«10% աճ», «առաջընթաց», ոգևորություն ...
Վերջին տասը օրում Հայաստանի տնտեսության աճի մասին այնպիսի պաշտոնական հայտարարություններ են հնչում, որ տպավորություն են ստեղծում, թե տնտեսական ներկա վիճակով պարտադիր է հպարտանալն ու ոգևորվելը։ Դեռևս «թարմ» էին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի արած հայտարարությունները, երբ երեկ նոր «ոգևորիչ» հայտարարություններ արվեցին։
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երեկվա հանդիպման ժամանակ Հայաստանի տնտեսության մասին ուշագրավ և միևնույն ժամանակ՝ անակնկալ հայտարարություններ են արվել: «Ինձ շատ հաճելի է արձանագրել և ուզում եմ Ձեզ շնորհավորել այդ առիթով, ես նայել եմ անցյալ տարվա տվյալները` ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո ՀՆԱ-ն ձեզ մոտ աճել է 10 տոկոսով, ինչպես երևում է փաստաթղթերից: Դա, իհարկե, շատ դրական ցուցանիշ է»,- իր խոսքում նշել է ՌԴ նախագահը:
Նշված 10%-ը Հայաստանի տնտեսական վիճակին տեղյակ մարդկանց համար անակնկալ էր։ Թե ինչպես է հաշվարկվել, ինչ փաստաթղթերի մասին է խոսքը, անհայտ է։ Ենթադրվում է՝ որոշ ցուցանիշներ են գումարվել, տարիների դինամիկաներն են համադրվել։ Բայց ենթադրությունները քիչ են։ Նման հայտարարության դեպքում ակնկալվում է, գոնե, որոշակի պարզաբանում, թե ինչպես է հաշվարկվել այդ թիվը։ Բայց ուղղակի հայտարարվեց ոգևորիչ թիվ աճի մասին ու վերջ։ Ամեն դեպքում, փաստացի, համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից հետո Հայաստանի տնտեսությունը ՀՆԱ-ի նման աճ «չի տեսել»։ Միայն նշենք, որ ըստ Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության (ՀՀ ԱՎԾ)՝ 2015-ին Հայաստանի տնտեսական աճի ցուցանիշը կազմել է 3%, 2014-ին՝ 3,5%։ Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ին պաշտոնապես միացավ 2015-ի հունվարից։
Մյուս ուշագրավ հայտարարությունն էլ Սերժ Սարգսյան է արել։ «Ես գոհունակությամբ եմ ուզում փաստել, որ չնայած համաշխարհային և տարածաշրջանային տնտեսական խնդիրներին, վեց ամսվա ընթացքում մեր առևտրաշրջանառությունն աճել է 12 տոկոսով, իսկ Հայաստանից արտահանումը Ռուսաստան աճել է գրեթե 90 տոկոսով և, փաստորեն, հասել է կիսամյակի ընթացքում իր պատմական առավելագույնին: Դա, իհարկե, նաև ԵԱՏՄ կողմից տրամադրվող հնարավորությունների շնորհիվ է, ինչը, անշուշտ, շատ լավ է»,- նշել է ՀՀ նախագահը:
Մինչ այս տարվա ցուցանիշներին անդրադառնալը, նախ վերհիշենք նախորդ տարիների պատկերը։ Նորից ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ 2015 թվականին Հայաստան-Ռուսաստան առևտրաշրջանառությունը նվազել է 18%-ով։ Ընդ որում՝ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը կրճատվել է 26.7%-ով՝ գլխավորապես պայմանավորված ռուսական տնտեսության և ռուբլու թուլացմամբ։ Այս նվազումը արձանագրվել է ԵԱՏՄ-ին պաշտոնապես անդամակցելու հենց առաջին տարում։ Միևնույն ժամանակ՝ տվյալները ցույց են տալիս, որ 2015-ին ՀՀ-ից ՌԴ արտահանումը ավելի ցածր է եղել, քան նախորդող երեք տարիներին:
Տվյալները՝ ՀՀ ԱՎԾ
Իսկ այս տարվա առաջին կիսամյակի կտրվածքով ՀՀ-ից ՌԴ արտահանման աճը կազմել է 87.4%: Բայց նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում 2014-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ զգալի անկում գրանցվեց, որը, ըստ ԱՎԾ-ի ճշգրտված տվյալների, կազմել է շուրջ 35%: Այսինքն՝ այս տարվա աճն այդչափ զգալի է, քանի որ համեմատվել է նախորդ տարվա կտրուկ նվազած ցուցանիշի հետ։ Իսկ, իրականում, վերականգնվել են 2014-ի ծավալները և նոր միայն աճ է գրանցվել, որը բոլորովին էլ մոտ 90% չէ, այլ՝ շուրջ 25%, եթե համեմատում ենք այս տարվա և 2014-ի առաջին կիսամյակների ցուցանիշները։
Թե´ ՌԴ նախագահը, թե´ ՀՀ նախագահը շեշտել են, որ դրական արդյունքները (իսկ դրական ասվածն այստեղ շատ հարաբերական է) գրանցվել են ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո։ Բայց այստեղ ևս կարևոր հարց կա՝ ի՞նչ հիման վրա են նման հայտարարություններ արվել։ Արդյոք ավելի դրական ցուցանիշներ չէ՞ին գրանցվի, եթե ՀՀ-ն չանդամակցեր ԵԱՏՄ-ին։ Եթե ոչ և եթե տուժեր ՀՀ տնտեսությունը, ապա՝ ինչ ծավալներ կունենային վնասները և այլն։ Այս ամենի մասին որևէ լուրջ և ամբողջական ուսումնասիրություն կամ հետազոտություն մինչ այսօր դեռևս չենք հանդիպել։ Եվ այստեղից էլ մյուս կարևոր հարցը՝ ի՞նչ հիման վրա պետք է վստահել այդ հայտարարություններին։

“Рост на 10%”, “прогресс”, воодушевление…
Последние десять лет власти делают такие заявления об экономическом росте Армении, что складывается впечатление, будто нынешним состоянием экономики страны нужно только гордиться и воодушевляться. Казалось, премьер-министр РА Овик Абрамян только вчера выступил с заявлениями, а вчера прозвучали новые “воодушевляющие” высказывания.
В ходе вчерашней встречи президента РА Сержа Саргсяна и президента РФ Владимира Путина были озвучены примечательные и в то же время неожиданные заявления об экономике Армении. “Мне очень приятно отметить – хочу Вас с этим поздравить: я посмотрел данные за прошлый год, после присоединения Армении к ЕАЭС ВВП у вас вырос на 10 процентов, как видно из бумаг. Это, конечно, очень положительный показатель. Надеюсь, что эта положительная динамика сохранится”,- сказал президент РФ.
Упомянутые 10% стали неожиданностью для тех, кто хорошо осведомлен о состоянии экономики Армении. Неизвестно, как была получена эта цифра, что это за бумаги. Предполагается, что суммировали некоторые показатели, сопоставили  динамику по годам. Однако предполагать мало. В случае подобных заявлений требуются определенные разъяснения относительно того, как был рассчитан этот показатель. Между тем было всего лишь объявлено о воодушевляющем росте. В любом случае после мирового экономического кризиса экономика Армении еще не “сталкивалась” с таким ростом ВВП. Отметим, что, согласно Национальной статистической службе, в 2015 г. показатель экономического роста Армении составил 3%, в 2014-ом – 3,5%. Напомним, что Армения официально присоединилась к Евразийскому экономическому союзу в январе 2015 г.
Другое примечательное заявление сделал Серж Саргсян. “С удовольствием хочу констатировать, что, несмотря на региональные и глобальные проблемы в экономике, за шесть месяцев наш товарооборот вырос на 12 процентов, а армянский экспорт в Россию увеличился почти на 90 процентов и достиг фактически исторического максимума за полугодие. Это, конечно, и благодаря тем возможностям, которые предоставляет нам ЕАЭС. Конечно, это очень хорошо”,- отметил президент РА.
Перед тем, как коснуться показателей этого года, вспомним картину по годам. Согласно официальной статистике, в 2015 г. товарооборот Армения-Россия сократи лся на 18%, при этом экспорт из Армении в Россию – на 26.7%, что было обусловлено ослаблением российской экономики и рубля. Снижение этого показателя было зафиксировано в первый же год официального членства Армении в ЕАЭС. В то же время данные показывают, что в 2015-ом объем экспорта из РА в РФ был меньше, чем за предыдущие три года.
Торговля РА-РФ в 2011-2015 гг. (млн долларов США)
Экспорт из РА в РФ
Импорт из РФ в РА
Данные НСС РА
В первом полугодии этого года объем экспорта из РА в РФ вырос на 87.4%. Однако в первом полугодии прошлого года по сравнению с тем же периодом 2014 г. был зафиксирован значительный спад, что, по уточненным данным НСС, составило около 35%. То есть в указанном году рост оказался столь заметен из-за того, что сравнение было проведено с резко сократившимся показателем прошлого года. В действительности были восстановлены объемы 2014 г.и только потом зарегистрирован рост, который в случае сравнения показателей этого года и первого полугодия 2014 г. составляет отнюдь не 90%, а почти 25%.
И президент РФ, и президент РА подчеркнули, что положительные результаты зарегистрированы после членства Армении в ЕАЭС. Однако здесь напрашивается один важный вопрос: на основе чего были представлены эти данные? А может, если б Армения не вступила в ЕАЭС, показатели были бы более высокими? А если нет? Если бы экономика РА пострадала, то каким был бы ущерб? На сегодняшний день  серьезных исследований на эту тему мы не встречали. И здесь возникает другой важный вопрос: почему нужно доверять этим заявлениям?