«Լուսավոր Հայաստանը» դեմ է քվեարկելու կառավարության ծրագրի նախագծին, «Իմ քայլը»՝ կողմ, ԲՀԿ-ն դեռ չի կողմնորոշվել
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու Ազգային ժողով բերված կառավարության ծրագրի նախագծին: Այս մասին հայտարարեց խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Վերջինս հայտնեց, որ միայն կառավարության կառուցվածքում նախատեսվող փոփոխությունները բավարար են ծրագրին դեմ քվեարկելու համար: Մարուքյանը նաև խստորեն քննադատեց Նիկոլ Փաշինյանի վարած կադրային քաղաքականությունը: Պատգամավորը վարչապետին կոչ արեց ազատվել Սերժ Սարգսյանի օրոք «երկրորդ պլանի խաղացողներից»:
Էդմոն Մարուքյանը, մասնավորապես, նկատի ուներ գործող այն նախարարներին, ովքեր Սերժ Սարգսյանի իշխանության տարբեր տարիներին փոխնախարարի պաշտոններ են զբաղեցրել:
Ելույթ ունենալով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անունից՝ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ իրենք 11 կետից բաղկացած առաջարկ են ներկայացրել կառավարությանը, և եթե գործադիրն անարձագանք թողնի իրենց առաջարկը, ապա «Բարգավաճ Հայաստանը» նույնպես դեմ կքվեարկի կառավարության ծրագրի նախագծին:
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն էլ հայտարարեց, որ իրենց խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու նախագծին՝ իր անվերապահ աջակցությունը հայտնելով կառավարության ծրագիրը կյանքի կոչելու հարցում:
Խմբակցությունների հայտարարություններին հաջորդում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը, որից հետո էլ կառավարության ծրագրի նախագիծը կդրվի քվեարկության:

Фракция “Светлая Армения” будет голосовать против программы правительства, “Мой шаг” – “за”, “Процветающая Армения” пока не сориентировалась
Фракция “Светлая Армения” будет голосовать против проекта программы правительства. Об этом заявил руководитель фракции Эдмон Маруян.
По его словам, только предусмотренных изменений в структуре правительства достаточно, чтобы голосовать против проекта программы. Лидер “Светлой Армении” подверг жесткой критике кадровую политику Никола Пашиняна, имея виду, в частности, тех действующих министров, которые в период правления Сержа Саргсяна занимали должности заместителей министров.
Выступившая от именги фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян напомнила о том, что они передали в правительство предложение из 11 пунктов. И если, по словам депутата, предложение не будет принято, то “Процветающая Армения” также будет голосовать против проекта прграммы правительства.
А вот депутат Лилит Макунц заявила, что возглавляемая ею фракции “Мой шаг “ проголосует за проект программы, тем самым выразив правительству безоговорочную поддержку в вопросе ее реализации.
За заявлениями фракций последует выступление премьер-министра Никола Пашиняна, после чего состоится голосование по проекту программы правительства.