» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2007 թ. և «Սքուլ Վենչուրս» ՓԲԸ-ի իրավահաջորդն է: «Քեմփ Վենչուրս»-ը «Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի իրականացնողներից մեկն է, իսկ վերջինիս հեղինակն ու գլխավոր հովանավորը, ինչպես հայտնի է, գործարար «Տրոյկա Դիալոգ»-ի նախկին սեփականատեր Ռուբեն Վարդանյանն է:
Զվարթնոցը համաշխարհային ժառանգություն է
Զվարթնոցի տաճարը կառուցվել է կաթողիկոս Ներսես Տայեցի Երրորդի օրոք՝ 643-652 թթ.: 2000 թ. այն ընդգրկվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում (1011 համարի ներքո. այս համարով գրանցվել են նաև Էջմիածնի Մայր տաճարը, Սբ. Հռիփսիմե, Սբ. Գայանե, Սբ. Շողակաթ եկեղեցիները՝ իբրեւ մեկ ընդհանուր արժեք): Այստեղ չափանիշներից մեկը համարվում է այն, որ տվյալ օբյեկտը մարդկային ստեղծագործ մտքի գլուխգործոց է: Մինչդեռ այսօր ՀՀ մշակույթի նախարարությունը պատրաստ է ընդամենը 700.000 դրամով սրբավայր-արգելոցը տրամադրել միջոցառումների համար, այդ թվում՝ հարսանյաց արարողությունների (խոսքը ոչ միայն ծիսակարգային արարողությունների, այլև կերուխումի մասին է): Փաստորեն, մշակույթի նախարությունը սրբավայրը հավասարեցնում է ռեստորանի մակարդակի (ընդ որում՝ բարձրակարգ ռեստորաններն ավելի թանկ են) և դրա տարածքը դիտարկում իբրև կերուխում-փարթիներից փող աշխատելու լավ միջոց:
Հայաստանում՝ ԱԳՆ-ի կազմում, գործում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գործերով ազգային հանձնաժողով, որի նախագահը արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն է: Հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղարը Վահրամ Կաժոյանն է: Վերջինս մեզ հետ հեռախոսազրույցում ասաց, որ առանց թույլտվության չի կարող պատասխանել հարցերին և խորհուրդ տվեց հարցերն ուղարկել գրավոր:
Կառավարության մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ եթե ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն իմանա նման միջոցառման մասին, ապա առանց վարանելու հուշարձան-արժեքը կհանի համաշխարհային ժառանգության ցանկից: Իսկ դրա համար մշակույթի նախարարությունը ջանք ու եռանդ չի թափում իր գործելաոճով, ավելին՝ նախարարուհին երևի նույնիսկ բնական կընդունի դա: Գուցե այդ դեպքում հնարավորություններն ավելի շատանան այդ տարածքում, ասենք, մի լավ «քլաբ» բացելու համար:
ՀԳ. «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ն այսօր հասցրել է «ավետել», որ վաղը «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանն աշխատելու է մինչև 17:00-ն: Բանն այն է, որ նախատեսված է փակ միջոցառում Հարավարևելյան Եվրոպայի եվրոպական տարեկան համաժողովի շրջանակում Հայաստան ժամանած հյուրերի համար:

Храм Звартноц может быть исключен из списка объектов всемирного наследия ЮНЕСКО (фото)
14 июня территория историко-культурного музея-заповедника “Звартноц” была аренодована на один день для проведения закрытого мероприятия. За день до этого один из гидов распространил в Фейсбуке снимки, запечатлевшие работы по подготовке корпоративнй вечеринки. Для проведения мероприятия использовали не только травяное покрытие, но и развалины храма Звартноц – заднюю часть колонн, где установили металлические конструкции для экрана.
По соседству с колоннами была разложена аппаратура. На траве с помощью металлических конструкций собирали огромный шатер. На некоторых снимках можно увидеть название российской компании “Тройка Диалог”.
Вечерника была закрытой, в ней участвовали только приглашенные лица. Прибывшие в тот день в музей-заповедник туристические группы вынуждены были уехать обратно.
Корпоратив в храме против ремонта санузлов
Руководитель музея-заповедника “Звартноц” Вардан Григорян утверждает, что ему неизвестно, кто является руководителем вечеринки. По его словам, были представитель правительства, армянские и российские благотворители. Зато Вардану Григоряну известно, что против проведения корпоратива его организаторы отремонтировали 4 центральных санузла музея-заповедника. Григорян отметил, что работает здесь уже 29 лет, ухаживает за деревьями, сторожит территорию. Он заверил, что в результате этой вечеринки ни один камень не был поврежден. Вместе с тем руководитель музея-заповедника выразил удивление по поводу поднятого шума. Вместо того, чтобы поднимать шум, пусть лучше окажут помощь в деле сохранения памятника, сказал наш собеседник.
Министерство сообщает
В телефонной беседе с Hetq.am директор ГНКО “Служба охраны историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды” министерства культуры РА Владимир Погосян сказал, что 27 мая был заключен договор с ЗАО “Кемп Венчурс”, который подписал директор этой компании Эдгар Манукян. “Суть договора заключалась в следующем: компания “Кемп Венчурс” должна была выполнить ремонт санузлов, находящихся на территории музея-заповодника “Звартноц”, а мы против этого должны были предоставить территорию для проведения мероприятия”,- сказал В.Погосян.
Мероприятие, по его словам, было посвящено армянским и российским предпринимателям. Организаторы предусмотрели провести корпоратив в Звартноце. В ответ на замечание о том, что храм Звартноц включен в список объектов всемирного наследия ЮНЕСО, сотрудник министерства сказал: “Да, сам памятник включен в список объектов всемирного наследия ЮНЕСКО, но мероприятие, если вы зафиксировали, проходило в шатре, установленном на территории перед домом творчества”. В ответ на уточнение, что за колоннами был развернут экран, Погосян сказал: “Да, было предусмотрено показать в формате 3D изображения храма и так далее”.
Представителя минкульта сообщил, что стоимость одного дня аренды составила 700 тысяч драмов, тогда как на ремонт санузлов (на нижнем снимке) было потрачено больше.
Он также перечислил предусмотренные договором пункты, согласно которым арендатор взял на себя обязательство содержать территорию в чистоте, не мешать своими действиями нормальной работе музея, в случае причинения ущерба находящимся на территории памятникам выплатить компенсацию и т.д. На просьбу уточнить, что значит “нормальная работа”, Владимир Погосян сказал: “Ну, если, скажем, рабочий поливает деревья или выполнято работы по благоустройству, то ему не должны делать замечание, почему он там находится”.
Подчеркнем, однако, что территория, по нашим сведениям, была закрыта не только для туристов, но и для сотрудников музея-заповедника. Об этом в беседе с нами сообщили трое сотрудников, имена которых, исходя из их интересов, мы не публикуем.
Представим короткую беседу Hetq.am с одним из них:
Здесь проходило мероприятие. Кажется, отмечали праздник. Нас сюда не пустили. Посторонних людей не было, только они.
Армян не было?
Нет.
Никого из армян не было..?
Да, был человек из министерства.
Министерства культуры?
Да. Посторонних не было.
А почему вас не пустили? Что вы могли им сделать?
Ничего. Они спокойно... Тут было застолье.
16 июня, после того, как в социальных сетях поднялась волна протеста против этой “корпоративной вечеринки”, на сайте ГНКО появилась информация, в которой отмечалось, что утвержденную уставом свою функцию по популяризации памятника ГНКО осуществляет также посредством открытых и закрытых мероприятий. Отмечалось, что закрытое мероприятие на территории Звартноца было проведено и 7 июня. Согласно сайту, вместо “закрытых” дней музей работал в другие дни, о чем они заранее предупредили управление туризма министерства экономики, а также через интернет.
“Кемп Венчурс” опровергает
Пресс-секретарь “Кемп Венчурс” Ануш Беглоян в беседе с Hetq.am сказала, что заявления Валдимира Погосяна о том, что организатором мероприятия была их компания, не соответствует действительности. “Компания “Кемп Венчурс” была техническим подрядчиком и выполнила работы по установке шатра для проведения мероприятия, причем происходило это на территории, сопредельной с храмом Звартноц”,- отметила пресс-секретарь. На вопрос, почему в качестве подписанта договора сотрудник министерства назвал их компанию, Ануш Беглоян ответила: “Он, видимо, дезинформирован, в противном случае я не могу прокомментировать такое заявление. Я как сотрудник компании могу сказать, что “Кемп Венчурс” была задействована иностранной компанией для монтажа шатра. Работники “Кемп Венчурс” не участвовали в организации мероприятия и в самом мероприятии”.
Вместе с тем пресс-секретарь отказалась назвать организатора мероприятия, сказав, что не уполномочена раскрыть имя заказчика.
Отметим, что ЗАО “Кемп Венчурс” было основано в 2007 г. и является правопреемником ЗАО “Скул Венчурс”. “Кемп Венчурс” – одна из тех компаний, которые осуществляют программу “Дилижанская международная школа”, а ее инициатором и главным спонсором, как известно, является бывший владелец компании “Тройка Диалог” Рубен Варданян.
Звартноц – объект всемирного наследия
Храм Звартноц был построен в 643-652 гг., при католикосе Нерсесе III Строителе. В 2000 г. памятник был включен в список объектов всемирного наследия ЮНЕСКО (номер 1011, под которым зарегистрированы также кафедральный Собор Эчмиадзина, церкви св.Рипсиме и св.Гаяне как единая ценность). В данном случае одним из критериев считается то, что объект является шедевром человеческой творческой мысли. Между тем сегодня министерство культуры готово всего за 700 тысяч драмов предоставить святыню-заповедник для проведения мероприятий, в том числе свадебных церемоний (речь не только о самом свадебном обряде, но и о застолье). Фактически министерство культуры приравняло святыню к ресторану (причем высококлассные рестораны обходятся намного дороже), а ее территория рассматривается как хорошее средство заработать деньги на корпоративах.
В составе МИД Армении действует национальная комиссия по делам ЮНЕСКО, председателем которой является министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян, секретарем – Ваграм Кажоян. Последний в телефонном разговоре с нами сказал, что не может без разрешения ответить на наши вопросы, и посоветовал обратиться в письменной форме.
По сообщению нашего источника в правительстве, если в ЮНЕСКО узнают о проведении подобного мероприятия, то без колебаний исключат памятник из списка объектов всемирного наследия. А для этого министерство фактически не жалеет усилий, мало того, госпожа министерстерша посчитает это вполне естественным. Наверное, в этом случае возможности для использования данной территории увеличатся – скажем, здесь могутоткрыть хороший “клаб”.
P.S. Сегодня ГНКО “Служба охраны историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды” оповестило о том, что завтра историко-культурный музей-заповедник “Гарни” будет работать до 17.00. Дело в том, что здесь предусмотрено закрытое мероприятие для гостей, прибывших в Армению в рамках ежегодного европейского собрания Юго-Восточной Европы.