Խաղալիքների շուկայի նկատմամբ տեսչական հսկողությունը բավարար չէ
Հայկական շուկայում շարունակում են վաճառվել խաղալիքներ, որոնց մակնշումները թերի են եւ թաքցնում են շատ կարեւոր տեղեկություններ՝ առաջին հերթին երեխաների առողջության տեսանկյունից։
«Հայ կանայք հանուն առողջության եւ առողջ շրջակա միջավայրի» հասարակական կազմակերպությունը 2018 թվականի դեկտեմբեր ամսին Արաբկիր, Նոր Նորք եւ Կենտրոն վարչական շրջանների 9 վաճառակետերում իրականացրել է ուսումնասիրություն եւ պարզել, որ վաճառվող խաղալիքների մակնշումները թերի են։ Այս մասին այսօր «Էկոլուր» մամուլի ակումբում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ մանրամասներ հայտնեցին կազմակերպության նախագահ Ելենա Մանվելյանը եւ փորձագետ Քնարիկ Գրիգորյանը։
Հետազոտվել է 56 խաղալիքի մակնշում: 4 տոկոսի դեպքում նշված չէ խաղալիքի ծագման երկիրը։ Խաղալիքների 91 տոկոսը Չինաստանից է։
Ուսումնասիրված խաղալիքների 76,8 տոկոսի պարագայում մակնշումների վրա բացակայում են արտադրող կազմակերպության մասին տվյալները։ 78,6 տոկոսի պարագայում նշված չէ, թե խաղալիքն ինչ նյութից է պատրաստված։
Իրավիճակը, մեծ հաշվով, մնացել է այնպիսին, ինչպիսին եղել է նախորդ իշխանությունների օրոք։ Խաղալիքների շուկային բնորոշ խնդիրները չեն լուծվում։
«Հայ կանայք հանուն առողջության եւ առողջ շրջակա միջավայրի» հասարակական կազմակերպության նպատակներից է հայկական շուկան զերծ պահել ֆտալատներ պարունակող խաղալիքներից։ «Հետքն» ավելի վաղ անդրադարձել է այս հարցին։
Ֆտալատները լայն կիրառություն ունեն կենցաղային ապրանքների, ինչպես նաեւ տարբեր տարիքի երեխաների համար նախատեսված ապրանքների արտադրությունում:
Ապրանքների օգտագործման եւ պահպանման որոշակի պայմաններում ֆտալատներն անջատվում են դրանցից եւ թափանցում մարդու օրգանիզմ` հանգեցնելով ծանր ու առողջական խնդիերների՝ իմունային, նյարդային, հորմոնային եւ վերարտադրողական համակարգերի համար։ Ֆտալատները նաեւ հնարավոր քաղցկեղածին նյութեր են։
Ֆտալատների ազդեցության նկատմամբ առավել խոցելի են երիտասարդ կանայք եւ երեխաները, հատկապես` 3 տարեկանից ցածր երեխաներն իրենց մարմնի փոքր չափսերի եւ ֆտալատ պարունակող պլաստմասսե առարկաները հաճախ բերանը տանելու սովորության պատճառով։
«Հայ կանայք հանուն առողջության եւ առողջ շրջակա միջավայրի» ՀԿ-ի փորձագետ Քնարիկ Գրիգորյանն ասուլիսում նշեց, որ մի շարք զարգացած երկրներ արդեն նախաձեռնել են արտադրանքներում ֆտալատների օգտագործումը սահմանափակող կամ արգելող օրենսդրական միջոցառումներ: Ընդ որում, որոշ երկրների կառավարություններ քայլեր են ձեռնարկում 14 տեսակի ֆտալատների արգելման ուղղությամբ:
Հայաստանում ֆտալատների նկատմամբ լաբորատոր հսկողությունը բացակայում է։ «Խաղալիքների անվտանգության մասին» ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգում փոփոխություններ մտցնելու անհրաժեշտություն կա։ Ըստ Քնարիկ Գրիգորյանի՝ պետք է ընդլայնել սահմանափակման կամ արգելման ցանկը ոչ միայն ֆտալատների 4 տեսակի, այլեւ մնացած տեսակների նկատմամբ:
Բանախոսը նշեց նաեւ, որ խաղալիք արտադրող եւ ներկրող ընկերությունների նկատմամբ տեսչական հսկողությունը Հայաստանում բավարար չէ։
Նշենք, որ խաղալիքների շուկայում առկա խնդիրների մասին խոսվում է արդեն մի քանի տարի։ Թե´ նախորդ, թե´ ներկա կառավարության շրջանում պետական մարմինների կողմից արձագանքը եղել է մեկնաբանությունների եւ արձանագրողի մակարդակում։ Հեղափոխությունը խաղալիքների շուկային չի հասել։

В Армении рынок игрушек контролируется плохо
На армянском рынке продолжают продаваться игрушки, маркировка которых не содержит важные сведения, касающиеся в первую очередь здоровья детей.
В декабре 2018 г. общественная организация “Армянские женщины во имя здоровья и здоровой окружающей среды” провела мониторинг 9 торговых точек в столичных административных округах Арабкир, Нор Норк и Кентрон. В ходе проведенного изучения выяснилось, что в магазинах игрушек маркировка товаров содержит неполную информацию. Об этом на сегодняшней пресс-конференции в пресс-клубе “Эколур” сообщили председатель общественной организации Елена Манвелян и эксперт Кнарик Григорян.
Были изучены 56 видов игрушек. Выяснилось, что четыре процента из них не содержали сведения о стране-изготовителе и более 90 процентов были импортированы из Китая.
В 76,8% случаев маркировка игрушек не содержала сведения о компании-производителе. В 78,6% случаев не было указано, из каких материалов изготовлены игрушки.
По большому счету ситуация осталась такой, какой была при предыдущей власти: проблемы, присущие рынку игрушек, до сих пор не решены.
Одной из целей общественной организации “Армянские женщины во имя здоровья и здоровой среды” является ограждение армянского рынка от игрушек, содержащих фталаты. Ранее Hetq.am касался этого вопроса.
Фталаты широко используются в производстве как бытовых товаров, так и игрушек для детей разного возраста.
В определенных условиях использования и хранения происходит отделение фталатов и их попадание в организм человека, что вызывает серьезные заболевания иммунной, нервной, гормональной и репродуктивной систем. Кроме того, фталаты считаются потенциально канцерогенными веществами.
К воздействию фталатов наиболее чувствительны молодые женщины и дети, особенно младше трех лет, поскольку они имеют привычку брать в рот содержащие фталаты пластмассовые предметы.
По словам участвовавшей в пресс-конференции эксперта общественной организации “Армянские женщины во имя здоровья и здоровой окружающей среды” Кнарик Григорян, в ряде развитых стран уже приняты законы об ограничении или запрете на использование фталатов. Причем в некоторых странах правительства предпринимают шаги по введению запрета на использование 14 видов фталатов.
В Армении лабораторный контроль за фталатами отсуствует. Существует необходимость внесения изменений в действующий в странах ЕАЭС технический регламент “О безопасности игрушек”. К.Григорян считает, что список попавших под запрет или ограничение четырех видов фталатов следует расширить.
Эксперт также обратила внимание на тот факт, что в Армении осуществляется недостаточный технический контроль за производящими и импортирующими игрушки компаниями.
Отметим, что о проблемах рынка детских игрушек говорится уже несколько лет, однако реакция государственных органов на эти проблемы продолжает сводиться только к комментариям. Остается констатировать, что до рынка игрушек революция пока не дошла.