Հայաստան ստարտափ ակադեմիայի 3-րդ շրջանի ամփոփումը
Հունվարի 19-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում Հայաստան ստարտափ ակադեմիայի 12 շրջանավարտները ներկայացրին իրենց ստարտափները։
Հայաստան Ստարտափ Ակադեմիան (ՀՍԱ) 12 շաբաթանոց նախաաքսելերացիոն ծրագիր է, որի նպատակն է անհրաժեշտ գիտելիքի և փորձի շնորհիվ զարգացնել Հայաստան ստարտափ էկոհամակարգն ու ստեղծել մի միջավայր, որտեղ առաջ կգան համաշխարհային մակարդակով ասելիք ունեցող տեխնոլոգիական ստարտափներ։
Հայաստան ստարտափ ակադեմիան Catalyst հիմնադրամի նախաձեռնություններից է, որն իրականացվում է Եվրոպական Միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (BMZ) կողմից համաֆինանսավորվող և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) աջակցությամբ իրականացվող «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (SMEDA) ծրագրի շրջանակում։
Հայաստան ստարտափ ակադեմիայի 3 շրջաններին մասնակցել են 52 ստարտափ և 121 ձեռներեց։ Վերջիններս մասնակցել են ավելի քան 400 անհատական հանդիպումների, 117 դասընթացի ու սեմինարի, որոնք վարել են 60-ից ավելի մասնագետներ և մենթորներ աշխարհի տարբեր ծայրերից՝ Ավստրալիայից մինչև Սիլիկոնյան հովիտ։
Արդյունքում՝ նոր փորձ են ձեռք բերել ինչ-որ ժամանակ արդեն իսկ գործունեություն ծավալած 13 ստարտափներ, հիմնադրվել են 28 նոր ընկերություններ, որոնցից 25-ը մինչև հիմա ակտիվ գործում են։
Ակադեմիայի 3-րդ շրջանին մասնակցության հայտ է ներկայացրել 40 ստարտափ, ընտրվել է 17-ը, ավարտել է 12-ը։ Այս շրջանի մասնակից ստարտափներից 4-ը կմասնակցեն Սիլիկոնյան հովտում կայանալիք մեկշաբաթյա ծրագրի։ 12 ստարտափներն են՝ IMPEL-H1 Heart Monitoring System, Illuria security, Risksensor, Robin by Expper Technologies, EasyDMARC, RetentionForce, AnteoHealth, Puzl, Petto, DoHirus, Cryptondx, Altered Silicon։
IMPEL-H1 Heart Monitoring System-ն ալգորիթմների համակարգ է, որը թույլ է տալիս հետևել սրտանոթային համակարգի աշխատանքին և բացահայտել խնդիրները 99 % ճշգրտությամբ։
Robin by Expper Technologies-ը հաճախորդներին սպասարկող Ռոբոտ է, որը արհեստական բանականության միջոցով կարող է զրուցել հաճախորդների հետ, պատասխանել նրանց հուզող հարցերին։
Risksensor-ն արհեստական բանականության օգտագործմամբ ստեղծված ֆինանսական ռիսկի կառավարման գործիքակազմ է։ Այն նախատեսված է սպեկուլյատիվ եկամուտ վաստակող անհատ թրեյդերի համար։
EasyDMARC-ն էլեկտրոնային նամակագրական համակարգի անվտանգությունն ապահովող համալիր լուծում է։ Այն թույլ է տալիս, որ կոնկրետ բրենդի, ընկերության անունից նամակներ ուղարկեն միայն ղեկավարության կողմից իրավասու մարդիկ, կազմակերպություններն ու ծառայությունները։
Puzl-ն ապրանքները դասակարգող ռոբոտների համար նախատեսված արհեստական բանականության հարթակ է՝ հիմնված ամպային համակարգերի վրա։
RetentionForce-ը մարքեթինգային ավտոմատացման և հաճախորդների սպասարկման գործիքակազմ է գեղեցկության սրահների համար:
Illuria security-ին տեղեկատվական անվտանգությունն ապահովող ավտոմատացված համակարգ է, որը թույլ է տալիս բացահայտել և չեզոքացնել կիբեր-հարձակումները։
AnteoHealth-ը առողջապահական թվային հարթակ է, որն օգնում է վիրտուալ կապ հաստատել լավագույն բուժմասնագետների հետ հաշված րոպեների ընթացքում եւ ստանալ բուժման ծրագիր՝ բջջային հավելվածի միջոցով:
Petto-ն սարք և համակարգ է, որը արհեստական բանականության շնորհիվ կապ է ստեղծում մարդու և իր բույսի միջև՝ թույլ տալով հաղորդագրություն գրել միմյանց բջջային հավելվածի միջոցով։
DoHirus-ը հարթակ է, որը թույլ է տալիս անհատներին հրապարակել կարճաժամկետ աշխատանքներ, և աշխատանք փնտրողներին գումար վաստակել՝ կատարելով ներկայացված աշխատանքները։
Cryptondx-ը հարթակ է, որը տրամադրում է ամբողջական տեղեկատվություն կրիպտոարժույթների և կրիպտոշուկաների մասին։
Altered Silicon՝ երբ գերհամակարգիչները համադրվում են կրիպտոմայնինգի հետ: Altered Silicon-ը առաջարկում է HPC վարձակալություն, որոնք իրականացնում են մայնինգ HW ակսելերատորների ազատ եղած ժամանակ՝ շնորհիվ յուրահատուկ կերպով ստացված IP-ների: Արդյունքում` թանկարժեք HW ակսելերատորները գեներացնում են եկամուտ ամեն օր՝ քսանչորս ժամ շարունակ։

Armenia Startup Academy Graduates: From Healthcare Services to Email Security
On January 19, the twelve graduates of the Armenia Startup Academy presented their startups at the American University of Armenia.
The Armenia Startup Academy is a 12-week pre-acceleration program aimed at developing Armenia's startup ecosystem and creating an environment for world-class tech startups.
The Academy is one of the initiatives of the Catalyst Foundation created by SmartGateVC's founders. It is implemented within the framework of the SMEDA program funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and supported by the German Federal Enterprise for International Cooperation (GIZ).
52 start-ups and 121 entrepreneurs participated in the three cycles of the Armenia Startup Academy, having more than 400 individual meetings, 117 training sessions and workshops conducted by over 60 professionals and mentors from all over the world - from Australia to Silicon Valley.
As a result, thirteen startups have gained greater experience and 28 new companies have been established, of which 25 are still active.
40 startups applied to participate in the third cycle of the Academy, 17 were selected, and 12 have graduated from it.
Four of the participants will take part in a one-week program to be held in Silicon Valley. The 12 startups are IMPEL-H1 Heart Monitoring System, Illuria security, Risksensor, Robin by Expper Technologies, EasyDMARC, RetentionForce, Anteo Health, Puzl, Petto, DoHirus, Cryptondx, Altered Silicon.
IMPEL-H1 Heart Monitoring System is a system of algorithms that allows one to monitor their cardiovascular system and detect problems with 99% accuracy.
Robin by Expper Technologies is a robot serving customers. It replies to customers’ questions via artificial intelligence.
Risksensor is a financial risk management toolkit that uses artificial intelligence. It is designed for individual traders.
EasyDMARC is a comprehensive solution for email system security. It allows only authorized people, organizations and services to send emails on behalf of a specific brand or organization.
Puzl is an artificial intelligence platform based on cloud computing, designed for robots that classify products.
RetentionForce is a marketing automation and customer service tool for beauty salons.
Illuria security is an automated system for information security that discovers and neutralizes cyber-attacks.
Anteo Health is a healthcare virtual platform that helps one connect with the best medical professionals in a few minutes and get a treatment plan through a mobile app.
Petto is a system that allows users to communicate with a plant via artificial intelligence, by writing messages to each other via a mobile app.
DoHirus is a platform that allows individuals to publish short-term jobs, while others earn money doing that work.
Cryptondx is a platform that provides full information about crypto-currencies and crypto-markets.
Altered Silicon combines the economics of mining with the lucrative revenue generation of Compute-as-a-Service by renting out high-tech servers that enable data acceleration. As a result, the servers generate income 24/7.