ՊԵԿ նախագահը ստացել է 23 մլն 291 հազար դրամ աշխատավարձ և դրան հավասարեցված այլ վճարներ
Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախագահ Դավիթ Անանյանը բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով է ներկայացրել 2018թ. գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը: Դավիթ Անանյանը, կառավարության որոշմամբ, ՊԵԿ նախագահ է նշանակվել 2018թ. մայիսի 18-ին: Մինչ այդ զբաղեցրել է ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնը: Ըստ հայտարարագրի՝ նա երկու աղբյուրից ստացել է ընդհանուր մոտ 23 մլն 291 հազար դրամ աշխատավարձ և դրան հավասարեցված այլ վճարումներ:
«Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ նախարարի տեղակալի աշխատավարձի ամսական դրույքաչափը կազմում է 562 190 դրամ, իսկ ՊԵԿ նախագահինը՝ 793 680 դրամ:
Ստացվում է, որ Դավիթ Անանյանը, հաշվետու տարվա կտրվածքով, նախարարի տեղակալ է աշխատել մոտ 5 ամիս՝ ընդհանուր մոտ 2 մլն 810 հազար դրամ աշխատավարձով, իսկ ՊԵԿ նախագահի պաշտոնում՝ 7 ամիս: ՊԵԿ նախագահի 7 ամսվա աշխատավարձի չափը կազմում է մոտ 5 մլն 555 հազար դրամ: Այսինքն՝ Դավիթ Անանյանի զուտ աշխատավարձը տարվա կտրվածքով կազմել է մոտ 8 մլն 365 հազար դրամ: Այս գումարի մեջ են մտնում նաև հարկերը:
Մինչդեռ Դավիթ Անանյանը հայտարարագրել է ամսական աշխատավարձից մոտ 14 մլն 924 հազար դրամ ավելի, որը գոյացել է աշխատավարձից կամ դրան հավասարեցված այլ վճարներից:
Մամուլը անդրադարձել է ՊԵԿ նախագահի տարեվերջյան պարգևատրումներին, որը հասնում էր մի քանի միլիոն դրամի: ՊԵԿ նախագահը լրագրողներին այդպես էլ հաստակ չասաց, թե որքան պարգևատրում է ստացել պետական բյուջեից: Համադրելով այս տվյալները՝ ստացվում է, որ տարվա կտրվածքով աշխատավարձից զատ՝ ՊԵԿ նախագահը ստացել է մոտ 15 մլն դրամ պարգևատրում կամ դրան հավասարեցված այլ վճարներ: Ուշագրավն այն է, որ պաշտոնյաները հայտարարագրում են «մաքուր» եկամուտը՝ հարկերը հանած:
Ընդհանուր առմամբ 2018թ. Դավիթ Անանյանը հայտարարագրել է մոտ 43 մլն 161 հազար դրամի եկամուտ, որից 23 մլն 291 հազար դրամը աշխատավարձն է և դրան հավասարեցված այլ վճարումները, 15 մլն դրամը՝ բաժնեմասից ստացած եկամուտը, 4 մլն 975 դրամը՝ բաժնեմասի օտարումը: ՊԵԿ նախագահը եկամուտ է ստացել նաև արտարժույթով, որը կազմում է 12 724 եվրո: Նշված եկամուտը գոյացել է աշխատանքի վարձատրությունից և այլ եկամուտներից: ՊԵԿ նախագահին նաև գումար են պարտք՝ հանձնել է փոխառություն, որի չափը 2018թ. տարեվերջին կազմել է մոտ 1 մլն 699 հազար դրամ:

Председатель КГД получил зарплату в 23 млн 291 тысячу драмов и приравненные к ней другие выплаты
Председатель Комитета госдоходов (КГД) Давид Ананян представил в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларацию об имуществе и доходах 2018 г. Ананян был назначен председателем КГД 18 мая 2018 г. До этого он занимал должность заместителя министра финансов. Согласно декларации, Давид Ананян получил из двух источников зарплату на общую сумму около 23 млн 291 тыс. драмов, а также приравненные к ней другие выплаты.
Согласно закону РА”Об оплате труда лиц, занимающих государственную должность”, месячная зарплата заместителя министра составляет 562 190 драмов, а председателя КГД - 793 680 драмов. Получается, что Д.Ананян проработал заместителем министра около 5 месяцев, получив зарплату в размере около 2 млн 810 тыс. драмов, а в должности председателя КГД он проработал семь месяцев, в течение которых получил зарплату на сумму около 5 млн 555 тыс. драмов. То есть зарплата Давида Ананяна в годовом разрезе составила около 8 млн 365 тыс. драмов, включая налоги.
Между тем Ананян задекларировал сумму, превышавшую его месячную зарплату на 14 млн 924 тыс. драмов. Сумма образовалась за счет зарплаты и приравненных к ней других выплат.
Пресса уже писала о премиях, полученных председателем КГД в конце года. Речь идет о сумме в несколько миллионов драмов. На встрече с журналистами Давид Ананян не смог четко сказать, какое вознаграждение он получил из госбюджета. Сопоставление этих данных показывает, что, помимо годовой зарплаты, глава КГД получил премию в размере около 15 млн драмов или прираввненных к ней других выплат. Примечательно, что чиновники декларируют доход в “чистом” виде, без налогов.
В целом в 2018 г. Давид Ананян задекларировал около 43 млн 161 тыс. драмов, из которых 23 млн 291 тыс. составили зарплата и приравненные к ней другие выплаты, 15 млн – доход от доли, 4 млн 975 драмов – сумма, полученная в результате отчуждения доли. Председатель КГД получал также доход от оплаты труда. У Ананяна есть и предоставленный заем, размер которого к концу 2018 г. составлял около 1 млн 699 тыс. драмов.