Հայաստանում 440 մարդ է տեղահանվել. հետաքննող լրագրողները բացահայտել են Համաշխարհային բանկի ծրագրերի հետևանքները
Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումը (ICIJ) հերթական հետաքննական նախագիծն է հրապարակել՝ «Տեղահանվածները և լքվածները»-ը: Այն բացահայտում է, թե ինչպես են Համաշխարհային բանկի խմբի՝ հզոր դրամային փոխատուի ծրագրերը աղքատության և տեղահանության հասցնում մարդկանց: ՀԲ-ն պարբերաբար չի հետևել իր իսկ մշակած կանոններին՝ պաշտպանել բնակչության խոցելի խավին:
Հետաքննությունն իրականացրել են 50 լրագրողներ 21 երկրներից, որպեսզի վավերագրեն ՀԲ-ի ձախողումները և դրանց հետևանքները մարդկանց կյանքի վրա: Լրագրողները ճանապարհորդել են տարբեր երկրներում, հարցազրույցներ վերցրել ազդակիր համայնքներից, վերլուծել ավելի քան 6000 բանկային փաստաթուղթ:
Այս հետաքննության շրջանակներում բացահայտվել են նաև Հայաստանում իրականացված ծրագրերը: IFIJ-ի տվյալներով՝ 4 նախագիծ՝ հաստատված և տեղահանման հնարավորությամբ իրականացվել է 2004 և 2013թթ. ընթացքում: Այդ ծրագրերը կազմում են Հայաստանում ՀԲ-ի ֆինանսավորած նախագծերի 7%-ը:
Հետաքննողները բացահայտել են, որ Հայաստանում 2011թ. 39 մլն դոլար արժողությամբ ՀԲ իրականացրած «Էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հուսալիության ծրագրի» հետևանքով 440 մարդ է տեղահանվել:
Հնարավոր տեղահանման կատեգորիայում հայտնվել է ՀՀ-ում իրականացված ևս երեք ծրագիր՝ 18 մլն դոլար արժողությամբ «Ոռոգման համակարգերի վերականգնման հրատապ ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում»՝ 2011թ., 45 մլն դոլար արժողությամբ «Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագիրը»՝ 2013թ. և 30 մլն դոլար արժողությամբ «Ոռոգման համակարգերի արդիականացման ծրագիրը»:
«Հետքը» ՀԲ-ի հայաստանյան գրասենյակից փորձեց պարզաբանումներ ստանալ: ՀԲ-ի հայաստանյան գրասենյակը խնդրեց գրավոր ուղարկել հարցերը: Պատասխանները ստանալուց հետո կհրապարակենք դրանք:
Նշենք, որ երբ ICIJ-ը տեղեկացրել է ՀԲ-ին, որ իրենց հետաքննության արդյունքում բացահայտել են բանկային մարմինների սոցիալական անվտանգության «համակարգային բացերը», Համաշխարհային բանկի խմբի նախագահ Ջիմ Յոնգ Կիմը խոստովանել է, որ բանկի վերաբնակեցման քաղաքականությանն առնչվող «լուրջ խնդիրներ» կան և խոստացել է բարեփոխումներ իրականացնել:
ICIJ-ի նախագծի արդյունքում պարզվել է, որ վերջին տասնամյակում Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորված նախագծերի հետեւանքով ֆիզիկապես կամ տնտեսապես տեղահանվել է 3,4 միլիոն մարդ՝ նրանց հարկադրել են թողնել իրենց տները, վերցրել են հողատարածքները կամ ազդել նրանց ապրելակերպի վրա:

World Bank Project Displaces 440 People in Armenia According to ICIJ Investigation
According to “Evicted and Abandoned”, a recent global investigation issued by The International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), an estimated 440 people in Armenia have been physically or economically displaced by the World Bank’s Electricity Supply Reliability Project.
The above US$39 million project was approved for financing in May 2011.
In addition to the above project, the ICIJ claims that another three World Bank (WB) projects in Armenia have been cited as having confirmed or possible displacement between 2004 and 2013. (The WB doesn't have information on the effects produced by the rest).
These three were a 2011 $18 million Emergency Supplemental Financing of the Rehabilitation of the Irrigation Systems; a 2013 $45 million project to improve vital roadways; and a 2013 $30 million project to modernize irrigation systems.
According to the ICIJ, all four represent 7% of all WB-financed projects in Armenia.
Hetq contacted the World Bank office in Yerevan for further clarification and we were told to put our inquiry in writing. (Hetq will publish their reply as soon as we receive it)
Evicted and Abandoned is a global investigation that reveals how the World Bank Group, the powerful development lender committed to ending poverty, has regularly failed to follow its own rules for protecting vulnerable populations.
In all, more than 50 journalists from 21 countries worked together to document the bank’s lapses and show their consequences for people around the globe. The reporting team traveled to affected communities in more than a dozen countries – including indigenous hamlets in the Peruvian Andes, fishing settlements along India’s northwest coast and a war-scarred village in Kosovo’s coal-mining belt.
One of the key findings of the investigation is that over the last decade, projects funded by the World Bank have physically or economically displaced an estimated 3.4 million people, forcing them from their homes, taking their land or damaging their livelihoods.