Մոտկորի անտառներին բնապահպանական աղետ է սպառնում. ի՞նչ առնչություն ունեն Վարդան Այվազյանն ու նախագահի թիկնազորի պետը
Մոտկորի գլխին սև ամպեր են կուտակվում
Բնապահպանական վտանգները ծովիանի պես խաղում են Հայաստանի ամենակուսական վայրերից մեկի`շուրջ 16 հազար հա անտառ ընդգրկող Մոտկորի գլխին:
Մարցիգետի հանքային դաշտի Մարց-Պրվաշեն-Բուդաղիձորի ոսկի-բազմամետաղային հանքաերևակման տարածքում 2014թ.-ից երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ է իրականացնում «Վիկտորյա Սիլվեր» ՍՊԸ-ն:
Սպասված դրական արդյունքների դեպքում հանքը շահագործվելու է, որից հետո Լոռու մարզի Թումանյանի տարածաշրջանն ամբողջությամբ հայտնվելու է հանքարդյունաբերության գոտում`բնակչությանը զրկելով բնության վերջին անաղարտ անկյունից: «Վիկտորիա Սիլվեր» ՍՊԸ-ն 2014թ. հոկտեմբերի 24-ին հանքի երկրաբանական ուսումնասիրության նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ ՀՀ բնապահպանության նախարարությունից շրջակա միջավայրի ազդեցության փորձաքննական դրական եզրակացություն է ստացել՝ առանց Լորուտի և Մարցի գյուղացիների հետ քննարկումների: «Ս/թ հուլիսի 17-ին ՀՀ Լոռու մարզի Լորուտ և Մարց համայնքներում, իսկ ս./թ. հոկտեմբերի 3-ին Լոռու մարզպետարանում տեղի են ունեցել հանրային լսումներ, որոնց արդյունքում նախատեսվող գործունեությունն արժանացել է հավանության»,- նշված է փորձաքննական եզրակացության մեջ: |
«Այրական դաժանություն է պահանջվելու մարդու և մարդկանց, մարդու և բնաշխարհի միջև սպասվող կործանարար այս փոփոխություններին նայելու համար»,-հայրենի բնաշխարհի մասին ասել է Հրանտ Մաթևոսյանը: |
«Չէ, չէ, մեզ մոտ հանրային լսումներ չեն եղել, «Վիկտորյա Սիլվեր» ՍՊԸ-ից մարդ չի եկել գյուղ: Լոռու մարզպետարանում է 2 անգամ քննարկում եղել: Ներկա են եղել Քարինջի համայնքապետը, մարզպետարանի բնապահպանության վարչության աշխատողները, ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչը»,- հայտնեց Մարցի գյուղապետ Ռոբերտ Գալստյանը:
Վերջինիս ասելով՝ մարզպետարանի քննարկումից հետո գյուղապետարանում ուրիշ հարցով հավաքված 5-6 մարդու ինքն է տեղեկացրել հանքի հնարավոր շահագործման մասին:
Թեղուտին կհաջորդեն Մոտկորի անտառները
Մարց-Պրվաշեն-Բուդաղիձորի ոսկի-բազմամետաղային երևակումը գտնվում է Լոռու մարզի Թումանյանի ենթաշրջանում՝ Մարց գետի հովտի աջափնյա լանջին: Զբաղեցնում է 830 հա մակերեսով տարածք: Երևակման կենտրոնը գտնվում է Մարց գյուղից մոտ 5 կմ, իսկ Լորուտ գյուղից՝ մոտ 2,5կմ հեռավորության վրա:
Մարց-Պրվաշեն-Բուդաղիձորի ոսկի-բազմամետաղային երևակման շրջանի բուսականությունը բացառապես անտառային է: Լեռնալանջերը ծածկված են լայնատերև հաճարենու և կաղնու-բոխու անտառներով, ազատ տարածքները զբաղեցված են մարգագետիններով, որտեղ տիրապետում է տարախոտային և հացազգային բուսականությունը: Տարածքում նաև Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներ ու բույսեր կան:
Նկարում երևում է, թե որ հատվածում է իրականացվելու հետազոտությունը, և որքան անտառ (կանաչը անտառային ծածկույթն է-հեղ.) է վտանգվում հանքավայրի շահագործման դեպքում: Ընդ որում, սա դեռ նախնական՝ ուսումնասիրության նախագծի տվյալներով:
Թե ինչ ազդեցություն է ունենալու ապագա հանքը Մարցիգետի վրա, նախագծում ոչինչ չի գրված, սակայն մարզպետարանում տեղի ունեցած հանրային լսումների ժամանակ «Վիկտորիա սիլվեր» ընկերության տնօրեն Գագիկ Խոջայանը վստահեցրել է, որ որևէ ազդեցություն չի ունենալու, քանի որ տվյալ տարածքում գետը հէկերի հաշվին խողովակների մեջ է մտնում:
Անդրադառնալով անտառահատումներին՝ Ռոբերտ Գալստյանը փորձում էր արդարացնել. «Լավ, համաձայն եմ, մենք մտածում ենք անտառը պետք է վերանա, չէ՞: Լավ, հանքը չկա, էլի էդ անտառը չի վերանո՞ւմ, օրինական ա, թե ոնց ա, էլի հատվում չի՞»:
Մարցում գյուղացիների հետ մեր զրույցները ցույց տվեցին, որ հանքի շահագործման վերաբերյալ մարցեցիների կարծիքը այնքան լավատեսական չէ, որքան կարծում էր գյուղապետը. «Հլա դեռ հանքի հմա գալիս չեն, որ անհանգիստ լինենք: Սաղ գեղը որ կանգնեց, գէսերը կարացի՞նք ոտն անենք: Գէսերի հմա էլ տենց պայքարեցինք»,-ասաց մարցեցի Արտաշ Ձավարյանը: «Մեր ձեռին ի՞նչ կա: Էն ա՝ ժողովուրդը քոչում են` Ռուսաստան են գնում: Դուրս են անում»,-ավելացրեց Արարատ Գալստյանը:
«Նախ ասեմ՝ մեզ ո՞վ է բանի տեղ դնում: Ամեն դեպքում հանքի շահագործումը բնությանը խանգարող բան է, պարզ չի՞: Քի՞չ պայքարեցինք էդ հէկերի համար: Գյուղում մարդիկ կան՝ ասում են աշխատատեղ կլինի: Բայց հանքը կարո՞ղ է օգուտ տա, ուզում է ոսկի լինի, ինչ ուզում ա լինի»,- ասաց մարցեցի Ռաֆիկ Աֆիցերյանը:
Վերջինս կարծում է, որ գյուղացիները որքան էլ ցանկանան, չեն կարող հանքի շահագործումը կասեցնել:
«Գիտե՞ք ոնց է՝ ժողովուրդը, որ, ասենք, աշխատանք չունի, մի տեղ մտածում է, որ հանքը վնաս է, բայց մի տեղ էլ ասում են` հա դե, ապրելու խնդիր ա»,- բացատրում է մարցեցի Ա. Աղաջանյանը:
Գյուղապետ Ռոբերտ Գալստյանի տվյալներով՝ Մարցում 940 գլուխ եղջերավոր և 300 գլուխ մանր եղջերավոր անասուններ կան:
Լորուտի գյուղապետ Հրաչիկ Սահակյանից էլ տեղեկացանք, որ լորուտցիները պահում են 2300 գլուխ խոշոր եղջերավոր և 600 գլուխ մանր եղջերավոր անասուն:
| Մարցի գյուղապետ Ռոբերտ Գալստյանը | Լորուտի գյուղապետ Հրաչիկ Սահակյանը |
«Լորուտում նույնպես հանրային լսումներ չեն եղել: Գյուղամիջում մի օր կանգնած ասել ենք, իրենցից մի մարդ էր եկել գյուղ, անունը չգիտեմ»,- հայտնեց գյուղապետ Հրաչիկ Սահակյանը:
Սակայն մարզպետարանում կայացած քննարկմանը երկու գյուղապետերն էլ հանդես են եկել բնակիչների անունից և ասել, որ գյուղացիները դեմ չեն, ավելին՝ կողմ են, եթե աշխատատեղով ապահովեն իրենց:
«Հանրային քննարկում ասածը ես մի քիչ օբյեկտիվ չեմ ընդունում, հանրային քննարկման մակարդակը ավելի շատ էմոցիոնալ, ավելի շատ չեղած փաստերի հիման վրա, կամ դեռ չօգտագործված, այ դուք ձեր խոսքի մեջ նշեցիք, այսքան հա անտառ է ոչնչացվելու, այդ իմաստով չեմ մտածում, որ անհրաժեշտություն կա՞, ենթադրենք, Մոտկորի ազգաբնակչությանը հարցնեն, որ ձեզ թունավորելու են, համաձա՞յն եք: Ես այդ հանրային քննարկումը դիտում եմ մենակ էդ տեսանկյունից: Բնական է, չենք ուզի»,- ասաց Լորուտի դպրոցի տնօրեն Դավիթ Սարգսյանը:
Լորուտի ավագանին 2014թ. հուլիսի 18-ի թիվ 16 որոշումով համայնքի անունից նախնական համաձայնություն է տվել հանքի պաշարները հաստատելուց և ընդերքօգտագործման իրավունքը ձևակերպելուց հետո հողի տեսքի գյուղատնտեսական նշանակության փոփոխության և «Վիկտորյա Սիլվեր» ՍՊԸ-ի հետ վարձակալության պայմանագիր կնքելու համար: Գյուղապետ Ռ. Գալստյանը դժվարությամբ մեզ խոստովանեց, որ երկրաբանական հետախուզական աշխատանքներ սկսելու համար Մարցի ավագանին նույնպես տվել է իր համաձայնությունը, սակայն ասաց, որ որևէ պայմանագիր «Վիկտորյա Սիլվեր» ՍՊԸ-ի հետ չի կնքվել:
«Հայանտառի» տնօրեն Մարտուն Մաթևոսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ «Վիկտորիա սիլվեր» ընկերությունը դիմել է գյուղատնտեսության նախարարություն համաձայնություն ստանալու նպատակով: Գրությունը հասել է իրենց, և «Հայանտառը» չի առարկել ուսումնասիրություն կատարելուն: ««Հայանտառը» քննարկել է խնդիրը Լոռու մարզպետի, Մարցի և Լորուտի համայնքների հետ: Հաշվի առնելով, որ մարզպետարանը և նշված համայքները կարևորում են այն խնդիրը, ինչպես նաև հանգամանքը, որ աշխատանքների իրականացման ընթացքում անտառահատում չի կատարվելու, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը հանքերևակման տեղամասում երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ կատարելու վերաբերյալ առարկություն չունի»,-պատասխանել է «Հայանտառը»:
«Հայանտառի» տնօրեն Մարտուն Մաթևոսյանն ասաց, որ պաշարի հաստատման և հանքի շահագործման դեպքում Մոտկորի անտառները վտանգի ենթարկելուն ինքը դեմ կլինի. «Ես՝ որպես «Հայանտառի» տնօրեն և լոռեցի դեմ կլինեմ այդ անտառների վերացմանը: Ոչ միայն դրան ես դեմ կլինեմ, այլ այդ համայքները, բայց քանի որ ուսումնասիրության փուլում է, և շահագործման լիցենզիա ստանալը շատ բարդ պրոցես է, որտեղ «Հայանտառի» տնօրենի կարծիքը չեմ կարծում, որ որոշիչ կլինի, բայց մենք մեր կարծիքը կասենք»: Սակայն, նրա խոսքով, մինչև հանքի շահագործման նախագիծ չլինի, վաղ է այս ամենի մասին խոսելը, քանզի կապված է մի շարք հանգամանքների հետ, օրինակ՝ արդյոք հանքը բաց է շահագործվելու, թե փակ:
Մարցի գյուղապետը պատմեց, որ Մարտուն Մաթևոսյանը Մոտկորի 800 հա անտառային տարածքում երկրաբանական հետախուզական աշխատանքների իր համաձայնությունը տալուց առաջ զանգել է իրեն: «Ասավ` հմի դու համաձա՞յն ես, ասի` հա: Երևի էդ անտառի պահով, իրեն մոտեցել են, որ պայմանագիր գրեն: Հարցրեց, թե ժողովուրդը իսկականից համաձա՞յն է, ասի` հա»,- պատմեց գյուղապետ Ռ. Գալստյանը:
Համաձայն ԲՆ փորձաքննության ներկայացրած նախագծի՝ հետախուզական աշխատանքներն իրականացվելու են մինչև 2017-ը:
Չնայած մինչև1970-ականները կատարված ուսումնասիրությունները ոսկու նկատելի պաշարի մասին չեն վկայել, սակայն 1976թ. սկսած, զգալի ընդմիջումներով, Մարցիգետի հանքային դաշտի սահմաններում որոնողագնահատման և նախնական հետախուզական աշխատանքներ է իրականացրել ՀԽՍՀ երկրաբանության վարչության Փամբակի արշավախմբի Մարցի գետի երկրաբանահետախուզական խումբը՝ Ս. Գ. Ալոյանի ղեկավարությամբ: Արդյունքում Մարցիգետի հանքային դաշտի սահմաններում հայտնի մի շարք հանքերևակումներում առաջին անգամ առանձնացվել են ոսկի պարունակող արդունաբերական հանքաքարեր (ոսկի-բազմամետաղային և պղինձ-ոսկեհանքային):
Նախագծված երկրաբանահետախուզական աշխատանքների արդյունքում ակնկալվում են հանքաքարի և մետաղների հետևյալ պաշարները՝ 2700 տոննա հանքաքար՝ 11610 կգ ոսկի, 29.7 տ արծաթ, 9180 տ պղինձ, 18900 տ կապար և 48600 տ ցինկ:
Ովքե՞ր են հավակնում Մոտկորի ոսկու և արծաթի պաշարներին
«Վիկտորիա սիլվեր» ընկերությունը, որը ներկայացրել է ուսումնասիրության նախագիծը, նորաստեղծ ընկերություն է: Համաձայն ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների՝ գրանցվել է 2014թ. մայիսին, տնօրեն Գագիկ Խոջայանի տան հասցեում: Ընկերության սեփականատերերը հավասարապես երեք անձինք են՝ Արմեն Գևորգյանը, Երվանդ Հովհաննիսյանը և Ռուզաննա Բեգլարյանը:
Այս եռյակից Երվանդ Հովհաննիսյանի կապերը տանում են դեպի ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Այվազյանը: Հիշեցնենք՝ Այվազյանի՝ բնապահպանության նախարար լինելու տարիներին Երվանդ Հովհաննիսյանը ղեկավարում էր ԲՆ աշխատակազմի բնապահպանության պետական տեսչության ընդերքի երկրաբանամարկշեյդերական վերահսկողության բաժինը և ներգրավված էր Վարդան Այվազյանի ոսկու հանքավայրերի նախագծերում: Ավելի ճիշտ է ասել՝ ներկայացնում է Այվազյանի շահերը: Հիշեցնենք՝ Երվանդ Հովհաննիսյանի կնոջ անվամբ է ձևակերպած Լոռու մարզի Ֆիալետովոյի հանքավայրի նախագիծը ներկայացնող ընկերության բաժնետոմսերի մի մասը:
Մյուս բաժնետեր Ռուզաննա Բեգլարյանը ՀՀ նախագահի թիկնազորի պետ Վաչե Ղազարյանի կինն է:
Եթե պաշարները գոհացուցիչ լինեն, և այս անձինք որոշեն սկսել մետաղների արդյունահանումը, Մոտկորին բնապահպանական աղետ է սպառնում:
Պատահական չէ, որ լոռեցի Հրանտ Մաթևոսյանը հողի կորուստը, արդյունաբերական ագրեսիան, բնության ու մարդու բախումը, ապագա սերունդների ունեզրկումը ծանր խնդիրներ էր համարում, որ պիտի քննվեն ըստ ամենայնի, սահմանադրական հոդվածի հստակություն առնեն, համընդհանուր մտահոգության ու լրջության միջավայրում ճշտվեն ու գործադրվեն դրանց լուծման միջոցները:
«Այդ մասին պետք է խոսել կա՛մ ամբողջ երկրով մեկ ու ամբողջ ձայնով, կա՛մ բոլորովին չպետք է խոսել: Թերասացությունը լռությունից վատ է, թերասացությունը հարցը մաշում ու թմրեցնում է»,-իր հարցազրույցում ասել է գրողը:

Моткорским лесам грозит экологическая катастрофа. Какое отношение к этому имеют Вардан Айвазян и начальник службы охраны президента РА?
Над Моткором сгущаются черные тучи
Одному из самых девственных мест в Армении – Моткору, который охватывает около 16 тысяч гектаров леса, грозит экологическая катастрофа.
ООО “Виктория Силвер” с 2014 г. проводит геолого-разведочные работы на территории полиметаллического месторождения Марц-Првашен-Будахидзор.
Если результаты будут положительными, то месторождения начнет эксплуатироваться, после чего весь Туманянский район Лорийской области окажется в горнодобывающей зоне, что лишит население последнего чистого уголка природы.
24 октября 2014 г. ООО “Виктория Силвер” в ответ на свою заявку о предварительной оценке геологического изучения месторождения получила положительное заключение Министерства экологии РА по экспертизе воздействия на окружающую среду. Отметим, что обсуждения с участием жителей сел Лорут и Марц не были проведены.
“17 июля с.г. в общинах Лорут и Марц Лорийской области РА, а 3 октября с.г. в областной администрации Лори состоялись публичные слушания, в результате которых предусмотренная деятельность удостоилась одобрения”,- говорится в экспертном заключении.
“Публичные слушания у нас не проводились. От ООО “Виктория Силвер” никто в наше село не приезжал. Два раза обсуждения проходили в админстрации Лорийской области. Присутствовали староста села Кариндж, сотрудники экологического управления областной администрации, представитель ООО”,- рассказал староста Марца Роберт Галстян.
По его словам, после обсуждения в областной администрации именно он сообщил нескольким сельчанам, которые собрались в сельской администрации совсем по другому вопросу, о возможной эксплуатации месторождения.
После Техута примутся за леса Моткора
Территория золото-полиметаллического месторождения Марц-Првашец-Будахидзор находится в Туманянском районе Лорийской области, на правобережном склоне долины реки Марц. Площадь месторождения составляет 830 га, а его центр находится примерно в 5 км от села Марц и примерно в 2,5 км от села Лорут.
Вся местность, где находится месторождение, покрыта густыми лесами, а свободные пространства занимают луга, на которых растут различные травы. На этой местности имеются также животные и растения, которые занесены в Красную книгу.
http://hetq.am/static/content/lori/marc/victoria_silver/forest-map.jpg
На рисунке видно, в какой части будет проводиться изучение и какой участок леса (зеленым окрашено лесное покрытие. – Авт.) окажется под угрозой в случае эксплуатации месторождения. И это еще предварительные данные.
В проекте ничего не говорится о том, какое воздействие окажет будущее месторождение на реку Марцигет, однако во время публичных обсуждений в областной администрации директор компании “Виктория Силвер” Гагик Ходжаян заявил, что никакого воздействия не будет, так как на данной территории река протекает через трубопровод ГЭС.
Касаясь вырубки лесов, Роберт Галстян пытался оправдаться: “Согласен, мы думаем, что лес исчезнет.  Но предполжим, что месторождения нет, разве лес опять не будет уничтожаться? Неважно, законно или нет, но он вырубается”.
В ходе нашей беседы с жителями села Марц выяснилось, что они не очень оптимистично относятся к проекту эксплуатации месторождения, как считает староста. “Мы ничего не можем,- сказал Арарат Галстян. – Люди уезжают в Россию. Их заставляют уезжать”.
“А кто учитывает наше мнение? В любом случае понятно, что эксплуатация месторождения нанесет ущерб природе. Разве мало мы боролись против ГЭС. В селе есть люди, которые говорят: появятся рабочие места. Но какую пользу может принести месторождение...” – добавил местный житель Рафик Афицерян. По его словам, население при всем желании не сможет предотвратить эксплуатацию месторождения.
По данным Р.Галстяна, в Марце имеется 940 голов крупного рогатого и 300 голов мелкого рогатого скота. А староста Лорута Грачик Саакян сообщил, что у них 2300 голов крупного рогатого и 600 голов мелкого рогатого скота.
Староста Марца Роберт Галстян Староста Лорута Грачик Саакян
“В Лоруте публичные слушания тоже не проводились. От компании в село приехал человек, имени его не знаю”,- сказал староста Грачик Саакян.
Однако во время обсуждения в областной администрации оба старосты выступили от имени всех жителей, сообщив, что они не против, более того, согласны, если их обеспечат рабочими местами.
18 июля 2014 г. совет старейшин Лорута принял решение, в котором от имени общины дал предварительное согласие на то, чтобы после утверждения запасов месторождения и оформления права на недропользование изменить сельскохозяйственное назначение земель и заключить с ООО “Виктория Силвер” договор об аренде. В беседе с нами староста Р.Галстян нехотя признался, что совет старейшин Марца тоже дал согласие на начало геолого-разведочных работ, но отметил, что никакого договора с компанией не заключал.
В разговоре с нами директор ГНКО “Армлес” М артун Матевосян сообщил, что компания “Виктория Силвер” обратилась в Министерство сельского хозяйства для получения согласия. Записка дошла и до “Армлеса”, и они не стали возражать против проведения изучений. “Армлес” обсудил проблему с губернатором Лори, общинами Марц и Лорут. Учитывая, что областная администрация и указанные общины придают важное значение тому, что в ходе разведочных работ лес вырубаться не будет, ГНКО не стала возражать против проведения геолого-разведочных работ на территории месторождения”,- отметили в “Армлесе”.
По словам Мартуна Матевосяна, если в результате эксплутации месторождения леса Моткора окажутся под угрозой, он будет против. “Причем не только я, но и общины. Сейчас должны проводиться только работы по изучению. Получение лицензии на эксплуатацию очень сложный процесс, и я не думаю, что мнение директора “Армлеса” будет решающим, но мы выскажем наше мнение”. При этом директор ГНКО “Армлес” отметил, что пока не будет представлен проект эксплуатации месторождения, говорить обо всем этом рано, так как это связано с целым рядом обстоятельств. Например, эксплуатация месторождения будет проводиться закрытым или открытым способом”.
Староста Марца рассказал, что перед тем, как дать согласие на геолого-разведочные работы на участке леса площадью 800 га, Мартун Матевосян позвонил ему и поинтересовался, народ согласен или нет. “Я ответил, что согласен”,- сказал Роберт Галстян.
В соответствии с проектом, представленным в Министерство экологии для проведения экспертизы, разведочные работы будут проводиться до 2017 года.
Несмотря на то, что изучения, проводившиеся до 1970-х годов, не выявили значительных запасов золота, начиная с 1976 г. группа геологов под руководством С.Алояна с большими перерывами провела на территории вокруг реки Марцигет предварительные разведочные работы. Благодаря этому на некоторых месторождениях впервые были получена промышленная руда, содержащая золото.
В результате запланированных геолого-разведочных работ ожидается найти следующие запасы металлов: 11.610 кг золота, 29.7 т серебра, 9.180 т меди, 18.900 т свинца и 48.600 т цинка.
Кто претендует на запасы золота и серебра в Моткоре
ООО “Виктория Силвер”, представившее проект изучения, создано недавно. По данным госреестра юридических лиц Минюста РА, компания была зарегистрирована в мае 2014 г. по адресу дома директора ООО Гагика Ходжаяна. Владельцами компании в равной степени являются три лица: Армен Геворкян, Ерванд Ованнисян и Рузанна Бегларян.
Нити Ерванда Ованнисяна тянутся к депутату Национального Собрания РА Вардану Айвазяну. Напомним, что в период пребывания Айвазяна в должности министра экологии РА Ерванд Ованнисян руководил отделом геолого-маркшейдерского контроля за недрами Госинспекции по экологии аппарата Министерства экологии и был вовлечен в проекты Вардана Айвазяна, касающиеся месторождений золота. Точнее будет сказать, что Ованнисян представлял интересы Айвазяна.  Напомним, что часть акций компании, представившей проект эксплутации Фиолетовского месторождения в Лорийской области, оформлена на имя жены Е.Ованнисяна. Другим акционером является жена начальника службы охраны президента РА Ваче Казаряна Рузанна Бегларян.
Если запасы будут удовлетворительными и эти лица решат начать добычу металлов, то Моткору грозит экологическая катастрофа.
Petr
Всей нашей стране грозит катастрофа! И зачем я зашел на этот сайт!??? Я из тех людей,которым не все равно! Я люблю свою страну,и когда вижу БЕСПРЕДЕЛ,не могу молчать! Какую статью не откроешь,там узнаешь много интересного о нашем руководстве! Друзья, наша страна маленькая,если Вы заметили, и скоро от нее ничего не останется!!!! У меня только один вопрос, КУДА СМОТРИТ ПРЕЗИДЕНТ???