«Ֆիրդուսի» շուկայի տաղավարների ապամոնտաժումը շարունակվում է (տեսանյութ)
«Ֆիրդուսի» շուկայի տաղավարները վաղ առավոտից ապամոնտաժվում են։ Վաճառականների փոխանցմամբ՝ տաղավարների ապամոտնաժումը սկսվել է այսօր 06։00-ից, առանց իրենց զգուշացնելու։
Այս պահին շուկայում հսկողություն են իրականացնում քաղաքապետարանի աշխատակիցներն ու ոստիկանները, իսկ նրանց հսկողությամբ աշխատում է շինմոնտաժող տեխնիկան։ Վաճառականներն ասում են, որ առավոտյան քաղաքապետարանի աշխատակիցները խոստացել էին թույլատրել առևտուր անել տաղավարների ներսում, միայն հավաքել դրանց դիմաց դրված սեղանները, ապա ժամեր անց հայտնել, որ պետք է հավաքվի ողջ ապրանքը, քանի որ շուկան ամբողջովին է ապամոնտաժվում։
Գայանե Կիրակոսյանը, արդեն 15 տարի է, «Ֆիրդուսի» շուկայում առևտրով է զբաղվում։ Ասում է՝ մեկ ամիս առաջ տեղեկացրել են, որ պետք է տարածքն ազատեն, բայց իրենք դիմել էին Տարոն Մարգարյանին՝ ժամանակ խնդրելով՝ ունեցած ապրանքը սպառելու համար. «Սենց բան չեն անում։ Գողեգող գան, մտնեն պալատկեքը, կտրե՞ն, քանդե՞ն, թափե՞ն։ Էս ի՞նչ ա»։
Ընդվզող առևտրականներին ամենից շատ մտահոգում է ունեցած վարկերը։ Ասում են՝ այս օրերին չեն աշխատելու, ունեն կուտակած վարկեր, որոնք մարելու այլ աղբյուր չունեն։ Քաղաքապետից մինչ սեպտեմբեր կամ տարվա վերջ ժամանակ էին խնդրել՝ ունեցած ապրանքը վաճառելու համար, սակայն այսօր առավոտյան, առանց իրենց տեղեկացնելու, քաղաքապետարանի աշխատակիցները սկսվել են ապամոնտաժման աշխատանքները։
Շուկայի վաճառականները այլ առևտրի կենտրոն տեղափոխվել չեն ցանկանում։ Ինչպես նրանցից ոմանք պարզաբանեցին՝ այս շուկայի պայմանները հարմար են, տեղի վճարը մատչելի, խիստ պայմաններ սահմանված չեն։
Ասում են՝ քաղաքապետարանից առաջարկել են այլ տոնավաճառներ տեղափոխվել, սակայն չեն համաձայնել, քանի որ վարձավճարները բարձր են, և աշխատանքային պայմանները ոչ ցանկալի։ «Յոթ տարի է՝ էստեղ աշխատում էի, օրվա հացի փող վաստակում։ Սենց բան կարելի ա։ Հե՞չ չնստեն ժողովրդի հետ խոսեն։ Առավոտ ասեցին՝ երկու ժամից նորից կանգնելու եք, բայց տեսաք՝ ինչ արեցին։ Գաղտնի որոշեցին, էտ ա՝ ինչ ուզեցին, արեցին։ Փողոցային առևտուր ա, վերջ առևտրին։ Բա՞ էսքան մարդիկ, անգործ մնա՞ն, օրվա հացի փող չստանա՞ն, ոն՞ց պիտի լինի, մտածե՞լ են»,- հարցնում է Սվետլաննա Սուլթանյանը։
Վաճառականը չգիտի՝ վաղն ինչ է անելու, ոնց է վաճառելու ունեցած այդքան ապրանքը, աշխատելու է, թե ոչ։
Հավաքված առևտրականները քննարկում էին վաղվա անելիքները։ Ոմանք ասում էին, որ պետք է գնան նախագահի մոտ, ոմանք առաջարկում էին վարչապետի հետ հանդիպում պահանջել, ոմանք էլ քաղաքապետին մեղադրում էին՝ իրենցից ձայներ ստանալու, սակայն հիասթափեցնելու մեջ։

Продолжается демонтаж павильонов на вещевом рынке “Фирдуси”
С раннего утра на ереванском вещевом рынке “Фирдуси” начались работы по демонтажу павильонов. По словам торговцев, демонтаж начался сегодня в 06։00, без предварительного предупреждения.
На данный момент на месте находятся сотрудники мэрии и полицейские, которые контролируют работы. Торговцы рассказали, что утром представители мэрии пообещали разрешить им торговать в павильонах и убрать только поставленные за их пределами столики, однако через несколько часов они заявили, что необходимо собрать все товары, так как рынок демонтируется полностью.
Гаяне Киракосян торгует на вещевом рынке “Фирдуси” уже 15 лет. Месяц назад торговцев предупредили о том, что нужно освободить эту территорию. Они обратились к мэру столицы Тарону Маркаряну с просьбой предоставить им время для реализации оставшихся товаров. “Так не поступают. Незаметно прокрались и начали рушить наши палатки. Что за безобразие!” – жаловалась Гаяне.
Возмущенных торговцев больше всего волнуют взятые ими кредиты. Они говорят, что в эти дни не смогут работать, а другого источника получения средств на погашение кредитов у них нет. Торговцы попросили мэра дать время до конца сентября, чтобы они смогли реализовать товар, но сегодня утром сотрудники мэрии без всякого предупреждения приступили к демонтажу павильонов и палаток.
Работники ярмарки “Фирдуси” не хотят перебираться в другие торговые центры, отмечая, что условия на этом рынке их устраивают, аренда невысокая, строгих требований нет.
Предложение мэрии перебраться на другие вещевые ярмарки  торговцы отклонили, сославшись на высокую аренднуют плату и неприемлемые условия работы. “Я проработала здесь семь лет, зарабатывала лишь на кусок хлеба. Разве можно так поступать, почему не поговорили с людьми. Утром нам сказали, что через два часа мы может начать торговать, но посмотрите, что они сделали. Столько людей останется без работы, без средств к существованию. Они подумали о том, что с нами будет?” – возмущалась Светлана Султанян.
Женщина не знала, что ей делать с оставшимся товаром, сможет она найти работу или нет.
Собравшиеся торговцы обсуждали свои дальнейшие действия. Кто-то предложил пойти к президенту, кто-то настаивал на встрече с премьер-министром, кто-то обвинял мэра в том, что тот получил их голоса, но разочаровал своих избирателей.