Դալմայի այգիներում Գարեգին Նուշիկյանի ընկերությունը ժամանցի և զվարճանքի կենտրոն է կառուցելու. ԲՆ-ն դրական եզրակացություն է տվել
Բնապահպանության նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել Երևան քաղաքի Մոնթե Մելքոնյան 31 հասցեում «Երևան պարկ» ընտանեկան ժամանցի և զվարճանքի կենտրոն կառուցելու նախագծին: Նախագիծը ներկայացրել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Գարեգին Նուշիկյանին պատկանող «Պարկ գրուպ» ՍՊԸ-ն:
Ընկերությունը հիմնադրվել է 2017թ. հուլիսի 12-ին: 2018թ. հունվարի 11-ին կառավարությունը, Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ, որոշում է կայացրել 27,66 հա-ն Նուշիկյանի ընկերության ներդրումային ծրագրի իրականացման նպատակով, առանց մրցույթի, վարձակալության իրավունքով, 99 տարի ժամկետով տրամադրել «Պարկ գրուպ» ՍՊԸ-ին:
Կառավարությունն այդ որոշմամբ Երևանի քաղաքապետին առաջարկել է նաև ապահովել Երևան քաղաքի Մոնթե Մելքոնյան փողոցին հարակից տարածքում գտնվող 27,66 հեկտար պետական սեփականություն հանդիսացող անտառային ֆոնդի հողերի նպատակային նշանակության փոխադրումը հատուկ պահպանվող տարածքների հողերի նպատակային նշանակության:
Համաձայն նախագծի՝ ընտանեկան ժամանցի և զվարճանքի կենտրոնը կառուցվելու է Դալմայի այգիներում: Այն իրենից ներկայացնելու է ժամանակակից զբոսավայր՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան ատրակցիոններով, ջրային և կանաչապատ տարածքներ, սպասարկման կետեր և ավտոկայանատեղիներ:
Այդ նպատակով վարձակալության է տրվել 26 հա հող, 2 հա էլ նախատեսված է կառուցապատման համար: Այսինքն՝ տոկոսային հարաբերությամբ տարածքի ընդհանուր մակերեսի 7%-ը նախատեսված է կառուցապատման՝ շենքերի, շինությունների և ատրակցիոն սարքավորումների, ջրային մակերեսների համար, 23%-ը՝ ճանապարհների, արահետների և ավտոկայանատեղիների համար, մնացյալ 70%-ը՝ կանաչ գոտիների համար:
Ժամանցի համալիրը կառուցվելու է շինություններից զուրկ հողատարածքում, որը նախկինում եղել է այգի, և առանձին հատվածներում ծառաթփատեսակներ և պտղատու ծառեր կան, որոնք, համաձայն նախնական գնահատման հայտի, շինարարության առաջին փուլում չեն հատվելու, իսկ 2-րդ և 3-րդ փուլերում տարածքը մաքրվելու է ծերացած ու չորացած ծառերից:
Այս տարվա սեպտեմբերին նախատեսում է բացել այգին մինչև 12 տարեկան երեխաների և նրանց ընտանիքների համար: Այն ընդգրկելու է 800 քմ տարածք զբաղեցնող խաղահրապարակ, 15 մանկական և ընտանեկան ատրակցիոններ, տեսախաղեր, սննդի կենտրոն, խաղալիքների և քաղցրավենիքների խանութներ և այլն:
2020թ. ապրիլին կկառուցվի բացօթյա տարածքի գլխավոր մասը՝ 20 ընտանիքների համար՝ սրճարան-ռեստորան դեպի լիճ բացվող տեսարանով, հարյուրավոր ծառերով շրջապատված մի քանի էքստրեմալ ատրակցիոնով, արհեստական լճով և երեխաների համար նախատեսված ինտերակտիվ շատրվանով:
2021թ. ապրիլին կկատարվի այգու ամբողջականացումը: Կավելանան մի շարք էքստրեմալ ատրակցիոններ: Այգու կենտրոնական հրապարակում կբացվեն պարող շատրվաններ՝ երկու կողմերից համալրված դեկորատիվ ջրվեժներով:
Շինարարության ավարտից հետո տարածքը կանաչապատվելու է, տնկվելու են ծաղիկներ, դեկորատիվ ծառեր:
Կենտրոնն ունենալու է 350 նոր աշխատատեղ, ստեղծվելու է հաշմանդամություն և կենսագործունեության սահմանափակումներ ունեցող մարդկանց առանց խոչընդոտների զվարճանալու, հատուկ դպրոցների սաների և անապահով ընտանիքների մանկատան երեխաների համար ատրակցիոններից անվճար օգտվելու հնարավորություններ:
Գործելու է նաև քաղաքի մի քանի կետերից անվճար փոխադրման ծառայություն դեպի «Երևան պարկ»:
Բնապահպանության նախարությունը փորձագիտական եզրակացության մեջ նշել է, որ նախատեսվող գործունեությունն ունի սոցիալական դրական ազդեցություն:
Փորձաքննական մի քանի պահանջներ է առաջադրել, մասնավորապես՝ ծերացած և չոր ծառերի հատումը կատարել քաղաքապետարանի վարչության կողմից տրված մասնագիտական եզրակացության հիման վրա:

Компания Гарегина Нушикяна построит в Ереване Центр семейного досуга и развлечений
Министерство охраны природы выдало положителное заключение проекту строительства Центра семейного досуга и развлечений “Парк “Ереван” по адресу: Монте Мелконяна, 31. Проект представлен ООО “Парк групп”, принадлежащим бывшему депутату Национального Собрания Гарегину Нушикяну.
Компания была основана 12 июля 2017 г. А 11 января 2018 г. правительство во главе с Кареном Крапетяном приняло решение с целью реализации инвестиционной программы компании Г.Нушикяна предоставить в аренду ООО “Парк групп” без конкурса и сроком на 99 лет 27,66 га.
Согласно проекту, Центр семейного досуга и развлечений будет построен на территории садов Далмы. Центр представляет собой современный парк с соответствующими европейским стандартам аттракционами, искусственными водоемами и зелеными зонами, пунктами обслуживания и парковками.
С целью реализации проекта в аренду предоставлено 26 га земли, еще 2 га выделено под застройку. То есть 7% будет отведено под строительство зданий, построек, установку аттракционного оборудования, водные площади, 23% - под строительство дорог, тропинок и автопарковок, остальные 70% составит зеленая зона.
Развлекательный комплекс будет построен на территории, где раньше были сады. На отдельных участках имеются плодовые деревья, которые, согласно заявке на предварительную оценку, не будут срезаны. На втором и третьем этапах территория будет расчищена от старых и высохших деревьев.
В ссентябре этого года парк откроется для детей до 12 лет и их родителей. Он будет включать игровую площадку в 800 кв.м, 15 детских и семейных аттракционов, видеоигры, точки общепита, магазины игрушек и сладостей и т.д.
В апреле 2020 г. будет построено кафе-ресторан на 20 семей с видом на озеро. Сотни деревьев будут окружать несколько экстремальных аттракционов, здесь же будут искусственное озеро и предназначенным для детей интерактивный фонтан.
В апреле 2021 г. появится ряд других экстремальных аттракционов. На центральной площади парка откроются танцующие фонтаны, по обеим сторонам которых будут созданы декоративные водопады.
После окончании строительства на территории будут высажены цветы и декоративные деревья.
В центре предусматривается создать 350 рабочих мест. Лица с ограниченными физическими возможностями, воспитанники спецшкол и дети из необеспеченных семей смогут пользоваться всеми аттракционами бесплатно.
Предусмотрена бесплатная доставка в “Парк “Ереван” из нескольких точек города.
В экспертном заключении Министерства охраны природы отмечено, что предусмотренная деятельность окажет положительное социальное воздействие.