Նիկոլ Փաշինյանը և ԱԶԲ նախագահը պայմանավորվել են ընդլայնել համագործակցության ոլորտները
Դավոսում կայացել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ասիական զարգացման բանկի նախագահ Տակեհիկո Նակաոյի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանում ԱԶԲ-ի աջակցությամբ իրականացվող մի շարք ծրագրերի ընթացքը, այդ թվում՝ ճանապարհաշինության, մասնավորապես, Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման, ենթակառուցվածքների զարգացման, սեյսմիկ անվտանգության բարելավման և այլ բնագավառներում:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ՀՀ կառավարության և ԱԶԲ-ի միջև սերտ համագործակցությունն ու ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը, զրուցակցին ներկայացրել ՀՀ տնտեսության մեջ տեղի ունեցող դրական զարգացումները: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ ՀՀ կառավարությունը վճռական է բարեփոխումների իրականացման և մեր երկրում տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելու հարցում:
Կողմերը քննարկել են նաև ԱԶԲ-ի կողմից մեր երկրի փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ուղղությամբ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
ԱԶԲ նախագահը նշել է, որ պատրաստ են ՀՀ կառավարության հետ քննարկել ծրագրերի ընդլայնման և ավելի մեծ ծավալով նախագծերի կյանքի կոչման հնարավորությունները, որոնք կընդգրկեն նոր ոլորտներ:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan today met with Asian Development Bank (ADB) President Takehiko Nakao on the sidelines of the 2019 World Economic Forum in Davos, Switzerland.
The two, according to an Armenian government press release, discussed ADB projects in Armenia, including construction of roads and in particular, the construction of the North-South Highway, infrastructure development, and seismic safety.
“Hailing the close ties of cooperation between the Armenian government and the ADB, Pashinyan provided details of those positive developments taking place in Armenia’s economy. The head of the Armenian government underscored that his government is firmly determined to implement drastic reforms and carry out an economic revolution in our country,” the press release reads.
The sides also discussed issues related to ADB-supported projects for the development of small and medium-sized businesses in Armenia.  Nakao said that the ADB is prepared to discuss the means of implementing ever larger projects, covering new spheres, with the Armenian government.