- Կին թամադա՞: Պատկերացնու՞մ ես կնոջը' սեղանի տակ հարբած-ընկած:
Եվ այստեղ կար երկու ճանապարհ' կամ նահանջել, կամ էլ խիզախել ու ցույց տալ բոլորին, որ կին սեղանապետն այնքան էլ ուտոպիական համադրություն չէ: Եվգինե Հովսեփյանն ընտրեց երկրորդ ճանապարհը: Եվ արդեն 5 տարի է Հայաստանում միակ պրոֆեսիոնալ կին թամադան է:
Ասում են' ոչինչ կյանքում պատահական չի լինում, եւ իրականում բոլոր, անգամ առաջին հայացքից անկախ թվացող իրադարձությունները փոխկապակցված են:
Հենց նման իրադարձությունների շարանն է Եվգինեին բերել դեպի թամադայություն:
1996 թվականին Երեւանի քաղաքապետարանը հայտարարում է Մայր տոնածառի Ձյունանուշի մրցույթ: Կազմակերպիչների առջեւ շարվում են աղջիկներ, որոնց մասին ասում են' «ոտքերը պարանոցից են աճում»:
-Լավ,-վրդովվում են կազմակերպիչները,-Ձյունանու՞շն էլ ունենա 180 մետր հասակ: Ի՞նչ է, այս քաղաքում չկա՞ մի կարճահասակ, սպիտակադեմ աղջիկ:
Կազմակերպիչները հավաքվածների մեջ նկատում են Եվգինեին, ով եկել էր աջակցելու մրցույթին մասնակցող ՙմոդելուհի՚ ընկերուհուն եւ ում ընդամենը մի քանի ամիս առաջ պարուսույց Վանուշ Խանամիրյանը հրաժարվել էր ընդունել պարի խմբակ կարճ հասակի պատճառով:
-Բալիկ ջան, բեմ բարձրացիր, տեսնեմ' դեմքդ ի՞նչ գույնի է,-ասում է քաղաքապետը: Այդպես Եվգինեն դառնում է Մայր տոնածառի Ձյունանուշը ( այդ «պաշտոնը» զբաղեցրել է մինչեւ անցյալ տարի):
Ժամանակ առ ժամանակ Ձյունանուշը վարում է տարբեր միջոցառումներ:
Մի անգամ նրան հրավիրում են վարելու Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հորը' Աշոտ Բաղդասարյանին պատկանող «Էլինա» ռեստորանի բացման հանդեսը: Միջոցառման վերջում Արթուր Բաղդասարյանը, որ Եվգինեին հիշում է որպես Մայր տոնածառի Ձյունանուշ, հարցնում է նրան' փորձե՞լ է, արդյոք, երբեւէ վարել հարսանեկան հանդեսներ:
Հետաքրքիր միտք է. Ինչու՞ ոչ:
Եվգինեի ընտանիքում այս գաղափարը դիմավորում են սվիններով: Մայրը, ում երակներում հոսում է ավանդապաշտ մշեցու եւ վանեցու արյունը, սարսափում է այն մտքից, թե ինչ կարող է պատահել նուրբ, փխրուն աղջկա հետ, երբ կենացները քաղցրանան, եւ գինին խփի տղամարդկանց գլխին: Առաջին միջոցառումներին նա նույնիսկ ուղեկցում էր դստերը' համոզվելու, որ նրա անվտանգությունն ապահովված է:
Մոր մտահոգությունն, իհարկե, այնքան էլ անհիմն չէր: Հայաստանում պրոֆեսիոնալ թամադա հասկացությունը բավական նոր է ( նման ծառայություն մատուցող «Վլադկո» ստուդիան, որի գեղարվեստական ղեկավարն է Եվգինեն, բացվել է 2000 թվականին), էլ չենք ասում պրոֆեսիոնալ կին թամադայի մասին:
Նորաթուխ թամադայի հետ հաճախ չէին հաշտվում նույնիսկ իրենք' հրավիրողները: Խնդիրներ առաջանում էին հատկապես իրենց խոր ավանդույթներից ու արմատներից խիստ կառչած գյումրեցիների եւ գավառեցիների հետ:
«Նոր էի սկսել գործունեությունս,-պատմում է Եվգինեն,-երբ մի անգամ պետք է վարեի գյումրեցիների հարսանեկան հանդես: Սիրալիր ժպիտով, տրամադրված բարձրացա բեմ, երբ մի տարեց գյումրեցի մատը թափ տվեց ու բացականչեց' Ծո, դու կնիկ հալովդ մեզ պիտի ղեկավարե՞ս»՚:
Եվգինեն խոստովանում է, որ նման դեպքերում իրեն օգնում է մյուս մասնագիտությունը: Նա պրոֆեսիոնալ պարուհի է: Վեց տարեկանից պարել է Հայաստանում առաջին մանկական ազգագրական երգի եւ պարի «Գորանի» համույթում: Հետո եղել են շատ այլ համույթներ: Այժմ ինքն է դասավանդում ազգային պարեր:
«Պար ուսանելիս ուսումնասիրել եմ նաեւ տվյալ շրջանի, տվյալ քաղաքի մշակույթն ու ավանդույթները: Դա ինձ շատ է օգնում նրանց հետ միանգամից լեզու գտնելու հարցում: Երբ տեսնում են, որ քաջատեղյակ եմ իրենց սովորույթներին, գիտեմ իրենց ազգային պարն ու երգը, անմիջապես մեղմանում են»,-ասում է Եվգինեն:
Եվգինեն միջոցառմանը սովորաբար սկսում է նախապատրաստվել արարողությունից մոտ մեկ ամիս առաջ: Կազմում է ծրագիր, ուր ընդգրկվում են երգիչների կատարումներ, երգիծաբանների ելույթներ, զվարճալի խաղեր, աճուրդներ: Հաժախ համագործակցում է նաեւ տղամարդ սեղանապետերի հետ: Մտապահում է նորապսակների բոլոր կարեւոր բարեկամների, ընկերների անունները, տեղեկանում է նրանց կյանքում տեղի ունեցած նշանակալից իրադարձություններին:
Վարձու թամադայի մասնագիտությունը բավական զգուշավորություն է պահաջում: ՙ Պետք է զգույշ լինես խաղեր կազմակերպելիս: Կան որոշ խաղեր, օրինակ' շամպայնով իրար ջրելը կամ երկուսով առանց ձեռքերի օգնության մի խնձորն ուտելը, որոնք դրսում շատ սիրված են ու զվարճալի, սակայն մեր հասարակության համար դեռ համարձակ են, անընդունելի:
Նաեւ մեծ ուշադրություն է պետք դարձնել նորապսակների մտերիմների եւ հարազատների անուններն ու կոչումներն անգիր հիշելուն: Կարիերայիս սկզբում, երբ դեռ անփորձ էի, հաճախ թույլ էի տալիս «ճակատագրական» սխալներ: Ասենք' նորապսակների բարեկամների կենացը խմելիս մոռանում էի նշել Ամերիկայում գտնվող հորաքրոջը, որը, միգուցե, մի շքեղ նվեր էր այնտեղից ուղարկել:
Հետո բարեկամները սարսափում էին, որ Հայաստան գալիս հորաքույրը դիտելու էր տեսաերիզը եւ իր անունն այնտեղ չէր գտնելու: Պետք է ուշադիր լինել կատակներ անելիս: Օրինակ' չպատմել անեկդոտներ «հիմար ոստիկանների» մասին, երբ ղեկավարում ես ոստիկանական վարչություններից մեկի պետի որդու կնունքը»,-մեկնաբանում է թամադա Եվգինեն:
Երաժշտության ընտրությանն էլ պետք է ըմբռնումով մոտենալ: Հայկական հարսանիքներին եւ կնունքներին ամենալսելի երաժշտությունը ռաբիսն է: Պատվիրատուների շարքում էլ է գերակշռում, այսպես կոչված, «ռաբիս զանգվածը»: «Որպես կանոն' այդ զանգվածի վճարողունակությունը շատ ավելի մեծ է, քան ինտելիգենցիայինը»,- ասում է Եվգինեն :
Իսկ կա՞ առավելություն կին եւ տղամարդ սեղանապետերի միջեւ:
«Կինն ավելի դիվանագետ է, քան տղամարդը: Հաճախ պատվիրատուի ու, ասենք, երաժիշտների միջեւ առաջանում են կատարվող գործի կամ վարձատրության վերաբերյալ հակասություններ, գործի են դրվում բռունցքները: Տղամարդիկ ավելի տաքարյուն են, միանգամից բորբոքվում են: Այդ ժամանակ ես փորձում եմ մեղմել իրավիճակը, ամեն ինչ կատակի տալ, համոզել որոշ փոխզիջումների գնալ»:
Եվգինեն ասում է, որ միջոցառումների ամենամեծ «գլխացավանքը», թերեւս, քավորն է, ով անընդհատ ձգտում է հետդ հավասար կամ քեզանից էլ առավել ղեկավարել սեղանը.«Այդ դեպքում էլ է օգնում կանացի դիվանագիտությունը, համագործակցելու ունակությունը: Անբռնազբոս հրավիրում եմ նրան հետս վարել սեղանը, հյուրերի ուշադրությունը կենտրոնացնում եմ նրա վրա»:
Կին թամադայի աշխատանքն ունի նաեւ իր բարդությունները:
«Կնոջը շատ ավելի անլուրջ են ընկալում, քան տղամարդուն: Կարծես առաջանում է ինքնահաստատվելու խնդիր: Հաճախ հղփացած օլիգարխների կանայք քեզ համարում են սպասավոր անձնակազմի անդամ, ամեն կերպ ջանում են ցույց տալ, որ ցածր ես իրենցից: Լինում են դեպքեր, երբ նրանք իրենց ամուսնու' քեզ ուղղված մի ոչինչ չնշանակող ժպիտի պատճառով խանդի տեսարան են սարքում: Անխուսափելի են նաեւ անպարկեշտ առաջարկները հյուրերի կողմից: Ես շատ եմ սիրում Սեւակ եւ հաճախ արտասանում եմ նրա բանաստեղծությունները միջոցառում վարելիս: Արտասանելիս միշտ հուզվում եմ: Մեկ էլ դահլիճից մի հեգնական ակնարկ է հնչում, ինչը բավականին նյարդայնացնում է: Յուրաքանչյուր միջոցառմանը գործ ես ունենում ահռելի քանակությամբ տարբեր մարդկանց հետ: Պետք է կարողանաս բոլորի հետ լեզու գտնել»:
Եվգինեին լեզու գտնելն ակնհայտորեն հաջողվում է: Եթե սկզբում նա միջոցառումներ էր վարում միայն Երեւանում եւ հետո' Հայաստանի մարզերում, ապա այժմ երիտասարդ թամադային արդեն հրավիրում են տոնական հանդեսներ վարել նաեւ Հայաստանից դուրս:
Ի դեպ, հեռու մարզերում կամ Հայաստանից դուրս միջոցառում վարելիս Եվգինեն վարձում է թիկնապահների. ավելորդ զգուշավորությունը երբեք չի խանգարի:
Այժմ Եվգինեն նույնիսկ հանդիսանում է մի քանի գերդաստանների ընտանեկան թամադա:
Խաբարովսկում բնակվող հայ օլիգարխների մի գերդաստան իր հարսանիքի եւ կնունքի միջոցառումները նախընտրում է անցկացնել միմիայն Հայաստանում, Սուրբ Էջմիածնի Մայր Աթոռ եկեղեցում' միմիայն Եվգինեի ղեկավարությամբ:
Այնպես որ, Եվգինեն համոզված է. «Կին սեղանապետ երեւույթի հանդեպ թերահավատությունը Հայաստանում ժամանակավոր բնույթ է կրում. այս մասնագիտությունն այստեղ ապագա ունի»:

“A female tamada? Can you imagine a woman lying drunk under the table?”
And there were two choices - to give it up, or to be brave enough to carry on and show everybody that a female tamada was not just a utopian combination. Evgine Hovsepyan chose the second, and for five years now has been the only professional female tamada in Armenia.
They say nothing happens by chance in life and all events, even those that have nothing common at first sight, are linked to each other and lead to each other.
It was a chain of such events that brought Evgine to tamada-ism.
In 1996, Yerevan City Hall announced a casting call for a Snegurochka (snow maiden) for Mother Christmas Tree. The organizers gathered a group of girls who are usually described as having “legs growing from the neck”.
“Gosh!” the organizers said, astonished, “How can Snegurochka be 1.8 meters tall? Don’t we have even a single short, fair-skinned girl in this city?”
Suddenly they noticed Evgine, who had come to support her friend, a model, and whom Vanush Khanamiryan (an famous Armenian dancer and dance teacher) had refused to accept into his dance group because she was too short.
The mayor called her up to the stage and thus Evgine became Snegurochka, a position she held as of last year.
From time to time Snegurochka leads different ceremonies. Once she was invited to lead the opening ceremony of a restaurant owned by Artur Baghdasaryan’s father’s Ashot Baghdasaryan.
At the end of the ceremony Arthur Baghdasaryan, who recognized the Snegurochka in her, asked if she had ever tried leading wedding ceremonies.
Good idea, why not?
Evgine’s family gаve the idea a hostile reception. Her mother who has traditional Mush and Van blood in her veins, was horrified at what might happen to a tender, fragile girl when a party was at its peak and the wine had gone to men’s heads. At the first ceremonies she would even accompany her daughter to make sure she was absolutely safe.
The mother’s worries, of course, were not that baseless. In Armenia, the conception of the professional tamada is still pretty new (the Vladko Studio, which provides this sort of service and which Evgine works with with, only opened in 2000), not to mention female tamadas.
The newly-established tamada was seen as unusual even by those who had invited her. Problems would occur especially with people from Gyumri and Gavar, famous for sticking to their roots.
“Once at the beginning of my career,” Evgine says, “I was supposed to lead the wedding ceremony of a couple from Gyumri. I went up to the podium with a nice smile, ready to start, and an old man snapped his fingers and exclaimed, “A woman will be governing us?!”
Evgine admits that in such cases what helps her is her second specialty-she is a professional dancer.
“Learning the dances, I learned the culture and traditions of the cities and regions, too. It really helps me find a common language with them. When they see I am very well aware of their traditions, know their songs and dances, they immediately become friendlier.”
Evgine usually starts to prepare for a ceremony a month in advance. She designs a program that includes famous Armenian singers and humorists, funny games and auctions. She also cooperates with male tamadas if need be. She inquires about all the important people and events around the newly married couple.
Being a hired tamada takes care.
“You have to be very careful about arranging games. Some games, say, pouring champagne for each other or eating an apple together without any hands may be very funny abroad, but for our conservative society they are still unacceptable.”
“You must also pay attention to knowing by heart all the names and titles of the newly-married couple’s friends and relatives. In the beginning of my career when I still was inexperienced I would make fatal mistakes. For instance, making a toast to relatives I would forget to mention an aunt living in the USA., who perhaps had sent a gorgeous gift. Imagine the horror of the couple when the aunt comes to Armenia, watches the video of the ceremony, and does not hear her name mentioned.”
“Also, you have to be careful while making jokes, for instance, not tell jokes about “stupid cops” when leading a baptism party for some very important police boss’s son.”
She has to have the right approach to music selection, too. At Armenian weddings and christenings the most popular music is rabiz. Among customers, too, the so-called rabiz element prevails. As a rule, those people have a much greater ability to pay than the intelligentsia.
And what is the advantage of a female tamada over a male tamada?
“A woman is more diplomatic than a man. Very often between the customer and, say, the musicians some conflict take place concerning payment or the song being played. Men are much more emotional, so it starts to feel like a fight. In such cases I try to settle the situation, to make it into a joke, to convince them to compromise.”
Evgine says that the real headache of weddings and christenings is a godfather who always tries to be a leader at the table.
“In this case, too, a woman’s diplomacy and ability to cooperate helps. I invite him to lead the table with me, concentrate the guests’ attention on him.”
The job of female tamada has its difficulties as well.
“Sometimes a woman is not taken as seriously as a man. Thus you get a self-affirmation problem…
“Very often oligarchs’ spoiled wives treat you like one of the servants, try to show they are higher than you…
“You also cannot avoid indecent offers from the guests…
“I am very fond of Sevak (a well-known Armenian writer) and often read his poems at the ceremony. Reading them, I get so into it that I may even have tears in my eyes. I often hear mocking imitations from the people there, which really gets on my nerves…
“At every ceremony you deal with countless different people. You have to find a common language with them all.”
Evgine, no doubt, has a talent for that. In the beginning, she used to lead ceremonies only in Armenia; now she even gets invitations even from abroad.
By the way, leading ceremonies in distant marzes of Armenia or abroad Evgine takes bodyguards with her. Too much caution is never a bad thing.
Evgine has even become the family tamada for some Armenian families. One family of Armenian oligarchs in Khabarovsk prefer to hold their weddings and christenings only in Armenia and only with Evgine.
Thus Evgine is sure-Perplexity about female tamadas in Armenia is only temporary; this profession has a future here.