«Հետքի» նախաձեռնությունն իր առաջին պտուղները տվեց
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում «Հետքի» կազմակերպած «Օգնենք Թլիկի դպրոցին» նախաձեռնությունը մեծ արձագանք ստացավ մեր ընթերցողների կողմից:
Նոյեմբերին հրապարակած հոդվածում պատմել էինք հայ-թուրքական սահմանին՝ Ախուրյանի ափին գտնվող Թլիկ եզդիաբնակ գյուղի՝ 23 աշակերտ ունեցող հիմնական դպրոցի դժվարությունների մասին, այն է՝ գույքի մաշվածություն, մեթոդական նյութերի խիստ կարիք: Աշակերտներն ինֆորմատիկա սովորում էին ընդամենը մեկ համակարգչով, չունեին քարտեզներ, գլոբուս, գեղարվեստական գրականության խիստ պակաս կար, եթե չասենք, որ դպրոցն ընդհանրապես գրադարան չունի: Թլիկի համայնքային գրադարանն էլ շուրջ 8 տարի չի գործում. այսօր իմացանք, որ այնտեղ գրականությունը հիմնականում խորհրդային տարիների է:
Դեռ անցյալ տարվա դեկտեմբերին անդրադարձել էինք նաեւ դպրոցի շենքային պայմաններին: Հատկապես վերանորոգման հրատապ կարիք ունի կրթական հաստատության հատակը. տախտակները ճոճվում են, տեղ-տեղ նույնիսկ անցքեր են գոյացել:
Նոյեմբերի 29-ից մինչեւ դեկտեմբերի 20-ը «Հետքի» խմբագրությունը բազմաթիվ նվերներ ստացավ. մեծաքանակ ու բազմաժանր գրականություն տարբեր ընթերցողներից, քարտեզներ, ատլասներ ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետից, ՏՏ ոլորտի մասնագետները 2 համակարգիչ նվիրեցին դպրոցականներին (մեկն էլ տրամադրեցինք կարիքավոր ընտանիքներից մեկին), ֆիզիկապես ու բարոյապես մաշված գլոբուսն էլ այսուհետ կփոխարինվի նորով:
Տնօրեն Վահագն Մարտոյանի հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք, որ տնտեսական սենյակը միասնական ուժերով կահավորելու ենք ու վերածենք յուրօրինակ անկյունի:
Այստեղ կտեղադրվեն համակարգիչները, գրքերը կդասավորենք ձեռք բերվելիք գրապահարաններում, այսինքն՝ դպրոցը կունենա իր գրապահոցը, դասասենյակը կզարդարեն նաեւ քարտեզները: Վ. Մարտոյանը խոստացավ լուծել դասասենյակի ջեռուցման հարցը եւ վերանորոգել հատակը:
Նշենք, որ այս պահին էլ համակարգիչներ ու դպրոցական գույք նվիրելու պատրաստակամություն հայտնած ընթերցողներ ունենք, որոնց օգնությունն իսկապես տեղին կլինի:
Դպրոցի տնօրենը, ուսուցիչներն ու աշակերտները, որոնք պատրաստվում են վաղվա ամանորյա հանդեսին, շնորհակալություն հայտնեցին նվիրատուներին՝ աջակցության եւ նվերների համար:
Նրանց կհանդիպենք արդեն գալիք տարի՝ նոր դասասենյակի կահավորումն ամբողջությամբ ավարտին հասցնելու նպատակով:

Инициатива Hetq.am дала первые плоды
Организованная Hetq.am в Фейсбуке инициатива “Поможем школе Тлика” нашла широкий отклик у наших читателей.
В опубликованной в ноябре статье мы рассказали о трудностях основной школы в населенном езидами селе Тлик, которое находится на берегу реки Ахурян. Речь шла об изношенности школьного инвентаря, нехватке методических пособий. Информатику ученики проходят на одном компьютере. В школе нет карт, глобуса, не хватает художественной литературы, если не сказать, что библиотеки нет вообще. Сельская библиотека не действует уже восемь лет, а сегодня мы узнали, что там имеется только литература советского периода.
Еще в декабре прошлого года мы рассказали, в каких условиях учатся тликские школьники. В частности, в срочном ремонте нуждается пол школьного здания.
С 29 ноября по 20 декабря в редакцию Hetq.am стали поступать многочисленные подарки: наши читатели принесли разножанровую литературу, студенты факультета журналистики Ереванского государственного университета подарили карты и атласы, специалисты ИТ-сферы – 2 компьютера (еще один компьютер получила в подарок одна из нуждающихся семей), а физически и морально изношенный глобус уже заменен новым.
С директором школы Ваагном Мартояном мы договорились совместными силами обустроить один из классов.
Установим здесь компьютеры, приборетем книжные шкафы, где расставим книги, развесим в классе карты. В.Мартоян пообещал решить вопрос отопления класса и ремонта пола.
Отметим, что уже нашлись читатели, которые выразили готовность подарить компьютеры и школьный инвентарь. Их помощь действительно будет очень кстати.
Директор, учителя и учащиеся тликской школы, которые сейчас заняты подготовкой к завтрашнему новогоднему празднику, выразили всем благодарность за помощь и подарки.