Հանքարդյունաբերությունը՝ թվերով. արտադրություն, արտահանում և հարկեր
Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտն, ըստ պաշտոնական աղբյուրների, շարունակում է աճել։ Արդեն առիթ ենք ունեցել գրելու, որ այս տարվա առաջին եռամսյակում ոլորտը 2015-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ 27,7%-ով աճել է։
Արտադրության աճին զուգահեռ աճել է նաև արտահանումը
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության (ՀՀ ԱՎԾ)՝ այս տարվա հունվար-մարտին Հայաստանից հանքահումքային արտադրանքի արտահանումը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ աճել է 18,7%-ով և կազմել 107,1 մլն ԱՄՆ դոլար։ Քանի որ պաշտոնական վիճակագրությունը չի նշում արտահանման ֆիզիկական ծավալները, չենք կարող ասել՝ գումարային աճին որքանով են նպաստել ֆիզիկական ծավալները։ Նաև հայտնի չէ համաշխարհային շուկայում գունավոր մետաղների գների ազդեցությունն այս հարցում։ ՀՀ-ից արտահանվում է հիմնականում պղինձ, ոսկի, մոլիբդեն, որոշակի քանակությամբ՝ ցինկի խտանյութ։ Եվ ինչպես վկայում են Լոնդոնի մետաղների բորսայի (LME) տվյալները,
այս տարվա առաջին երեք ամիսներին պղնձի, մոլիբդենի և ցինկի գներն ավելի ցածր են եղել, քան 2015-ի նույն ամիսներին, իսկ ոսկու գինն, ըստ Լոնդոնի թանկարժեք մետաղների շուկայի ասոցիացիայի (LBMA) տվյալների, որոշակի աճ է գրանցել։ Այսինքն՝ համաշխարհային շուկայում մետաղների գների մասով և աճ կա, և նվազում։  Հետևաբար, ամեն ինչ ավելի ստույգ կերևա, երբ ՀՀ մաքսային ծառայությունը հրապարակի արտահանման և ֆիզիկական, և գումարային տվյալները։ Ըստ դրա՝ պարզ կդառնա, թե կոնկրետ որ մետաղների արտահանման մասով է աճ գրանցվել։
Ոլորտի ամենախոշոր հարկատուն  նահանջել է
Հանքարդյունաբերության ոլորտից ՀՀ պետբյուջե ստացվող հարկերի ծավալը մեծ է։ Այս տարվա առաջին եռամսյակում հանրապետության 100 ամենախոշոր հարկատուներից 5-ն այս ոլորտից են, որից երեքն առաջին 20-յակում են։ Առավել խոշոր հարկատուներն են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Թեղուտ»,  «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ», «Դանդի փրիշս մեթալս Կապան», «Մաքուր երկաթի գործարան» ընկերությունները։
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում հանքարդյունաբերական ընկերություններից առաջինը հանդիպում ենք  «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի անունը։ Այս ընկերությունը տարիներ շարունակ եղել է հանրապետության 5 ամենախոշոր հարկատուների շարքում։ Վճարած հարկերի չափից երևում է, որ նրա գործերը լավ չեն՝ թեև դա նորություն չէ։ Ըստ ընկերության՝ հիմնական պատճառը համաշխարհային շուկայում պղնձի ու մոլիբդենի գնանկումն է, որը դժվարին կացության առաջ է կանգնեցրել ընկերությանը վերջին տարիներին, ինչ արդյունքում կոմբինատը լուրջ վնասներ է կրում։ Եթե 2015-ի առաջին եռամսյակում  (ԶՊՄԿ)-ն վճարել է ավելի քան 4 մլրդ դրամի հարկ ու դարձել հանրապետության 4-րդ խոշոր հարկատուն, ապա՝ այս տարվա առաջին եռամսյակում վճարել է մոտ 2 մլրդ դրամ ու նահանջել 11-րդ հորիզոնական։
Նվազել են նաև «Դանդի փրիշս մեթալս Կապան»-ի ու «Մաքուր երկաթի գործարան»-ի հարկերը։ Ու չնայած, որ «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ի և «Թեղուտ»-ի դեպքում աճ է գրանցվել, սակայն դրանք միայն մասամբ են լրացրել մյուս երեք խոշորների բացը։
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ն այս անգամ 13-րդ տեղում։ Հանքարդյունաբերության ոլորտի երրորդ խոշոր հարկատուն  «Թեղուտ»-ն է՝ 17-րդ տեղում։ Խոշորների ցանկում «Դանդի փրիշս մեթալս Կապան»-ը 48-րդ հորիզոնականն է զբաղեցրել, «Մաքուր երկաթի գործարան»-ը՝ 60-րդ։
Բացի այս հինգ ընկերություններից, խոշորների ցանկում հանքարդյունաբերության ոլորտից ևս մի քանիսը կան, բայց նրանք ընդգրկված չեն   100-յակի մեջ և նրանց վճարած հարկերի ծավալը զգալի զիջում է վերը նշված ընկերությունների հարկերի ծավալին։   Առանձին ուշադրության են արժանի «Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ»-ը և «Ագարակի պղնձամոլիբդենային Կոմբինատ»-ը։ «Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ»-ն այս եռամսյակում վճարել է ընդամենը 30 մլն դրամի հարկ (730-րդ տեղ) ՝ մոտ 5,5 անգամ ավելի քիչ, քան  2015-ի առաջին եռամսյակում։ Իսկ «Ագարակի պղնձամոլիբդենային Կոմբինատ»-ի հարկերը պակասել են ավելի քան երեք անգամ և կազմել 227 մլն դրամ (122-րդ տեղ)։
«Արմենիան Մոլիբդեն Փրոդաքշն»-ը 257,7 մլն դրամով զբաղեցրել է 103-րդ հորիզոնականը (աճը՝ 67 մլն դրամ), «Լեռնամետալուրգիայի ինստիտուտ»-ը՝ 147,4 մլն դրամով 177-րդը (նվազումը՝ 5 մլն դրամ)։ Հանքարդյունաբերության ոլորտի մյուս ընկերություններից յուրաքանչյուրի հարկերը երեք ամսում չեն գերազանցել 100 մլն դրամը։
Այսպիսով, այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում  հանքահումքային արտադրանքն ու արտահանումն աճել են, բայց  ոլորտի խոշոր ընկերություններից միայն երկուսի հարկերն են ավելացել։  Չի բացառվում, որ մնացած ընկերությունների առաջիկա եռամսյակի հարկերի ցուցանիշներում երևան ոլորտում գրանցված աճի օգուտները։ Բայց և պետք է  նկատի ունենալ, որ ընկերությունները և ընդհանրապես՝ Հայաստանի ամբողջ տնտեսությունը շարունակ վնասներ են կրում գունավոր մետաղների գնանկումից դրանցից ունեցած մեծ կախվածության պատճառով, ուստի՝  չի բացառվում  նաև այն, որ  նույնիսկ արտադրության և արտահանման աճի պայմաններում այդ ընկերությունների մի մասը չի կարողանում հաղթահարել կրած վնասները, հետևաբար՝ չի ավելացնում հարկերի ծավալները։ Սա, իհարկե, ընդհանրական չէ և ոչ բոլոր ընկերությունների մասին է։ Յուրաքանչյուր ընկերություն այս հարցում ունի  թե օբյեկտիվ, թե սուբյեկտիվ  պատճառներ ու գործոններ։  Ամեն դեպքում, երբ երկրի ընդերքը դատարկվում է, դրա դիմաց ակնկալվում են տնտեսական օգուտներ, այդ թվում՝ հարկերի ավելացում։

Горнодобывающая промышленность в цифрах: производство, экспорт, налоги
В сфере горнодобывающей промышленности Армении, согласно официальным источникам, продолжается подъем. В первом квартале этого года, по сравнению с тем же периодом 2015-го, рост составил 27,7%.
Параллельно росту производства вырос также импорт
Согласно Национальной статистической службе РА, в январе-марте этого года экспорт сырья, по сравнению с тем же периодом прошлого года, увеличился на 18,7%, составив 107,1 млн долларов. Из Армении экспортируются в основном медь, золото, молибден, в некотором количестве концентрант цинка. Как свидетельствуют данные Лондонской биржи металлов (LME), в первые три месяца этого года цены на медь, молибден и цинк были ниже, чем в том же периоде 2015 года, а цена на золото, по данным Лондонской ассоциации рынка драгоценных металлов (LBMA), немного поднялась. Более точную информацию можно будет представить после публикации Таможенной службой РА соответствующих данных.
Самый крупный налогоплательщик в этой сфере уступил свои позиции
Горнодобывающая сфера перечисляет в госбюджет довольно большой объем налогов. В первом квартале этого года указанную сферу представляют пять из ста крупных налогоплательщиков. Трое из них входят в первую двадцатку. Наиболее крупными налогоплательщиками являются Зангезурский медно-молибденовый комбинат, компании “Техут”, “Геопромайнинг Голд”, “Данди пришс металс Капан”, “Завод чистого железа”.
Из горнодобывающих компаний, входящих в список 1000 крупных налогоплательщиков Комитета годоходов РА, первым можно встретить название Зангезурского медно-молибденового комбината. На протяжении многих лет ЗММК входит в пятерку наиболее крупных налогоплательщиков страны. Размер налогов, уплаченных комбинатом, свидетельствует о том, что дела предприятия, как известно, ухудшились. Основная причина – падение мировых цен на медь и молибден. В последние годы это обстоятельство поставило компанию в трудное положение, из-за чего она терпит серьезные убытки. Если в первом квартале 2015 г. ЗММК заплатил более 4 млрд драмов налогов, заняв 4-ю горизонталь в списке крупных налогоплательщиков, то в первом квартале этого года показатель налогов сократился до 2 млрд драмов, а показатель места снизился до 11-ой горизонтали.
Размеры налогов сократили также “Данди пришс металс Капан” и “Завод чистого железа”. И хотя в случае с компаниями “Геопромайнинг Голд” и “Техут” зарегистрирован рост, однако пробелы трех остальных предприятий они восполнили лишь частично.
“Геопромайнинг Голд” на этот раз заняла 13-е место. Третий крупный налоплательщик в горнодобывающей сфере, компания “Техут”, находится на 17-ом месте. “Данди пришс Металс Капан” и “Завод чистого железа” заняли в списке крупных налогоплательщиков соответственно 48-е и 60-е места.
Помимо этих пяти компаний в списке крупных налогоплательщиков можно встретить и несколько других горнодобывающих компаний, но они не входят в первую сотню, а объем уплаченных ими налогов значительно уступает показателям вышеназванных компаний.
Ахталинский горнообогатительный комбинат в этом квартале заплатил всего 30 млн драмов налогов (730-е место), что в 5,5 раза меньше, чем в первом квартале 2015 г. Налоги Агаракского медно-молибденового комбината сократились в более чем три раза, составив 227 млн драмов (122-е место).
Компания “Армениан Молибден Продакшн” внесла в госбюджет 257,7 млн драмов, заняв 103-ю горизонталь (рост составил 67 млн драмов), “Институт горной металлургии” - 147,4 млн драмов, 177-е место (спад составил 5 млн драмов).