Արամ Խաչատրյանի անվան XI միջազգային մրցույթի կախարդական փայտիկը` Արմեն Սմբատյանի ձեռքում
Երևանում ավարտվեց Արամ Խաչատրյանի անվան XI միջազգային մրցույթը (6-14 հունիս, 2015) ջութակ մասնագիտությամբ` ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սմբատյանը կարողացավ ապահովել իրեն անրաժեշտ արդյունքները:
Մրցույթն իրականացվեց միջազգային մրցույթի թափանցիկության կանոնների լուրջ խախտումներով: Մրցույթի մասնակիցների որոշ մասի տեսագրություններն ընդհանրապես չհեռարձակվեցին, իսկ որոշ տեսագրություններ ժամանակավորապես հեռարձակվելուց հետո չտեղադրվեցին մրցույթի պաշտոնական կայքում՝ ի տարբերություն միջազգային հեղինակավոր մրցույթների, որտեղ բոլոր մասնակիցների կատարումների տեսագրությունները հասանելի են բոլորին, անգամ՝ մրցույթի ավարտից հետո։ Մրցույթի պաշտոնական կայքի հանդիսատեսի համակրանքի քվեարկության համար նախատեսված կոճակով անհնար էր քվեարկել, իսկ մրցույթի մեկնարկից առաջ Իվա Միլետիչին վերագրվել էր Չայկովսկու մրցույթի երկրորդ մրցանակ:
Այս ամենը հնարավորություն ընձեռեց ստեղծել այն կոռումպացված մթնոլորտը, որի մասին երաժշտասեր հասարակությունը, մասնագետները և մասնակիցներն ահազանգում էին մրցույթի առաջին իսկ փուլից։
Ըստ մրցույթի պաշտոնական հաղորդագրության` հանդես են եկել 17 երկրներ ներկայացնող 25 մասնակիցներ, որոնցից 5-ին տրվել են հետևյալ գլխավոր մրցանակները. 1. Իվա Միլետիչ, Սերբիա, 2. Դավիթ Արդուխանյան, Ռուսաստան /Անդրեա Օբիսո, Իտալիա, 3. Պիեռ Ֆրապիեր, Ֆրանսիա/Մարիամ Վարդանյան, Հայաստան:
5 հաղթողներից 2-ը ժյուրիի անդամների ուսանողներն են. Իվա Միլետիչը` Իգոր Պետրուշևսկու, Դավիթ Արդուխանյանը` Սերգեյ Կրավչենկոյի, իսկ երրորդը` Մարիամ Վարդանյանը, Արմեն Սմբատյանի մոր` Տատյանա Հայրապետյանի աշակերտը: Ըստ հաղթողների կատարումների ցածր մակարդակից վրդովված և բարկացած հանդիսատեսի, երաժշտասեր հասարակության, մասնագետների` Մարիամ Վարդանյանին շնորհված երրորդ մրցանակն Արմեն Սմբատյանի՝ իր մորն ուղղված հարգանքի ժեստ է։ Պիեր Ֆրապիերին շնորհված մրցանակը փոխհատուցում է Սերգեյ Սմբատյանին` Արմեն Սմբատյանի որդուն` Հայաստանի երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր դիրիժորին սույն թվի հունիսին հանձնված` Ֆրանսիայի Արվեստի և Գրականության շքանշանի, իսկ Անդրեա Օբիսոյի մրցանակը շնորհվել է ի երախտագիտություն Սերգեյ Սմբատյանին ներկայացնող IMG Artists գործակալության, որը ներկայացնում էր ժյուրիի երրորդ անդամ Պաոլո Պետրոչելին:
Այսպիսով, 5 գլխավոր մրցանակակիրներից և ոչ մեկի հաղթանակը պատահական կամ առավել ևս արդարացի չէր, հատկապես եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ նրանց կատարումների մակարդակը պատշաճ չէր Մրցույթների Միջազգային Ֆեդերացիայի կարգավիճակ ունեցող մրցույթի հաղթողներին և զգալիորեն զիջում էր եզրափակիչ չանցած որոշ ջութակահարների մակարդակին` Մերուերտ Կարմենովա/Ղազախստան, Լեոն Նիքոլ/Վենեսուելա, Արեգ Նավասարդյան/Հայաստան, Կիմ Յոկյունգ/Կորեայի Հանրապետություն, Այկո Կամիշիկիրյո/ Ճապոնիա, Ելենա Տարոսյան/ Ռուսաստան՝ ի թիվս այլոց:
Մանրամասնենք, որ մրցույթի հաղթողներն աչքի են ընկնում ակնհայտորեն միջին/միջինից ցածր, Միջազգային Մրցույթների Ֆեդերացիայի մրցույթի կարգավիճակ ստացած` Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթին ոչ վայել մակարդակով: Ելույթներին բնորոշ է տեխնիկական անպատրաստությունը, ռիթմիկ և ինտոնացիոն լուրջ թերություններ և անգամ զուտ տեքստային, նույնիսկ միջին երաժշտական ուսումնարաններին, ուր մնաց թե միջազգային մրցույթին ոչ վայել սխալներ: Այսպես, օրինակ, առաջին մրցանակ ստացած Իվա Միլետիչի, որն, ի դեպ, արդեն իր մասնագիտական կայացման վերջին փուլում է, 27 տարեկան, ընդհանուր երաժշտական պատրաստվածությունը համապատասխանում է մինչ այդ ունեցած իր որոշ ձեռքբերումներին մրցույթներում, որոնք Միջազգային Ֆեդերացիայի կարգավիճակ չունեն և ոչ մի կերպ չի համապատասխանում արդեն այդ կարգավիճակը ստացած Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթի առաջին մրցանակին: Ինտոնացիոն, ձայնային, ռիթմիկ և ոճային սխալներով հագեցած առաջին փուլին հաջորդեց վիրտուոզ պիեսի տեխնիկական ձախողումը և սոնատի ձայնային և ոճային օրենքների, անգամ` տեքստի չիմացությունը՝ երկրորդ փուլում, որ անընդունելի է անգամ միջին մակարդակի մրցույթի համար: Իբրև «պարգևատրում» երկրորդ փուլի ձախողման համար Միլետիչն անցնում է երրորդ փուլ, որպեսզի հանդիսատեսին և միջազգային հանրությանը զարմացնի, ի թիվս տեխնիկական խնդիրների, նաև` երաժշտական բնագիր տեքստի մեկնաբանման իր բացարձակ անընդունակությամբ՝ Մոցարտի Ջութակի կոնցերտում և տեքստի կոպիտ չիմացությամբ՝ Արամ Խաչատրյանի ջութակի կոնցերտում: Այս բոլոր «նվաճումների» համար Իվա Միլետիչին շնորհվում է առաջին պատվավոր մրցանակ, 15 հազար ամերիկյան դոլար, Դել Ջեզու հիմնադրամի կողմից շնորհված ջութակ…
Առաջին մրցանակի արժանացած ջութակահարի կատարումների այսպիսի ցածր մակարդակից հետո արդեն լոկ անմեղ վրիպումներ են թվում երկրորդ մրցանակի արժանացած Դավիթ Արդուխանյանի (25 տարեկան) միջին տեխնիկական պատրաստվածությունը, անհետաքրքիր կատարումները, որոնք ևս համապատասխանում են մինչ այդ նրա որոշ ձեռքբերումներին միջազգային լուրջ հեղինակություն չունեցող` միջին կարգի մրցույթներում
Այս ֆոնին Դավիթ Արդուխանյանի հետ միասին երկրորդ մրցանակը ստացած Անդրեա Օբիսոյին (21 տարեկան), կարծում ենք, հանուն երաժշտական վառ անհատականության և դեռ երիտասարդ տարիքի կարելի է ներել որոշ տեխնիկական թերություններ, որոնք, սակայն, ինչպես և վկայում է նրա կենսագրությունը, աններելի են համարել միջազգային լուրջ հեղինակություն ունեցող մրցույթները:
Յուրաքանչյուր մրցույթ, այդ թվում և` երաժշտական մրցույթ, համեմատություն է, և իբրև այդպիսին` երրորդ մրցանակով պարգևատրված Պիեր Ֆրապիեի (25 տարեկան), որի բացարձակապես միջին կատարումները նույնպես մինչ այդ չեն արժանացել միջազգային մրցույթների ուշադրությանը, պարզապես փայլուն են թվում նույն մրցանակային տեղը նրա հետ կիսող Մարիամ Վարդանյանի (17 տարեկան) համեմատությամբ:
Մարիամ Վարդանյանի բոլոր կատարումները` սկսած առաջին փուլից, չեն բավարարում Մրցույթների միջազգային ֆեդերացիային պատկանող մրցույթի չափորոշիչներին: Ջութակահարների մրցույթներին հատուկ է առաջին փուլում ջութակահարի տեխնիկական, ռիթմիկ և ոճային գրագիտությունը ստուգել Պագանինիի կապրիսների և Բախի սոնատների կամ պարտիտաների միջոցով, որոնք էլ հանրությանը ցուցադրեցին Մարիամ Վարդանյանի տեխնիկական անպատրաստ լինելը (ինտոնացիոն, ձայնային, ռիթմիկ, տեքստային կոպիտ սխալներ): Սակայն, Մարիամ Վարդանյանն անցել է երկրորդ փուլ` հանդիսատեսին «հիացնելու» Բրամսի սոնատի և Ռավելի «Գնչուհու» տեխնիկական, ձայնային, ռիթմիկ, ոճային կատարյալ ձախողմամբ և անգամ` Խաչատրյանի պիեսի տեքստային չիմացությամբ: Ավելորդ է ներկայացնել այն բացարձակ դիլետանտիզմը և տեքստային աղաղակող սխալները, որ ներկայացվեցին եզրափակչում նրա կատարմամբ հնչած Մոցարտի և Ա.Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտներում:
Ժյուրիի կազմում ընդգրկված երկու անդամները` Իգոր Պետրուշևսկին և Սերգեյ Կրավչենկոն, Արմեն Սմբատյանի հետ համատեղ, «Ռիչարդ Վագներ» ակադեմիայի համահիմնադիր/պրոֆեսորներ են, իսկ Ինո Միրկովիչը մոտ 15 տարի համագործակցում է պրն Սմբատյանի հետ` իբրև Երևանի պետական կոնսերվատորիայի ավարտական քնննությունների հանձնաժողովի նախագահ: Նույն Կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր և լարային ֆակուլտետի դեկանն է ժյուրիի նախագահ պրոֆեսոր Էդուարդ Թադևոսյանը: Սակայն, անհասկանալի է, թե ինչ շահ էր հետապնդում պրն Թադևոսյանը՝ հեղինակազրկելով ոչ միայն իր, այլև` մրցույթի պատիվը, չէ՞ որ նրա ուսանող Անի Փարսադանյանին, որը, համենայն դեպս Մարիամ Վարդանյանի համեմատ, մրցունակ էր, չանցավ եզրափակիչ: Բոլորովին այլ է Արմեն Սմբատյանի, Իգոր Պետրուշևսկու և Սերգեյ Կրավչենկոյի շահերի խնդիրը, որ նվազագույն արհեստավարժ, անկախ հետազոտությունն իսկ կարող է և, համոզված ենք, պարտավոր է բացահայտել: Հեշտ է կռահել, որ Իվա Միլետիչին` Վագներ Ակադեմիայի ուսանողին շնորհելով առաջին մրցանակ, որին նա արժանի չէր, նրանք փորձում են, ի թիվս այլ նպատակների. 1. գովազդի միջոցով կեղծ հեղինակություն և ուսանողական կազմ ապահովել իրենց նորաստեղծ կոնսերվատորիայի համար, որը կարգավիճակ է ստացել միայն 2013 թվականի սեպտեմբերին, 2. փորձել վերականգնել Իգոր Պետրուշևսկու խարխլված հեղինակությունն ու մասնագիտական գործունեությունը և ցրել նրա անվան շուրջ պտտվող սկանդալային ասեկոսեներն այն բանից հետո, երբ Լոնդոնի Թագավորական Ակադեմիան խզեց նրա հետ կնքած պայմանագիրը 3. Դել Ջեզու հիմադրամի կողմից տրամադրվող ջութակը տնօրինել Վագներ ակադեմիայի շրջանակներում, 4. Իվա Միլետիչի համար վերջապես ապահովել Միջազգային ֆեդերացիայի կարգավիճակ ունեցող գոնե մեկ մրցույթի դափնեկրի կոչում, որը նրան չէր հաջողվել ստանալ 2014 թվականին Էնեսկուի անվան միջազգային մրցույթում, որտեղ պրն Պետրուշևսկուն չհաջողվեց Իվա Միլետիչին նույնիսկ եզրափակիչ փուլ հասցնել:
Ինչպես տեսնում ենք, ժյուրիի որոշ անդամներ լռում են, մյուսներն՝ ակնհայտորեն շահում, սակայն բոլորը ստորագրում են այն ամոթալի խայտառակության տակ, որով միջազգային հանրությանը ներկայացավ Արամ Խաչատրյանի անվան XI Միջազգային մրցույթը: Մեծ առումով և բոլոր վերոհիշյալ կետերով շահում է Արմեն Սմբատյանը` ապահովելով իր բարեկեցությունն ու համբավը կեղծ գովազդների և կեղծ մրցանակակիրների միջոցով:
Եվ կրկին Արմեն Սմբատյանի հաշիվները վճարում ենք մենք` հարկատուներս, մեր գրպանից, մեր պետության բյուջեից` մեր ազգային արժեքների, Արամ Խաչատրյանի ավանդույթների ոտնահարման գնով:
Մրցույթի արդյունքների ամփոփման ֆոնին խիստ զավեշտական է հնչում Արմեն Սմբատյանի մաղթանքն՝ ուղղված մասնակիցներին. « …արժանի պայքարում ծնված հաղթանակ»: Անպատժելիության և ամենաթողության որպիսի¯ բարձրագույն գրավականի դեպքում կամ հովանու ներքո կարող էր պրն Սմբատյանն անել այդպիսի պատասխանատու հայտարարություն, այն դեպքում, երբ ոչ միայն հայկական, այլև միջազգային երաժշտական բավական լայն ոլորտներին հայտնի էին մրցույթի եզրափակիչ փուլ դուրս եկած 5 մասնակիցներից 3 -ի անունները (Իվա Միլետիչ, Դավիթ Արդուխանյան, Մարիամ Վարդանյա,), դեռ այն պահից, երբ հրապարակվեցին առաջին փուլի 25 մասնակիցների անունները: Նույն ոլորտների համար, անգամ ավելի վաղ` ժյուրիի կազմի անունների հրապարակման իսկ պահից, ակնհայտ էր, որ մրցույթի հաղթողներն արժանի պայքարում ծնված չեն լինելու:
ՀՀ նախագահի խորհրդական Արմեն Սբատյանն այս անգամ էլ կարողացավ իր կախարդական փայտիկը ի շահ իրեն օգտագործել:

Presidential Advisor Waves Magic Wand to Get Desired Results in Khachaturian Violin Competition
The XI Aram Khachaturian International Violin Competition 2015 (6-14 June), Yerevan, Armenia under the High Patronage of the first lady Rita Sargsyan came to a conclusion. Armen Smbatyan, Chairman of Board of Trustees of the Aram Khachaturian International Competition managed to ensure the results he desired.
The competition took place with severe violations of international rules of openness and transparency. Some recordings of participants were never released for the public, while others were released via live stream for short periods, but not archived on the competition website in contrast to acclaimed international competitions, where recordings of all participants are open for the public long after the competition has ended. It was impossible to vote for the audience’s sympathy award via the voting system of the competition’s voting site, and Iva Miletic was falsely assigned the second prize of Tchaikovsky Competition.
All this enabled to create the atmosphere of corruption which experts, participants, and the society of music lovers as a whole were foreseeing from the first round of the competition.
According to the contest’s official announcement, 25 violinists representing 17 countries participated in the competition. Five finalists shared main prizes, amongst them: 1. Iva Miletic, Serbia; 2. David Ardukhanyan, Russia/Andrea Obiso, Italy; 3. Pierre Frapier, France/Mariam Vardanyan, Armenia.
Two out of five finalists are the students of jury members: Iva Miletic is Igor Petrushevsky’s student and David Ardukhanyan is Sergey Kravchenko’s. Mariam Vardanyan, the third out of five finalists, is the student of Tatyana Hayrapetyan, Armen Smbatyan’s mother. According to the angry audience, experts, and music lovers who are deeply dissatisfied with the low level of the finalists’ performances, the third prize unfairly awarded to Mariam Vardanyan is Armen Smbatyan’s favour to his mother, while Pierre Frapier’s prize was, in fact, a reimbursement for Armen Smbatyan’s son Sergey Smbatyan’s French Medal of Arts and Letters, received in June, 2015. In turn, Andrea Obiso’s prize was a sign of gratitude to IMG Artists Company, representing Sergey Smbatyan, the principal conductor of Armenia’s State Youth Orchestra and presented in the jury by Paolo Petrocelli.
Evidently, the success of each of the five finalists was neither random nor fair. Even less so, if we take into account the low level of performances that was not only inappropriate for winners of a competition, certified by the World Federation of International Music Competitions, but also was significantly inferior to many violinists who did not make to the finals: Meruert Karmenova/Kazakhstan, Leon Nicole/Venezuela, Areg Navasardyan/Armenia, Kim Yeokyung/Republic of Korea, Aiko Kamishikiryo/Japan, Elena Tarosyan/Russia, among others.
More specifically, the level of the prize winners’ performances was average/lower than average and did not match the expectations of Aram Khachaturian International Competition with its status of World Federation of International Music Competitions. Technical incompetency, poor sound production, serious rhythmic and intonation problems, and even textual mistakes which are inappropriate even for average Music Schools, let alone International Competitions belonging to the Federation, were typical of the performers.
For example, Iva Miletic’s, 27, the first prize winner, overall musical skills correspond to her previous achievements in contests that are not certified by The World Federation of International Music Competitions, but in no ways to Aram Khachaturian Competition, having already acquired that status. Her first round, full of rhythmic, textual, and stylistic mistakes and reinforced by poor intonation, was followed by the technical failure of the virtuosic piece in the second round and by the poor performance of the sonata full of stylistic, rhythmical, and textual mistakes – a blunder unacceptable even for average level competitions. As a “prize” for failing the second round Miletic passed to the third one to surprise the audience, along with the international community, with her explicit inability to rightly interpret the musical ur-text in Mozart’s Violin Concerto 3 and with rude textual mistakes in Aram Khachatryan’s Violin Concerto. For the abovementioned achievements, Iva Miletic was awarded with the honorary first prize, 15 thousand American dollars, and the violin provided by Del Gesu Foundation.
After the low quality performance of the first prize winner, the average technical level and dull performances of David Ardukhanyan, 25, which again correspond to his previous achievements in averagely-ranked international competitions, seem mere innocent blunders.
In comparison, the technical imperfections of Andrea Obiso, 21, who shared the second prize with Ardukhanyan, may be forgiven, given his striking musicality and young age. However, judging by his biography, internationally renowned competitions did not as merciful.
Every competition, including a music competition, is a comparison. From this perspective, Pierre Frapier’s, 25, truly average performances which, again, haven’t captured the attention of prestigious international competitions, seemed brilliant, when compared with Mariam Vardanyan’s, 17, performances. She shared the third prize with him.
All of Mariam Vardanyan’s performances, right from the very first round, didn’t comply with the standards set by The World Federation of International Music Competitions. It is common for violin competitions, to test the participants’ sound-producing, technical, and rhythmic/stylistic literacy via Paganini’s Caprices and Bach’s sonatas or partitas. These performances revealed Mariam Vardanyan’s technical incompetency (poor intonation and sound production, rhythmical and textual errors). Yet, she passed to the second round to “amaze” the audience with the failed performances of Brahms’ sonata and Ravel’s Tzigane (technical, rhythmic, stylistic). Moreover, she didn’t even know the text of Khachaturian’s Dance.
Two members of the jury, Igor Petruschevsky and Sergey Kravchenko, along with Armen Smbatyan, are founders/professors of the “Richard Wagner Academy,” while Ino Mirkovich has cooperated with Smbatyan for about 15 years as the president of Yerevan State Conservatory’s graduation examinations’ committee. The president of the jury, Eduard Tadevosyan, is professor and Dean of the Strings Department in YSC. And yet, we wonder how Tadevosyan benefited from undermining not only his own authority, but also the authority of Aram Khachaturian competition: Ani Parsadanyan, his student, who is somewhat more competent than Mariam Vardanyan, did not make it to the final. The issue of Armen Smbatyan’s, Igor Petruschevki’s, and Sergey Kravchenko’s joint interests, which are so obvious that could and, to our belief, need to be revealed by an independent, competent investigation is a completely different story.
As we can see, some jury members do not speak out, while others clearly benefit, but each of them signed under this pitiful disaster with which Aram Khachatryan’s 11th Competition represented itself to the international community. Armen Smbatyan benefits greatly both, in large scale and in all abovementioned particular aspects, ensuring his welfare and fame through false advertising and fake prize-winners.
Yet again, Armen Smbatyan’s expenses are covered by us, by the budget of our country and are paid from tax-payers’ pockets. But there is a price to pay - the violation of our national values and Aram Khachaturian’s lasting legacy.
The results of the competitions make Armen Smbatyan’s wish to the contestants sound sarcastic: “…victory born in a fair battle.” One will indeed make sure to have the highest guarantee of patronage, impunity, and all-permissiveness to make such a responsible announcement, when the names of 3 out of 5 finalists (Iva Miletic, David Ardukhanian, Mariam Vardanyan) were clear to wide circles of both Armenian and international music community long before the start of the competition, from the very moment when the names of 25 participants of the first round were announced. Furthermore, even earlier, right from the moment when the jury members’ names were announced, it was clear to the public that the winners of the competition “will not be born” in a fair battle.
Armen Smbatyan, Advisor to the President of the Republic of Armenia, once again managed to flick his magic wand to his benefit.