Ուսուցում ոչ մայրենի լեզվով. եզդիների կրթությունը Հայաստանում
Արագածոտնի մարզի Կանիաշիր գյուղի հիմնական դպրոցի 7-րդ դասարանում է սովորում ազգությամբ եզդի Էդգար Շամոյանը։ Սիրում է դպրոցը, չնայած ասում է՝ լավ չի սովորում, իսկ բարձրագույն կրթություն ստանալու մասին դեռ չի մտածում։
Էդգարը պատմում է, որ դասերից հետո սիրում է ֆուտբոլ կամ չլիկ-դաստա խաղալ։ Նա ունի երկու դասընկեր:
Կանիաշիր կամ Սանյառ գյուղն ամբողջովին եզդիաբնակ է։ Մեկհարկանի դպրոցը գյուղի ծայրամասում է՝ մաշված ազբեստե տանիքով, ժանգոտված ցանկապատով։ Հիմնադրվել է 1983թ.-ին, ըստ տնօրեն Անահիտ Բոյաջյանի ՝ շինությունը նախատեսված չի եղել դպրոցի համար, սակայն հետագայում հարմարեցվել է։
Դպրոցում դասաժամերն անցկացվում են երկկոմպլեկտ համակարգով, այսինքն՝ երկու դասարանների աշակերտներ նույն դասասենյակում են դասն անցկացնում:
28 աշակերտ ունեցող դպրոցի բոլոր ուսուցիչները հայ են, բացառությամբ մեկի՝ եզդիերենի ուսուցիչ Ազիզ Բուբոյանի։ Տնօրենի պնդմամբ՝ ուսուցչի թափուր տեղերի համար եզդի մասնագետներ չեն դիմում, աշակերտներն էլ ցանկություն չեն հայտնում ուսուցչի մասնագիտություն ձեռք բերել:
Ազիզ Բուբոյանն արդեն 5 տարի է՝ եզդիերեն է դասավանդում, մասնագետ չէ, սակայն մանկավարժի որակավորում ունի, Գիտությունների ազգային ակադեմիայում ամեն տարի վերապատրաստման դասընթացների է մասնակցում, քանի որ Հայաստանի բուհերում ազգային փոքրամասնությունների համար մասնագիտացված կրթության ծրագրեր չկան։
Մինչեւ դպրոց գնալը եզդի երեխաները հայերեն չեն հաղորդակցվում, մինչդեռ առաջին դասարանում իրենց մայրենին սովորելու փոխարեն հայերեն այբուբենն են անցնում, իսկ եզդիերենը սկսում են սովորել երկրորդ դասարանից։
Մեկ դասագրքում տարբեր առարկաներ են՝ պատմություն, գրականություն, կրոնի պատմություն։
Էդգար Շամոյանի մայրը՝ տիկին Խազալը, չի դժգոհում, ասում է՝ եթե հայերի մեջ են մնում, պիտի համակերպվեն ու ապրեն հայերի նման։ «Երեխեքը, որ նոր էին դպրոց գնում, դժվար էր, հայերեն չէին հասկանում, բայց տառերը սովորում էին, մենք հետները նստում էինք, որ սովորեն»։
Հիմա Էդգարն ու իր դասընկերները կարողանում են հայերեն եւ եզդիերեն վարժ կարդալ, թեեւ եզդիերեն պատմությունները երբեմն հայերեն դժվարությամբ են շարադրում։
Կանիաշիրի եզդիները քրիստոնյա չեն, բայց կրթական ծրագրով պարտադիր անցնում են «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան։ Անահիտ Բոյաջյանի պնդմամբ՝ ոչինչ հնարավոր չէ փոխել, քանի որ դպրոցը հայկական է, իսկ առարկաները պարտադիր են բոլորի համար։ Կանիաշիրի նման Ալագյազ խոշորացված համայնքի ինը բնակավայրերում «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկայի ուսուցումը պարտադիր է։
Դպրոցի աշակերտ Շիրազ Եմիշյանի հայրը՝ Մուրադ Եմիշյանը, կարծում է, որ դպրոցում պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնեն, որ սովորողը մտածի կրթության մասին եւ շահագրգռված լինի ուսումը շարունակելու։ Ծնողը դժգոհում է կրթության համակարգից, կարծում է՝ ամեն ինչ թողնում են երեխայի ցանկության վրա. «Համակարգը թույլ չի տալիս ցածր գնահատականներ դնել, նույն դասարանում երեխային թողնել։ Երեխան գիտի՝ ոնց էլ սովորի, դպրոցն ավարտելու է»,- նշում է նա:
Մուրադ Եմիշյանի խոսքով՝ դպրոցի շենքի խոնավության պատճառով աշակերտները հաճախ են հիվանդանում, դասերից բացակայում։
Կանիաշիր գյուղը Ալագյազ խոշորացված համայնքի մեջ է, որի մաս են կազմում եւս 10 եզդիաբնակ գյուղեր։ Ըստ համայնքի դպրոցների տնօրենների տրամադրած տվյալների՝ ինը գյուղի դպրոցներում սովորում է 320 աշակերտ։ Բացի եզդիներից նաև քուրդ բնակչություն ունեցող Ջամշլու գյուղի դպրոցում աշակերտների թիվը 39 է, սակայն տնօրեն Թեմուր Խուդոյանը նշում է, որ չի կարող հստակ ասել՝ քանիսն են եզդիներ, քանիսը՝ քրդեր։ Ինը դպրոցներից միայն Սադունց գյուղում են երկու հայ աշակերտ սովորում։
Եզդի աշակերտների թիվը՝ ըստ համայնքների
Դպրոցի կիսաքանդ տանիքն ու ճաքճքած պատերը. նորոգման համար ծրագրեր չկան
Կանիաշիրի դպրոցը կառուցումից ի վեր չի վերանորոգվել, սեփական ուժերով աշխատակազմը կարողացել է դիմային տասը պատուհանները փոխել: Ձմռանը դասասենյակները ջեռուցվում են դիզվառելիքի վառարաններով։ Տիկին Անահիտը կատակում է, որ դիզվառելիքն իրենց «ֆրանսիական օծանելիքն է» դարձել։
Դպրոցը սպորտդահլիճ չունի, ձմռանը պարապմունքներն անցկացնում են դասասենյակներում։ Միջոցառումների դահլիճի առաստաղը բորբոսնած է, հոսանքի լարերն էլ քայքայվել են։ Ջրամատակարարում եւ ջրահեռացման համակարգ չկա, սանհանգույցը դպրոցից դուրս է՝ մի քանի մետրի վրա՝ առանց դուռ եւ առանց տանիք մի շինությունում։
«Անձրեւաջրերը հեռացնող խողովակները փտել են, հնարավորություն չկա դրանք փոխելու, քայքայվել է տանիքը, եւ անձրեւաջրերը հեշտությամբ ներս են լցվում։ Ինձ մի տասը տարի պետք է, որ դպրոցի խնայողությունների հաշվին տանիքը վերանորոգեմ, բայց առաջիկայում վերանորոգման ծրագիր չկա»,-ասում է Կանիաշիրի դպրոցի տնօրենը։
Կրթությունը Ֆերիկում
Արմավիրի մարզի Ֆերիկ գյուղը եւս ամբողջությամբ եզդիաբնակ է։ 240 բնակիչ ունեցող գյուղում դպրոց է հաճախում 44 աշակերտ, ի տարբերություն Կանիաշիրի՝ այստեղ դպրոցը մի քանի տարի առաջ վերանորոգվել է, ջեռուցումը կատարվում է էլեկտրաէներգիայի միջոցով։
Այստեղ եւս եզդի աշակերտներին դասավանդում են հայ ուսուցիչներ։
Դպրոցի տնօրեն Լեւոն Պողոսյանը կարծում է, որ եզդիներն ուղղակի չեն սիրում սովորել, ցանկության դեպքում էլ ընտանեկան ավանդույթները թույլ չեն տալիս ուսումը շարունակել։ Ըստ նրա՝ այդ պատճառով էլ եզդիաբնակ գյուղերի դպրոցներում մանկավարժների հիմնական մասը հայեր են։
Այս գյուղում ընդունված է աղջիկներին վաղ ամուսնացնել։ Եզդիերենի ուսուցիչը Ֆերիկի համայնքապետ Ռուստամ Հասանյանն է, նրա կարծիքով՝ գյուղը պահպանելու համար կարեւոր է աղջիկների ամուսնությունը, սակայն միևնույն ժամանակ ափսոսում է, որ դպրոցում գերազանց առաջադիմություն ցուցաբերած աղջիկները դպրոցն ավարտելուց հետո անմիջապես ամուսնանում են։
Այս գյուղի դպրոցում «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան հանված է ուսումնական պլանից, իսկ երգ, տեխնոլոգիա, երաժշտություն, շախմատ, ֆիզկուլտուրա առարկաները, մասնագետներ չունենալու պատճառով չեն անցնում։
Համայնքի ղեկավար Ռուստամ Հասանյանի կարծիքով՝ եթե համալսարաններում բացվեն ազգային փոքրամասնությունների համար նախատեսված բաժիններ, ապա բուհերում սովորելու ցանկություն ունեցողների թիվը կավելանա։
Կրթության եւ գիտության նախարարությունից «Հետք»-ին հայտնել են, որ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ազգային փոքրամասնությունների համար մասնագիտացված ծրագրեր չեն իրականացվում։
Միաժամանակ տեղեկացրել են, որ Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը պատրաստակամություն է հայտնել եզդի մտավորականների խորհրդի հետ քննարկելու «Եզդիերեն լեզու, գրականություն եւ պատմություն» կրթական ծրագրով մասնագետներ պատրաստելու հնարավորության հարցը։

Yezidi School Kids in Armenia: Most Have to Take “History of the Armenian Church” Lessons; Almost all Their Teachers are Armenian
Numbering 35,308, according to the 2011 census, Yezidis comprise the largest national minority in Armenia.
The Yezidi-populated Kaniashir village is in the Alagyaz enlarged community of Armenia’s Aragatzotn Province, with some ten other Yezidi-populated villages in the same community.
According to community school principals, 320 children study in nine villages. Besides the Yezidis, there are also Kurdish school children in the village of Jamshlu. In all these villages schools, only two Armenian children are registered. They’re in the village of Sadunts.
The one-story school is located on the outskirts of Kaniashir village, with a dilapidated roof and a rusty fence. School Director Anahit Boyajyan says the building, constructed in 1983, was not designed for the school, but was adapted later on.
Classes are combined here, with two different classes studying in the same classroom.
All teachers in the school with 28 students are Armenian, except for one - Yezidi language instructor Aziz Buboyan, who’s been teaching for five years now. Director Boyajyan says Yezidi specialists do not apply for teacher vacancies, and students aren’t interested in becoming teachers.
Every year, the Yezidi teachers attend retraining courses at the National Academy of Sciences, since there are no specialized education programs for national minorities in Armenian universities.
Yezidi Edgar Shamoyan studies in the 7th grade of the main school of Kaniashir village. Though he says he doesn’t study well, he likes the school and playing with other students after classes. He has only two classmates.
Yezidi children, who do not communicate in Armenian before attending school, have to learn the Armenian alphabet in the first grade. They begin studying the Yezidi language in the second grade.
Various subjects are combined in one textbook - history, literature, history of religion.
Edgar Shamoyan's mother, Mrs. Khazal, does not complain, saying that living in Armenia they have to adapt and live like Armenians. Now, Edgar and his classmates can read in Armenian and Yezidi.
The Yezidis of Kaniashir are not Christians, but for their children the subject "History of the Armenian Church" is compulsory. Director Boyajyan says they cannot change anything since the school is Armenian and the subjects are compulsory for everyone.
Murad Yemishyan, father of pupil Shiraz Yemishyan, believes that the school should nurture students’ interest toward education and motivate them to continue their studies. Murad isn’t satisfied with the education system, since he believes that everything is left to the will of children who know that they will eventually graduate from school since there is no system of being left out because of bad marks.
The school's half-ruined roof and cracked walls
The Kaniashir village school has never been renovated. The staff managed to change the front windows. In winter, classrooms are heated with diesel fuel heaters. The director jokes that diesel fuel has become their "French perfume".
The school doesn’t have a gym, and physical education classes are held in classrooms in winter. The ceiling of the event hall is musty, and the wires are moldy. There is no water supply and drainage system inside the school. The toilet is a few meters away from of the school, in a building without a door or roof.
"The pipes draining the rainwater are rotted and we cannot change them. The roof is decayed, and the rainwater easily gets in. It would take ten years to repair the roof by using the school’s savings. There is no program to repair it in the near future,” says the Director Boyajyan.
Education in Ferik village
The village of Ferik, in Armenia’s Armavir Province, is also completely Yezidi-populated. In the village with 240 residents, 44 children attend the school, which was renovated a few years ago and is heated with electricity.
Here, as in Kaniashir, Armenian teachers teach Yezidi students.
School Principal Levon Poghosyan believes that the Yezidis do not like studying, and that family traditions do not allow them to continue their education. He says that’s the reason for having Armenian, instead of Yezidi, teachers.
In this village, it is common for girls to marry early. Rustam Hasanian, who teaches the Yezidi language and also serves as Ferik mayor, believes that marriage is important for maintaining the village, but at the same time he regrets that those girls doing well in class get married soon after graduating.
The "History of the Armenian Church" has been removed from the curriculum of this school, and there are no classes of music, technology, chess, physical training because of lack of specialists.
Ferik Mayor Hasanian believes that if there are departments for national minorities available in universities, the number of those willing to study in higher education institutions will increase.
P.S. Armenia’s Ministry of Education and Science told Hetq that no specialized programs for national minorities are being implemented in higher education institutions at the moment. The ministry also said that the Armenian State Pedagogical University has expressed its readiness to discuss the possibility of preparing specialists, via the educational program "Yezidi Language, Literature and History,” with the Yezidi Council of Intellectuals.