Ղարաբաղյան ճեղքումը մոտ է․ հայկական կողմի ընտրությունը
Ամերիկյան «Բլումբերգ» գործակալությանը տված հարցազրույցում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ քանի դեռ ղարաբաղաադրբեջանական սահմանագծում վերականգնված չէ ապրիլի 2-ից Ադրբեջանի կողմից խախտված հրադադարը, և ստեղծված չեն խաղաղության ապահովման բավարար պայմաններ, հայկական կողմն անիմաստ է համարում շարունակել ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման շուրջ բանակցությունները։ Պաշտոնական Բաքուն սա փորձեց ներկայացնել բանակցություններից Հայաստանի միակողմանի դուրս գալու և խնդիրը դեպի ռազմական լուծման դաշտ տանելու նախաձեռնություն։
Մինչդեռ ինչպես հայտնի դարձավ Հայաստանի արտգործնախարարության՝ ապրիլի 25-ին արած հայտարարությունից, Ադրբեջանը դեռևս ապրիլի 14-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում և Անվտանգության խորհրդում շրջանառության մեջ է դրել մի նամակ, որտեղ, ըստ ՀՀ ԱԳՆ-ի՝ «փորձ է արվում, պատասխանատվությունը Հայաստանի վրա դնելով, միակողմանիորեն չեղարկել 1994թ. մայիսի 12-ին Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև ստորագրված զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագիրը»։ Թեև այդ համաձայնագրերից հրաժարվելը թե միջազգային իրավունքի և թե քաղաքական առումով այնքան էլ հեշտ չի լինելու Բաքվի համար, սակայն պարզ է՝ այս նախաձեռնությամբ Բաքուն ինքն է հրաժարվում բանակցություններից և փորձում ստանալ ԼՂ-ի վրա հարձակման և հակամարտությունը պատերազմի միջոցով լուծելու «արտոնությունը»։ Ի պատասխան դրա՝ պաշտոնական Երևանը, ի դեմս ԱԳՆ-ի, հայտարարեց․ «Հաշվի առնելով Ադրբեջանի այս անպատասխանատու քայլից բխող հնարավոր վտանգավոր հետևանքները` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանը, հանդիսանալով զինադադարի հաստատման և դրա ամրապնդման մասին 1994-1995թթ. գործող համաձայնագրերը ստորագրած կողմ, ձեռնարկելու է բոլոր հնարավոր ջանքերը և իրականացնելու է անհրաժեշտ քայլերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի և նրա բնակչության անվտանգության ապահովման համար»։
Թե նախագահ Սարգսյանի հարցազրույցից և թե ՀՀ ԱԳՆ-ի այս հայտարարությունից հետո ԼՂ հարցի շուրջ տեղի է ունեցել ռազմաքաղաքական իրավիճակի կտրուկ և միանգամայն սպասելի փոփոխություն։ Հայկական կողմը, համոզվելով, որ ոչ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և ոչ էլ ապրիլի 5-ից հետո սահմանային իրադրության կայունության երաշխավորի դեր ստանձնած Ռուսաստանը ոչինչ չեն ձեռնարկում ապրիլյան ռազմական սադրանքի համար Բաքվին ագրեսոր ճանաչելու, շփման գծում խաղաղության վերականգնմանն ուղղված մեխանզիմներ ներդնելու և Բաքվին բանակցությունների սեղան վերադարձնելու ուղղությամբ, ամբողջ թափով անցել է վերջինիս աննախադեպ կոշտությամբ զսպելու մարտավարական գործողությունների։
Դրա երկրորդ և ոչ պակաս կարևոր նպատակը միջազգային հանրությանը և մասնավորապես հանուն խաղաղության հայկական կողմից զիջումներ ակնկալող Ռուսաստանին հասկացնելն է, որ իր նկատմամբ ճնշումները որևէ ազդեցություն չեն ունենալու, որ դրանք ավելի են կոշտացնում հայկական կողմի դիրքորոշումը։ Արդյունքում արդեն մի քանի օր է՝ ղարաբաղաադրբեջանական սահմանագծի ողջ երկայնքով ընթանում է, այսպես կոչված, գիշերային հրետանային պատերազմ։ Ոչ պաշտոնական խողովակներով տեղեկատվություն է շրջանառվում, թե հայկական առաջապահ ուժերը սահմանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ետ են գրավել ապրիլի սկզբին ծավալված ծանր մարտերի ժամանակ կորցրած դիրքերից, իսկ պատժիչ գործողություններն ուղղված են թշնամու կրակակետերի ոչնչացմանը, տեխնիկական լուրջ վնասներ հասցնելուն։
Որքան էլ, սակայն, այս մարտավարությունը հասկանալի է, սակայն ինքնին ռազմական գործողությունների ինտենսիվացումը, դիրքային այս դիմակայությունը, ընդ որում՝ առանց էական ռազմավարական խնդիրների լուծման, քաղաքական փակուղի է։ Փակուղի, որը մոտենում է կուլմինացիոն մի այնպիսի կետի, որին պարտադիր հաջորդում է պայթյունը, և տեղի է ունենում ճեղքում։ Այդ փակուղին ճեղքելու համար հայկական կողմը փաստացի ունի երեք տարբերակ։
Տարբերակ առաջին
Համաձայնել այն զիջումներին, որոնք Մոսկվայի կողմից փորձ է արվում կորզել իրենից, իբր՝ հակամարտության գոտում խաղաղապահների տեղակայման միջոցով տևական խաղաղություն հաստատելու խոստման դիմաց։ Այս պլանը կարելի է համարել 1921 թ․ ստալինյան լուծման մոդիֆիկացված տարբերակը, քանի որ խոսքը, ըստ էության, գնում է ԼՂ-ի՝ դե յուրե Ադրբեջանի կազմում համեմատաբար անկախ, մոտավորապես ինքնավար մարզի կարգավիճակով թողնելուն, և այդ նոր ստատուս քվոն Կրեմլի կողմից՝ Ադրբեջանին ԵՏՄ և ՀԱՊԿ ընդգրկելով և դրանով Երևանի ու Բաքվի նկատմամբ, իբր, լիակատար վերոհսկողություն հաստատելով ապահովելու մասին։ Այսինքն՝ փորձ է արվում կրկին թաղել հարցը՝ նոր ԽՍՀՄ ստեղծելու եղանակով։
Սակայն ակնհայտ է, որ եթե անգամ անտեսենք այն փաստը, որ դրանով ըստ էության առաջարկվում է վերադարձ կատարել մինչև 1988 թ․ իրավիճակը, ռուսական այս կայսերական նախագիծը ունակ չէ անգամ խոստացվող խաղաղությունը երաշխավորել։ Խնդիրն այն է, որ ներկայիս Ռուսաստանը ի վիճակի չէ որևէ ձևով վերահսկել էներգետիկ և տնտեսական զգալի անկախություն ունեցող և արտաքին բավականին հավասարակշռված ու անկախ քաղաքականություն իրականցնող Ադրբեջանին։ Վերջինս իր տրամադրության տակ միշտ ունի գոնե մեկ՝ թուրքական վեկտորի այլընտրանքի հնարավորությունը և հիմա այդ այլընտրանքն է, իբրև շանտաժի միջոց, գործադրում Մոսկվայի դեմ՝ նրա կողմից ԼՂ-ն սկուտեղի վրա ստանալու համար։ Ռուսաստանն անգամ ԵՏՄ և ՀԱՊԿ անդամ Բելառուսին և Ղազախստանին ի վիճակի չէ վերահսկել։ Նրանց հետ «վիրտուալ» դաշինք կազմած Բաքուն լինելու է էլ ավելի անվերահսկելի։
Եթե անգամ Ռուսաստանին հաջողվի ինչ-որ ժամանակահատված սառեցնել ԼՂ հարցը, ինչն անում էր Կրեմլը ԽՍՀՄ-ի տարիներին, ապա ԵՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի փլուզումից հետո, ինչն ավելի հավանական է, քան դրանց կայացումն իբրև գուծունակ կազմակերպություններ, հայկական կողմը ստիպված է լինելու ամեն ինչ սկսել նորից՝ շատ ավելի ծանր պայմաններում։ Հետևաբար, այս տարբերակն անգամ իշխանությունների համար չպետք է քննարկման առարկա լինի, քանի որ ամեն ինչից բացի, դա նրանց համար հավասարազոր է լինելու քաղաքական ինքնասպանության։
Давид
Правильно! Надо полюбовно договариваться с Баку. Россия только свои интересы блюдёт . Интересы Армянского и азербайджанского народа её абсолютно не интересуют.
hrach
Հյուսիս Արեւելքում Հայկական ուժերը դիրքեր են կորցրել? ..... Ոչ պաշտոնական խողովակներով տեղեկատվություն է շրջանառվում, թե հայկական առաջապահ ուժերը սահմանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ետ են գրավել ապրիլի սկզբին ծավալված ծանր մարտերի ժամանակ կորցրած դիրքերից, իսկ պատժիչ գործողություններն ուղղված են թշնամու կրակակետերի ոչնչացմանը, տեխնիկական լուրջ վնասներ հասցնելուն։

Карабахский прорыв: выбор армянской стороны
В интервью американскому агентству “Блумберг” президент Армении Серж Саргсян заявил, что пока на карабахско-азербайджанской границе не будет восстановлено перемирие, нарушенное Азербайджаном 2 апреля, и не будут созданы достаточные условия для обеспечения мира, армянской стороне не имеет смысла продолжать переговоры по вопросу урегулирования карабахского конфликта.
Официальный Баку попытался представить эти высказывания как односторонний выход Армении из переговорного процесса и инициативу по переводу проблемы в поле военного решения.
Между тем, как стало известно из заявления Министерства иностранных дел РА от 25 апреля, Азербайджан еще 14 апреля ввел в обращение в Генеральной Ассамблее и Совете безопасности ООН письмо, в котором, согласно МИД РА, была предпринята “попытка, возложив ответственность на Армению, отказаться в одностороннем порядке от бессрочного трехстороннего соглашения о перемирии, подписанного между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией 12 мая 1994 г.”. И хотя с точки зрения международного права и политики Баку не сможет так легко отказаться от этих соглашений, понятно, что с помощью этой инициативы Азербайджан сам отказывается от переговоров и пытается получить “привилегию” в виде нападения на Нагорный Карабах и решения конфликта военным путем. В ответ официальный Ереван в лице МИД заявил: “Учитывая возможные опасные последствия этого безответственного шага Азербайджана, Министерство иностранных дел РА заявляет, что Армения, являясь стороной, подписавшей действующие соглашения об установлении и укреплении перемирия 1994-1995 гг., приложит все возможные усилия и предпримет все необходимые шаги для обеспечения безопасности Нагорного Карабаха и его населения”.
После интервью президента Саргсяна и заявления МИД РА произошло резкое и вполне ожидаемое изменение военно-политической ситуации вокруг вопроса НК. Армянская сторона, убедившись в том, что ни сопредседатели Минской группы ОБСЕ, ни Россия, которая после 5 апреля взяла на себя роль гаранта стабильности на границе, ничего не предпринимают для того, чтобы в связи с апрельской военной провокацией признать Баку агрессором, внедрить на линии соприкосновения механизмы восстановления мира и вернуть Баку за стол переговоров, приступила к тактическим действиям по беспрецедентно жесткому сдерживанию последнего.
Вторая и не менее важная цель состоит в том, чтобы дать понять международной общественности и в частности России, которая ждет от армянской стороны уступок во имя мира, что оказываемое на нее давление ничего не даст, наоборот, еще больше ужесточит позицию армянской стороны. В результате уже несколько день вдоль всей линии карабахско-азербайджанской границы идет так называемая ночная артиллерийская война. По неофициальным каналам поступает информация о том, что на северо-восточном направлении границы передовые армянские силы вернули некоторые позиции, временно утраченные в ходе тяжелых боев в начале апреля, а карательные действия направлены на уничтожение огневых точек врага, причинение ему серьезных технических потерь.
Но какой бы понятной ни была эта тактика, сама по себе интенсификация военных действий, позиционное противостояние, причем без решения существенных стратегических задач, являются политическим тупиком, приближающим к той кульминационной точке, после которой обязательно последует взрыв и произойдет прорыв. У армянской стороны есть три варианта выхода из этого тупика.
Вариант первый
Согласиться на уступки, которых Москва пытается добиться от армянской стороны якобы в обмен на обещание утвердить долгосрочный мир путем размещения миротворцев в зоне конфликта. Этот план можно считать модифицированным вариантом сталинского решения 1921 г., поскольку речь идет о сохранении де-юре Нагорного Карабаха в составе Азербайджана с относительно независимым статусом (примерно автономной области) и обеспечении Кремлем этого нового статус-кво с включением Азербайджана в ЕАЭС и ОДКБ и, тем самым, утверждением якобы полного контроля над Ереваном и Баку. То есть делается попытка путем создания нового СССР вновь похоронить вопрос.
Очевидно, однако, что даже если проигнорировать тот факт, что тем самым фактически предлагается вернуться к ситуации до 1988 г., этот российский имперский проект не способен гарантировать даже обещанный мир. Проблема в том, что нынешняя Россия не в состоянии каким-либо образом контролировать обладающий значительной энергетической и экономической независимостью и ведущий довольно сбалансированную и независимую внешнюю политику Азербайджан. Последний всегда имеет в своем распоряжении как минимум одну альтернативную возможность турецкого вектора, и сейчас использует эту альтернативу в качестве шантажа против Москвы, чтобы получить от нее на блюдечке Нагорный Карабах. Россия не в состоянии контролировать даже являющихся членами ЕАЭС и ОДКБ Беларусь и Казахстан. В случае формирования с ними “виртуального” союза Баку станет еще более неконтролируемым.
Даже если России удастся на какой-то период заморозить карабахскую проблему, что делал Кремль в годы СССР, то после развала ЕАЭС и ОДКБ, что более вероятно, чем их становление в качестве действенных организаций, армянская сторона вынуждена будет начать все сначала и в гораздо более тяжелых условиях. Следовательно, этот вариант не должен стать предметом обсуждения даже для властей, поскольку для них, помимо всего прочего, это будет равносильно политическому самоубийству.