Անդրանիկ Քոչարյան. «Նախագահները եթե ասելիք ունեն, բնականաբար, պետք է հարցաքննվեն»
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, փաստահավաք խմբի անդամ Անդրանիկ Քոչարյանն այն համոզմունքին է, որ 2008 թվականի մարտի 1-2-ի իրադարձություններն ամբողջությամբ բացահայտելու «քաղաքական պատվեր կա»:
«Նախկինում կար կոծկելու քաղաքական պատվեր, այսօր մարտի 1-ի գործով կա ամբողջությամբ բացահայտելու քաղաքական պատվեր: Պատվեր բառը լավ չի հնչում, բայց սա բացառիկ հնարավորություն է, որ մեր իրավապահ համակարգը, որին տարիներ շարունակ օգտագործել են անօրինական գործողությունների շրջանակում, փչացրել են շատ պատասխանատու պաշտոնյաների, այդ խնդիրը հիմա պետք է լուծվի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քոչարյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, որ այդ գործի շրջանակներում հարցաքննվել են առաջին և երրորդ նախագահները, Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց.
«Նախագահները եթե ասելիք ունեն, բնականաբար, պետք է հարցաքննվեն: Կարծում եմ՝ ձեզ բոլորիդ պետք է ուրախացնի այն փաստը, որ չհարցաքննվող պաշտոնյա չկա: Ես նորից պետք է դիմեմ այն պաշտոնյաներին, որոնք տիրապետում են ծավալուն տեղեկատվության այս հարցի ամբողջական բացահայտման համար, որովհետև այլևս թաքցնելու ոչինչ չի լինելու, թող գան, շուտ աջակցեն նախաքննական մարմնին»,- ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ եթե առանցքային պաշտոնյաներ Հայաստանի սահմաններից դուրս են գտնվում, մարտի 1-ի ամբողջական բացահայտում կարո՞ղ է լինել, Քոչարյանն ասաց.
«Առանցքային ներկայացուցիչներն իրենք էլ արդեն հոգեբանորեն գիտակցում են, որ իրենց՝ երկրի սահմաններից դուրս գտնվելն անիմաստ է: Խոսքը վերաբերում է թե´ պաշտպանության նախկին նախարարին, թե´ նախաքննությունն իրականացրած Վահագն Հարությունյանին: Չգիտեմ Վահագն Հարությունյանն ինչպես է մտածում, բայց ես կարծում եմ, որ պետք է գա ու ներկայացնի այն տեղեկատվությունը, որին տիրապետում է»:

Андраник Кочарян: “Если президентам есть что сказать, то они, естественно, должны быть допрошены”
Председатель парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности, член группы по сбору фактов о событиях 1-2 марта 2008 г. в Ереване Андраник Кочарян убежден, что “есть политический заказ” на полное раскрытие этих событий.
“Раньше был политический заказ на их сокрытие, а сегодня – на полное раскрытие дела о событиях 1 марта 2008 г. Слово “заказ” звучит не очень хорошо, но это исключительный шанс для нашей правоохранительной системы, которую на протяжении многих лет постоянно использовали для осуществления незаконных действий, которую портили многие ответственные лица. Сейчас эта проблема должна быть решена”,- сказал журналистам А.Кочарян.
Касаясь допроса в рамках этого дела первого и второго президентов Армении, Кочарян отметил: “Если президентам есть что сказать, то они, естественно, должны быть допрошены. Думмаю, всех должен радовать тот факт, что нет таких должностных лиц, которые не могут быть допрошены. Еще раз хочу обратиться к тем чиновникам, которые владеют информацией, позволяющей полностью раскрыть это дело. Пусть они как можно быстрее начнут оказывать содействие следственному органу”.
На вопрос: возможно ли полное раскрытие мартовских событий, если некоторые должностные лица находятся за пределами Армении? – Андраник Кочарян сказал: “Эти люди уже осознают, что их нахождение за пределами страны лишено смысла. Речь идет и о бывшем министре обороны, и о проводившем расследование Ваагне Арутюняне. Я думаю, что Ваагн Арутюнян должен приехать и представить всю ту информацию, которой он владеет”.