Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի պատվիրակությանը
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) պատվիրակությանը՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մաչեյ Չուրայի գլխավորությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է նախարարությունը։
Նախարար Խաչատրյանն, ըստ հաղորդագրության, անդրադարձել է կառավարության հնգամյա ծրագրի տնտեսական բաղադրիչին՝ նշելով, որ հիմնական շեշտադրումը տնտեսական զարգացման տեսանկյունից ներառականությունն է։ Նախարարը ներկայացրել է ազատ մրցակցային պայմաններին, կարգավորումներին առնչվող հարցեր։
ԵՆԲ-ի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մաչեյ Չուրան ներկայացրել է նախարարին ԵՆԲ գործունեությունը՝ նշելով, որ բանկն արդեն 11 տարի համագործակցում է Հայաստանի հետ։
Տիգրան Խաչատրյանը հյուրերի հետ քննարկել է ԵՆԲ-ի կողմից Հայաստանում ֆինանսավորվող ծրագրերը, մասնավորապես՝ գյուղատնտեսության, ճանապարհաշինության, էնէերգախնայողության, ոռոգման և այլ ոլորտներում։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաև փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար ֆինանսական միջոցների հասանելիության խնդիրը։

Armenian Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan today discussed aspects of the Armenian government’s five-year economic program with a European Investment Bank (EIB) delegation led by Maciej Czura, the EDB’s Regional Representative for the South Caucasus.
According to an Armenian government press release, Czura and Khachatryan discussed the EDB financed projects now underway in Armenia, paying particular attention to the agricultural, road construction, energy saving and irrigation sectors.
The sides also discussed the issue of making financing accessible to small and medium sized businesses.
The European Investment Bank is the lending arm of the European Union. It’s the world’s largest multilateral lender.