Սուրիկ Խաչատրյանը շարունակում է ոսկի որոնել
Հունվարի 21-ին Սյունիքի մարզի Նոր Աստղաբերդի գյուղապետարանում նախատեսված են Սարիգետի ոսկի-բազմամետաղային երևակման 2015-2017թթ. ընթացքում երկրաբանական ուսումնասիրության իրավունքի ժամկետի երկարաձգման շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ հանրային քննարկումներ: Այսինքն՝ ընկերությունը 2013-2015թթ. իրականացրել է որոշակի ուսումնասիրություններ և այժմ ուզում է շարունակել դրանք:
Իրականացված երկրաբանահանույթային աշխատանքներից հետո պարզվել է, որ Հարավային Զանգեզուրի հանքուղեկցող կառուցվածքներն առկա են նաև Գեղի գետի վերին հոսանքների ավազանում: Դրա հետ կապված երկրաբանակառուցվածքային վերլուծությունը հնարավորություն է տվել այս տարածքը ոսկու հանքայնացման տեսանկյունից դասել հեռանկարայինների շարքում:
ՀՀ բնապահպանության նախարարություն է ներկայացվել Սարիգետի ոսկի-բազմամետաղային երևակման երկրաբանական ուսումնասիրության շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտ:
Հայտը ներկայացրել է «Գեղի գօլդ» ՍՊԸ-ն, որի բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթը պատկանում է Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանին։
Հիշեցնենք՝ նույն ընկերությունը ԲՆ է ներկայացրել Սյունիքի մարզի Ոսկեձորի հանքարդյունահանման համալիրի շահագործման շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտ։ Ոսկեձորի հանքավայրի պաշարները արդեն իսկ հաստատվել են էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարության կողմից:
ԲՆ ներակայացված Սարիգետի ոսկի-բազմամետաղային նախագծի համաձայն՝ ծրագրվող երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքների տարածքը գտնվում է Սյունիքի մարզի տարածքում՝ Գեղի գետի վերին ավազանում, Կապան քաղաքից հյուսիս-արևմուտք: Վերջինիս հետ կապված է գրունտային և ասֆալտապատ ավտոճանապարհով: Մոտակա բնակավայրերից են Կիցք, Քարուտ, Նոր Աստղաբերդ և Աջաբաջ գյուղերը: Այն, փաստորեն, Ոսկեձորի հանքի շարունակությունն է:
Հանքերևակման տարածքը գտնվում է Հայաստանի Զանգեզուրի ֆլորիստական շրջանում, որտեղ կան Կարմիր գրքում գրանցված բուսատեսակներ և կենդանիներ:
Երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքների համար նախատեսված տարածքը մասամբ համընկնում է «Զանգեզուր» պետական արգելավայրի տարածքի հետ:
Քարտեզում հստակ երևում է, որ այն շուրջ կիսով չափ մտնում է ուսումնասիրությունների տարածքի մեջ: Եվ եթե Սուրիկ Խաչատրյանը ստանա այս տարածքում հանք շահագործելու թույլտվություն, ապա «Զանգեզուր» պետական արգելավայրը կհայտնվի էկոլոգիական աղետի շեմին:

Сурик Хачатрян продолжает искать золото
21 января в администрации общины Нор Астхаберд Сюникской области состоится обсуждение заявки на предварительную оценку воздействия на окружающую среду продления срока действия права на геологическое изучение Саргетского золото-полиметаллического месторождения в 2015-2017 гг. Это значит, что в 2013-2015 гг. компания провела изучение и сейчас намерена его продолжить.
Геологический анализ позволил оценить данную территорию как перспективную с точки зрения добычи золота.
В Министерство экологии РА поступила заявка на предварительную оценку воздействия на окружающую среду геологического изучения Саргетского месторождения. Заявку подало ООО “Гехи голд”, контрольный пакет акций которого принадлежит губернатору Сюника Сурику Хачатряну.
Напомним, что та же компания подала в Минэкологии заявку на предварительную оценку воздействия на окружающую среду эксплуатации Воскедзорского горнодобывающего комплекса. Запасы этого месторождения уже подтверждены Министерством энергетики и природных ресурсов.
Согласно представленному в МЭ проекту, подлежащая геологическому изучению территория находится в верхней части бассейна реки Гехи в Сюникской области, к северо-западу от города Капан. Близлежащими населенными пунктами являются села Кицк, Карут, Нор Астхаберд и Аджабадж. Саргетское месторождение фактически является продолжением Воскедзорского.
Территория месторождения находится во флористическом районе Зангезура, где имеются занесенные в Красную книгу растения и животные. Она также частично совпадает с территорией государственного заповедника “Зангезур”.
И если Сурик Хачатрян получит разрешение на эксплуатацию месторождения, то заповедник окажется на грани экологической катастрофы.