Ո՞ւր են հոսել «ԱրմենՏել»-ում ստեղծված զարտուղի կապուղու գումարները
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի անվտանգության նախկին տնօրեն Աշոտ Պողոսյանն իրեն մեղավոր է ճանաչել ընկերության ներսում զարատուղի կապուղի բացելու գործում աջակցելու մեջ: Այդ կապուղին ապահովել է միջազգային զանգերի մի հոսք, որի դիմաց ստացվող գումարները մուտք չեն եղել ընկերության հաշվին, այլ գնացել են անհայտ ուղղությամբ: Այս գումարները շրջանցել են «ԱրմենՏել» ընկերության հաշվապահական համակարգը, հետևաբար՝ թաքցվել են նաև պետությունից:
Այս ամենը բացահայտվել է 2013-ին, երբ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի մայր բաժնետերը՝ Ամստերդամում գրանցված «Վիմպելկոմը», որոշել է միջազգային աուդիտորներ ուղարկել ընկերություն: Նրանք էլ բացահայտել են, որ ընկերությունը 2009-2013թթ. շրջանցիկ կապուղի է ունեցել, որի գումարները մուտք չեն եղել ընկերության հաշվեհամարին: Ըստ փորձագետների՝ երեք տարվա ընթացքում «ԱրմենՏել»-ից հափշտակվել է մոտ 500 մլն դոլար: «ԱրմենՏել» ընկերությունն այս գործով տուժող է ճանաչվել և ներգրավվել գործում: Սակայն այդ մասին դատարանը դեռ չի անդրադարձել:
Թե ուր են «հոսել» կամ փոխանցվել ապօրինի կապուղու գումարները գործում դեռ չի շոշափվում: Սակայն Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթանում է Աշոտ Պողոսյանի մասով դատաքննությունը: Այսօր հերթական նիստն էր:
Աշոտ Պողոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա հանդիսանալով «Արմենտել» ՓԲԸ-ի անվտանգության տնօրինության ղեկավար, 2009թ. նոյեմբերի 13-ից մինչև 15-ն ընկած ժամանակահատվածում գտնվելով գործուղման մեջ ՌԴ Մոսկվա քաղաքում, տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ, աշխատանքից ազատվելու մտավախությունից դրղված, համաձայնել է վերադասի՝ «Վիմպելկոմ» ՓԲԸ-ի ԱՊՀ երկրներում անվտանգության տնօրինության պետ Ալեքսանդր Զուբովի առաջարկությանը, այն է՝ օգտագործելով կարգադրիչ լիազորություններն, «Արմենտել» ՓԲԸ-ի շահերին հակառակ ստեղծել միջազգային մուտքային հեռախոսազանգերի համար այլընտրանքային կապուղի և ինքնուրույն մատուցել արտասահմանյան կապի օպերատորների կողմից դեպի «Արմենտել» ՓԲԸ բաժանորդներին ուղղված հեռախոսազանգերի սպասարկման ծառայություններ, ՀՀ տարածքում օգտագործելով նաև «Արմենտել»-ի ենթակաոուցվածքը, սակայն շրջանցելով դրա հաշվարկային համակարգը։
Ըստ մեղադրանքի՝ նշված հանցավոր մտահղացումն իրագործելու շուրջ Ալեքսանդր Զուբովի կողմից ձևավորվել է կայուն կազմակերպված խումբ, որի մեջ ընդգրկվել են Աշոտ Պողոսյանը, «Արմենտել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն, տեխնիկական բլոկի տնօրեն Վլադիմիր Աաչկովը, ինչպես նաև Ղրղրզստանի Հանրապետության քաղաքացի Ալեքսեյ Պիսարևր։ Դերաբաշխման համաձայն Ալեքսեյ Զուբովին վերապահվել է արտասահմանյան կապի օպերատորների հետ դեպի «Արմենտել» բջջային և ֆիքսված ցանցեր տեղափոխվող ծավալների և դրանց դիմաց վճարումների վերաբերյալ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելը, միջազգային մուտքային հեռախոսազանգերի ապօրինի ուղղորդումների գործընթացը վերահսկելր, հանցակիցների գործողություններր համակարգերը և իր ազդեցությամբ նրանց արարքների հովանավորելր։ Իգոր Կլիմկոյին և Վլադիմիր Սաչկովին վերապահվել է հեռախոսազանգերի ապօրինի ուղղորդումների համար կապուղիներ ստեղծելը, դրանց աշխատանքն ապահովելը, իսկ Ալեքսեյ Պիսարևին՝ այդ կապուղիների աշխատանքի համար անհրաժեշտ սարքավորումներն ու «Արմենտել» րնկերության միջազգային կայանը համապատասխան կարգաբերելր։ Աշոտ Պողոսյանին վերապահվել է հեռախոսազանգերի ապօրինի ուղղորդումների նպատակով կապուղիների ստեղծման և անհրաժեշտ սարքավորումների համար տարածք տրամադրելը և այն հսկողության տակ պահելը, այնտեղ կողմնակի անձանց մուտքն արգելելը և Պիսարևի մուտքն ապահովելր, իր ազդեցությամբ այդ կապուղիների աշխատանքով հետաքրքրվող «Արմենտել» ՓԲ ընկերության աշխատակիցներին հանցավոր գործունեությունր դադարեցնելու և դրա մասին իրավասու մարմիններին հայտնելուն ուղղված միջոցներ ձեռնարկելուց զերծ պահելը։
Այսօր դատարանում մեղադրող Ա. Փանոսյանի և գործը նախագահող դատավոր Գ. Պողոսյանի հարցադրումներին, թե հասկացել է արդյոք, որ այդ կապուղին անօրինական է եղել, Աշոտ Պողոսյանը պատասխանեց՝ ենթադրել է:
Աշոտ Պողոսյանը պատմեց, որ իրեն Զուբովն է հանձնարարվել սենյակ տրամադրել Սաչկովին, ինչը և ինքն արել է: Սակայն դրանից հետո ինչ սարքավորումներ են տեղարդրվել և ինչի համար, տեղյակ չէ: Սարքավորումները տեսել է միայն քննիչի սենյակում: «Ես կատարել եմ իմ ղեկավարի հանձնարարությունը,-ասաց Աշոտ Պողոսյանը։ -Ես այդ մասնագետը չեմ, և չգիտեմ՝ ոնց են միացրել դրանք»։
Աշոտ Պողոսյանի պաշտպանը փորձում էր ճշտել ամբաստանյալից, թե արդյոք եթե նա չենթարկվեր Զուբովի հրահանգին և սենյակ չտրամադրեր, կարող էր ազատվել աշխատանքից: Սակայն դատավոր Գագիկ Պողոսյանը նրան ընդհատեց. «Թեական հարցերը կհանվեն այսուհետ»:
Այուհանդերձ, Աշոտ Պողոսյանը նշեց, որ Զուբովը «Վիմպելկոմի» գլխավոր մասնաճյուղի անվտանգության ծառայության ղեկավարն է եղել, և ինքն ի պաշտոնե ենթարկվել է նրան և «ԱրմենՏելի» գլխավոր տնօրենին: Եվ Զուբովի հրահանգով ընկերության տեխնիկական բլոկում սենյակ է տրամադրել:
Հարցին, թե արդյոք գիտեր, որ կապուղով անցնող զանգերը շրջանցում են բիլինգային համակարգը, պատասխանեց. «Այդ մասին ինձ հետ ոչ մի խոսակցություն չի եղել, դա տեխնիկական հարց է, ես այդ տեխնիկական խնդիրներին չեմ տիրապետում։ Ինձ ասել են՝ սենյակ տրամադրի, ես դա եմ արել»։
Մինչ «ԱրմենՏել»-ում աշխատելը, Աշոտ Պողոսյանը տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել: Աշխատել է Հայաստանում տեղակայված ՌԴ զորքերում, ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ ծառայության իրավաբանական վարչության պետ է եղել, 2007թ․փետրվարին ստանձնել է «ԱրմենՏելի» անվտանգության տնօրենի պաշտոնը: Ստացել է 1,5 մլն դրամ աշխատավարձ: Իր ասելով՝ նշված ապօրինի գործարքներից մասնաբաժին չի ստացել:
Մեղադրող դատախազը միջնորդեց հրապարակել նախաքննական ցուցմունքը, քանի որ նախաքննական ցուցմունքի և դատարանում տրված ցուցմունքի միջև որոշակի հակասություններ կային։ Դատարանը բավարարեց միջնորդությունը։
2014թ․hունվարի 23-ին տրված ցուցմունքում Աշոտ Պողոսյանը պատել է, որ Զուբովի հրահանգով Ֆրունզե 20 հասցեում սենյակ է առանձնացնել: Այնուհետև Հայաստան է ժամանել Ղրղզստանի քաղաքացի Պիսարևը, ով ծրագրավորող է եղել, և Սաչկովի հետ կազմակերպել է նոր կապուղու միացումները: Սակայն կապուղու ստեղծման համար անհրաժեշտ էր գլխավոր տնօրենի հանձնարարությունը: Եվ Զուբովի մտահղացմամբ ընկերության համապատասխան բաժնի աշխատակից Կարինե Եղիազարյանին հանձնարարվել է զբաղվել այդ հարցով և ձևակերպել կապուղին իբրև ՀՀ ԱԱԾ կարիքների համար ստեղծվող:
5ESS միջազգային կայան է ստեղծվել 8 IP-ների հասցեների միացմամբ՝ «ԱրմենՏելի» գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի հանձնարարությամբ: Այսպես ներկայացնում է Աշոտ Պողոսյանը: Սակայն Կլիմկոյի պաշտպան Տիգրան Աթանեսյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշում է, որ Կլիմկոն այդ նամակը ստորագրել է որպես իսկապես ԱԱԾ-ի կարիքների համար ստեղծվող կայանի հրաման, և ընդհանրապես տեղյակ չի եղել կայանի՝ ապօրինի լինելու մասին: Այդ նամակը, սակայն, այժմ անհետացել է: Ըստ Աշոտ Պողոսյանի, կայանը սկսել է գործել Պիսարևի՝ Հայաստան երկրորդ անգամ ժամանելուց հետո՝ 2010-ի ամռանից:
Աուդիտորների ժամանելուց առաջ Սաչկովը Մոսկվայից զանգահարել և հրահանգել է անջատել այն ժամանակավորապես: 2013-ի հոկտեմբերին նորից է եկել Պիսարևը՝ միացնելու կապուղին։ Սակայն շուտով, երբ աուդիտորներն արդեն հայտնել են կատարվածի մասին, Զուբովը զանգել ու հրահանգել է կապուղին վերջնականապես անջատել և սարքավորումները տեղափոխել, քանի որ աուդիտի հանձնաժողովը ժամանելու է Երևան և աշխատանքից ազատելու է անվտանգության աշխատակցին։ Զուբովը հրանագնել է ասել Աշոտ Պողոսյանին ամեն կերպ համոզել նրանց, որ այդ կապուղին ՀՀ ԱԱԾ համար է ստեղծված եղել։
«Միակ շարժառիթս եղել է այն, որ չզրկվեմ աշխատանքից, հասկացել եմ, որ Զուբովի հրահանգը չկատարելու պատճառով կզրկվեմ աշխատանքից»,- 2014-ի հունվարի 24-ի լրացուցիչ հարցաքննության ժամանակ ասել է Աշոտ Պողոսյանը:
Քննիչի հարցին, թե ովքեր են ներգրավված եղել այս գործում, Աշոտ Պողոսյանը նշել է Զոբուվին, Սաչկովին, Պիսարևին, ինրպես նաև Կլիմկոին: Սակայն ցումունքում ասում է, որ Կլիմկոյի տեղյակ լինելու և ներգրավվածության մասին իրեն ասել է Զուբովը։
Այս ցուցմունքի ժամանակ, ինչպես նշված էր նաև արձանագրության մեջ, մասնակցել է ԱԱԾ-ի ներկայացուցիչը: Պողոսյանի փաստաբանը դատախազից հետաքրքրվեց, թե ինչ հիմքերով է ԱԱԾ ներկայացուցիչը մասնակցել ցուցմունքին: Դատախազ Փանոսյանը պատասխան չուներ: Դատավորի պնդմանը, թե ակնկալվում է պատասխան, նշեց, որ հաջորդ դատական նիստերի ընթացքում կանդրադառնա այդ հարցին: Դատարանն արձանագրեց, որ դատախազը դրան տեղյակ չէ։
Գաղտնալսվել են նաև Աշոտ Պողոսյանի և Զուբովի հեռախոսային զրույցներն ու SMS հաղորդագրությունները: Աշոտ Պողոսյանը հաստատել է, որ իսկապես դրանք իր և Զուբովի զրույցներն են: Աշոտ Պողոսյանին առերեսել են նաև Վլադիմիր Սաչկովի հետ: Հիշեցնենք, վերջինս Բելառուսում էր ձերբակալվել և արտահանձնվել Հայաստան: Իգոր Կլիմկոն հետախուզման մեջ է և «Հետքի» հետ զրույցում իրեն մեղավոր չէր ճանաչում:
Դատարանն անցավ ապացույցների հետազոտման փուլ: Սակայն մեղադրող Փանոսյանը միջնորդեց նիստը հետաձգել պատշաճ պատրաստվելու հիմնավորմամբ: Դատավոր Գագիկ Պողոսյանը հետաձգեց նիստը մինչև դեկտեմբերի 11-ը:

Куда уходили суммы от созданного в “АрменТеле” незаконного канала связи
Бывший директор по вопросам безопасности ЗАО “АрменТел” Ашот Погосян признал себя виновным в том, что содействовал созданию внутри компании незаконного канала связи. Этот канал обеспечивал поток международных звонков, плата за которые не поступала на счет компании, а уходила в неизвестном направлении. Эти суммы обходили бухгалтерскую систему “Арментела”, а значит, их скрывали и от государства.
Преступление раскрылось в 2013 г., когда основной акционер ЗАО “АрменТела” – зарегистрированная в Амстердаме компания “Вымпелком” – решила направить в компанию международных аудиторов. Они-то и выявили, что в 2009-2013 гг. компания имела обходной канал связи, суммы от которого не поступали на ее расчетный счет. По мнению экспертов, за три года в “АрменТеле” было расхищено около 500 млн долларов. Компания признана потерпевшей по данному делу.
Пока ничего не говорится о том, куда “текли” или куда перечислялись суммы от незаконного канала связи. В суде общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш проходит судебный процесс по эпизоду Ашота Погосяна. Сегодня состоялось очередное судебное заседание.
Погосяну выдвинуто обвинение в том, что он, являясь руководителем дирекции безопасности ЗАО “АрменТел”, с 13-го по 15-е ноября 2009 года находился в командировке в Москве, где согласился на предложение начальника дирекции безопасности стран СНГ ЗАО “Вымпелком”, а именно, вопреки интересам ЗАО “АрменТел” создать альтернативный канал связи для входящих международных телефонных звонков и самостоятельно оказывать услуги по обслуживанию телефонных звонков, поступавших от иностранных операторов связи к абонентам ЗАО “АрменТел”, используя также инфраструктуру “АрменТела” на территории РА, но обходя расчетную систему компании.
Согласно обвинению, Александр Зубов с целью осуществления этого преступного замысла сформировал стабильную организованную групу, в которую вошли Ашот Погосян, гендиректор ЗАО “АрменТел” Игорь Климко, директор технического блока Владимир Сачков, а также гражданин Киргизии Алексей Писарев.
На сегодняшнем заседании обвинитель А.Паносян и судья Г.Погосян поинтересовались у Ашота Погосяна, понимал л он, что этот канал связи был незаконным. Обвиняемый ответил, что предполагал.
Он также рассказал, что именно Зубов поручил ему предоставить Сачкову комнату, что он и сделал. Что касается того, какая аппаратура была там установлена и с какой целью, то Ашот Погосян ничего об этом не знал. Аппаратуру он увидел только в комнате следователя.
Погосян отметил, что он подчинялся Зубову и гендиректору “АрменТела” и комнату в техническом блоке компании выделил по распоряжению Зубова.
На вопрос, знал ли подсудимый, что поступающие по каналу связи звонки обходят биллинговую систему, он ответил: “Никаких разговоров об этом не было. Это технический вопрос, а я подобными вопросами не занимаюсь”.
До работы в “АрменТеле” Погосян занимал различные должности, а в феврале 2007 г. стал директором безопасности “АрменТела”. Получал зарплату в размере 1,5 млн драмов, от незаконных сделок долю не имел.
Прокурор ходатайствовал об обнародовании предварительных показаний, так как в них имелись расхождения с показаниями в суде. Суд удовлетворил ходатайство.
В показаниях от 23 января 2014 г. Ашот Погосян рассказал, что по распоряжению Зубова выделил комнату по адресу ул.Фрунзе, 20. Затем в Армению прибыл гражданин Киргизии Писарев, который был программистом. Вместе с Сачковым он организовал подключения нового канала связи. Однако для его создания было необходимо поручение гендиректора. По замыслу Зубова сотруднице соответстваующего отдела компании Карине Егиазарян было поручено заняться этим вопросом и оформить канал связи в качестве создаваемого для нужд Службы национальной безопасности РА.
По распоряжению гендиректора “АрменТела” Игоря Климко путем подключения 8 IP-адресов была создана международная станция 5ESS. Так представил дело Ашот Погосян. Однако защитник Климко Тигран Атанесян в беседе с Hetq.am отметил, что Климко действительно подписал это письмо как приказ о создании станции для нужд СНБ и о незаконности станции ничего не знал. Однако это письмо пропало. По словам Ашота Погосяна, станция начала  действовать поcле второго приезда Писарева в Армению, то есть с лета 2010 г.
До прибытия аудиторов Сачков позвонил из Москвы и распорядился временно отключить ее. В октябре 2013 г. Писарев вновь приехал подключать канал связи. Но очень скоро, когда аудиторы уже сообщили о случившемся, Зубов позвонил и распорядился окончательно отключить канал связи и перенести аппаратуру, так как в Ереван должна была прибыть комиссия по аудиту и уволить работника службы безопасности. По указанию Зубова Ашоту Погосяну передали, чтобы он постарался убедить, что этот канал связи был создан для СНБ РА.
“Мой единственный мотив состоял в том, чтобы я не лишился работы. Я понял, что если не выполню указание Зубова, то потеряю работу”,- сказал Ашот Погосян во время дополнительного допроса 24 января 2014 г.
На вопрос следователя, кто был вовлечен в это дело, Погосян назвал Зубова, Сачкова, Писарева, а также Климко. Однако в показаниях сказал, что об осведомленности и вовлеченности Климко ему сообщил Зубов.
При даче этих показаний, как сказано в протоколе, присутствовал представитель СНБ. Адвокат Погосян поинтересовался у прокурора, на каком основании присутствовал представитель СНБ. Прокурор не смог ответить. Когда же судья настоял на том, чтобы Паносян ответил, тот сказал, что коснется этого вопроса на следующих судебных заседаниях. Судья зафиксировал, что прокурор не в курсе этого вопроса.
Были расшифрованы также телефонные беседы и SMS-сообщения Ашота Погосяна и Зубова. Состоялась и очная ставка Погосяна с Владимиром Сачковым. Напомним, что последний был задержан в Беларуси и экстрадирован в Армению. Игорь Климко объявлен в розыске. В беседе с Hetq.am он не признал себя виновным.
Суд приступил к исследованию доказательств. Однако прокурор Паносян ходатайствовал о переносе заседания. Судья Гагик Погосян отложил заседание до 11 декабря.