«Էյր Արմենիան» այս պահին մարդատար օդանավ չունի
Հայկական ավիափոխադրող «Էյր Արմենիայի» «Airbus A320» տիպի երկու օդանավերը դուրս են գրվել հայկական գրանցումից: Սա նշանակում է, որ դրանց շահագործողն այլեւս «Էյր Արմենիան» չէ:
EK-32039 եւ EK-32050 գրանցման համարներով ինքնաթիռները, ինչպես գրել ենք, ձեռք էին բերվել հոլանդական «AerCap» ընկերությունից: EK-32039-ը Հայաստան բերվեց 2013-ի նոյեմբերին: Ինքնաթիռը վարձակալվել էր 5 տարով: EK-32050-ը նույն ընկերությունից վարձակալվեց 2014-ի հուլիսին:
Ինչպես հայտնի է, անցյալ տարվա աշնանը ռուսական կողմի հետ ունեցած ֆինանսական խնդիրների պատճառով խուճապ առաջացավ ընկերության ուղեւորների շրջանում, շատերը վերադարձրեցին գնված տոմսերը, «Էյր Արմենիայից» օգտվողների մեծ մասը հրաժարվեց նրա ծառայություններից: Զուգահեռաբար, ինչպես տեղեկացրեց փոխադրողը, նշված երկու ինքնաթիռները տեխնիկական սպասարկման ուղարկելու խնդիր առաջացավ, ընդ որում՝ մեկը՝ արտապլանային: Դրանից տուժեց չվացուցակի իրականացումը:
Երկու ինքնաթիռներն էլ ուղարկվել էին Հոլանդիա՝ Վունսդրեխտ, որտեղ կայանված են 2014-ի հոկտեմբերի 2-ից մինչ օրս: Բանից պարզվում է՝ Հոլանդիայում սեփականատեր «AerCap»-ը փոխել է օդանավերի գրանցման համարները՝ տալով իռլանդական գրանցում: Սա չպետք է զարմացնի ընթերցողին, քանի որ հոլանդական լիզինգային այս հոլդինգը ոլորտի խոշորագույններից է աշխարհում եւ իր ինքնաթիռները գրանցում է տարբեր երկրներում՝ ԱՄՆ, Հոլանդիա, Իռլանդիա, Ֆրանսիա, Ավստրիա: Տակավին վերջերս՝ փետրվարի 25-ին, EK-32039-ը ստացել է EI-CWU, իսկ EK-32050-ը՝ EI-CWV համարները: Այսինքն՝ մինչ այդ դրանք արդեն դուրս էին գրվել ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից: ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի քարտուղար Ռուբեն Գրդզելյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ «Airbus A320»-ները հայկական ռեգիստրից դուրս են գրվել դեռեւս անցած տարեվերջին: Ասել է թե՝ «Էյր Արմենիայի» ու հոլանդական սեփականատիրոջ պայմանագիրը խզվել է:
Իռլանդական գրանցումը ժամանակավոր բնույթ է կրել, քանի որ շատ շուտ «AerCap»-ը գտել է նոր վարձակալ այս երկու ինքնաթիռների համար: Ըստ ավիացիոն տեղեկատուների՝ այս ամսին իսպանական «Iberia Express»-ը լիզինգով ձեռք կբերի «Էյր Արմենիայի» նախկին օդանավերը: Ընդ որում՝ դրանք արդեն իսպանական գրանցում են ստացել՝ EC-MEG եւ EC-MEH:
«Iberia Express»-ն Իսպանիայի ազգային փոխադրող «Iberia»-ի դուստր ընկերությունն է, որն իրականացնում է կարճ եւ միջին տարածությունների չվերթներ Մադրիդի օդանավակայանից: «Iberia»-ն եւ «British Airways»-ը 2011-ի հունվարից միավորվել են «International Airlines Group»-ի (IAG) մեջ: Հենց այս ձեռնարկությունն էլ 2011-ի հոկտեմբերին հիմնադրել է «Iberia Express»-ը, որը թռչել սկսել է 2012-ի մարտից:
«Էյր Արմենիայի» կողմից շահագործվող երրորդ ինքնաթիռը՝ EK-73797 գրանցման համարով «Boeing 737»-ը, չնայած շարունակում է մնալ հայկական ռեգիստրում, սակայն այլեւս չի շահագործվում այս ընկերության կողմից: Ներկայում դրա օպերատորը «Տարոն-Ավիա» ՍՊԸ-ն է: Հիշեցնենք, որ այս օդանավի սեփականատերը ամերիկյան «ILFC» կորպորացիան է, որն իր հերթին պատկանում է հոլանդական վերոնշյալ «AerCap»-ին:
«Էյր Արմենիային» արգելվել է օտարել բաժնետոմսերը
Անցյալ տարվա աշնանը տեղի ունեցածից հետո «Էյր Արմենիան» հոկտեմբերի 29-ին հայտարարեց, որ ստեղծված պայմաններում ղեկավարությունը որոշում է կայացրել «կտրուկ քայլերով իրականացնել կազմակերպության ֆինանսների ռեստրուկտուրիզացիա, բարեփոխել չվացուցակը մինչեւ դեկտեմբերի 20-ը՝ շեշտադրում անելով մեծ պահանջարկ ունեցող հիմնական ուղղություններով թռիչքների կազմակերպման վրա: Ընթացիկ ժամանակահատվածում նախատեսվում է ներգրավել ֆինանսական միջոցներ, կատարել աշխատանքներ «Էյր Արմենիային» պատկանող երկու «Airbus A320» օդանավերը վերադարձնելու ուղղությամբ եւ դեկտեմբերի 20-ից սկսած իրականացնել բոլոր թռիչքներն ըստ նախկինում հայտարարված ձմեռային չվացուցակի»:
Սակայն դեկտեմբերի 19-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, ընկերության գլխավոր տնօրեն Արսեն Ավետիսյանը հայտարարեց, որ չվերթները կվերսկսեն մարտ ամսից, քանի որ հունվար-փետրվարը պասիվ սեզոն են: Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ դեկտեմբերի 12-ին ընկերության 49 տոկոսի բաժնետեր է դարձել «East Prospect Fund»-ը՝ պարտավորվելով կատարել 50 մլն դոլարի ներդրում: Այս ընկերությունը գրանցված է Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում, որն օֆշորային գոտի է: Հիմնադրամի կառավարիչ Վլադիմիր Բոբիլյովը հայտարարեց, որ ընկերության պորտֆելը 2,5 մլրդ դոլար է ու ներառում է ներդրումներ Ուկրաինայի մի շարք ձեռնարկություններում:
Ըստ Բոբիլյովի՝ հիմնադրամի սկզբնական ներդրումը «Էյր Արմենիայում» կկազմի 30 մլն դոլար: Նշվեց, որ ընկերության չվերթների ուղղությունները կպահպանվեն, ծրագրվում են նաեւ նոր ուղղություններ դեպի արաբական եւ ասիական շուկաներ, բացի դրանից՝ ընկերությունը ներդրումների արդյունքում կունենա մոտ 5 օդանավ:
Չնայած հայտարարվածից անցել է շուրջ 3 ամիս, իրավաբանական անձանց էլեկտրոնային ռեգիստրում «Էյր Արմենիայի» բաժնետերերի վերաբերյալ որեւէ փոփոխություն չկա: Ըստ այդմ՝ ՓԲԸ-ի բաժնետերեր են շարունակում մնալ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար, ՀՀԿ-ական Դավիթ Հարությունյանի եղբայրը՝ Վահան Հարությունյանը, եւ գլխավոր տնօրեն Արսեն Ավետիսյանի մայրը՝ Ռուզաննա Թովմասյանը՝ 50-ական տոկոս բաժնեմասերով:
Պարզաբանենք. ըստ պետռեգիստրի՝ անցյալ տարվա հոկտեմբերից «Էյր Արմենիան» գտնվում է դատական քաշքշուկներում: Ընկերության դեմ խոշոր գումարների հայցեր են ներկայացվել, ՓԲԸ-ի գույքի եւ դրամական միջոցների վրա տարբեր չափերով արգելանք է դրվել (իբրեւ հայցի ապահովման միջոց), պարտապանին արգելվել է օտարել բաժնետոմսերը:
Ինքնաթիռներից զրկվելու եւ նոր բաժնետիրոջ գրանցման հարցերի շուրջ չկարողացանք զրուցել Արսեն Ավետիսյանի հետ: Ընկերության աշխատակիցը նախ հայտնեց, որ նա ժողովի է, ապա զանգերին պատասխանող չեղավ: Տեղում չէր նաեւ մարքեթինգի բաժնի ղեկավար Սիրական Համբարձումյանը:

У “Эйр Армения” в настоящее время нет пассажирских самолетов
Два самолета “Airbus A320” армянского авиаперевозчика “Эйр Армения” лишились армянской регистрации. Это означает, что “Эйр Армения” их больше не эксплуатирует.
Как мы уже писали, самолеты с регистрационными номерами EK-32039 и EK-32050 были приобретены у голландской компании “AerCap”. EK-32039 был зафрахтован на 5 лет и доставлен в Армению в ноябре 2013 г. Самолет. EK-32050 был зафрахтован у той же компании в июле 2014 г.
Как известно, осенью прошлого года из-за финансовых проблем с российской стороной среди пассажиров “Эйр Армения” началась паника, многие вернули купленные билеты, большинство отказалось от услуг компании. Одновременно с этим, как сообщил авиаперевозчик, возникла необходимость направить оба самолета на техобслуживание, причем один из них должен был пройти внеплановую проверку. В результате расписание полетов нарушилось.
Самолеты были отправлены в Голландию, в Вунсдрехт, где они находятся со 2 октября 2014 г. по сей день. Оказалось, что в Голландии “AerCap” изменил регистрационные номера самолетов, дав им ирландскую прописку. Пусть это не удивляет читателя: указанный голландский лизинговый холдинг является одним из крупнейших в мире, он регистрирует свои самолеты в различных странах – США, Голландии, Ирландии, Франции, Австрии.
Совсем недавно, 25 февраля, EK-32039 получил номер EI-CWU, а EK-32050 - EI-CWV. То есть до этого они уже были выписаны из реестра самолетов РА. В беседе с нами пресс-секретарь Главного управления гражданской авиации РА Рубен Грдзелян сообщил, что самолеты “Airbus A320” были выписаны из армянского реестра еще в конце прошлого года, а это значит, что договор между “Эйр Армения” и голландским собственником расторгнут.
Ирландская прописка носила временный характер. Очень скоро компания “AerCap” нашла для этих двух самолетов нового фрахтовщика. Согласно авиационным справочникам, в этом месяце бывшие самолеты “Эйр Армения” приобретет по лизингу испанская компания “Iberia Express”. Самолеты уже получили испанскую прописку: EC-MEG и EC-MEH.
Iberia Express” – дочерняя компания национального перевозчика Испании “Iberia”, осуществляющая полеты на короткие средние расстояния с аэропорта в Мадриде. В январе 2011 г. “Iberia” и “British Airways” вошли в “International Airlines Group” (IAG). Именно эта компания основала в октябре 2011 г. “Iberia Express”, которая начала летать с марта 2012 г.
Эксплуатируемый “Эйр Армения” третий самолет – “Boeing 737” с регистрационным номером EK-73797, хотя и продолжает оставаться в армянском реестре, однако уже не эксплуатируется этой авиакомпанией. В настоящее время его оператором является ООО “Тарон-Авиа”. Напомним, что владельцем этого самолета является американская корпорация “ILFC”, которая в свою очередь принадлежит вышеупомянутой голландской компании “AerCap”.
“Эйр Армения” запрещено отчуждать акции
29 октября компания “Эйр Армения” заявила, что в сложившихся условиях руководство решило “посредством кардинальных шагов осуществить финансовую реструктуризацию организации, до 20 декабря улучшить расписание полетов, сделав акцент на пользующихся большим спросом основных направлениях. За текущий период предусматривается  привлечь финансовые средства, предпринять шаги по возвращению прнадлежащих “Эйр Армения” двух “Airbus A320” и с 20 декабря начать выполнять все полеты по заранее объявленному зимнему расписанию”.
Однако на состоявшейся 19 декабря пресс-конференции гендиректор компании Арсен Аветисян завил, что полеты возобновятся с марта, поскольку январь и февраль пассивные месяцы. Аветисян также сообщил, что 12 декабря владельцем 49% акций компании стала компания “East Prospect Fund”, которая обязалась осуществить инвестиции на сумму 50 млн долларов. Эта компания  зарегистрирована на Британских Виргиниевых островах, которые являются оффшорной зоной. Управляющий фондом Владимир Бобылев заявил, что портфель компании составляет 2,5 млрд долларов и включает инвестиции в ряд  предприятий Украины.
По словам Бобылева, первоначальная инвестиция в “Эйр Армения” составит 30 млн долларов. Направления рейсов сохранятся, планируются также новые рейсы на арабские и азиатские рынки. Кроме того, благодаря инвестициями компания будет иметь 5 самолетов.
Несмотря на то, что после этих заявлений прошло около трех месяцев, в электронном реестре “Эйр Армения” никаких изменений в списке акционеров не произошло. Акционерами ЗАО продолжают оставаться брат минстра-руководителя аппарата правительства, члена правящей Республиканской партии Армении Давида Арутюняна Ваан Арутюнян и мать гендиректора Арсена Аветисяна Рузанна Товмасян, которым принадлежат по 50% акций.
Отметим, что, согласно госреестру, с октября прошлого года “Эйр Армения” втянута в судебную тяжбу. Против компании поданы иски на крупные суммы, на ее имущество и денежные средства наложен арест, должнику запрещено отчуждать акции.
Мы не смогли побеседовать с Арменом Аветисяном о возможности лишения компании самолетов и регистрации нового акционера. Сотрудница компании сообщила, что он на собрании, после этого никто на звонки не отвечал. Не было на месте и руководителя маркетингового отдела Сиракана Амбарцумяна.