Ովքե՞ր կարող են պայմանական ազատվել. Յուրի Վարդանյանի որդին ազատազրկման վայրում չէ
Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանի որդին՝ 30-ամյա Դավիթ Վարդանյանը, ազատության մեջ է: Նրա նկատմամբ կիրառվել է պայմանական վաղաժամկետ ազատություն: Մամուլում տարածած այս լուրը «Հետքի» հետ զրույցում հաստատեց ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը՝ նշելով, որ Դավիթ Վարդանյանը պատիժ է կրել «Գորիս» ՔԿՀ-ում:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա սեպտեմբերի 4-ին Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Նապոլեոն Օհանյանի նախագահությամբ, մեղավոր էր ճանաչել Դավիթ Վարդանյանին օգտագործելու նպատակով հաշիշ ձեռքբերելու և մաքսանենգություն կատարելու մեջ` դատապարտելով 4 տարվա ազատազրկման (ՔՕ հոդված 215 մաս 2, հոդված 268 մաս 3): Դավիթն այդ ժամանակ արդեն մեկ տարի կալանքի տակ էր:
Դավիթ Յուրիկի Վարդանյանին մեղադրանք էր առաջադրվել Իրանում առանց իրացնելու նպատակի 106 գրամ հաշիշ տեսակի թմրամիջոց ձեռքբերելու համար, որից 7 գրամ թմրամիջոցը նա փաթաթել էր ռետինե մատնոցների մեջ ու կուլ տվել, իսկ 99.0 գրամը պահել էր ձեռքի պայուսակում և 2013-ի հոկտեմբերի 12-ին մաքսանենգ ճանապարհով` մաքսային հսկաղությունից թաքցնելով՝ Հայաստանի պետական սահմանի Մեղրիի անցակետով թմրամիջոցն ապօրինի տեղափոխել էր Հայաստան:
Հարցին, թե ինչ հիմքով է Դավիթ Վարդանյանի նկատմամբ կիրառվել պայմանական ազատում, արդյոք նա մասնակցել է որևէ միջոցառման, սովորել բուհում, աշխատել, մասնակցել կրթական, ստեղծագործական ծրագրերի, ստացել խրախուսանքներ, ՔԿՎ պաշտոնյան նշեց, որ Դավիթ Վարդանյանը դրական է բնութագրվել:
Մինչդեռ քրեակատարողական հիմնարկներից պարբերական են դատապարտյալների բողոքները, որոնք պնդում են, որ պայմանական վաղաժամկետ չեն կարողանում ազատվել: «Հետքին» դիմած դատապարտյալ Արամ Գասոյանն, օրինակ, ամուսնացել էր բանտում, կին, երեխաներ, հիվանդ մայր ունի: Սակայն Արամն արդեն 7 անգամ մերժում է ստանում ու չի կարողանում ազատվել: Արամի նման շատերը կան բանտերում, ում նկատմամբ համառորեն ու անհասկանալի կերպով չի կիրառվում պայմանական ազատումը:
Հիշեցնենք, որ տարիներ առաջ վաղաժամկետ ազատություն էր վերադարձել Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի եղբորորդին՝ Մայիսը, ով 2004 թ.-ին մեղադրվել է իր համաքաղաքացի, 2 անչափահաս երեխաների հայր, 34-ամյա Հովհաննես Բադալյանի դիտավորյալ սպանության մեջ (դանակի 12 հարվածով), որը կատարել է իր մյուս հորեղբորորդի Էյներ Խաչատրյանի հետ: Մայիսը դատապարտվել է 12 տարվա ազատազրկման, սակայն 7 տարի անց՝ 2011 թ.-ին, պայմանական վաղաժամկետ ազատ է արձակվել, իսկ Էյները դատապարտվել է 1.5 տարվա ազատազրկման: Սպանության մոտիվը եղել է այն, որ Հովհաննեսը, մթության մեջ չնկատելով շենքի մուտքի մոտ կանգնած Էյներ Խաչատրյանին, կպել է նրա ուսին, ինչից էլ վեճ է սկսվել, երիտասարդը գազանաբար սպանվել է դանակի 12 հարվածով 2004 թ.-ի փետրվարի 29-ի գիշերը:

Кто освобождается по УДО? Сын Юрия Варданяна уже не сидит в тюрьме
Сын посла Армении в Грузии Юрия Варданяна 30-летний Давид Варданян вышел на свободу.  К нему было применено условно-досрочное освобождение. Появившуюся в прессе эту информацию в беседе с Hetq.am подтвердил начальник отдела общественных связей управления уголовно-исполнительных учреждений Минюста РА Гор Глечян, который также сообщил, что Давид Варданян отбывал наказание в УИУ “Горис”.
4 сентября этого года суд общей юрисдикции Сюникской области под председательством судьи Наполеона Оганяна признал Давида Варданяна виновным в приобретении с целью использования и контрабанде гашиша и приговорил его к 4 годам лишения свободы (ч.2 ст.215, ч.3 ст.268 УК РА). К тому времени Давид уже год находился под стражей.
Давиду Варданяну было выдвинуто обвинение в приобретении в Иране не с целью реализации 106 граммов гашиша. При этом 7 граммов он, упаковав в резиновые наперстки, проглотил, а 99 граммов спрятал в ручной клади. 12 октября 2013 г. Варданян контрабандным путем незаконно перевез наркотик через Мегринский таможенный пункт в Армению.
На вопрос, на каком основании в отношении Давида Варданяна было применено условно-досрочное освобождение – принимал ли он участие в каких-либо мероприятиях, учился ли в вузе, работал, участвовал в образовательных или творческих программах, получал ли поощрения, представитель УУИУ ответил, что Давид Варданян был охарактеризован положительно.
Между тем находящиеся в УИУ осужденные регулярно присылают жалобы, в которых утверждают, что не могут освободиться по УДО. Так, обратившийся в Hetq.am осужденный Арам Гасоян в тюрьме женился, у него жена, дети, больная мать. Однако Арам уже в седьмой раз получает отказ и не может досрочно выйти на свободу. Таких, как Арам, в тюрьмах очень много, и в отношении этих людей упорно не применяется условно-досрочное освобождение.
Несколько лет назад по УДО был освобожден также племянник губернатора Сюника Сурика Хачатряна Маис. Последний в 2004 г. был обвинен в умышленном убийстве своего земляка, отца двух несовершеннолетних детей, 34-летнего Ованнеса Бадаляна, которому он нанес 12 ударов ножом. Это преступление Бадалян совершил со своим двоюродным братом Эйнером Хачатряном. Маис был осужден к 12 годам лишения свободы, однако через семь лет, в 2011 г., к нему было применено условно-досрочное освобождение. Эйнер же был приговорен к 1,5 годам тюрьмы. Мотивом убийства стало то, что Ованнес, не заметив в темноте стоявшего у подъезда дома Эйнера Хачатряна, задел его плечом. Из-за этого вспыхнул спор, во время которого молодой мужчина был убит 12-ю ударами ножа. Это произошло в ночь на 29 февраля 2004 г.