Սուրիկ Խաչատրյանի որդու նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին
Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի կրտսեր որդու՝ Տրդատ խաչատրյանի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Այս մասին «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են Քննչական կոմիտեից՝ հիշեցնելով, որ Խաչատրյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Տրդատ Խաչատրյանը մեղադրվում է ժամկետային զինվորական ծառայությունից խուսափելու մեջ՝ փաստաթուղթ կեղծելու կամ խաբեության այլ ճանապարհով:
Մենք հարցրել էինք նաև, թե Խաչատրյանի նկատմամբ դեռևս օգոստոսի 13-ին նշանակված համալիր դատաբժշկական, դատահոգեբանական ստացիոնար և ռազմաբժշկական հանձնաժողովային համալիր փորձաքննության եզրակացությունը ստացվե՞լ է, թե՞ ոչ, և կա՞ արդյոք փաստաթղթերի ենթադրյալ կեղծիք, սակայն քննչական կոմիտեից մեզ պատասխանել են, որ փորձաքննության եզրակացությունը դեռևս չի ստացվել:
Տրդատ Խաչատրյանին մեղադրանք առաջադրելուց հետո վերջինս բաց նամակով դիմել էր պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին՝ խնդրելով թույլ տալ զորակոչվել բանակ: ՊՆ-ից վստահեցրել էին՝ մինչ իրավական ընթացակարգը չսպառվի, և քաղաքացու պիտանելիության հարցը չհստակեցվի, վերջինս չի կարող զորակոչվել զինված ուժեր:

Сын Сурика Хачатряна отпущен под подписку о невыезде
Младший сын бывшего губернатора Сюникской области Сурика Хачатряна, Тигран Хачатрян, отпущен под подписку о невыезде. Об этом в ответ на запрос Hetq.am сообщили в Следственном комитете. В ответе сообщалось, что Т.Хачатряну выдвинуто обвинение в уклонении от срочной военной службы путем подделки документа или обмана (п.2 ч.2 ст.327 УК РА).
Нас также интересовало, готово ли заключение по комплексной судебно-медицинской, судебно-психиатрической и военно-медицинской экспертизе, которая была назначена Т.Хачатряну еще 13 августа прошлого года. СК сообщил, что заключение они пока не получили.
После того, как Тиграну Хачатряну было выдвинуто обвинение, он обратился с открытым письмом к министру обороны Давид Тонояну с просьбой разрешить ему служить в армии. В Министерстве обороны нам сказали, что пока не будет установлена годность гражданина к военной службе, он не может быть призван в армию.