Բաբլոյան ընտանիքի բիզնեսը. առողջապահությունից մինչեւ ապահովագրություն
Արման Բաբլոյանը այս տարվա հունվարի 29-ին իր դիմումի համաձայն ազատվեց առողջապահության փոխնախարարի պաշտոնից: Նա փետրվարի 5-ից արդեն նշանակվել է «Արաբկիր» բժշկական համալիր-երեխաների և դեռահասների առողջության ինստիտուտ ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն: Այդ բժշկական կենտրոնի բաժնեմասերի զգալի մասը պատկանում է Բաբլոյաններին, որը նրանց միակ բիզնես աղբյուրը չէ:
Արման Բաբլոյանը ԱԺ առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պատգամավոր Արա Բաբլոյանի որդին է: «Արաբկիր» բժշկական համալիր-երեխաների և դեռահասների առողջության ինստիտուտ ՍՊԸ-ի երկրորդ խոշոր բաժնետերը պատգամավոր Բաբլոյանի կինն է՝ Մանուշակ Երիցյանը: Ընկերությունում նրա բաժնեմասը կազմում է մոտ 566 միլիոն 801 հազար դրամ, կամ՝ 31.30%:
Ընկերությունում 11.3% բաժնեմաս ունի նաև առողջապահության նախարարությունը, այսինքն այն պետական մարմինը, որի փոխնախարարը ընկերության սեփականատերերից մեկի որդին է: Հենց դրանով էլ պայմանավորված էր Արման Բաբլոյանին փոխնախարար դարձնելը, որտեղ նա աշխատեց մոտ մեկ տարի:
Վերջինս փոխնախարարի պաշտոնում նշանակվել էր 2013թ. դեկտեմբերի 20-ին: Մինչ պետական պաշտոն զբաղեցնելը Արման Բաբլոյանը զբաղեցրել է «Գարանտ Լիմենս» ԱՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը: Այս ընկերությունը 2012թ. հուլիսից կոչվում էր «Գարանտ Ինշուրանս» ՓԲԸ, որի հիմնական գործունեությունը առողջապահության ոլորտում ապահովագրություն իրականացնելն էր: «Հետքը» անդրադարձել է այս ընկերությանը, որի բաժնետերերց մեկը դարձյալ Մանուշակ Երիցյանն էր՝ 25.29%: Ըստ հարկային ծառայության՝ ընկերությունն արդեն լուծարվել է:
Նշենք, որ «Գարանտ Ինշուրանս» ապահովագրական ՓԲԸ-ի և «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական ՓԲԸ-ի միջև 2013թ. հոկտեմբերի 1-ին կնքվել է ապահովագրական պորտֆելի փոխանցման պայմանագիր, ըստ որի՝ «Գարանտ Ինշուրանս» ԱՓԲԸ-ի ապահովագրական պորտֆելը փոխանցվել է «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ընկերությանը:
Ապահովագրության ոլորտում Բաբլոյանները նոր չեն: Արա Բաբլոյանի մյուս որդին՝ Սերգեյ Բաբլոյանը, հանդիսանում է մեկ այլ ապահովագրական և բժշկական ծառայություններ մատուցող ընկերության՝ «Գարանտ Ասիստանս» ՍՊԸ-ի 75% բաժնեմասի սեփականատերը:
Այս տարվա հունվարի 27-ին ԱԺ աշխատակազմը 4.238.040 դրամի պայմանագիր է կնքել պատգամավոր Բաբլոյանի որդու ընկերության՝ «Գարանտ Ասիստանս» ՍՊԸ-ի հետ՝ ԱԺ թվով 95 ավտոմեքենաների ապահովագրության վերաբերյալ: Ընդ որում «Գարանտ Ասիստանս» ՍՊԸ-ն պայմանագրում հանդես է եկել որպես «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական ՓԲԸ-ի գործակալ:
Տեղեկացնենք, որ Սերգեյ Բաբլոյանի ընկերության կանոնադրային կապիտալը կազմում է 6.174.804 դրամ, իսկ գործունեության հասցեն «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնի հասցեն է:
Սերգեյ Բաբլոյանը բաժնեմաս ունի նաև «Նյու Բրիջ» ՍՊԸ-ում, որը մատուցում է գովազդային ծառայություններ, պատրաստում է գովազդային տեսահոլովակներ, որոնք ցուցադրվում են հասարակական վայրերում տեղադրված մոնիտորներով: Ընկերության գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված է:
Կինո և տեսաֆիլմերի, հեռուստատեսային ծրագրերի արտադրության բնագավառում է խորացել «Հելթմեդիա» ՍՊԸ-ն: Սերգեյ Բաբլոյանը այս ընկերությունը 50/50 կիսում է «Առողջություն և Զարգացում» ՀԿ-ի հիմնադիր Դավիթ Պետրոսյանի հետ: Վերջինս հանդիսանում է նաև ընկերության տնօրենը:
Բաբլոյանները նաև դեղատուն ունեն, որի գործունեության հասցեն դարձյալ «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնի հասցեն է: Արման Բաբլոյանի տատը՝ 80-ամյա Հռիփսիկ Գրիգորյանը, 2008թ-ից հանդիսանում է դեղերի առուվաճառքով զբաղվող «Օրգսերվիս» ՍՊԸ-ի 100% սեփականատերը: Մինչ այդ ընկերության սեփականատերը եղել է նրա դուստրը՝ Մանուշակ Երիցյանը: Նշենք, որ «Օրգսերվիս» ՍՊԸ-ի տնօրենը Արման Բաբլոյանի կինն է՝ Քրիստինե Մովսեսյանը:
Մանուշակ Երիցյանին է պատկանում առողջապահության բնագավառում գործունեություն իրականացնող «Ամարան-Մեդ» ՍՊԸ-ի 34% բաժնեմասը: Մինչև 2014թ. հունվարի 10-ը ընկերության տնօրենը եղել է Արման Բաբլոյանը: Ստացվում է, որ նա ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնը համատեղել է փոխնախարարի պաշտոնի հետ, քանի որ նշված ժամանակահատվածում եղել է փոխնախարար: Հարկային ծառայության տվյալների համաձայն, այս ընկերության գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված է:
Բաբլոյանների ֆինանսական կարողությունները
Գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի համաձայն, Բաբլոյանների կարողությունը միլիոնների է հասնում: Նշենք, որ 2012թ. Արա Բաբլոյանը օտարել է ընկերություններում իր ունեցած բաժնեմասն ու բաժնետոմսը, համապատասխանաբար՝ 283.003.748 և 356.571.260 դրամով:
Արա Բաբլոյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրն ըստ տարիների |
|||||
2014թ. |
62.811.788 |
19.510.116 |
25.040.828 |
34.127.402 |
Դրամական միջոցներ |
43.337.000 |
47.861.000 |
38.623.000 |
48.851.146 |
66.500 |
62.900 |
57.250 |
12.000 |
9.500 |
Շվեյցարական ֆրանկ |
7.000 |
Պարզվում է Արա Բաբլոյանի վաճառած բաժնեմասն ու բաժնետոմսը հենց նույն տարում գնել է նրա կինը, ինչից հետո Մանուշակ Երիցյանի դրամական «հոսքերը» կտրուկ աճել են: Ավելին, նա 2013թ. 216.000.000 դրամով ձեռք է բերել հասարակական շենք-շինություն և 20.500.000 դրամով՝ բնակարան: 55.000.000 դրամով բազմաբնակարան շենքի ոչ բնակելի հատվածն էլ ձեռք է բերել 2014թ-ին:
Մանուշակ Երիցյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրն ըստ տարիների |
5.471.461 |
125.206.005 |
25.984.911 |
44.875.682 |
Դրամական միջոց |
8.262.000 |
21.085.000 |
422.906.632 |
323.286.889 |
6.000 |
12.000 դոլար |
Ձեռք բերված բաժնետոմս |
283.003.748 դր. 406.560.100 դր. |
90.140.944 |
Օտարված բաժնետոմս |
645.207.724 |
Արման Բաբլոյանի եկամուտները համեմատաբար ավելի համեստ են: Նա 2014թ. 6.000.000 դրամով ձեռք է բերել «MERCEDES-BENZ E 350» մակնիշի ավտոմեքենա և 4.000.000 դրամով օտարել հողամաս:
Արման Բաբլոյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրն ըստ տարիների |
2015թ. (փոխնախարարի պաշտոնը դադարեցնելու օրվա դրությամբ) |
20.649.349 |
9.504.648 |
5.504.648 |
65.559.567 |
66.552.520 |
65.000.000 |
41.000 |
10.691.692 դր. |
Արման Բաբլոյանի կինը` Քրիստինե Մովսեսյանը, գործարքներով, տրված ու ստացած փոխառություններով աչքի չի ընկնում: Նա 2013թ. 16.340.000 դրամով օտարել է իր «TOYOTA LAND CRUISER PRADO V6 4.0» մակնիշի ավտոմեքենան և հայտարարագիր ներկայացրած երկու տարիների ընթացքում այլ գործարքներ չի իրականացրել:

Бизнес семьи Баблоянов: от здравоохранения до страхования
29 января с.г. Арман Баблоян был освобожден от должности заместителя министра здравоохранения согласно собственному завлению. 5 февраля он уже занял пост исполнительного директора ООО “Медкомплекс “Арабкир”-Институт здоровья детей и подростков”. Значительная часть акций этого медицинского учреждения принадлежит семье Баблоянов. Однако это не единственный их бизнес.
Арман Баблоян – сын председателя постоянной парламентской комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства, депутата Национального Собрания Ара Баблояна. Вторым крупным акционером ООО “Медицинский комплекс “Арабкир”-Институт здоровья детей и подростков” является его жена Манушак Ерицян. Стоимость ее доли акций в компании составляет около 566 млн 801 тыс. драмов, или 31.30%.
11.3% акций компании принадлежат министерству здравоохранения, то есть тому государственному органу, заместителем руководителя которого является сын одного из собственников компании. Именно этим и было обусловлено назначение Армана Баблояна на пост замминистра здравоохранения, который он занимал около года.
До получения государственной должности Арман Баблоян выполнял обязанности председателя совета директоров страхового ЗАО (СЗАО) “Гарант Лименс”. Основным направлением  деятельности этой компании было страхование в сфере здравоохранения. Hetq.am писал об этой компании, одним из акционеров которой является опять-таки Манушак Ерицян – ей принадлежат 25.29% акций. Согласно информации налоговой службы, эта компания уже прекратила свою деятельность.
Отметим, что 1 октября 2013 г. между СЗАО “Гарант Иншюранс” и СЗАО “Росгосстрах-Армения” был заключен договор о передаче страхового портфеля. Согласно договору, страховой портфель СЗАО “Гарант Иншюранс” был передан компании “Росгосстрах-Армения”.
Баблояны не новички в сфере страхования. Другой сын Ара Баблояна, Сергей Баблоян, является владельцем 75% акций ООО “Гарант Асистанс” –  еще одной компании, оказывающей услуги в сферах страхования и медицины.
27 января с.г. аппарат НС заключил с компанией сына депутата Баблояна – ООО “Гарант Иншюранс” –  договор о страховании 95 автомобилей Национального Собрания на сумму 4.238.040 драмов. При этом ООО “Гарант Асистанс” выступило в договоре в качестве агента страхового ЗАО “Росгосстрах-Армения”.
Отметим, что уставной капитал компании Сергея Баблояна составляет 6.174.804 драмов, а зарегистрирована она по адресу медцентра “Арабкир”.
Сергей Баблоян
Сергею Балояну принадлежат также акции ООО “Нью Бридж”, которое оказывает рекламные услуги и создает рекламные видеоролики, демонстрирующиеся на мониторах, установленных в общественных местах. В настоящее время деятельность этой компкании временно приостановлена.
ООО “Хелтмедиа” специализируется на создании кино- и видеофильмов, телевизионных программ. Акции этой компании Сергей Баблоян делит поровну – 50/50 – с учредителем общественной организации “Здоровье и Развитие” Давидом Петросяном. Последний является также директором этой компании.
Баблояны владеют также аптекой, зарегистрированной опять-таки по адресу медцентра “Арабкир”. Бабушка Армана Баблояна, 80-летняя Рипсик Григорян, с 2008 г. является 100-процентным владельцем ООО “Оргсервис”, занимающегося куплей-продажей лекарственных препаратов. До этого владельцем этой компании была ее дочь Манушак Ерицян. Отметим, что директором ООО “Оргсервис” является жена Армана Баблояна Кристине Мовсесян.
Манушак Ерицян принадлежат также 34% акций ООО ”Амаран-Мед”, осуществляющего деятельность в сфере здравоохранения. До 10 января 2014 г. директором этой компании был Арман Баблоян. Получается, что в указанный период должность директора ООО он совмещал с должностью заместителя министра здравоохранения. По данным налоговой службы деятельность ”Амаран-Мед” временно прекращена.
Финансовое состояние Баблоянов
Состояние Баблоянов, согласно их декларациям об имуществе и доходах, исчисляется миллионами. Отметим, что в 2012 г. Ара Баблоян отчуждил свою долю акций за 356.571.260 драмов.
Декларации об имуществе и доходах Ара Баблояна по годам
2011 г.
2012 г.
2013 г.
2014 г.
Доходы
62.811.788
19.510.116
25.040.828
34.127.402
В драмах
43.337.000
47.861.000
38.623.000
48.851.146
В долларах
66.500
62.900
57.250
В евро
12.000
9.500
В швейцарских франках
7.000
Оказывается, проданные Ара Баблояном акции в том же году купила его жена, после чего денежные “потоки” Манушак Ерицян резко возросли. Более того, в 2013 г. она за 216.000.000 драмов приобрела общественное строение и за 20.500.000 – квартиру. В 2014 г. г-жа Ерицян купила за 55.000.000 драмов нежилое помещение в многоквартирном доме.
Декларации об имуществе и доходах Манушак Ерицян по годам
5.471.461
125.206.005
25.984.911
44.875.682
8.262.000
21.085.000
422.906.632
323.286.889
6.000
0
12.000 долларов
Приобретенные акции
283.003.748 др.
406.560.100 др.
90.140.944
Отчужденные акции
645.207.724
Более скромные доходы у Армана Баблояна. В 2014 г. он за 6.000.000 драмов  приобрел автомобиль марки “MERCEDES-BENZ E 350” и за 4.000.000 драмов отчуждил земельный участок.
Декларации об имуществе и доходах Армана Баблояна по годам
2015 г. (на день ухода с поста замминистра
20.649.349
9.504.648
5.504.648
65.559.567
66.552.520
65.000.000
41.000
10.691.692 դր.
Жена Армана Баблояна Кристине Мовсесян не отличается заключенными сделками. В 2013 г. она за 16.340.000 драмов отчуждила свой автомобиль “TOYOTA LAND CRUISER PRADO V6 4.0”. Других сделок в течение представленных в декларации двух лет она не осуществляла.
Декларации об имуществе и доходах Кристине Мовсесян по годам
19.113.225
2.895.470
17.450.000
16.500.000
ANAHIT
Բայց մի օր էլ ձեր թերթում գրեք այս ընտանիքի արած այսքան մարդասիրական և հայրենասիրական գործերը,դրա փոխարեն նստում ու այստեղից այնտեղից հավաքած ինչոր ֆինանսական հաշվետվություններ եք ներկայացնում մարդկանց:Բայց միևնույնն է ինչքան էլ ուզենաք վատ կողմից ներկայացնեք այս ընտանիքին չի հաջողվի ձեզ,որովհետև խոսքը բժիշկների մասին է,և այն էլ այսքան ճանաչված,հարգված և շատ շատերի կյանքը փրկած մարդկանց մասին է......................
Մելիքյան Քնքուշ
Ինձ՝որպես Հայաստանի քաղաքացու չի հետաքրրում ոչ Բալոյանների ունեցվածքը և ո'չ էլ բաժնետոմսերը...Անձամբ շա՜աաաատ ուրախ եմ,որ նման հրաշալի մասնագետն ու մեծատառով Մ Ա Ր Դ Ը աղքատ չէ, ինչպես մեր բազում հրաշալի մասնագետները...այնպե՜ս եք գրում ու ներկայացնում, ասես հանցագործի եք բռնել...Երանի՜ մեր բոլոր հարուստները վաստակեին այդպես ազնիվ,ինչպես Բաբլոյանները... Թոռնիկիս վիրահատության ժամանակ եմ առնչվել Բաբլոյանների հետ և անձամբ եմ տեսել, թե ինչպե՞ս է ամեն գիշեր հիվանդասենյակից հիվանդասենյակ մտնում՝ հետևելով ծանր հիվանդներին և ստուգում բուժաշխատողների զգոնությունը... Փոքրիկների վիրահատություններն իրականացնում են ձրի, մնացածն էլ՝ ըստ կարգի... կաշառք չ ե ն վ ե ր ց ն ո ւ մ..
Անահիտ և Մելիքյան Քնքուշ ու դուք հավատում եք, որ մեր երկրում հնարավոր է ազնիվ ճանապարհով էդքան հասրտանալ, չէ՞։ Երանի ձեզ, էդպես միամիտ էլ մնացեք։
Շուշանիկ Մխիթարյան
Ես բժիշկ եմ և ազնիվ խոսք, ափսոսանքով ևցավում եմ տեսնում այն փոփոխությունները, որ տեղի է ունեցել Բաբլոյան մարդ տեսակի մեջ: Այդ մարդուն ասես գլխի վրա շրջել են, 180 աստիճանով փոխել են: Իմ ուսանող տարիներին, հետո ել եերկար այդ մարդը մեզ համար նվիիրված բժշկի, խստապահանջ ուսուցչի, ավագ ընկերոջ, ազնիվ, հումրով մարդու օրինակ է եղել: Իսկ հմա դարձել է շահամոլ, անիմաս մեծամիտ, անիքնասեր, սրա-նրա հրամանները աներկբա պնակալեզ: Մարդը անճանաչելի փոխվել է: Չգիտեմ կհավատաք, թե չե բայց իրոք շատ եմ ցավում:
Հռիփսիմե
Առաջարկ, քանզի վերևում ահագին գովք կա, թող էդ մարդը իրա գործով զբաղվի, բժշկությամբ, ոչ թե ԱԺ-ից ,,աբիժնիկություններ,, շաղ տա: Ու չեմ կարծում թե հասցնում ա նաև բժշկությամբ զբաղվել: Գտեք կամ վերագտեք ձեր տեղն այս կյանքում:
Лола
Доктор Баблоян сделал мне операцию много лет назад, а я до сих пор помню его доброту, профессионализм и заботу.Спасибо вам доктор и низкий поклон. Достойному врачу-достойная жизнь.