Երևանի քաղաքապետարանում երկու միլիոն դրամի պարգևավճարներ են տրվել
Հունվարի 26-ին Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում հայտնեց, որ քաղաքապետարանը կհրապարակի Ամանորի կապակացությամբ քաղաքապետարանի աշխատակիցներին տրամադրած պարգևավճարների հավելվածները:
Դրանց հրապարակումից հետո «Հետք»-ն ուսումնասիրել է քաղաքապետարանի վարչության պետերի ստացած պարգևավճարները և պարզել, որ քաղաքապետարանի որոշ վարչության պետեր, բացի իրենց ստացած 13-րդ աշխատավարձից, 1-2 միլիոն դրամ պարգևավճար են ստացել:
Վարչության պետերի պարգևատրումները տարբեր են եղել: Նրանցից ոմանք իրենց աշխատավարձի չափ պարգևատրում են ստացել, ոմանց պարգևատրումն էլ մի քանի անգամ գերազանցել է աշխատավարձը:
Քաղաքապետարանի եկամուտների հաշվառման և գանձման վարչության պետ Արմեն Հարությունյանը վարչության պետերից ամենաբարձր պարգևավճարն է ստացել: Հարությունյանը բացի իր՝ 346 հազար դրամ կազմող 13-րդ աշխատավարձից, 2,2 միլիոն դրամ պարգևավճար է ստացել: Այսինքն՝ այս վարչության պետը պարգևատրվել է իր աշխատավարձի 635 տոկոսով:
Մյուս վարչության պետը, ով քաղաքապետից շռայլ պարգևատրում է ստացել, անշարժ գույքի կառավարման վարչության պետ Արսեն Ամյանն է: Ամյանի պարգևատրումը կազմել է 2 միլիոն դրամ՝ դրան գումարած 346 հազար դրամ 13-րդ աշխատավարձ: Այս վարչության պետը պարգևատրվել է իր աշխատավարձի 576 տոկոսի չափով:
Ֆինանսական վարչության պետ Վիլեն Արևշատյանի պարգևատրումը ևս ամենաբարձրներից է եղել: Նա պարգևատրվել է 1,9 միլիոն դրամով՝ իր աշխատավարձի 549 տոկոսի չափով, բացի այդ ստացել է 13-րդ աշխատավարձ՝ 346 հազար դրամ:
Իրավաբանական վարչության պետ Զավեն Առաքելյանը, բացի իր 13-րդ աշխատավարձից, քաղաքապետի կողմից պարգևատրվել է 1,6 միլիոն դրամով: Դա Առաքելյանի աշխատավարձի 462 տոկոսն է:
Առողջապահության վարչության պետ Կամսար Բաբինյանը ևս քաղաքապետից շռայլ պարգևատրում է ստացել՝ 1 մլն 375 հազար դրամ: Այս պարգևատրումը Բաբինյանի աշխատավարձի 397 տոկոսն է:
Քաղաքապետարանի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանի պարգևավճարը կազմել է 888 հազար դրամ: Սա Գևորգյանի աշխատավարձի 256 տոկոսն է:
Քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարության պետ Արթուր Մկրտչյանը, բացի իր 346 հազար դրամ 13-րդ աշխատավարձից, որպես պարգևատրում ստացել է 742 հազար դրամ՝ իր աշխատավարձի 214 տոկոսը:
Զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչություն պետ Տիգրան Սարգսյանը քաղաքապետից 487 հազար դրամ պարգևավճար է ստացել: Շինարարության և բարեկարգման վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գրիգոր Հարությունյանի պարգևավճարը կազմել է 397 հազար դրամ:
Քաղաքապետարանի վարչության պետերից միայն կոմունալ տնտեսության վարչության ժամանակավոր պետ Արարատ Խաչիկյանն է, որ իր աշխատավարձից՝ 346 հազար դրամից, ցածր պարգևատրում է ստացել՝ 294 հազար դրամ:
Մեր չթվարկած մնացած բոլոր վարչության պետերը քաղաքապետի որոշմամբ ստացել են 13-րդ աշխատավարձ և նույնչափ պարգևատրում:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում տեղադրած տեսաուղերձում հրապարակել էր փոխքաղաքապետերին և վարչական շրջանների ղեկավարներին տրամադրած պարգևավճարների չափը, սակայն չէր հիշատակել քաղաքապետարանի վերոհիշալ վարչության պետերի ստացած պարգևավճարների չափը, որոնք հիմնականում գերազանցել են փոխքաղաքապետերի պարգևավճարներին:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետարանը հրաժարվում էր քաղաքապետարանի աշխատակիցներին տրամադրած պարգևավճարների չափը հրապարակելուց: Սակայն քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտնեց, որ հաշվի առնելով հանրային հետաքրքությունը՝ դրանք կհրապարակեն:

В мэрии Еревана выдали премию в два миллиона драмов
26 января мэр Еревана Айк Мапутян на своей фейсбуковской странице сообщил, что мэрия опубликует данные о премиях, выданных работникам в связи с новогодними праздниками.
После публикации этих сведений Hetq.am провел изучение и выяснил, что некоторые начальники управлений, помимо13-ой зарплаты получили премии в 1-2 миллиона драмов.
Размеры денежных вознаграждений, выданных начальниками управлений, оказались разными. Некоторые из них получили сумму, равную их зарплате, другим были выданы премии, в несколько раз превышавшие их зарплату.
Самую крупную сумму получил начальник управления учета и взимания доходов Арен Арутюнян. Помимо 13-ой зарплаты в 346 тыс. драмов, Арутюняну была выдана премия в размере 262 млн драмов. То есть начальник управления был премирован суммой, которая составляла 635 процентов от его зарплаты.
Другим щедро награжденным начальником оказался руководитель управления по недвижимости Арсен Амян. Полученная им премия составила 2 млн драмов. Кроме того, Амян получил 13-ю зарплату в 346 тыс. драмов. Таким образом, в случае с этим начальником управления премия составила 576 процентов от его зарплаты.
В число сотрудников мэрии, получивших крупную премию, вошел также начальник финансового управления Вилен Аревшатян. Кроме 13-ой зарплаты в размере 346 тыс. драмов, Аревшатян был премирован суммой в 1,9 млн драмов, что составляет 549 процентов от его зарплаты.
Начальник юридического управления Завен Аракелян получил не только 13-ю зарплату, но и премию в размере 1,6 млн драмов, что составляет 462 процента от его зарплаты.
Щедрое денежное вознаграждение от мэра было выдано и начальнику управления по здравоохранению Камсару Бабиняну. Его премия составила 1 млн 375 тыс. драмов, то есть 397 процентов от зарплаты.
Начальник управления по внешним связям Давид Геворкян получил премию на сумму 888 тыс. драмов. Это составляет 256 процентов от его зарплаты.
Руководитель секретариата аппарата мэрии Артур Мкртчян, помимо зарплаты в 346 тыс. драмов, получил премию в 742 тыс. драмов, что составляет 214 процентов от его зарплаты.
Начальник управления развития и инвестиционных программ Тигран Саргсян был премирован суммой в 487 тыс. драмов, а врио начальника управления строительства и благоустройства Григор Арутюнян – суммой в 397 тыс. драмов.
И только врио начальника управления коммунальнго хозяйства Арарат Хачикян получил премию в 294 тыс. драмов, которая оказалась меньше его зарплаты, составляющей 346 тыс. драмов.
Начальники остальных управлений получили 13-ю зарплату и равную ей премию.
В размещенном на своей странице в Фейсбуке видеообращении мэр столицы Айк Марутян сообщил, какие премии получили вице-мэры и руководители административных округов, но не назвал размеры премий, полученных начальниками вышеуказанных управлений, которые в основном превышали денежные вознаграждения вице-мэров.
Напомним, что мэрия Еревана отказывалась обнародовать сведения о выданных сотрудникам премиях. Однако Айк Марутян заявил, что, учитывая большой общественный интерес, эти данные будут опубликованы.