Ավիատորները՝ կառավարությանը. ստեղծեք հավասար, նպաստավոր պայմաններ, եւ մենք ներդրումներ կանենք
Անցյալ տարվա հուլիսին տրանսպորտի, կապի եւ ՏՏ նախարարությունում ավիատորների մասնակցությամբ տեղի էր ունեցել Հայաստանի քաղավիացիայի խնդիրներին նվիրված քննարկում, որի ժամանակ որոշվել էր ձեւավորել աշխատանքային խումբ: Այն պետք է զբաղվեր քաղավիացիայում առկա խնդիրների ուսումնասիրմամբ եւ դրանց լուծման համար միասնական որոշում կայացնելու նպատակով առաջարկություններ ներկայացնելով: Աշխատանքային խմբի առաջին նիստը կայացել էր օգոստոսին:
Խմբի համակարգող, ավիատոր Հակոբ Ճաղարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասում է, որ վերջին նիստը եղել է ԱԺ ընտրություններից առաջ, դեկտեմբերից այս կողմ չեն հավաքվել, ինչն, ըստ էության, կապված է կառավարության կառուցվածքում սպասվող փոփոխությունների հետ: Ինչպես հայտնի է, նախատեսվում է տրանսպորտի, կապի եւ ՏՏ նախարարությունը դարձնել բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարություն, որից անջատվելու է տրանսպորտի ոլորտը: Վերջինս միացվելու է տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությանը: Կառավարության այս նախագիծը դեռ պետք է հավանության արժանանա ԱԺ-ի կողմից, իսկ մինչ այդ թե՛ ՏԿՏՏ նախարարությունում, թե՛ աշխատանքային խմբում սպասողական վիճակ է:
Այդուհանդերձ, խումբը հասցրել է կազմել մի փաստաթուղթ, որն արդեն հանձնվել է պատկան մարմիններին: «Այն, ինչ մեզնից պահանջվում էր՝ ապացուցել տեղական ավիափոխադրողների պարտադիր լինելը, մենք ձեւակերպեցինք հայեցակարգային զեկույցի մեջ»,- ասում է Հ. Ճաղարյանը՝ նկատելով, որ այն պատրաստի հայեցակարգ չէ, այլ դրա հիմքը: Փաստաթուղթը հանձնել են նախարարությանը, վերջինս էլ՝ քաղավիացիայի կոմիտեին: Օրեր առաջ Ճաղարյանը հանդիպել է նաեւ վարչապետին, զեկույցը ներկայացրել նաեւ նրան: Դեռ սպասում է պատասխանի:
Զեկույցի գլխավոր ուղերձը տեղական ավիափոխադրողներ ունենալն ու դրանց աճին նպաստելու պայմաններ ստեղծելն է: Հիմնական շեշտադրումները տեղական օպերատորների վերածնմանն ու զարգացմանը նպաստելու վրա են: Նկատենք, որ այսօր Հայաստանում ուղեւորային կանոնավոր փոխադրումներ է կատարում միայն մեկ ընկերություն՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիան»:
«Զեկույցի մեջ ներկայացվում են Հայաստանի քաղավիացիայի ներկա վիճակը, պատճառները, թե ինչու ենք այս կետին հասել»,- նշում է ավիատորը: Ըստ նրա՝ զեկույցում նշված են նաեւ ավիացիայի զարգացման խոչընդոտները հաղթահարելու օրինական ճանապարհները, այդ թվում՝ ԻԿԱՕ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի օրենսդրական կարգավորումները:
«Հետքի» զրուցակիցը նկատում է, որ տեղական փոխադրողների առաջընթացի ու նորերի ստեղծման համար առաջնային պայման է հավասար մրցակցային միջավայրի ստեղծումը, ինչը պետք է անի պետությունը: Ներկայացվել է նաեւ, թե ֆինանսական տեսնակյունից երկրի տնտեսությանն ինչ օգուտ կարող է տալ ուղեւորափոխադրումների 3-միլիոնանոց հայկական շուկան: «Իմ համեստ կարծիքով՝ 3 մլն ուղեւորը 600 մլն դոլարի շուկա է, ոչ պակաս: Այս գումարի կեսը կարող է պտտվել Հայաստանի մեջ: Դրան գումարենք քաղավիացիային հարակից ոլորտների արագ աճը»,- ասում է Հակոբ Ճաղարյանը: Հիշեցնում է, որ 2018-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանից օգտվել է 2,6 մլն մարդ, հայկական ավիաշուկայի պոտենցիալ ուղեւորների մի մասն էլ նախընտրել է Թբիլիսիի կամ Քութայիսի օդանավակայանները, որոշներն էլ մեկնել կամ ժամանել են մեքենայով:
Զեկույցում անդրադարձ կա նաեւ բեռնատար եւ փրկարար ավիացիային: «Բեռնափոխադրումների շուկան շատ բաց, ընկալելի, դյուրին մասնակցությամբ շուկա է»,- նշում է Ճաղարյանը՝ հավելելով, որ մի շարք հարցեր կարգավորելուց հետո Հայաստանը կարող է միջպետական պայմանագրեր կնքել այն երկրների հետ, որտեղ գործում են բեռնափոխադրումների գլխավոր հաբերը: Այդպիսիք են, օրինակ, Աֆրիկայում՝ Քենիան, Եթովպիան, Մերձավոր Արեւելքում՝ ԱՄԷ-ն, Եվրոպայում՝ Հոլանդիան: Բեռնատար ու փոստային մեր ավիացիան նպատակային գործառույթներից զատ, ըստ «Հետքի» զրուցակցի, կարող է մասնակցել նաեւ կատակլիզմների հետեւանքների վերացմանը, ինչպես փրկարար ավիացիան:
Անդրադառնալով տեղական օդանավակայաններին՝ ասում է, որ դրանց մասին հիշեցում կա փաստաթղթի մեջ, բայց ձգտել են իրատես լինել: Ըստ ավիատորի՝ քանի որ անկախությունից հետո Հայաստանի ճանապարհները եւ տրանսպորտային միջոցները փոխվել են, այժմ, օրինակ, մեքենայով Սիսիան կարելի է հասնել շատ ավելի կարճ ժամանակում, քան խորհրդային տարիներին: Բայց ահա ավելի հեռու կետերի՝ Կապանի ու Մեղրու պարագայում Հ. Ճաղարյանն ասում է, որ տեղական գծերի վերականգնումն անհրաժեշտ է: Ըստ նրա՝ շրջանային օդանավակայաններն ապագա ունեն, բայց իրենց առաջնային խնդիրն այն է, որ հայկական ավիաընկերությունները պետք է հնարավորություն ստանան դառնալ տեղական փոխադրումների շուկայի մասնակից:
Եվ այստեղ խնդիրը ոչ միայն դրսի խոշոր ավիաընկերությունների հնարավոր դեմպինգը միանգամայն օրինական ճանապարհով արգելելն է (ռուսական օպերատորների նման քաղաքականության պատճառով հայկական մի շարք օպերատորներ վերջին տարիներին սնանկացան կամ հայտնվեցին դրա եզրին), այլեւ նոր ստեղծվող ընկերություններին որոշակի արտոնություններ տալը, ինչպես օրինակ, հարկերի թեթեւացումը որոշակի ժամանակով կամ արտոնյալ պայմաններով վարկերի տրամադրումը: Հակոբ Ճաղարյանը համոզված է, որ ոչ միայն հայ, այլեւ արտասահմանցի ավիատորների շրջանում կան մարդիկ, ովքեր հավասար պայմանների առկայությամբ պատրաստ են ներդրում կատարել հայկական ավիաշուկայում:
Հարցին, թե արդյոք խոչընդոտներից մեկն էլ «Զվարթնոց» օդանավակայանի համեմատական բարձր գները չեն, Ճաղարյանն ասում է, որ եթե դիտարկենք նույն Թբիլիսիի կամ Քութայիսի հետ, ապա, իսկապես, այստեղ բարձր են ոչ միայն սպասարկման, այլեւ վառելիքի գները: Վերջինիս տոննան, օրինակ, ըստ նրա, Թբիլիսիում 200 դոլարով ավելի էժան է: Բայց մյուս կողմից՝ նա համոզված է, որ նույնիսկ այս պայմաններում օդանավակայանի գները չեն պատճառը, որ տեղական փոխադրողներ չկան:
Ավիատորը նշում է, որ 1944 թ. Չիկագոյի կոնվենցիայի համաձայն՝ յուրաքանչյուր պետություն սուվերեն է իր օդային տարածքը կառավարելու հարցում եւ կարող է դրա համար ընդունել այնպիսի օրենքներ, որոնք չեն հակասում ԻԿԱՕ-ի նորմերին: Սա շեշտում է՝ նկատի ունենալով, որ ՀՀ իշխանությունները կարող են մտցնել այնպիսի օրենսդրական կարգավորումներ, որոնք կնպաստեն տեղական ավիաընկերությունների աճին: Խոսքը, մասնավորապես, դեմպինգի արգելման մասին է, ինչի մասին առանձին անդրադարձ կա նաեւ ԻԿԱՕ-ի կողմից, որն առաջարկում է «գիշատիչ գների» դեմն առնելու միջոցներ:
«Կառավարության անդամների մեջ ավիացիայի մասնագետներ չկան, ես դա չեմ դիտարկում որպես բաց, բայց մենք պարտավոր ենք օգնել նրանց հասկանալ ավիացիայի զարգացման ճանապարհները: Կարծում եմ՝ հետհեղափոխական կառավարությունը ժամանակ կգտնի անդրադառնալու ավիացիայի հարցերին»,- նշում է Հակոբ Ճաղարյանը: Միաժամանակ շեշտում է, որ իրենք չեն ասում, թե պետությունը պետք է ազգային ավիափոխադրող հիմնի, խոսքը զուտ տեղական ընկերություններին աջակցելու մասին է:
«Դաշտի կարգավորման համար պարտադիր են տեղական մասնագետների եւ ոչ թե մակքենզիների կարծիքները (2013-ին կառավարության ընդունած «բաց երկնքի» ռազմավարությունը մշակել էին ամերիկյան «McKensey» ընկերության մասնագետները- հեղ.), բլոգերներով ու արտասահմանյան լոուքոսթերներով հնարավոր չէ բավարարել Հայաստանի շուկան, որը չեղավ եւ չի էլ լինի»,- ասում է «Հետքի» զրուցակիցը:
Հարցին, թե արդյոք կառավարության ներկայացուցիչներն ընկալում են, թե ինչ են հայ ավիատորներն ուզում իրենցից, Ճաղարյանն ասում է. «Տեսնում եմ, որ բոլորն էլ կողմ են, ուզում են, բայց տեսնում եմ նաեւ, որ վախենում են պետության պատասխանատվությունից: Անտրամաբանական կլիներ, եթե ավիացիայից այդքան չհասկացող մարդիկ չմտահոգվեին պետբյուջեի գումարների կորստով: Բայց ասածս այն է, որ, շուկայում հավասար պայմաններ ստեղծելով, պետությունը կարող է ընդհանրապես ոչ մի լումայով չմասնակցել, կարող է եւ մասնակցել: Այս առումով գլխավոր մեսիջն այն է, որ ներդրումները կատարվելու են ոչ պետական բյուջեից»:

Авиаторы – правительству: создайте равные благоприятные условия, и мы осуществим инвестиции
В июле прошлого года в Министерстве транспорта, связи и информационных технологий состоялось обсуждение с участием авиаторов, посвященное проблемам гражданской авиации Армении. В ходе обсуждения было принято решение сформировать рабочую группу, которая должна была приступить к изучению проблем в сфере гражданской авиации и представить предложения по их решению.
Первое заседание группы состоялось в августе прошлого года. Координатор группы, аваиатор Акоп Чагарян в беседе с Hetq.am сказал, что в последний раз они собирались до парламентских выборов, а после декабря заседания не проводились. Это, по словам нашего собеседника, было связано с ожидавшимися изменениями в структуре правительства. Как известно, предусматривалось преобразовать Министерство транспорта, связи и информационных технологий в Министерство высоких технологий и промышленности. То есть сфера транспорта отделялась от этого введомства и присоединялась к Министерству территориального управления и инфраструктур. Данный проект правительства еще должен получить одобрение парламента. А пока и в Министерстве транспорта, связи и информационных технологий, и в рабочей группе состояние ожидания.
Тем не менее, рабочая группа успела разработать документ, который уже передан компетентным органам. “То, что от нас требовалось –доказать обязательное наличие местных авиаперевозчиков, мы сформулировали в концептуальном докладе”,- отметил Акоп Чагарян, добавив, что это не готовая концепция, а лишь ее основа. Документ передан в министерство, которое в свою очередь передаст его в Комитет гражданской авиации. Несколько дней назад Чагарян встретился с премьером-министром, которому представил доклад. Сейчас ждет ответа.
Главный мессидж доклада сводится к необходимости иметь местных авиаперевозчиков и создать условия, способствующие их росту. Основной акцент сделан на содействие возрождению и развитию местных операторов. Отметим, что на сегодняшний день регулярные перевозки пассажиров в Армении осуществляет только одна армянская компания – “Авиакомпания “Армения”.
“В докладе представлены ситуация в сфере гражданской авиации Армении, причины, по которым мы пришли к этому”,- сказал авиатор. По его словам, в докладе указаны и законные пути преодоления препятствий в деле развития авиации, в том числе законодательные урегулирования в ИКАО и ЕАЭС.
По словам собеседника Hetq.am, первоочередным условием успешного продвижения местных авиаперевозчиков и появления новых является создание равной конкурентной среды, что должно обеспечить государство.
Было также указано, какую пользу может дать экономике страны 3-миллионный армянский рынок. “По моему скромному мнению, 3 млн пассажиров – это рынок 600 млн долларов, не меньше. Половина этой суммы может находиться в обращении в Армении. Прибавьте к этому быстрый рост сопутствующих гражданской авиации сфер”,- сказал Акоп Чагарян. Напомним, что в 2018 г. аэропортом “Звартноц” воспользовалось 2,6 млн человек. Часть потенциальных пассажиров армянского авиарынка предпочла аэропорты Тбилиси и Кутаиси, какая-то часть отбывала и прибывала на автомобилях.
В докладе затронут также вопрос грузовой и спасательной авиации. По мнению нашего собеседника, после решения ряда вопросов Армения может заключить межгосударственные договоры со странами, где есть узловые аэропорты для грузоперевозок. Это Кения, Эфиопия в Африке, Объединенные Арабские Эмираты на Ближнем Востоке, Голландия в Европе.
Акоп Чагарян также указал на необходимость восстановления местных линий. По его словам, районные аэропорты имеют будущее, однако их первоочередная задача состоит в том, чтобы получить возможность стать участником рынка местных перевозок.
И вот здесь стоит задача абсолютно законным путем запретить возможный демпинг крупных иностранных авиакомпаний (из-за демпинговой политики российских операторов ряд армянских операторов в последние годы обанкротились или оказались наа грани банкротства), но и предоставление вновь создаваемым компаниям определенных льгот – скажем, облегчение на определенный срок налогового бремени или предоставление кредитов на льготных условиях. Акоп Чагарян убежден,что не только среди армянских, но и среди иностранных авиаторов найдутся такие, кто в случае создания равных условий будут готовы осуществить инвестиции в армянский авиарынок.
На вопрос: не является ли одним из препятствий относительно высокие цены в аэропорту “Звартноц”? - наш собеседник сказал, что если сравнить опять-таки с Тбилиси или Кутаиси, то, действительно, здесь высокие цены установлены не только на услуги, но и на топливо. С другой стороны Акоп Чагарян убежден, что даже в этих условиях причиной отсутствия местных авиаперевозчиков являются не цены, действующие в аэропорту “Звартноц”.
Согласно Чикагской конвенции 1941 г., каждое государство суверенно в вопросе управления своим воздушным пространством и может принимать такое законы, которые не будут противоречить нормам ИКАО. Это было подчеркнуто с учетом того, что власти Армении могут принять законодательные урегулирования, способствующие развитию местных авиакомпаний. Речь идет, в частности, о запрете на демпинг, о чем имеется отдельное положение ИКАО. Эта организаация предлагает принимать меры против “хищных цен”.
“Среди членов правительства нет специалистов по авиации, и я не рассматриваю это как упущение. Но мы обязаны помочь им понять пути развития авиации. Думаю, постреволюционное правительство найдет время заняться вопросами аваиции”,- отметил Акоп Чагарян, добавив, что они говорят не об основании национального авиаперевоозчика, а всего лишь о содействии местным компаниям.
“В вопросе регулирования поля обязательным является мнение местных специалистов, а не таких компаний, как “МкКензи” (принятую в 2013 году правительством РА стратегию “открытого неба” разработали специалисты американской компании «McKensey». – Авт.). Удовлетворить армянский рынок с помощью блогеров и иностранных лоукостеров невозможно”,- сказал собеседник Hetq.am.
На вопрос, воспринимают ли члены правительства, что от них хотят армянские авиторы, г-н Чагарян сказал: “Я вижу, что все поддерживают, хотят, но я также вижу, что они боятся ответственности государства. Было бы нелогично, если б не компетентные в аваиции люди не беспокоились о потере бюджетных средств. Но я хочу сказать, что, создав равные условия на рынке, государство может как вообще ничего не тратить, так и участвовать. В этом плане главный мессидж состоит в том, что инвестиции будут осуществляться за счет негосударственного бюджета”.