Հայաստանում 440 մարդ է տեղահանվել. հետաքննող լրագրողները բացահայտել են Համաշխարհային բանկի ծրագրերի հետևանքները
Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումը (ICIJ) հերթական հետաքննական նախագիծն է հրապարակել՝ «Տեղահանվածները և լքվածները»-ը: Այն բացահայտում է, թե ինչպես են Համաշխարհային բանկի խմբի՝ հզոր դրամային փոխատուի ծրագրերը աղքատության և տեղահանության հասցնում մարդկանց: ՀԲ-ն պարբերաբար չի հետևել իր իսկ մշակած կանոններին՝ պաշտպանել բնակչության խոցելի խավին:
Հետաքննությունն իրականացրել են 50 լրագրողներ 21 երկրներից, որպեսզի վավերագրեն ՀԲ-ի ձախողումները և դրանց հետևանքները մարդկանց կյանքի վրա: Լրագրողները ճանապարհորդել են տարբեր երկրներում, հարցազրույցներ վերցրել ազդակիր համայնքներից, վերլուծել ավելի քան 6000 բանկային փաստաթուղթ:
Այս հետաքննության շրջանակներում բացահայտվել են նաև Հայաստանում իրականացված ծրագրերը: IFIJ-ի տվյալներով՝ 4 նախագիծ՝ հաստատված և տեղահանման հնարավորությամբ իրականացվել է 2004 և 2013թթ. ընթացքում: Այդ ծրագրերը կազմում են Հայաստանում ՀԲ-ի ֆինանսավորած նախագծերի 7%-ը:
Հետաքննողները բացահայտել են, որ Հայաստանում 2011թ. 39 մլն դոլար արժողությամբ ՀԲ իրականացրած «Էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հուսալիության ծրագրի» հետևանքով 440 մարդ է տեղահանվել:
Հնարավոր տեղահանման կատեգորիայում հայտնվել է ՀՀ-ում իրականացված ևս երեք ծրագիր՝ 18 մլն դոլար արժողությամբ «Ոռոգման համակարգերի վերականգնման հրատապ ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում»՝ 2011թ., 45 մլն դոլար արժողությամբ «Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագիրը»՝ 2013թ. և 30 մլն դոլար արժողությամբ «Ոռոգման համակարգերի արդիականացման ծրագիրը»:
«Հետքը» ՀԲ-ի հայաստանյան գրասենյակից փորձեց պարզաբանումներ ստանալ: ՀԲ-ի հայաստանյան գրասենյակը խնդրեց գրավոր ուղարկել հարցերը: Պատասխանները ստանալուց հետո կհրապարակենք դրանք:
Նշենք, որ երբ ICIJ-ը տեղեկացրել է ՀԲ-ին, որ իրենց հետաքննության արդյունքում բացահայտել են բանկային մարմինների սոցիալական անվտանգության «համակարգային բացերը», Համաշխարհային բանկի խմբի նախագահ Ջիմ Յոնգ Կիմը խոստովանել է, որ բանկի վերաբնակեցման քաղաքականությանն առնչվող «լուրջ խնդիրներ» կան և խոստացել է բարեփոխումներ իրականացնել:
ICIJ-ի նախագծի արդյունքում պարզվել է, որ վերջին տասնամյակում Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորված նախագծերի հետեւանքով ֆիզիկապես կամ տնտեսապես տեղահանվել է 3,4 միլիոն մարդ՝ նրանց հարկադրել են թողնել իրենց տները, վերցրել են հողատարածքները կամ ազդել նրանց ապրելակերպի վրա:

В Армении 440 человек подверглись выселению: журналисты-расследователи выявили последствия проектов ВБ
Международный консорциум журналистов-расследователей (ICIJ) опубликовал очередное расследование под заголовком “Выселенные и заброшенные”, в котором рассказывается о том, как программы крупных доноров Всемирного банка доводят людей до нищеты и выселения. ВБ не следовал установленному им же правилу – защищать уязвимый слой населения.
В расследовании участвовали 50 журналистов из 21 страны, которые раскрыли провалы ВБ и их последствия для жизни людей. Журналисты побывали во многих странах, где взяли интервью в проблемных общинах, проанализировали свыше 6000 банковских документов.
В рамках этого расследования были выявлено, что подобные программы ВБ реализовал также в Армении. По данным IFIJ, в 2004 и 2013 гг. были осуществлены 4 программы с возможностью выселения. Они составили 7% от всех программ, финансированных Всемирным банком в Армении.
Расследователи, в частности, установили, что в результате осуществленной ВБ в 2011 году “Программы надежности поставки электроэнергии” стоимостью 39 млн долларов было выселено 440 человек.
Hetq.am попытался получить разъяснения в армянском офисе ВБ. Там попросили прислать вопросы в письменной форме. Как только ответы будут получены, мы их опубликуем.
Отметим, что когда ICIJ сообщил ВБ о том, что проведенное ими расследование выявило “системные пробелы” в сфере социальной безопасности банковских органов, президент ВБ Джим Йонг Ким признался, что в проводимой ВБ политике заселения имеются “серьезные проблемы” и пообещал провести реформы.
Благодаря проекту ICIJ выяснилось, что из-за финансируемых Всемирным банком проектов за последнее десятилетие физически или экономически было выселено 3,4 млн человек – их заставили покинуть свои дома, отобрали земельные участки или воздействовали на стиль их жизни.