Ռոբերտ Քոչարյանը մասնակցում է իր կալանքի ժամկետը երկարացնելու դեմ բողոքի քննությանը
Վերջինս, մեր տեղեկություններով, բերվել է դատարան և մասնակցում է գործի քննությանը: Նշենք, որ Քոչարյանն իր կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ առաջին ատյանի կողմից քննվող գործին չէր մասնակցում, ըստ պաշտպանների՝ նպատակահարմար չէր գտնում:
Հիշեցնենք, որ առաջին ատյանի դատարանը հունվարի 18-ի որոշմամբ բավարարել է Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ և մերժել պաշտպանների միջնորդությունը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու մասին: Դատարանի այս որոշման դեմ պաշտպանական խումբը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել:
Դեկտեմբերի 7-ին դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, որոշել էր ուժի մեջ թողնել Քոչարյանին կալանավորելու վերաբերյալ 1-ին ատյանի դատարանի որոշումը, որից հետո Քոչարյանը կալանավորվել է և առ այսօր կալանքր տակ է:

Роберт Кочарян участвует в рассмотрении жалобы на продлении срока своего ареста
В Апелляционном суде началось заседание по делу о мере пресечения второму президенту РА Роберту Кочаряну. Последний, по нашим сведениям, участвует в сегодняшнем заседании.
Напомним, что суд первой инстанции своим решением от 18 января удовлетворил ходатайство следователя о продлении срока пребывания экс-президента под арестом и отклонил ходатайство его защитников о применении альтернативной меры пресечения в виде освобождения под залог. Адвокаты представили апелляционную жалобу на это решение.
15 ноября Кассационный суд отменил решение Апелляционного суда об отмене избранной в отношении Р.Кочаряна меры пресечения в виде ареста на основании его неприкосновенности и направил дело в тот же суд для проведения нового следствия.
7 декабря суд под председательством Рубика Мхитаряна оставил в силе решение суда первой инстанции об аресте Кочаряна, после чего экс-президент был заключен под стражу.