33 անօթեւան նորաբաց կացարանում
«Էս հիմնարկի բացումը ես եմ արել»,-ասում է 50-ամյա Հրանտ Հովսեփյանը: Իսկ հիմնարկը թիվ 1 տուն-ինտերնատի մի մասնաշենքում տեղակայված անօթեւանների կացարանն է: Մոտ 40 օր է' Բաքվից գաղթած Հրանտ Հովսեփյանը գիշերներն այլեւս նկուղում չի անցկացնում (Տես նաեւ' «Ամենալավ անտունը»): Թե որքան ժամանակ նա կմնա այստեղ, դեռ չգիտի. «Մեկն ասում է՝ երկու ամիս, մեկն ասում է՝ մշտական, ես էլ չեմ իմանում: Ո՞ւր պիտի գնամ. նույն փողոցը: Ասենք' աշխատանք գտնեմ, օրվա հաց կգտնեմ, բայց որտե՞ղ քնեմ»: 7 տարի փողոցներում լուսացրած անօթեւանը ապագայի մասին գերադասում է առայժմ չմտածել: «Չէ, չեմ ասելու վատ է, լավ է, շատ լավ է»,-չի դժգոհում Հրանտը, թեեւ սենյակում ակնհայտորեն նեղվածք է: Սենյակում առավելագույնը մեկ մետր հեռավորությամբ կողք-կողքի շարված է 9 մահճակալ: Նույն սենյակում ապրում է նաեւ Բոյ անունով շնիկը, որին անօթեւաններ Վիկան ու Սերյոժան են իրենց հետ բերել: «Նեղ է, բայց չեմ ասի' վատ է: Մի օր ղալմաղալով, մի օր ջանջիգյար ասելով' ապրում ենք. տարբեր մարդիկ ենք, ի վերջո»,-շարունակում է Հրանտը:
«Տաքություն, սնունդ, բաղնիք, բուժսպասարկում, մի հատ կռիշ գլխներիս վերեւը»,-կացարանի առավելությունները թվարկում է նրա սենյակակիցը' 64-ամյա գյումրեցի Ռոբերտ Եղիազարյանը: «Բնիկ լենինականցի եմ: Բայց 1969թ.-ին այնտեղից դուրս եմ եկել: Ամեն ինչ էլ ունեինք, սովետը քանդվավ, մեր տունն էլ հետը քանդուքարափ եղավ»,- ասում է կեսօրին դեռ անկողնում պառկած անօթեւանը: Դժգոհում է առողջական վիճակից. «Վադյանկա ունեմ»: Իր ասելով՝ երբ դիմել է Մալաթիայի հիվանդանոց, իրենից 130.000 դրամ են պահանջել, բայց անօթեւանին որտեղի՞ց այդքան գումար: Ամուսնացած աղջիկ ունի, որը գիտի' այսօր որտեղ է իր հայրը: Ռոբերտ Եղիազարյանի ասելով' ինքը միշտ չէ բաց երկնքի տակ գիշերել. պահակություն է արել ու հենց պահակակետերում էլ ապրել է:
Երրորդ գյուղում գտնվող տուն-ինտերնատի երեք սենյակում այսօր արդեն երեսուներեք անօթեւան է ապրում, մի քանիսն էլ «ընտանիք են վերադարձվել», ինչպես մայրանալ պատրաստվող Աննան:
Երկու քուրդ անօթեւաններին էլ մշտական կացարանով է ապահովել ՄԱԿ-ի երեւանյան գրասենյակը: Ըստ թիվ 1 տուն-ինտերնատի տնօրեն Դավիթ Շահբազյանի՝ սփյուռքահայ բարերարների օգնությամբ երեք սենյակ են կարողացել նորոգել' «փորձելով անօթեւաններին ցրտից փրկել»:
| Կարմենն ու Սամվելը |
Անօթեւանների կացարանի շինարարական աշխատանքների համար պետբյուջեից 51 մլն դրամ է հատկացվել: Սակայն առայժմ հայտնի չէ մրցույթով ընտրվելիք կազմակերպության անունը, որը պիտի իրականացնի այդ աշխատանքները: Պարոն Շահբազյանը ենթադրում է, որ այս ամսվա ընթացքում կորոշվի հաղթողը, եւ ապրիլի կեսերից կսկսվի շինարարությունը: Պետբյուջեից 38 մլն դրամ էլ նախատեսված է անօթեւանների սննդի, նրանց սպասարկող անձնակազմի աշխատավարձի համար: Յուրաքանչյուր անօթեւանի համար օրական հաշվարկված է 3400 դրամ: Կացարանը նախատեսված է 30 հոգու համար, բայց անօթեւանների թիվն օրեցօր անցնում է նախատեսվածից: Ի դեպ, 33 անօթեւանից ընդամենը 3-ն են կին, բայց նրանց համար առայժմ հնարավոր չէ հատուկ հարկաբաժին առանձնացնել:
35-ամյա Կարմենը անօթեւանների կացարան է եկել իր երեք ամսական որդու' Էդմոնի հետ: Բայց հիմա որդին Նորքի մանկատանն է: Ասում է, որ ժամանակավոր է որդուն այնտեղ հանձնել, երբ պայմանները լավանան, այսինքն՝ աշխատանք ու գլխին ծածկ ունենա, մտադիր է որդուն ետ վերցնել: Ամեն ուրբաթ մանկատուն է գնում՝ որդուն այցելության: Կարմենն անօթեւան է արդեն 10 տարի: Իր ասելով՝ դրսում է հայտնվել խորթ ծնողների հետ տարաձայնությունների պատճառով, իսկ ամուսինը տարիներ առաջ մեկնել է Ռուսաստան, եւ նա որեւէ լուր չունի: Սենյակում, որտեղ մահճակալներից բացի նաեւ հեռուստացույց կա, առանձնանում է նաեւ «կանանց անկյունը»' արդուզարդի պարագաներով: «Ես ու Վիկան ենք արել»,-ասում է Կարմենը:
«Ինձ թվում է' մենք շուտով այստեղ հարսանիք ենք անելու»,- կատակում է տուն-ինտերնատի տնօրենը' ակնարկելով Կարմենի եւ Բելառուսից վտարված Սամվելի մտերմությունը: Թեեւ վերջինս ասում է, թե հենց «փաստաթղթերը դասավորվեն», վերադառնալու է Բելառուս' քաղաքացիական ամուսնությունից ծնված 5-ամյա որդու մոտ: Նախորդ տարվա օգոստոսին Բելառուսից վտարվելով Հայաստան' Սամվել Մկրտչյանը հայտնաբերել է, որ բնակության մշտական տեղ չունի. 15 տարի առաջ Աբովյան քաղաքում ունեցած բնակարանն այլեւս իրենը չէ: Հայերենն արդեն մոռացած Սամվելն ասում է, որ ինքը «օդում է մնացել», հայտնի չէ, թե որ երկրի քաղաքացի է' Հայաստանի՞, թե՞ Բելառուսի: Բելառուսում բնակվող նրա ծնողները չգիտեն Սամվելի ներկայիս վիճակի մասին: Մի քանի օր առաջ Սամվելը աշխատանք է գտել ավտոմեքենաների լվացման կետում: «Գոնե սիգարետի գումար կլինի»,-ասում է նա: Անօթեւանների ծխախոտի համար գումար պետբյուջեով նախատեսված չէ: Կացարանի ներսում խստորեն արգելված է ոչ միայն ծխելը, այլեւ ալկոհոլի օգտագործումը' վիճաբանությունները կանխելու նպատակով: Անօթեւանների վարքին հետեւում են նաեւ ՆԳ աշխատակիցները, բայց մի քիչ հեռվից եւ քաղաքացիական հագուստներով' «նրանց հոգեբանորեն չճնշելու համար»:
| Վասիլի Ավրամովիչը | Միքայել Իվանի Գեւորգովին |
Անօթեւանների կացարանում բնակվող ազգությամբ սերբ Վասիլի Ավրամովիչը հայրենիք վերադառնալ չի պատրաստվում: Նրա հայրենի գյուղն ավերվել է 1992-թ.-ին հարավսլավական պատերազմի ժամանակ, ծնողներն էլ զոհվել են: «Ես 64 երկրում եմ եղել, բայց ամենալավը Հայաստանն է»,-ասում է 40- ամյա Վասիլին, որը 2005 թվականից ՀՀ քաղաքացի է: 2000-2005թթ. նա ապրել եւ աշխատել է Նորվեգիայում: «Սերն է ինձ բերել Հայաստան»,-կարճ ասում է նա: Մոսկվայում ծանոթացել է իր ապագա հայ կնոջը, ամուսնացել, եկել Հայաստան: Հետո գնացել են Նորվեգիա եւ 2005-ին նորից վերադարձել Հայաստան: Բայց կինը լքել է նրան, մեկ ուրիշի հետ մեկնել Նորվեգիա' այստեղ թողնելով նաեւ երկու որդիներին' 10-ամյա Ֆրունզիկին եւ 9-ամյա Նարեկին: Երեխաներն ապրում են Վասիլիի' Երեւանում գնած բնակարանում մորական տատի հետ: Վերջինիս հետ Վասիլիի հարաբերությունները շատ լարված են, եւ նա չի կարողանում երեխաների հետ ապրել: Վասիլին ասում է, որ որդիների մտքով անգամ չի անցնում, թե ինչ վիճակում է այսօր իրենց հայրը, եւ չի էլ ցանկանա, որ նրանք իմանան:
Վասիլին ասում է, որ Նորվեգիայում սեփական բնակարան ունի, ու եթե լավ հայ փաստաբան գտնի, միգուցե կարողանա այն վաճառել եւ Երեւանում բնակարան գնել: Մասնագիտությամբ բժիշկ Վասիլին որոշ ժամանակ աշխատել է Էրեբունի հիվանդանոցում, բայց կրճատումների պատճառով զրկվել է աշխատանքից: Հետո փոխել է մասնագիտությունը' դառնալով շինարար: Ամառվա ընթացքում շինհրապարակներում է վաստակել իր հացն ու տան վարձը: Բայց ձմռան գալու հետ նրա ապրուստի աղբյուրը ցամաքել է: Ասում է, որ կուզենար նորից բժշկի մասնագիտությամբ աշխատել, բայց հիմա «ինքն ավելի շատ բժշկի կարիք ունի»: Բայց ավելի շատ Վասիլին այսօր փաստաբանի կարիք ունի, սակայն նրան վճարելու գումար առայժմ չունի:
«Հարցրեք' ինչու՞ հաց չի ուտում, մեզ ոչինչ չի պատմում»,-անօթեւաններից մեկին ցույց տալով՝ խնդրում է բուժքույր Կարինե Գրիգորյանը: Միքայել Իվանի Գեւորգովին մի քանի օր առաջ Շտապ օգնության մեքենան է կացարան բերել: Իր կյանքից որեւէ դրվագ անօթեւանը չպատմեց' ասելով, թե «չի խոսի, մինչեւ Եվրոպայի մարդու իրավունքների դատարանում իր հայցը չլսվի»: Իսկ թե ի՞նչ հայց է, այդպես էլ չբացատրեց' ասելով միայն' «կանանց եւ երեխաներին խոշտանգելու վերաբերյալ»:
«Անօթեւանների հետ աշխատանքի այս մեկ ու կես ամսվա ընթացքում հասկացել եմ, որ դա ավելի շատ հոգեբանական խնդիր է»,- ասում է տուն-ինտերնատի տնօրեն Դավիթ Շահբազյանը' շարունակելով. «Չի եղել դեպք, որ դուրս գան, հետ չգան, եթե հետ չեն եկել, համենայնդեպս ինձ զգուշացրել են՝ ասելով' ուղղակի մեզ դրսում հոգեբանորեն ավելի լավ ենք զգում»:
Այդպիսի մի դեպք մեկ ու կես ամսվա ընթացքում եղել է: Անօթեւանների կացարանը, սակայն, այսօր հոգեբան չունի, թեեւ նման հաստիք նախատեսված է: Ըստ տնօրենի' քչերն են համաձայնվում 30000 դրամի չհասնող աշխատավարձով գալ աշխատել Երրորդ գյուղում. տրանսպորտային ծախսերը շատ են: Բայց տնօրենը հույս ունի, որ հաջորդ շաբաթվա ընթացքում այս հարցը կլուծվի: Կենտրոնը առաջին օրվանից ունի իրավաբան ու ախտաբան: Անօթեւանները կացարանում տեղավորվում են միայն մանրակրկիտ բուժզննություն անցնելուց հետո: Պոլիկլինիկայում բուժզննումից հետո երկու անօթեւանի կացարանի փոխարեն տեղավորել են տուբդիսպանսերում:
Ի՞նչ է լինելու այս անօթեւանների ճակատագիրը երկու ամիս անց: Ըստ սահմանված կարգի' անօթեւանները ժամանակավոր կացարանում կարող են ապրել մինչեւ երկու ամիս: Այս հարցի պատասխանը պարոն Շահբազյանն էլ առայժմ չունի: «Երեւի վերագրանցենք, որովհետեւ նրանց մեծ մասի փաստաթղթերի կարգավորման խնդիրը դեռ լուծված չէ»,-ենթադրում է նա:

33 Homeless People in a New Shelter
"I was the first one at this institution," said 50-year old Hrant Hovsepyan. The institution in question is a homeless shelter located in one of the buildings of Hostel No. 1. It has been around forty days since Hovsepyan, an immigrant from Baku, last spent his nights in a basement (See also The Best Homeless Person). He was uncertain as to how many days he would spend at the shelter. "One person says two months, others say they are here permanently, I don't know. Where would I go? Back to the same street? Suppose I get a job, and earn my daily bread, but where will I sleep?" After spending seven years on the streets, he preferred not to think of the future. "No, I wouldn't say it's bad, it's good, it's very good," said Hrant, although his room was obviously crowded. There were nine beds lined up in the room, at a maximum distance of one meter from each either. A dog named Boy, brought in by two homeless people, Seryoja and Vika, was living there, too. "It's cramped, but I wouldn't say that it's bad. We live together, arguing one day, being friendly the next. We're all different people, after all," Hrant continued.
Heat, food, baths, medical care, "a roof over our heads" - these were the advantages of the shelter as presented by 64-year old Robert Yeghiazaryan, another roommate from Gyumri. "I am a native of Leninakan, but I left in 1969. We had everything, but the Soviet Union collapsed, and our house came down with it," said the homeless man, still lying in his bed at noon. He was not happy with his health, "I suffer from oedema." He said that when he went to the hospital in Malatia, they asked him for 130,000 drams from him, but where could a homeless man get that kind of money? His daughter is married; she knew where her father was living. Robert Yeghiazaryan said that he had not always slept on the streets. He used to work as a guard and would spend his nights at the guardpost.
| Carmen and Samvel |
There were thirty-three homeless living in three rooms at this hostel in Yerrord Gyugh, while some had been "returned to their families", like Anna, who was expecting a child. And two Kurds had been given permanent residence through the Yerevan office of the United Nations. According to Davit Shahbazyan, director of Hostel No. 1, they had managed to renovate three rooms, with support from Diasporan Armenians, in order to "save the homeless from the cold."
51 million drams (approximately $113,000) had been allocated from the state budget for the construction of homeless shelters. But the results of the tender for the implementation of this project remained unclear. Shahbazyan presumed that the winner would be declared sometime this month, and the construction work would begin in April. Another 38 million drams had been allocated from the state budget to provide food for the homeless and pay the staff that care for them. An amount of 3,400 drams had been calculated per homeless person per day. The shelter was planned for 30 people, but the number of people there crossed that limit further with every passing day. Moreover, only 3 of those 33 were women, but it was as yet impossible to provide them with a separate floor.
35-year old Carmen came to the homeless shelter with her three-month old son, Edmon. But her child was now at the orphanage in Nork. She said that she had handed him over for temporary care, but planned to take him back when conditions improved, i.e. when she got a job and place to stay. She visited her son every Friday. Carmen had been homeless for ten years now. She said that she had been thrown out of her house after disagreements with her foster parents, and she had no news of her husband, who had left for Russia years ago. The room, which had a television set along with all the beds, also included a "women's corner", with make-up and accessories. "Vika and I set it up," said Carmen.
"I think we'll have a wedding here soon," joked the hostel director, alluding to the relationship between Carmen and Samvel, a deportee from Belarus. The latter, however, claimed that he would return to Belarus with his 5-year old son - born of a common-law marriage - as soon as he "got his papers in order". When he was deported from Belarus last August, Samvel Mkrtchyan discovered that he had no place to live - the apartment he used to own in the city of Abovyan no longer belonged to him. Having already forgotten his Armenian, Samvel said that he had been left "hanging in uncertainty", not even knowing which country he was a citizen of, Armenia or Belarus. His parents remained in Belarus, and were unaware of Samvel's current situation. He found a job a few days ago at a car wash. "At least I'll have money for cigarettes," he said. The state budget has not allocated any money to provide the homeless with cigarettes. The hostel strictly forbids not only smoking, but drinking alcohol as well, in a bid to prevent arguments. Law enforcement officials from the Ministry of Internal Affairs keep an eye on the behavior of the homeless, but from a distance, and in plain clothes, so as not to "get to them psychologically".
| Vasiliy Avramovich | Mikael Ivanovich Gevorgov |
Vasiliy Avramovich, a Serb living at the shelter, had no plans of returning to his homeland. His native village was destroyed during the war in Yugoslavia in 1992, and both his parents died. But there was another reason as well. "I've been in 64 countries, but Armenia is the best," said 40-year old Vasiliy, who was granted Armenian citizenship in 2005. He lived and worked in Norway from 2000 to 2005. "Love brought me to Armenia," he said briefly. He met his future Armenian wife in Moscow, got married and came to Armenia. He then went to Norway and returned to Armenia in 2005. But his wife left him, going to Norway with another man, and leaving their two children, ten-year-old Frunzik and nine-year-old Narek. They live in an apartment in Yerevan that Vasiliy bought, but with their maternal grandmother. Her relationship with Vasiliy was very tense, and they could not live together with the children. Vasiliy said that his children did not even give a passing thought to their father's condition, nor did he want them to know.
Vasiliy also said that he had a nice apartment in Norway and that if he could find a good Armenian lawyer there, he might be able to sell it and buy an apartment in Yerevan. He said that he had worked at Erebuni hospital at one time, but staff reductions meant that he lost his job. He then switched professions from doctor to builder, earning money to eat from work at construction sites during summers. But his source of income dried with the onset of winter. He said that he would like to start working as a doctor again, but that now his own "need for a doctor was greater". What he really needed was a lawyer, but he did not have the money to pay him.
"Ask him why he doesn't eat, he won't tell us anything," said nurse Karine Grigoryan, pointing at one of the homeless men at the shelter. Mikael Ivanovich Gevorgov was brought to the shelter a few days ago by a paramedic team. He refused to say anything about his life, claiming that he "would not speak until his case is heard in the European Court of Human Rights." He would not go into detail regarding the case, saying only that it regarded the "torture of women and children".
"In the month-and-a-half that I've been working with the homeless, I've come to realize that there is a psychological angle to all this," said hostel director Davit Shahbazyan, "We haven't had a case where someone has left and not come back. If they don't return, they tell me beforehand, saying that they feel better about themselves outside."
There had been one such case in the previous month-and-a half. The shelter does not currently employ a psychologist, although it was part of the plan to have one. The director said that few would agree to work at Yerrord Gyugh - transport costs alone would be great - for a salary under 30,000 drams. But he hoped to find a solution to this problem in the coming week. The center has employed a lawyer and a pathologist since the day it opened. The homeless are allowed to stay at the shelter only after passing a thorough physical examination. There have been two cases when, after such examinations at a polyclinic, two homeless people were not allowed in the shelter and sent to the tuberculosis hospital instead.
But where will these homeless people be two months from now? The law states that the homeless may stay at temporary shelters for up to two months. Shahbazyan could not answer this question either. "We would probably have to readmit them, because many of them have problems with their documentation that still have not been sorted out," he said.