Էդմոն Մարուքյան. «Մենք քննարկում ենք մի ծրագիր, որի իրականացնողները հայտնի չեն»
Ընդդիմադիր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն աննախադեպ է որակում այն, որ մինչ նիստը կառավարության անդամները խմբակցությունների հետ չեն քննարկել կառավարության նախագիծը՝ որակելով այն «արհամարհանք խորհրդարանի նկատմամբ»:
«Սա պատմության մեջ առաջին դեպքն է, որ նման արհամարհական վերաբերմունք է»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց պատգամավորը:
Պատգամավորի դիտարկմամբ՝ երկրորդ հիմնարար հարցը հետևյալն է. «Մենք քննարկում ենք մի ծրագիր, որի իրականացնողները հայտնի չեն. չկա կառավարության կառուցվածքի մասին օրենք, որը մեզ հնարավորինս տեսլականը ցույց կտա, թե ինչ կառուցվածքով են այս ծրագիրը իրականացնելու: Այս պահին կա 12 նախարար, և հինգ նախարարություն, որոնք չունեն նախարար, Սահմանադրության խախտմամբ են այս նշանակումները եղել, և չկա որևէ պատասխան այս մասին»,-ասաց Մարուքյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ խորհրդարանին հայտնի չէ, թե այս ծրագիրն ովքեր են իրականացնելու, ինչ կառուցվածքով:
«Խորհրդարանը սկզբում պետք է ունենա կառուցվածք, հետո ծրագիր, թե այդ կառուցվածքն ինչպես է իրականացնելու այդ ծրագիրը»,-ասաց նա:
Մարուքյանի համար զարմանալի էր նաև վարչապետի այն պատասխանը, որ խորհրդարանական վերահսկողությունը վերջին շրջանում ավելի է ընդլայնվել:
«Էդ ո՞նց եղավ, որ սուպերվարչապետական համակարգն արդեն լավն է, էդ ո՞նց եղավ, որ նախարարների հետ փակ հանդիպումները համարվում են խորհրդարանական վերահսկողություն»,-արձագանքեց պատգամավորը:
Թե ինչպես է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը քվեարկելու կառավարության ծրագրին, Էդմոն Մարուքյանը չմանրամասնեց, ասաց՝ դեռ քննարկում են:

Эдмон Марукян: “Неизвестно, кто будет реализовать программу, которую мы обсуждаем”
Руководитель оппозиционной парламентской фракции “Светлая Армения” Эдмон Марукян назвал беспрецедным тот факт, что до проведения заседания Национального Собрания члены правительства не обсудили с фракциями представленный правительством проект. Такое отношение Марукян назвал “пренебрежением к парламенту”.
“Это первый в истории случай, когда проявляется такое пренебрежительное отношение”,- заявил журналистам депутат.
Лидер фракции “СА” также отметил: “Неизвестно, кто будет реализовать программу, которую мы обсуждаем. Нет закона о структуре правительства, при которой будет осуществляться эта программа”. По словам Марукяна, в данный момент имеется 12 министров и пять министерств, которые не имеют руководителей. “Эти назначения были произведены с нарушениями Конституции, но никаких ответов этот счет нет”,- заявил Эдмон Марукян.
Депутат отметил, что парламент не знает, кто будет осуществлять эту программу, какова должна быть структура правительства.
Марукяна также удивили слова премьер-министра о том, что в последнее время рамки парламентского контроля расширились.
“Что случилось, что система суперпремьерства стала уже хорошей? Что случилось, что закрытые встречи с министрами уже считаются парламентским контролем?” – поинтересовался депутат.
Отвечая на вопрос, как фракция “Светлая Армения” будет голосовать по программе правительства, Эдмон Марукян сказал, что этот вопрос пока обсуждается.