Սամվել Մայրապետյանի համար երաշխավորություն են տվել Տեր Վահրամ քահանան և բժիշկ Ռուբեն Ֆանարջյանը
Հատուկ քննչական ծառայությունը թույլատրել է գործարար Սամվել Մայրապետյանին բուժման նպատակով դուրս գալ Հայաստանից: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը՝ նշելով, որ նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել անձնական երաշխավորությունը:
«Հանրության շրջանում վստահություն վայելող երկու անձանց գրավոր պարտավորությամբ և մուծված գումարի երաշխավորությամբ իրեն թույլ ենք տվել մեկնել արտերկիր՝ բուժման նպատակով»,- ասաց Օհանջանյանը և նշեց, որ երաշխավորություն տված անձանցից յուրաքանչյուրը սահմանված կարգով վճարել է 15 մլն դրամ գումար:
Օհանջանյանի խոսքով՝ երաշխավորներին նաև տեղեկացվել է, որ իրենց պարտականությունների չկատարումը կհանգեցնի քրեական պատասխանատվության:
Մեզ հետ զրույցում Սամվել Մայրապետյանի փաստաբան Կարեն Բատիկյանը նշեց, որ Մայրապետյանի համար երաշխավորություն են տվել առողջապահության նախարարության գլխավոր նյարդավիրաբույժ Ռուբեն Ֆանարջյանը և Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը: Բատիկյանը նշեց, որ Մայրապետյանն անհապաղ պետք է մեկնի Գերմանիա, չբացառեց, որ արդեն մեկնած լինի:
Նշենք, որ հունվարի 23–ին Առողջապահության նախարարության նախաձեռնությամբ բժիշկների կոնսիլիում է անցկացվել և փաստվել է, որ Մայրապետյանի բուժումը հնարավոր չէ կազմակերպել Հայաստանում։
Մինչ այդ՝ 2019 թվականի հունվարի 17-ին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն իր որոշմամբ բավարարել է Սամվել Մայրապետյանի միջնորդությունը՝ Դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնի համաձայն միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Դիմումատու Մայրապետյանը Եվրոպական դատարանից խնդրել էր Հայաստանի իշխանություններին պարտավորեցնել վերադարձնել իր անձնագիրը և թույլատրել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում գտնվող իր կողմից մատնանշված բուժհաստատությունում բուժման նպատակով անհապաղ մեկնել երկրից:
Եվրոպական դատարանն իր որոշմամբ պահանջել էր անհապաղ երաշխավորել, որ դիմումատուն ստանում է իր առողջական վիճակին և բժիշկ-մասնագետների ցուցումներին համապատասխան պատշաճ բժշկական օգնություն, իսկ մասնագետների ցուցումներից պարզ է դառնում, որ Մայրապետյանի բուժումը Հայաստանում հնարավոր չէ կազմակերպել:
Հիշեցնենք, որ Մայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել Մարտի 1-ի գործի շրջանակներում՝ Քրեական օրենսգրքի 38-311–րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ կաշառք ստանալուն օժանդակելը:
Վերջինս 2018-ի հոկտեմբերին կալանավորվել, ապա դեկտեմբերին գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել, սակայն առանց վարույթն իրականացնող մարմնի թույլտվության Հայաստանից դուրս գալ չէր կարող:

Самвел Майрапетян отправится на лечение за границу
Специальная следственная служба разрешила предлринимателю Самвелу Майрапетяну выехать из Армении с целью прохождения лечения. Об этом Hetq.am сообщила пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян, отметив, что в качестве меры пресечения к Майрапетяну избрано личное поручительство.
“Мы разрешили ему выехать на лечение за границу под личное поручительство двух пользующихся доверием общества лиц”,- отметила М.Оганджанян. По словам пресс-секретаря, каждый из поручителей в установленном порядке заплатил залог в размере 15 млн драмов.
В беседе с нами вдвокат Самвела Майрапетяна Карен Батикян сообщил, что за его подзащитного поручились главный нейрохирург Министерства здравоохранения Рубен Фаранджян и руководитель информационной системы Первопрестольного св.Эчмиадзина, священник Ваграм Меликян. Адвокат подчеркнул, что Майрапетян должен немедленно выехать в Германию, если уже не выехал.
Отметим, что 23 января был проведен консилиум врачей, которые пришли к выводу о невозмождности организации лечениия Самвела Майрапетяна в Армении.
До этого, 17 января 2019 г., Европейский суд по правам человека удовлетворил ходатайство С.Майрапетяна, который просил Евросуд обязать власти Армении вернуть ему паспорт и разрешить немедленно выехать в Федеративную Республику Германия для прохождения лечения.
ЕСПЧ своим решением потребовал немедленно гарантировать оказание истцу надлежащей медицинской помощи в соответствии с рекомендациями врачей, которые считают возможным его лечение только за границей.
Напомним, что в рамках дела о событиях 1 марта 2008 г. Самвелу Майрапетяну предъявлено обвинение в содействии получению взятки.
В ноябре 2018 г. предприниматель был арестован, а в декабре – освобожден под залог, однако без разрешения следственного органа он не мог выехать из Армении.