46 տուժած ոստիկաններից որևէ մեկը չէր ներկայացել դատարան
Հուլիսի 20-ին Խորենացի փողոցում տուժած 46 ոստիկաններից և ոչ մեկն այսօր չէր ներկայացել դատական նիստին:
«Երևի հիմա էլ ընկած տուժող են փնտրում, չեն գտնում»,- ասացին երեք մեղադրյալ երիտասարդների հարազատները՝ լսելով Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների առաջին ատյանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշումը՝ գործը Կենտրոն և Նորք-Մարաշ դատարան ուղարկելու մասին:
«Մի երկու շաբաթ էլ կպահանջվի, որ Կենտրոնի դատարանում նիստ նշանակեն, իսկ մեր երեխաները շարունակում են կալանքի տակ մնալ»,- ասացին մեղադրյալների բարեկամները:
Գործի քննությունը տեղափոխվեց Կենտրոնի դատարան, քանի որ դատավորը ստացել էր Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի գրությունն այն մասին, որ Խորենացի և Քրիստափոր փողոցների խաչմերուկի հատվածը Կենտրոն վարչական դատարանի վարչական տարածքում է: Թեպետ դատախազը նշեց, որ միևնույնն է տարածքը սպասարկում են Էրեբունու իրավապահները, իսկ պաշտպանները կարծիք հայտնեցին, որ իրենց պաշտպանյալները անհարկի ևս մի քանի շաբաթ կալանքի տակ են մնալու, այդուհանդերձ գործի քննությունը տեղափոխվեց:
Հիշեցնենք, որ ըստ մեղադրանքի` երեք երիտասարդներ՝ Սոսո Մարգարյանը, Գագիկ Միքայելյանը և Արսեն Մկրտումնյանը հուլիսի 20-ին Խորենացի փողոցում տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ կատարել են զանգվածային անկարգություններ, վնասել 46 ոստիկանի ու պատճառել ավելի քան 9 մլն դրամի գույքային վնաս: Երեքն էլ մեղադրվում են ՔՕ 225 հոդվածի 2–րդ մասով՝ զանգվածային անկարգությունների կատարում, որի համար նախատեսված է 3-8 տարվա ազատազրկում: Երիտասարդներն արդեն երկու ամսից ավելի գտնվում են կալանքի տակ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում:
Պատմության ուսուցիչը՝ բանտում
Մեղադրյալներից Գագիկ Միքայելյանի պաշտպան Արայիկ Զալյանը նշեց, որ նախաքննական մարմինը մի տեսանյութ է ներկայացրել լրատվամիջոցներից, որտեղ երևում է, որ իր պաշտպանյալը ինչ-որ իր է նետում. «Բայց 46-ից և որևէ մեկը չկա, որ պարզված լինի, թե տուժել է իմ պաշտպանյալի գործողության հետևանքով: Քար նետելը քրեական հանցագործություն չի, թե չունենք պարզված հանգամանք՝ ինչ վնաս է հասցվել կոնկրետ անձի»,- ասաց պաշտպանը:
Գագիկ Միքայելյանի մայր Անահիտ Պողոսյանը պատմեց, որ որդին 32 տարեկան է, ամուսնացած է, ունի մեկ աղջիկ, շուտով կդառնա 2 տարեկան, մանկավարժ է. 142 ավագ դպրոցում աշխատում է որպես պատմության ուսուցիչ, աշխատել է նաև ԳԱԱ պատմության ինստիտուտում: Ապրիլյան դեպքերին որպես կամավոր մեկնել է, Ջեբրայիլում է եղել. «Նորմալ քաղաքացիներին բանտարկում են, հանցագործներին թողնում դրսում: Իշխանությանը ստրկամիտ քաղաքացիներ են պետք, որ հեշտ կառավարեն, իսկ իմ տղայի պես ազնիվ, խելացի մարդիկ բանտում լինեն»,- ասում է Գագիկի մայրը:
Տիկին Անահիտը պատմում է, որ տղային ծանոթ մարդու միջոցով են տնից հանել տարել. «Էլ մենք իրեն չենք տեսել, սկզբում ասել են մի 2 ժամից կթողնենք, հետո 2 օրից ու էդպես մինչ օրս»: Մայրն ասում է, որ ցույցի ժամանակ որդին ևս վնասվածք է ստացել, սակայն որևէ քննություն չի գնացել այդ մասով, որդին տուժող չի ճանաչվել:
Իսկ հիմա ասում է, որ ուտելիք են տանում բանտ. «ու վերջ, ոչ տեսնում ենք, ոչ զրուցում ենք, միայն փաստաբանների միջոցով»:
Իշխան Մարգարյան. «Տուժողը իմ որդին է ու մեր ընտանիքը»
23-ամյա Սոսո Մարգարյանն ինքն է տուժել հուլիսի 20-ին, վնասվել է ոտքը: Նրա հայրը՝ Իշխան Մարգարյանն ասում է, որ մի բեկորն ինքնըստինքյան դուրս է եկել, մյուսը դեռ ոտքի մեջ է, որ որդին բժշկական օգնություն մինչ օրս չի ստացել:
Մարգարյանների ընտանիքը որևէ ակնկալիք դատարանից չունի, ավելին՝ պարոն Իշխանի կարծիքով, Հայստանում արդարադատություն չկա, սպասում են հրահանգի:
Երկու ամսից ավելի անազատության մեջ գտնվող Սոսո Մարգարյանն ավարտել է Հայ-ռուսական Սլավոնական համալսարանը, այժմ սովորում է Բժշկական համալսարանում, սպորտով է զբաղվում, ճապոներեն ուսումնասիրում:
Տուժողների ու մեղադրյալների տեղերը փոխված են
Այս գործով Արսեն Մկրտումյանի բազմազավակ ընտանիքը գտնում է, որ տուժողների ու մեղադրյալների տեղեր փոխված են:
«Մենք 70 օր սթրեսի մեջ ենք, վիճակն էլ դատարանում տեսանք՝ նիհարած»,- ասացին Արսենի եղբայրները,- մենք ենք «Նուբարաշեն» ուտելիք տանում. խոզի կեր են տալիս, ով չգիտի, որ բանտի սնունդը ուտելու չի»:
Նրանք պատմեցին, որ 2 օր փնտրել են Արսենին որպես անհայտ կորած, իրենց չեն զգուշացրել իրավապահները, որ Արսենը ՁՊՎ-ում է:
Լևոն Մկրտումյանը՝ Արսեն Մկրտումյանի հայրն ասաց, որ տան խուզարկությունը իրականացվել է առանց դատարանի որոշման. «Մի հարևան բերեցին, թե տես շորերը տանում ենք»:
Արսեն Մկրտումյանի հայրը պատմեց, որ որդին դասակի հրամանատար է եղել, երկու տարի առաջ է զորացրվել, գերազանց ծառայանության համար պարգևատրվել է:
Արսեն Մկրտումյանի պաշտպան Արա Կարագյոզյանը տեղեկացրեց, որ վաղը գրավի միջնորդություն է ներկայացնելու Կենտրոնի դատարան:

Никто из 46 потерпевших полицейских в суд не явился
Никто из 46 полицейских, потерпевших во время событий 20 июля на улице Хоренаци, не явился на сегодняшнее судебное заседание.
“Наверное, до сих пор ищут потерпевших и не находят”,- с усмешкой заметили родственники трех обвиняемых молодых людей после того, как судья суда первой инстанции административных округов Эребуни и Нубарашен огласил решенияе о направлении дела в суд административных округов Кентрон и Норк-Мараш.
“Недели две еще потребуются, чтобы суд Кентрона назначил заседание, а наши дети продолжают оставаться под арестом”,- сказали родственники.
Перевод уголовного дела в суд округов Кентрон и Норк-Мараш обусловлен тем, что прекресток улиц Хоренаци и Христофора находится на его административной территории.
Напомним, что, согласно обвинению, трое молодых людей – Сосо Маркарян, Гагик Микаелян и Арсен Мкртумян – во время акции протеста 20 июля на улице Хоренаци причинили 46 полицейским имущественный ущерб на сумму свыше 9 млн драмов. Всем троим выдвинуто обвинение по ч.2 ст.225 УК РА – участие в массовых беспорядках, что предусматривает лишение свободы сроком от 3 до 8 лет. Молодые люди уже более двух месяцев находятся в тюрьме “Нубарашен”.
Учитель истории – в тюрьме
Защитник обвиняемого Гагика Микаеляна Араик Залян отметил, что орган предварительного следствия представил снятый одним из СМИ видеоматериал, в котором видно, что его подзащитный кидает какой-то предмет. “Однако до сих пор не установлено, что кто-то из 46-ти (полицейских) пострадал от действий моего подзащитного. Кидание камня не является уголовным преступлением, если не установлено, какой ущерб причинен конкретному лицу”,- отметил защитник.
Гагику Микаеляну 32 года. Его мать, Анаит Погосян, рассказала, что у сына есть дочь, которой скоро исполнится два года, он учитель, преподает историю в142-ой школе, работал также в Институте истории НАН. Во время апрельских событий Гагик отправился добровольцем (в Карабах), был вДжебраиле. “Нормальных граждан арестовывают, а преступников оставляют на свободе. Властям нужны раболепные граждане, которыми легко управлять, а такие честные и умные люди, как мой сын, должны находиться в тюрьме”,- сказала мать Гагика.
Она рассказала, что сына заставили выйти из дома с помощью знакомого. “Больше мы его не видели. Сперва сказали, что его отпустят через два часа, потом через два дня, и так до сих пор”. Во время акций протеста Гагик получил телесное повреждение, однако следствие по этой части не проводилось, его не признали потерпевшим.
Сейчас родные приносят в тюрьму передачи для Гагика, но видеть его или беседовать с ним не могут. Общение осуществляется через адвоката.
Ишхан Маркарян: “Потерпевшие – мой сын и наша семья”
23-летний Сосо Маркарян пострадал во время событий 20 июля, получил травму ноги. По словам его отца, Ишхана Маркаряна, один осколок вышел самостоятельно, второй все еще остается в ноге, однако сыну до сих пор не оказана медицинская помощь.
Семья Маркарянов никаких ожиданий от суда не имеет. Более того, Ишхан считает, что в Армении нет правосудия, все делается по указаниям.
Сосо Маркарян, который больше двух месяцев находится под арестом, окончил Армяно-Российский (Славянский) университет, сейчас учится в медицинском университете, занимается спортом, изучает японский.
Потерпевших и обвиняемых поменяли местами
Семья проходящего по данному делу Арсена Мкртумяна считает, что потерпевшних и обвиняемых поменяли местами. “Уже 70 дней мы находимся в стрессовой ситуации, особенно когда увидели в суде, как он похудел,- сказали братья Арсена. – Мы приносим в “Нубарашен” еду, так как там кормят отбросами. Все знают, что тюремную пищу есть невозможно”.
По словам братьев, они два дня искали Арсена как без вести пропавшего. Правоохранители не предупредили родных , что Арсен находится в изоляторе временного содержания.
Отец Арсена Левон Мкртумян рассказал, что обыск в доме проводился без санкции суда. “Привели соседа и сказали: смотри, мы забираем одежду”.
По словам Левона, сын был командиром взвода, два года назад демобилизовался, имеет награду за отличную службу.
Защитник Арсена Мкртумяна Ара Карагезян завтра должен представить в суд ходатайство об освобождении своего подзащитного под залог.