Արթուր Վանեցյան. «Արամ Հարությունյանն օրինական կերպով Հայաստանի պետական սահմանը չի հատել. Լևոն Սարգսյանն ու Արա Մինասյանը հատել են»
Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանն օրինական կերպով չի հատել Հայաստանի պետական սահմանը: Այս մասին կառավարության նիստից հետո, մեր հարցին ի պատասխան, ասաց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
Նշենք, որ Հարությունյանն այս պահին գտնվում է հետախուզման մեջ: Վերջինս մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու և փողերի լվացման մեջ: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրված կալանավորումը: Նշենք, որ խոսքը 14 մլն դոլար կաշառք ստանալու մասին է: Հարությունյանի պաշտպանի խոսքով՝ նա Հայաստանում է:
Արթուր Վանեցյանի խոսքով՝ Լյովա Սարգսյանը՝ Սերժ Սարգսյանի եղբայրը, զբաղեցրել է ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի պաշտոնը, Հայաստանի պետական սահմանը հատել է օրինական կարգով:
Նշենք, որ ըստ մեղադրանքի՝ Լյովա Սարգսյանն ու վերջինիս դուստրը 2017թ.-ի հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հայտարարատու պաշտոնատար անձի համար սահմանված դեպքերում և կարգով ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացրել իրենց գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը, որտեղ չեն հայտարարագրել իրենց կողմից որպես ավանդ ներդրված գումարները և թաքցրել են դրանք, ինչը հանգեցրել է Լյովա Սարգսյանի և Անի Սարգսյանի մասով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի չհայտարարագրմանը, ինչպես նաև հաշվետու ժամանակահատվածում նրանց գույքերի ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրանց օրինական եկամուտները, ինչը ողջամտորեն չի հիմնավորվում հայտարարագրերով, այսինքն, ըստ մեղադրանքի, վերջիններս ապօրինի հարստացել են:
Վանեցյանը նշեց, որ իրենք գիտեն Լևոն Սարգսյանի գտնվելու վայրը. «Նա արաբական երկրներից մեկում է, սակայն նրան Հայաստան վերադարձնելն այնքան էլ հեշտ չէ»:
Հետախուզման մեջ գտնվող Արա Մինասյանն, ով Վատիկանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի հայրն է և «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի նախկին տնօրենը, ևս Հայաստանի պետական սահմանը հատել է օրինական կերպով:
Նշենք, որ Արա Մինասյանը մեղադրվում է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում տեղի ունեցած ենթադրյալ չարաշահումների գործով:
Ըստ Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության՝ «Բժշկական կենտրոնի նախկին տնօրենը 2016-2017 թվականի սեպտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում փաստաթղթեր կեղծելու և կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու միջոցով, խարդախությամբ հափշտակել է առողջապահության նախարարության և «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի միջև կնքված «Պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով անվճար բժշկական և սպասարկման ծառայությունների մատուցման մասին» պայմանագրի շրջանակներում ընդգրկված «Պետական հիմնարկների և կազմակերպությունների աշխատողների սոցիալական փաթեթով ապահովում» ծրագրով ՀՀ պետական բյուջեից հատկացված առանձնապես խոշոր չափերով գումարները: Նախաքննության արդյունքում վնասի չափն, ըստ հաղորդագրության, կազմում է 426 միլիոն 343 հազար 650 դրամ։
Արթուր Վանեցյանի խոսքով՝ օրինական կերպով սահման հատած վերը նշված անձանց վերաբերյալ որևէ խափանման միջոց կիրառված չի եղել այն ժամանակահատվածում, երբ նրանք լքել են Հայաստանը, իսկ նման պայմաններում իրավապահները չէին կարող սահմանափակել նրանց տեղաշարժը:

Артур Ванецян: “Арам Арутюнян пересек государственную границу Армении незаконным путем, а Левон Саргсян и Ара Минасян - законным”
Бывший министр охраны природы Арам Арутюнян пересек государственную границу Армении неазконным путем. Об этом по завершении заседания правительства заявил в ответ на наш вопрос директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян.
Отметим, что в настоящее время Арутюнян объявлен в розыск. Экс-министр обвиняется в получении взятки в особо крупном размере и отмывании денег. В качестве меры пресечения к Араму Артуюняну избран арест. Речь идет о получении взятки в размере 14 млн долларов. По словам адвоката Артюняна, его подзащитный находится в Армении.
Артур Ванецян сообщил, что брат бывшего президента и премьер-министра Сержа Саргсяна, Лёва Саргсян, занимавший должность посла по особым поручениям РА, пересек государственную границу Армении законным путем.
Согласно обвинению, Л.Саргсян и его дочь в 2017 г. представили в Комиссию по этике высокопоставленных лиц декларации об имуществе и доходах, в которых не задекларировали, а значит скрыли принадлежащие им банковские вклады, что привело к незадекларированию Левой Саргсяном и Ани Саргсян имущества в особо крупном размере. Кроме того, существенное увеличение имущества этих лиц в отчетный период значительно превышало их законные доходы, что не получило разумного обоснования в декларациях. Иными словами, Лёва Саргсян и Ани Саргсян обогатились незаконно.
По словам Ванецяна, местонахождение Левона Саргсяна им известно. “Он находится в одной из арабских стран, однако вернуть его в Армению не очень легко”,- сказал директор СНБ.
Объявленный в розыск Ара Минасян, отец бывшего Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Ватикане Микаела Миансяна и бывший директор медцентра “Сурб Григор Лусаворич”, тоже пересек государственнужю границу Армении законным путем.
Отметим, что А.Минасян обвиняется в предполагаемых злоупотреблениях в медцентре “Сурб Григор Лусаворич”.
Согласно сообщению Следственного комитета, в 2016-17 гг. бывший директор медцентра путем фальсификации документов, использования поддельных документов и мошенничества присвоил суммы, выделенные из госбюджета РА на реализацию ряда программ. По результатам предварительного следствия, размер ущерба составляет 426 млн 343 тыс. 650 драмов.
Артур Ванецян отметил, что в отношении лиц, пересекших государственную границу Армении в тот период, какая-либо мера пресечения не была применена, следовательно правоохранители не могли ограничить их перемещение.